Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

.

θα ηθελα να θυμισω στην αγαπητη σοφια πως οι καμπιες τα σκαθαρια κ. Α ειναι το μελλοντικο φαι των πτηνων μου και ερπετων μου ειναι ενα απο τα κυρια αν οχι το κυριοτερο σκαλι στη διαβαθμιση της τροφικης αλυσιδας ολων των πτηνων και λοιπων ζωων και θα ηταν καλυτερα οποιος μπορει και εχει χωρο να παραγει μονος του αυτα διοτι ειναι πιο θρεπτικα ετσι και ξερουμε τι τρωνε.λη για να μαθαινεις ΑΝ ΛΕΩ ΑΝ καταφερει καποιος να ζευγαρωσει το αλογακι της παναγιας θα εχει παρα πολλους απογονους με συνεπεια να εχει την δυνατοτητα να μπορει να δωσει στα πουλια του αν οχι την πιο θρεπτικη εστω μια απο τις θρεπτικοτερες τροφες του ζωικου βασιλειου.ρεινμποου τωρα, τα εχω σε μπουκαλι αναψυκτικου(αν θες στειλε μου το μειλ σου να σου στειλω φωτο)και ειναι σαρκοβορα τρωνε σκαθαρια μυγες κλπ. Που παραγω μονος. Αυτα προς το παρων
Ωραια τα λες. Και δεν αμφισβητησε κανεις τις γνωσεις σου! Αλλα και παλι εισαι σε λαθος ποστ δοκιμασε καλυτερα στο ποστ για την διατροφη.:D
 
.

τελικα σοφια δεν πιανεσαι με τιποτα εχεις πλακα και μπραβο σου{με την καλή εννοια τα λεω αυτα μην παρεξηγηθεις} ισως να παρασυρθηκα καπως με το θεμα αυτο τελος παντων.
 
.

ολα αυτα ακουγονται σωστα η παργματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη κατα την αποψη μου οταν εχεις πουλια σε κλουβι ειναι κοντρα στη φυση οποτε αν ειναι απο μαγαζι η αγρια η απο εκτροφεις το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο το ζητημα ειναι να τα σεβεσαι και να τα θεωρεις κομματι της ζωης σου και οχι απλα χομπι
 
.

ολα αυτα ακουγονται σωστα η παργματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη κατα την αποψη μου οταν εχεις πουλια σε κλουβι ειναι κοντρα στη φυση οποτε αν ειναι απο μαγαζι η αγρια η απο εκτροφεις το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο το ζητημα ειναι να τα σεβεσαι και να τα θεωρεις κομματι της ζωης σου και οχι απλα χομπι

Συμφωνω, γιατι καποιοι νομιζουν οτι ειναι οικολογοι με πουλια εκτροφης τα οποια κι αυτα προηλθαν απο γονεις που ζουσαν καποτε στη φυση
 
.

Όπως και η ίδια η ζωή έτσι και η συγκεκριμένη κουβέντα έκανε τον κύκλο της. Τελειώνει(για την ώρα) όπως ακριβώς ξεκίνησε. Δυστυχώς καταναλώθηκαν τόσες ώρες γραφής και ανάγνωσης για να καταλήξει ο καθένας μας στο συμπέρασμα που τον βολεύει.

Προσωπικά ποτέ δεν δήλωσα ούτε αισθάνθηκα οικολόγος και πολύ περισσότερο ψευτοοικολόγος. Προσπαθώ οι δράσεις μου να είναι στα όρια της νομιμότητας και ειδικά όσον αφορά την άγρια ζωή ιδιαίτερα προσεκτικές.

Αναρωτηθείτε όμως αγαπητοί φίλοι το εξής. Ποιος θέτει σε κίνδυνο την μελλοντική ύπαρξη πολλών ειδών άγριας ζωής (πτηνών εν προκειμένω);
Αυτός που αιχμαλωτίζει και τις περισσότερες φορές αναπαραγάγει επιτυχώς δακτυλιδωμένα-εκτροφής άτομα;Ή αυτός που συλλαμβάνει, αιχμαλωτίζει, στρεσσάρει και θανατώνει άθελα του μεγάλο αριθμό άγριων ατόμων;
 
  • Like
Αντιδράσεις: City
.

Ναι αλλα εδω υπαρχουν ατομα που βγαλανε με πιασμενα, δε μπορουμε να τα αποκλεισουμε

Τωρα ενταξει εγω πιστευω οτι ολοι αυτοι που πιανουν καρδερινες η μαλλον οι περισσοτεροι(γιατι υπαρχει και παλιοκοσμος) τις θελουν για καλο σκοπο, να εχουν ενα πουλι να κελαηδαει στο μπαλκονι, αν γνωριζεις τη φροντιδα της νομιζω οτι καλο θα κανεις μια που εξω στη φυση ζουνε 2-3 χρονια

Αν τις επιαναν για να τις εξοντωσουν τοτε θα πηγαιναμε εναντια στη φυση αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορω να φανταστω οτι υπαρχει προβλημα εξαφανισης της αγριας καρδερινας απο τα πολλα πιασιματα
 
.

Παρακολουθούσα κι εγώ το θέμα από την αρχή και πιστεύω πως ο Ανδρέας στο τελευταίο του post, το χαρακτήρισε σωστά. Οι περισσότεροι κινούνται στα όρια της νομιμότητας, δυστυχώς όμως τουλάχιστον στην δική μου περιοχή, (Κιάτο Κορινθίας), κινούνται στα όρια της νομιμότητας από την αντίθετη πλευρά. Δεκάδες για να μην πώ εκατοντάδες καρδερίνες ποιάνονται, και όχι από ντόπιους. Ο λόγος φίλε rainbow είναι ξεκάθαρος. Τις εμπορεύονται! Και δεν τους νοιάζει άν στα εκατό πουλιά πεθάνουν τα 50 ή και παραπάνω. Δεν τα ποιάνουν για εκτροφή ή για προστασία και μακροζωία. Ο μόνος λόγος είναι το κέρδος, με κόστος μηδενικό!
Έχω δεί με τα μάτια μου εγκληματία, γιατί τέτοιος είναι ο επιθετικός προσδιορισμός, να έχει 50 + πουλιά, σε ζευγαρώστρα 30cmX40cmX60cm. Καί όταν κινήθηκα πρός το μέρος του, και με αντελήφθηκε, σε ελαιώνα που ανήκει στον πατέρα μου, όπου είχε βάλει ξόβεργες και "κράχτη", έτρεξε με την κλούβα στο χέρι, πρόσεξε, παίρνει και το κλουβάκι με τον "κράχτη", κι αυτό επειδή ήταν στο δρόμο του, τα πέταξε στο πίσω κάθισμα στο αυτοκίνητό του, και έγινε καπνός. Αν την έβλεπες, την ζευγαρώστρα, θα νόμιζες ότι είναι παστωμένες (σαρδέλες) καρδερίνες! Πόσες από αυτές θα επιβίωναν ή επιβίωσαν;
Προσωπικά έχω 2 αρσενικές καρδερίνες που τις είχε ο πατέρας μου εδώ και 3 χρόνια, πιασμένες από φίλο του, που κάθε χρόνο πιάνει περίπου 5 - 10 πουλιά, από φωλιά. Έτσι έλεγε στον πατέρα μου, και τις θέλει μόνο για να βγάζει καρδερινοκάναρα. (Αλήθεια ή ψέμα κανείς δεν ξέρει). Στο σπίτι μου, στις ακακίες του κήπου μου και σε κάποιες μουριές, κάθε χρόνο, έχω από 2-4 φωλιές καρδερίνων.
Ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία ούτε κάν της σκέψης να τις εγκλωβίσω. Αντιθέτως τα σπόρια από τα πουλιά μου, που άδειαζα από τις ταίστρες, αλλά και καθαρούς σπόρους μετά, τους έβαζα σε κάποιο πιατάκι και έφευγα, αφήνοντάς τες στην ησυχία τους.
Επειδή όπως λέει και μια παροιμία, όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια, ό καθένας κάνει αυτό που νομίζει, σύμφωνα με τον χαρακτήρα του, την ευαισθητοποίησή του ή όχι σε διάφορα θέματα και ή προσπαθεί για το κοινό συμφέρον, ή ενίοτε το καταπατά. Είτε είναι περιβάλλον, είτε είναι κοινωνία, είτε, είτε.
Το σωστό είναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ, το ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ!
Συγγνώμη αν σας κούρασα,
 
.

georgekouk υπαρχει και κοσμος που δε σεβεται τα πουλια και τα χει για εκμεταλευση,τωρα ενταξει να πιασεις 1-2 για τον εαυτο σου δεν πειραζει αλλα να χεις οπως λες σε ενα μικρο κλουβακι 50 πουλια ειναι μεγαλη καταντια, μετα χερι με χερι τα πουλια προωθουνται στο εμποριο αυτοι βγαζουν 100% κερδος οσο και να τα πουλησουν
 
.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με άγρια πουλιά, οπότε η γνώμη μου ίσως να περιττεύει μιας και μη έχοντας ασχοληθεί δεν μπορώ να γνωρίζω τη συγκίνηση που μπορεί να δώσει σε κάποιον η κατοχή ενός άγριου πτηνού.

Ομως πιστεύω ότι το επιχείρημα ότι και τα καναρίνια κάποτε πετούσαν ελεύθερα στη φύση δεν ευσταθεί πλέον στις μέρες μας διότι είναι τέτοια η ανθρώπινη επέμβαση στον πλανήτη που έχει καταφέρει να καταστρέψει οργανισμούς που η φύση έπλασε δια της εξελικτικής της πορείας...

Τα δάση λιγοστεύουν... (ίσως εξαφανίζονται να είναι καλύτερο ως ρήμα), οι κυνηγοί έχουν σαν χόμπυ το να σκοτώνουν ζώα και πουλιά που δεν τα θέλουν γαι να τα φάνε... , η μόλυνση του περιβάλλοντος (αέρα, νερού κτλ) εξαπλώνεται...
Μετά από όλα αυτά θεωρώ ότι ο πλανήτης δεν είναι ο ίδιος με την περίοδο που εξημερώθηκε το καναρίνι.

Το να φροντίζει κανείς ένα ή περισσοτερα πουλάκια δινει προσωπική ικανοποίηση και βοηθά στο να αποβάλλουμε το στρες με το οποίο μας "προμηθεύει" η σύγχρονη ζωή στις πόλεις.

Δεν βρίσκετε όμως πλεονασμό το να πρέπει να κλείσουμε σε κλουβάκι κάθε είδους πουλί που πετά ελεύθερο στον ουρανό;
Μήπως είμαστε αχόρταγοι όταν θελουμε να κάνουμε τη διαφορά για μια ακόμη φορά και να αποκτήσουμε και εκείνο το περίεργο πουλάκι το οποίο δεν λέγεται καναρίνι ή καρδερίνα;
Μήπως είναι πλέον εγκληματικό το να συγχωρούμε εκείνους που πιάνουν με ξόβεργα έστω και ένα άγριο πουλάκι;
Μήπως είναι το ίδιο εγκληματικό το να αγοράζουμε από αυτούς άγρια πουλιά, δίνοντας τους έτσι κίνητρο να συνεχίζουν το "ωραίο" έργο τους;

Υπάρχουν πουλιά σε κλουβιά, χαρείτε όσο θέλετε αναπαράγωντάς τα, αλλά αρκεστείτε σε αυτά. Θα σας δώσουν μεγάλη ευχαρίστηση, ίσως όχι τόσο μεγάλη όση εκείνη που θα σας έδινε ένα άγριο πουλάκι, όμως από την άλλη θα μπορείτε να πείτε ότι δεν είστε συμμέτοχοι σε ένα διαρκές έγκλημα.
Υπάρχουν καρδερίνες που γεννήθηκαν σε κλουβί, αρκεστείτε σε αυτές και τις άλλες αφηστε τες να κάνουν τον κύκλο της ζωής τους, σύντομο ή μακρή. Οι συνθήκες πλέον άλλαξαν, το γεγονός ότι ανέκαθεν πιάνονταν τα άγρια πουλάκια δεν δικαιολογεί τη συνέχιση αυτής της πρακτικής.

Είναι λυπηρό να διαβάζουμε δημοσιεύσεις σχετικές με πουλάκια που πέθαναν γιατί ήταν φρεσκοπιασμένα και να διαπιστώνουμε ότι ένα μεγάλο ποσοστό ποσοστό εξ'αυτών δε ζει, γιατί δεν αντέχει στο κλουβί.
Οπως επίσης είναι λυπηρό το να διαβάζουμε για μέλη που ενδιαφέρονται για εκτροφή "άγριας καρδερίνας".

Ας κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας...
 
.

Συνέχεια διαβάζω, σε φόρουμ, την ερώτηση « να προτιμήσω καρδερίνες αιχμαλωτισμένες ή εκτροφής;». Εγώ είμαι εναντίον της αιχμαλωσίας και φυσικά θα μιλήσω μόνο για μένα.
Εκτρέφω περίπου 35 χρόνια πουλιά και είμαι της γνώμης ότι, σαν εκτροφείς, έχουμε την ευθύνη να κρατάμε τις διάφορες ράτσες ζωντανές και ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΙΧΜΑΛΩΤΙΖΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙΑ.
Το θέμα της αιχμαλωσίας αφορά, φυσικά, μόνο τα αγριοπούλια. Αυτό συμβαίνει γιατί πολλά άτομα πιστεύουν ότι είναι ο πιο οικονομικός τρόπος απόκτησης τους. Όμως δεν είναι έτσι. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Ήθελα όμως να εξηγήσω γιατί είμαι εναντίον της αιχμαλωσίας.

1. Η φύση καταφέρνει να διατηρεί ακριβώς τον αριθμό του πληθυσμού κάθε ράτσας πουλιών (και όχι μόνο). Όταν ο άνθρωπος επεμβαίνει σ αυτήν την διαδικασία είναι 99% σίγουρο ότι θα επελθει καταστροφή. Αυτό συμβαίνει γιατί εμείς επεμβαίνουμε με γνώμονα το κέρδος ή οποιοδήποτε άλλον προσωπικό στόχο δίχως να μας ενδιαφέρουν οι επιπτώσεις.
Η WWF στο αποτέλεσμα μιας έρευνας της αναφέρει ότι περίπου 200 εκατομμύρια πουλιά εξαφανίζονται από την πανίδα της Ευρώπης από το κυνήγι και την αιχμαλωσία.
Για πόσα ακόμη χρόνια μπορεί να συνεχιστεί αυτό; Τα τελευταία 200 χρόνια έχουν εξαφανιστεί 150 ράτσες πουλιών από τα 9000 που υπάρχουν. Αυτή την στιγμή το 12%, από τις υπάρχουσες, είναι υπό εξαφάνιση και ένα άλλο 12% είναι ένα σκαλί πριν χαρακτηριστούν «υπό εξαφάνιση».
Από το 2000, ο άνθρωπος κατάφερε με την συμπεριφορά του να εξαφανίζει 10 ράτσες πουλιών κάθε χρόνο. Αυτά είναι κάποια στατιστικά στοιχεία που κάποιους δεν τους συμφέρουν κι αυτές οι αλλαγές γίνονται δίχως να το καταλαβαίνουν οι περισσότεροι άνθρωποι.
Και κάτι γι αυτούς που νομίζουν ότι η καρδερίνα δεν θα εξαφανιστεί ποτέ από την χώρα μας. Υπάρχει στην Αμερική μια ράτσα πουλιών που ονομάζεται Red-winged Blackbird (Agelaius phoeniceus). Το 1922 κάποιος έγραψε ότι μαύρισε ο ουρανός για 5 ώρες, όταν πέρασε ένα σμήνος τους από πάνω του. Σήμερα αυτό το είδος είναι χαρακτηρισμένο «υπό εξαφάνιση» !

2. Εδώ αναφέρομαι σ αυτούς που λένε «μα τι πρόβλημα θα δημιουργήσω στην φύση, αν πάρω ένα – δυο ζευγάρια για την εκτροφή μου»
Κι έχουν δίκιο όσοι λένε ότι το καναρίνι ήταν κάποτε άγριο πουλί και κατάφεραν να το εκθρέψουν οι άνθρωποι.. Σωστά, μόνο που αυτό έγινε πριν 300 χρόνια.
Όμως ας δούμε πιο προσεκτικά αυτή την ιστορία και ας πάρουμε ως παράδειγμα την καρδερίνα. Η άγρια καρδερίνα από το πρωί έως το απόγευμα τριγυρίζει ψάχνοντας την τροφή της. Έρευνες έχουν δείξει ότι η καρδερίνα τρώει έως 150 διαφορετικούς σπόρους. Αυτοί είναι σχεδόν ώριμοι σπόροι ή τουλάχιστον φρέσκοι (νωποί) σπόροι. Ξηρούς σπόρους τρώει σπάνια έως ποτέ. Κάθεται σ ένα αγκάθι τρώει σπόρους, αφήνει μια κουτουλιά και φεύγει πάλι. Αυτή η φάση διαρκεί 5-10 λεπτά. Επαφή με τις κουτουλιές της δεν έχει ποτέ. Αυτό το πουλί δεν σ αφήνει να το κοντέψεις πάνω από 20 μέτρα. Όταν κάτι το τρομάξει έχει την δυνατότητα να πετάξει μακριά. Ξαφνικά αυτό το πουλί θα έρθει στον χώρο μας. Τι γίνεται από δω και πέρα; Δεν έχει την δυνατότητα διαφυγής όταν πλησιάζουμε το κλουβί του. Φρέσκους σπόρους δεν μπορεί να βρει και πίνει νερό με χλώριο, που δεν έχει ξαναπιεί. Το πουλί αρχίζει να χτυπάει στα κάγκελα του κλουβιού ψάχνοντας τρόπο να φύγει. Αυτά δημιουργούν ένα υπερβολικό στρες. Εκτός αυτού πλέον είναι αναγκασμένο να έρχεται σ επαφή μα τις κουτουλιές που είναι γεμάτες κοκκιδια και άλλα βακτήρια στα οποία δεν είναι συνηθισμένος ο οργανισμός του.
Μιλάμε για ένα πουλί 6 μηνών που έχει αρκετή δύναμη. Έρευνες απέδειξαν ότι μέχρι και το 34% αυτών των πουλιών λόγω στρές, ασθενειών και έλλειψης τροφής (δεν γνωρίζει τους στεγνούς σπόρους) πεθαίνουν τους πρώτους μήνες της αιχμαλωσίας. Όταν τα πουλιά είναι αιχμαλωτισμένα πριν την πρώτη πτεροροια σε ποσοστό μέχρι και 59% πεθαίνουν, γιατί δεν έχουν ακόμη σταθερό ανοσοποιητικό σύστημα. Εδώ έχουμε την πρώτη μεγάλη διαφορά από τις καρδερίνες εκτροφής. Η καρδερίνα που έχει γεννηθεί στον μικρόκοσμο του εκτροφείου μας έχει συνηθίσει την τροφή που τις δίνουμε και η ανθρώπινη παρουσία έξω από το κλουβί της δεν της δημιουργεί στρες. Όλα αυτά σημαίνουν ότι αν έχει κάποιος αιχμαλωτισμένα πουλιά δεν πρέπει να κοντεύει την κλούβα τους και πρέπει, στην αρχή, να τους προσφέρει φυτρωμένους και νωπούς σπόρους. Επίσης πρέπει να δίνει ΜΟΝΟ εμφιαλωμένο νερό. Όμως πως θα καταφέρει να καθαρίζει την κλούβα δίχως να έρχεται κοντά τους και να τους δημιουργεί στρές; Δεν θα ήθελα ν αναφερθώ σε φάρμακα τώρα, το αφήνω γι άλλο άρθρο. Ας πούμε ότι κατάφερε να τα διατηρήσει στην ζωή ως την περίοδο αναπαραγωγής. Τι θα γίνει από δω και πέρα;
Από τις θηλυκές το 75% δεν κάνουν για εκτροφή, γιατί ή δεν θα φτιάξουν φωλιά ή δεν θα κλωσήσουν ή θα τρώνε τα αυγά τους ή δεν θα ταΐσουν τα μικρά τους.
Ας κάνουμε έναν πρώτο υπολογισμό. Συμφώνα με τα παραπάνω στοιχεία για να έχουμε ένα ζευγάρι που θα ολοκληρώσει με επιτυχία ένα ζευγάρωμα πρέπει να πάρουμε, αν είμαστε πολύ τυχεροί, τρία αρσενικά για να μας μείνει ένα.
Από τις θηλυκές τέσσερις για να μας μείνει μια. Τώρα ας πούμε ότι το ζευγάρι «ταίριαξε», πράγμα πολύ δύσκολο. Άρα θέλουμε επτά πουλιά για να έχουμε ένα ζευγάρι.
Υπολογισμό μπορεί να κάνει ο καθένας μόνος του, γιατί δεν γνωρίζω πόσο κοστίζουν τα αιχμαλωτισμένα πουλιά. Αν δώσω μια υποθετική τιμή 15 ευρώ ανά πουλί, δίχως να υπολογίσω την εξτρα τροφή, εμφιαλωμένο νερό και φάρμακα τότε τα 7 πουλιά κοστίζουν 105 ευρώ. Ένα ζευγάρι εκτροφής κοστίζει 120-140 ευρώ.
Όμως αυτός που πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά σ ένα ζευγάρωμα άγριων πουλιών κάνει λάθος. Το ινστιτούτο πτηνών του Μονάχου και ο Natale, από την Ιταλία, γράφουνε για τους νεοσσούς το εξής.
Από 100 νεοσσούς που έχουν γεννηθεί από αιχμαλωτισμένα άγρια πουλιά (F1) πεθαίνουν κατά μέσο όρο 65% μέχρι την πρώτη πτεροροια και ένα άλλο 11% στο διάστημα ανάμεσα στην πτεροροια και την περίοδο αναπαραγωγής. Αυτό σημαίνει ότι θα επιβιώσει το 24% περίπου των νεοσσών της F1. Από τους απογόνους της F1, ονομάζονται F2, θα επιβιώσουν ως την αναπαραγωγική περίοδο περίπου το 43-46%.
Στην F3 θα επιβιώσει περίπου το 62-65% και από την F4 θα πεθάνει μόνο το 10-15% των νεοσσών. Αυτό το ποσοστό απωλειών (10-15%) είναι το ίδιο που ισχύει και αν ξεκινήσουμε την αναπαραγωγή με πουλιά εκτροφής και είναι αναπόφευκτο ακόμη και στην εκτροφή καναρινιών.
Αυτές τις πληροφορίες είναι εύκολο να τις βρει κάποιος μέσω ιντερνετ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει ν αρχίσει την εκτροφή με πιασμένα πουλιά. Λόγω κόστους δεν μπορεί να είναι αφού το τελικό κόστος είναι κατά πολύ μεγαλύτερο.
Για την ικανοποίηση του; Τι ικανοποίηση και χαρά να έχει κάποιος που επί 3 χρόνια πετάει ψόφια πουλιά; Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν όλα τα παραπάνω στατιστικά αποτελέσματα διάφορων ερευνών από ινστιτούτα και εκτροφείς.
Έπειτα απ όλα αυτά ίσως κάποιοι να καταλάβουν γιατί οι άνθρωποι που ξεκινούν με «αγριοπουλια εκτροφής» λένε ότι είναι εύκολη η αναπαραγωγή τους κι οι άλλοι που ξεκινούν με αιχμαλωτισμένα λένε το αντίθετο.

Μερικές πληροφορίες για τα πουλιά στην φύση
Μόνο από το 40% των αυγών θα γεννηθούν νεοσσοί. Τα υπόλοιπα θα χαθούν από αρπακτικά, την βροχή η θα σπάσουν.
Έρευνες που έγιναν στους κοκκινολαίμηδες και στους φλώρους αναφέρουν ότι μόνο το 70%, των νεοσσών, επιζούν.
Ο μέσος όρος των νεοσσών που θα γεννηθούν από τα παραγόμενα αυγά μιας χρονιάς είναι περίπου 50%. Το 78%-87%, ανάλογα με την ράτσα, πεθαίνουν την πρώτη χρονιά.
Ένα κοπάδι πουλιών έχει περίπου 59% πουλιά ενός έτους, 21% πουλιά 2 ετών, 10% πουλιά 3 χρονών, 7% πουλιά 4 ετών και 3% πουλιά 5 ετων.

Βιβλιογραφία, έρευνες
World Wildlife Fund, αιχμαλωσία πουλιών 1998
VGT, Austria, 2005
Massimo Natale, Il carduelino ( η καρδερίνα), 2003, 2005
Zucht und Haltung von Voegeln ( Εκτροφή πουλιών), Έρευνα, κτηνιατρική σχολή του πανεπιστημίου του Ανόβερου.
Einheimische Singvoegel halten und zuechten ( Εκτροφή ωδικών πτηνών ), Thomas Wendt
Διάφορα άρθρα από το BNA, Bundesverband fόr Natur- und Artenschutz
 
.

Μια γνώμη...
-Ποιός αλήθεια μπορεί να διαφοροποιηθή με όλα αυτά που παραθέτει ο Αλέξανδρος.
Εκείνο που με στενοχωρεί πραγματικά εμένα προσωπικά είναι να έρχομαι σε
αντιπαράθεση ακόμη και να ψυχραίνομαι με ανθρώπους που ξέρω οτι στο βάθος
έχουν την ίδια ίσως και μεγαλύτερη τρέλλα με τα πουλιά απο μένα. Ενώ θα μπορούσαμε να σηζητάμε με τις ώρες για τις παρατηρήσεις και τις επιδιώξεις μας τσακονόμαστε για το εάν πρέπει ή όχι να πιαστεί ή να αγοραστεί ένα άγριο.
-Φίλοι είναι βέβαιο οτι το άγριο στο κλουβί είναι ΛΑΘΟΣ. Κάντε όλοι μια προσπάθεια
να γίνει σιγά-σιγά κατανοητό σε όλους μας και να κάνουμε βήματα προς την σωστή κατεύθυνση, χωρίς κορώνες και μαχαιρώματα. Με κατανόηση στο πρόβλημα και αλληλοσεβασμό.
 
.

-Φίλοι είναι βέβαιο οτι το άγριο στο κλουβί είναι ΛΑΘΟΣ. Κάντε όλοι μια προσπάθεια
να γίνει σιγά-σιγά κατανοητό σε όλους μας και να κάνουμε βήματα προς την σωστή κατεύθυνση, χωρίς κορώνες και μαχαιρώματα. Με κατανόηση στο πρόβλημα και αλληλοσεβασμό.

Σταύρο, θα πρότεινα η δημοσίευση του Μάκη να "καρφιτσωθεί" σε εμφανές σημείο, ώστε να φαίνεται από όλους ως η επίσημη άποψη του φόρουμ.

Προσωπικά, θεωρώ ότι όταν ο Μάκης μιλάει για "αλληλοσεβασμό" εννοεί ότι για το μέλλον τουλάχιστον να μην προμηθευόμαστε άγρια, είτε πρωτογενώς (πιάνοντας τα οι ίδιοι), είτε δευτερογενώς (αγοράζοντας τα από άλλους).

Δεν αμφισβητεί κανείς την αγάπη του καλοπροαίρετου κατόχου άγριων, όμως δεδομένων των συνθηκών του περιβάλλοντός μας, για το μέλλον πρέπει η πρακτική αυτή να σταματήσει.
 
.

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Αλέξανδρο σε ότι αφορά τις καρδερίνες, τι γίνεται όμως όταν κάποιος θέλει να εκτρέφει λούγαρα ή κάποιο άλλο "ασυνήθιστο" για τους πολλούς είδος και δεν το βρίσκει στην αγορά; (ψάχνω λουγαράκι εκτροφής εδώ και ένα μήνα και ακόμη δεν έχω βρει).
 
.

ego pantos ebala stin ektrofi mou ena zevgari Major ektrofis , kai pragmatika tis exo 4 meres ke tis xerome
 
.

Νομίζω πως δεν είναι δύσκολο να προμηθευτεί κάποιος καρδερίνες είτε αρσενικές είτε θυλικές πέραν της επικινδυνότητας των συνεπειών του νόμου το δύσκολο είναι η εξημέρωση και το ζευγάρωμα που θεωρώ πως δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα και χωράει πολλή συζήτηση το θέμα. Όσο για την τιμή των άγριων παραδέχτηκα κάποτε κάποιο συνομιλητή ο οποίος έλεγε γι΄αυτούς που πουλάνε καρδερίνες οτι είναι ντροπή ενώ η φύση σου την παρέχει δωρεάν εσύ την εκμεταλλευεσαι χρηματικά.
 
.

O Aλεξανδρος φαινεται οτι δε γνωριζει οτι εδω ειναι ΕΛλαδα και οχι Γερμανια, πρωτον οι εκτροφεις καρδερινας ειναι πολυ λιγοι στην Ελλαδα και δευτερον ο αριθμος των καρδερινων εκτροφης δε μπορει να καλυψει τη ζητηση, γι αυτο αναγκαζονται οι ανθρωποι στα καταστηματα να πουλανε πιασμενα

Παμε τωρα στο θεμα της εκμεταλευσης, πολλοι απο αυτους που εχουν καταστηματα κανουν πως δε γνωριζουν οτι η καρδερινα εκτρεφεται και υπαρχουν πουλια γεννημενα στην αιχμαλωσια γιατι δεν τους συμφερει,υπαρχουν καταστηματαρχες που τα πιανουν οι ιδιοι τους οποτε μιλαμε για 100% κερδος

Εγω ξερω ανθρωπους που τρεχουν στα δικαστηρια επειδη πιανανε αγριοπουλια, ειναι κατι που δεν επιτρεπεται, απο την αλλη εαν εφαρμοστει ο νομος και πεσουνε λουκετα σε καταστηματα πως θα εφοδιαζονται τα καταστηματα με πουλια εκτροφης οταν ειναι μετρημενα στα δαχτυλα; Εγω εψαξα σε Λαρισα και Θεσσαλονικη δε βρηκα ουτε δειγμα, αν εχει μονο στα quiko και αυτα θα ναι εισαγωγης απο οτι εμαθα, απο ΕΛληνες εκτροφεις τιποτα

Αν βρειτε πειτε μου και μενα γιατι ενδιαφερομαι να αποκτησω ηρεμες καρδερινες
 
.

Αν θέλεις γράψε και δυό λόγια, για το τί προτείνεις ετσι ώστε, να αλλάξει
ολη αυτή η κατάσταση που περιγράφεις. Θα τα διαβάσω με μεγάλη προσοχή.
 
.

Συγχωρήστε με, αλλά δεν πιστεύω στη λογική ότι αν κάτι δε βρίσκεται στο εμπόριο, είμαστε ελεύθεροι να το πάρουμε από τη φύση...

Επίσης, εκτός από το οικονομικό θέμα, το οποίο αναλυτικότατα παρέθεσε ο Αλέξανδρος, υπάρχει και το ηθικό.
Αναρωτηθείτε, αφαιρώντας το προσωπικό σας συμφέρον, αν είναι ωραίο πράγμα, το να φυλακίζει κανείς πουλάκια που γεννήθηκαν ελεύθερα.
Χόμπυ κάνουμε και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται.
 
.

O Aλεξανδρος φαινεται οτι δε γνωριζει οτι εδω ειναι ΕΛλαδα και οχι Γερμανια, πρωτον οι εκτροφεις καρδερινας ειναι πολυ λιγοι στην Ελλαδα και δευτερον ο αριθμος των καρδερινων εκτροφης δε μπορει να καλυψει τη ζητηση, γι αυτο αναγκαζονται οι ανθρωποι στα καταστηματα να πουλανε πιασμενα
Πιστεύω ότι η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ των δύο χωρών είναι ότι στην Ελλάδα οι νόμοι είναι για τα πανηγύρια. Ο νόμος υπάρχει για να καθορίζει τι είναι παράνομο και τι νόμιμο, υποχρεώνοντας την πολιτεία να λειτουργεί με τον τρόπο που προβλέπεται. Στη χώρα μας ο νόμος περιορίζεται μόνο στον καθορισμό του νόμιμου / παράνομου αφού η πολιτεία λειτουργεί καθαρά με τους δικούς της νόμους.

Οι "νόμοι" αυτοί λοιπόν επιτρέπουν κάποιον επαγγελματία να πουλάει πουλιά των οποίων η πώληση απαγορεύεται, κάποιον ιδιώτη ερασιτέχνη να πουλά πουλιά των οποίων η πώληση επιτρέπεται ή όχι (δεν έχει σημασία σε αυτή την περίπτωση αφού δεν έχει το δικαίωμα να πουλά γενικώς), όπως επίσης συντηρεί ζητήσεις που κοντεύουν τα 120 ποστ για ένα θέμα απόλυτο. Ή επιτρέπεται κάτι και συζητούμε τις παραμέτρους του ή απαγορεύεται και τελειώνει η συζήτηση στο πρώτο πόστ.

Αυτή είναι η Ελλάδα του ολίγον έγκυος…
 
Back
Top