Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα

Αλικη μου λυπαμαι για το θεμα, το προβλημα στα ποδια αν δεν υπηρχε θα εγινε επειδη το κλουβι εμεινε ακαθαριστο τοσες μερες, ειναι το λιγοτερο ομως αυτο.
Πες μου σε παρακαλω τα πουλακι ειχαν επαφη με τις κουτσουλιες τους; Εχει σχαρα το κλουβι;
Εχει η εκτροφη σου επαφη με ιθαγενη πουλια;
Εντερα ερεθισμενα δεν υπαρχουν αλλα η υπερβολικη καταναλωση νερου δεν ειναι καλο σημαδι.
 
Αφου λες οτι δεν πινουν αρκετο νερο τοτες να δωσεις την αντιβιωση κατευθειαν στο στομα για να εισαι σιγουρη οτι θα ποιουν
Νερό πίνουν και μάλιστα πολύ! Στις 8 το απόγευμα έβαλα cotrim και στις δύο. Και η άσπρη δεν πρόλαβα να βγάλω το χέρι και πήγε και ήπιε πολύ νερό!

Αλικη μου λυπαμαι για το θεμα, το προβλημα στα ποδια αν δεν υπηρχε θα εγινε επειδη το κλουβι εμεινε ακαθαριστο τοσες μερες, ειναι το λιγοτερο ομως αυτο.
Πες μου σε παρακαλω τα πουλακι ειχαν επαφη με τις κουτσουλιες τους; Εχει σχαρα το κλουβι;
Εχει η εκτροφη σου επαφη με ιθαγενη πουλια;
Εντερα ερεθισμενα δεν υπαρχουν αλλα η υπερβολικη καταναλωση νερου δεν ειναι καλο σημαδι.

Το κλουβί σχάρα έχει αλλά τρεις εβδομάδες κάνεις δεν την καθάρισε. Επίσης, δυστυχώς οι δύο χαμηλές πατηθρες είχαν πολύ κουτσουλια. Το είπα διακριτικά στον οικογενειακό μας φίλο να τις καθαρίσει αλλά μου είπε ότι τα πουλιά συνεχώς είναι στις πάνω πατηθρες και να μην ανησυχώ.

Με ιθαγενή όχι καμία επαφή. Σε εσωτερικό δωμάτιο είχα μόνο 10 καναρινακια.

Η υπερβολική κατανάλωση νερού τι σημαίνει;
 
Παιδιά καλημέρα.
Χθες στις 8 έβαλα cotrim και στις δύο και σήμερα δεν υπάρχει καμία βελτίωση.. Συνεχίζουν να μην τρώνε και πραγματικά δε ξέρω τι πρέπει να κάνω για να φάνε! Δε θα αντέξουν για πολύ... Έχω και ηλεκτρολυτες που μπορώ να δώσω.. Μήπως θα ήταν καλύτερο; Ή μήπως να σπάσω τους σπόρους;
 
Παιδιά καλημέρα.
Συνεχίζουν να μην τρώνε και πραγματικά δε ξέρω τι πρέπει να κάνω για να φάνε! Δε θα αντέξουν για πολύ...
Δωσε λιγο νιζερ σε ξεχωριστη ταιστρα γι αρχη... Και ας ελπισουμε οτι θα φανε.
 
Τα νέα μας λοιπόν. Επειδή δεν μπορούσα να τις βλέπω να μην τρώνε τίποτα έβρασα ένα αυγό, στο blender μαζί με 4 κουταλιές τις σούπας φρυγανιά τριμμένη και 2 κουταλιές της σούπας κουακερ. Και μπορώ να πω πως το τρώνε. Μετά πήγα σούπερ μάρκετ και πήρα φαριν λακτε (το πετ σοπ δεν είχε κρέμα για νεοσσους) έφτιαξα μια μικρή, πιχτη ποσότητα και προσπάθησα να τις ταισω με το ζόρι με σύριγγα. Η κόκκινη έτρεμε ολόκληρη και τσίμπησε ελάχιστο έως καθόλου. Η άσπρη μπορώ να πω ότι έφαγε 1 ml δίνοντας της το με το χέρι μου. Το υπόλοιπο το έβαλα σε δύο ταιστρακια μπας και τσιμπήσουν από μόνες τους. Νερό πίνουν και οι δύο. Η άσπρη πίνει πολύ και προσπαθεί να κάνει και μπάνιο. Είναι ζωηρες και καθαρίζουν και το φτέρωμα τους. Στην κόκκινη είδα μια μικρή βελτίωση στις κουτσουλιες της, είναι λιγότερο νερουλες.

Θα βάλω και νιζερ και ο θεός βοηθός! Θα ξαναδοκιμάσω και αργότερα να της ξαναταισω...

Το τρελό είναι πως αν κάποιος τις δει από μακριά φαίνονται υγιεστατες και ζωηρες!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!
 
Όταν με το καλό τα πουλάκια βγουν από αυτή την περιπέτεια φρόντισε να κόψεις λίγο τα νύχια τους και να περιποιηθείς τα πόδια τους με epithol. Καλή ανάρρωση.
 
Στην κόκκινη είδα μια μικρή βελτίωση στις κουτσουλιες της, είναι λιγότερο νερουλες
Μακάρι, αν και είναι νωρίς ακόμη.
Το τρελό είναι πως αν κάποιος τις δει από μακριά φαίνονται υγιεστατες και ζωηρες!
Αυτό είναι καλό, ας ελπίσουμε να τις πιάσει το φάρμακο.
 
Και ναι αρχίσαμε επιτέλους να τρώμε! Σήμερα η άσπρη έφαγε πιο πολύ από την κόκκινη, και μάλιστα σποράκια! Η κόκκινη προτιμάει το βραστό αυγό που τους έβαλα. Πίνουμε και νεράκι. Πάω να φτιάξω δεύτερη δόση κρέμας να ταισω τα μωρά μου! :D

Σας ευχαριστώ όλους τόσο πολύ! Ξέρω γίνομαι κουραστική, αλλά δεν το λέω έτσι για να το πω, όντως το εννοώ! 😛
 
Τα νέα μας λοιπόν σήμερα είναι η 4η μέρα αντιβίωσης και βλέπω σημαντική βελτίωση!

Ας ξεκινήσουμε από την άσπρη. Πίνει πολύ λιγότερο νερό και τρώει αρκετά σποράκια καθημερινά! Από μένα κρέμα τρώει με το ζόρι! Άντε 1ml την ημέρα...

rsz_dsc_0542.webp
rsz_dsc_0544.webp
rsz_dsc_0545.webp
rsz_dsc_0546.webp
rsz_1rsz_dsc_0549.webp
rsz_1rsz_dsc_0550.webp
 
Η κόκκινη τώρα τρώει πολύ κρέμα από μένα και με μεγάλη ευχαρίστηση θα έλεγα.. Δηλαδή την μέρα που τις ταίζω 2 φορές εκείνη θα φάει συνολικά την μέρα 4 ml και παραπάνω! Σποράκια μπορώ να πω πως τρώει πλέον λιγότερα από την άσπρη..

rsz_dsc_0538.webp
rsz_dsc_0539.webp
rsz_dsc_0540.webp
rsz_dsc_0541.webp
rsz_dsc_0547.webp
rsz_dsc_0548.webp

Αύριο είναι η 5η μέρα αντιβίωσης, θα δώσω τρεις μέρες βιταμίνες και για άλλες 5 μέρες ξανά αντιβίωση.. Τι λέτε; Πως μας βλέπετε;
 
Ποιά αντιβίωση δίνεις και για ποιο λόγο;
 
Ποιά αντιβίωση δίνεις και για ποιο λόγο;

Δίνω την Cotrim γιατί υποψιάζομαι κοκκίδια και γιατί είναι ελαφριά σαν αντιβίωση. Πριν 5 μέρες δεν έτρωγαν τίποτα και ήταν πετσί και κόκκαλο και δεν είχα χρόνο.. Έπρεπε να δράσω άμεσα και με ρίσκο.. Το ξέρω πως δεν πρέπει να δίνουμε αυθαίρετα αντιβιώσεις και δε συνηθίζω να το κάνω, αλλά είμαι στο χωριό, πτηνίατρος ούτε για αστείο και η κατάσταση ήταν επείγουσα.. Και τελικά τους έκανε καλό η αντιβίωση..
 
Δίνω την Cotrim γιατί υποψιάζομαι κοκκίδια και γιατί είναι ελαφριά σαν αντιβίωση.

Oχι και για τα κοκκίδια το cotrim.:) Το δίνεις σαν μιαν ευρέως φάσματος αντιβίωση(βακτηριοκτόνος δράση). Μετά θα ακολουθήσει υποχρεωτικά προβιοτικό. Αν υπάρχει κάποια ανάγκη για BAYCOX(αντικοκιδιακό) αυτό θα έλθει αργότερα και με ακολούθημα την χρήση βιταμινών.
 
Oχι και για τα κοκκίδια το cotrim.:) Το δίνεις σαν μιαν ευρέως φάσματος αντιβίωση(βακτηριοκτόνος δράση). Μετά θα ακολουθήσει υποχρεωτικά προβιοτικό. Αν υπάρχει κάποια ανάγκη για BAYCOX(αντικοκιδιακό) αυτό θα έλθει αργότερα και με ακολούθημα την χρήση βιταμινών.
Έγινε κύριε Μάκη! Εννοείται θα δώσω και προβιοτικό (Livi-Ferm) και βιταμίνες (ferti-vit)! Εσείς πως τις βλέπετε; Πως μου προτείνετε να συνεχίσω;
 
Είναι αδύνατα τα πουλιά ακόμα. Αφού βλέπεις το συκώτι τους καθαρό, νομίζω οτι πρέπει οπωσδήποτε να φάνε αυγοτροφή και λιπαρούς σπόρους(περίλλα-νιζερ-καμελίνα-λιναρι-καναβούρι).
Μέχρι να τελειώσει η αντιβίωση και να αρχίσει η αποκατάσταση του εντέρου με το Liviferm, η δεξτρόζη θα έδινε ένα χέρι βοήθειας.
 
Back
Top