Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα

Πως είναι σήμερα τα κορίτσια σου Αλίκη;
Καλύτερα είναι! Τρώνε πιο πολλά σποράκια! Και οι κουτσουλιές τους είναι λιγότερο υδαρες. Τουλάχιστον εγώ τις βλέπω καλύτερα και τρώμε περισσότερο.

δωσε και λιγο προσοχη στα ποδαρακια τους μετα...
Ναι εννοείται! Αλλά αφού τελειώσουμε με τη θεραπεία..

Εσύ Πανο πώς τις βλέπεις. Τις μικρές μου;
 
φαινονται σαφως καλυτερα, αλλα αυτο το καταλαβαινεις εσυ που τις βλεπεις καθε μερα να εχουν βελτιωση και οι κουτσουλιες τους εχουν καλυτερευσει οχι πληρως αλλα εχουν βελτιωση
 
τα πουλακια μαλλον εχουν μολυνθει απο μικροβια στα νεφρα (τουλαχιστον ) και για αυτο η αυξημενη διουρηση (το υγρο ευτυχως αχρωμο στις κουτσουλιες ).Αν δεν ηταν κατι τετοιο, τοτε για να συμβει ξαφνικά, θα μπορουσε εναλλακτικα να σχετιζεται με διαταραχη διαβητη, αλλα νομιζω ειναι μολυνση. Η λευκη εχει και ελαφρως θεμα με το συκωτι, που μπορουσε να υποψιαζει για μικροβιο που εχει χτυπησει και κει ή για ατοξοπλασμα που εχει ξυπνησει απο το πεσμενο ανοσοποιητικο της, λογω της μικροβιακης λοιμωξης
η πιο σωστη λυση (αν γινοτανε σε διαστημα οχι καταμεσις των διακοπων που δεν βρισκεις τιποτε να λειτουργει γρηγορα) θα ηταν η καλλιεργεια.η κατασταση των πουλιων οδηγησε σε χρηση cotrim που ειναι αντιστοιχο των γνωστων septrin και bactrimel , γνωστων για χρηση στις ουρολιεμωξεις των ανθρωπων, που σπανια (αλλα συμβαινει ) σε δυσκολα στελεχη δεν ειναι παντα δραστικο και χρησιμοποιειται κινολονη (αντιστοιχο σκευασμα στα πτηνα το baytril ) ή augmentin ή ceclor που τα πρωτα εχουν και παρενεργειες και δινονται μονο οταν ειναι αναγκη, ενω το τελευταιο σαν ουσια, δεν εχει εξακριβωθει αν ειναι ασφαλες στα πτηνα και τωρα γινονται δοκιμες απο την κτηνιατρικη επιστημη.
απο οτι βλεπω τα πουλια πανε καλυτερα, αλλα τα ουρα παραμενουν αυξημενα. Το cotrim εχει δοθει στην ιδια δοση απο οτι εμαθα απο την Αλικη, οπως και στο αλλο της πουλακι που ειχε θεμα με κοκκιδια σιγουρα. Ο συνδιασμος τριμεθοπριμης και σουλφαμεθοξαζολης, αν δοθει σε συγκεκριμενη αυξημενη δοση σε σχεση με την απλη αντιμικροβιακη, εχει δραση και σε ανθεκτικο e coli και σε κοκκιδια, οχι σαν κοκκιδιοκτονο αλλα κοκκδιοστατικο, αντιστοιχη με αυτη του esb3 που εχει ειδος σουλφοναμιδης (αλλη που ειναι ιδια με αυτη του αντιστοιχου αντιβιοτικου cosumix που ειναι συνδιασμος και αυτο τριμεθοπριμης με ειδος σουλφοναμιδης ). Το cotrim , οπως και τα bactrimel και septrin ειναι αντιγραφα του bactrim που νομιζω ειναι το αρχικο σκευασμα και δεν κυκλοφορα στην ελλαδα.

περι της ασφαλειας της αυξημενης δοσης (αν και υπαρχουν σχετικες τιμες ε κτηνιατρικα εγχειριδια και ειναι εις γνωση πτηνιατρου ) δειτε και εδω

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ - Premier Shukuroglou - Προϊόντα Για Παραγωγικά Ζώα - Cosumix plus στο σχολιο Νο13


να διευκρινισθει οτι η χρηση του ως κοκκιδιοστατικου, σε καμμια των περιπτωσεων δεν συνισταται για προληπτικη χρηση, αφου ειναι πολυ πιο δραστικη αντιβιωση απο την σκετη σουλφοναμιδη, με οτι αυτο συνεπαγεται για την καλη χλωριδα και πανιδα των πουλιων !


Αν τα πουλια στις 7 μερες δεν εχουν σχεδον λυσει το αυξημενο ποσο ουρων,ισως να πρεπει να δοθει ισχυροτερη αντιβιωση
 
Μετά από 7 μέρες cotrim, σήμερα πρώτη μέρα βιταμίνες.

Η λευκή, η Μελίνα μας
rsz_dsc_0625.webp
rsz_dsc_0626.webp rsz_dsc_0627.webp rsz_dsc_0629.webp
 
και η κόκκινη η Μαριλού (ή Χουρρέμ) μας

rsz_dsc_0623.webp rsz_dsc_0624.webp rsz_dsc_0623.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0622.webp
    rsz_dsc_0622.webp
    16,6 KB · Προβολές: 63
Αλικη να δουμε και τις κουτσουλιες

η λευκη εχει παρει βαρος και δεν βλεπω να επεκτεινεται το λιγο μελανο στο συκωτι

η κοκκινη εχει μια διαστολη συνολικα στην κοιλια που δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι απο εντερα και δεν ειναι διογκωμενο στομαχι (σε αυτο δινω περισσοτερες πιθανοτητες ). Νομιζω ειναι ανεξαρτητο με την πολυουρια και φοβαμαι για μεγαμπακτηρια... Να υπαρχει και ξυπνησε λογω στρες απο την αλλη ασθενεια. Ευχομαι να κανω λαθος...

αν δεν εχει περασει η πολυουρια (παρολο που και μικροτερη διογκωση βλέπω στο συκωτι της λευκης και οτι εχει ξαναπαρει βαρος ), η γνωμη μου ειναι ειτε να περιμενεις να δεις με βιταμινες για 3 μερες περαιτερω βελτιωση και βλεπουμε ή αν δεις επιδεινωση, να πας σε ισχυροτερη αντιβιωση (baytril ,augmentin ή και tabernil centamicina αν δεν ειχες θεμα στα νεφρα, οποτε η γενταμυκινη αν και δραστικη δεν συνισταται γιατι εχει θεμα με επηρεασμο των νεφρων ). Επισης αν εχεις τη δυνατοτητα και δεν εχεις αμεση επιδεινωση, αφου περασουν οι 3 μερες και λιγο παραπανω, να πηγαινες δειγμα κουτσουλιων για εξεταση στο εργαστηριo στην αγια παρασκευη που ειχε απευθυνθει και αλλο μελος
 
Φώτο τώρα το βράδυ

Άσπρη
rsz_βραδυ.webp

Κόκκινη
rsz_1rsz_1dsc_0621.webp

Οι κουτσουλιές στη δεύτερη μέρα βιταμινών.
 
αρκετα υγρα, κουτσουλιες χωρις διαρροια...

γνωμη μου (οχι απολυτη ) περιμενεις λιγο ακομα και πας ειτε σε πιο ισχυρη αντιβιωση αν δεν φυγουν τα υγρα ή σε εξετασεις. Δεν ξερω αν μπορουν με κουτσουλια να καταλαβουν τιποτα και απο προβλημα σε διαβητη ...

αν χειροτερεψουν, αμεσα αντιβιωση μια απο εκεινες που ειπα
 
Όταν λες χειροτερεψουν εννοείς πιο πολλά υγρά ή καρίνα; Έχω μηλοξυδο, τσάι βοτάνων και ηλεκτρολυτες.. Ποιο απ όλα θα βοηθήσει την κατάσταση;
Εδώ και δύο μέρες δίνω βιταμίνες στο νερό.. Σπιτική αυγοτροφη να τους δίνω ή όχι ακόμα;
 
βιταμινες και αν ειχες προβιοτικο να περιεχει τον lactovacillus acidophillus , αλλα αν δεν εχεις δεν πειραζει. Οι βιταμινες να εχουν βιτ Β μεσα τους σιγουρα

Μηλοξυδο θα ειχε νοημα αυτη τη στιγμη στην κοκκινη (αν υπαρχει θεμα μεγαμπακτηρια) αλλα δεν θα δωσεις τωρα που δινεις βιταμινες, γιατι δεν αναμιγνυονται και εκεινες προεχουν.Αυγοτροφη σαφως να δωσεις. Τσαι βοτανω στο οποιο μπορεις να διαλυσεις τις βιτ θα μπορουσες να δωσεις. Να εχει ριγανη για αντιβακτηριακη δραση και αν ειχες προσβασιμο μαγαζι με βοτανα, να εβρισκες αποξηραμενη τσουκνιδα για τα νεφρα

Επιδεινωση εννοω αυξηση των υγρων ή νωχελικοτητα ή διογκωση των εντερων ή του συκωτιου ή αδυνατισμα

ολα αυτα ειναι γνωμη μου. Ας σου πουνε και τα αλλα μελη και αποφασιζεις
 
Και ναι τα κορίτσια μου τρώνε! :D
rsz_dsc_0632.webp

Έβγαλα πιο καλές φώτο με τις κουτσουλιές

Της λευκής
rsz_dsc_0637.webp

Της κόκκινης
rsz_1dsc_0635.webp

Η κόκκινη μου φαίνεται πως δεν είναι τόσο πρησμένη όσο χθες.. Αλλά πείτε μου και εσείς τι βλέπετε.
rsz_rsz_dsc_0629.webp
rsz_rsz_dsc_0631.webp

Σήμερα τρίτη μέρα με βιταμίνες..
 
αρκετα υγρα, πιο εντονη καρινα στην κοκκινη και ασχημη η εικονα του φτερωματος της στο κλουβι. Εκτος αν ειχε κανει μπανιο.

Δεν ξερω αν ειναι πρεπον να ρισκαρεις να πας σε αλλη αντιβιωση ή να το ψαξεις αμεσα με εξετασεις ...

αν παντως δεν γινουν εξετασεις, πιο ισχυρες επιλογες αντιβιωσεων για μικροβιο, ειναι baytril και augmentin . Συνηθως γαστρεντερικα τα πιανουν, εκτος καποιων περιεργων στελεχων gram + μικροβιων που ανταποκρινονται σε αντιβιωσεις που δεν ειναι ευκολο να βρεις σε μη ενεσιμη μορφη στην ελλαδα.Αν βεβαια ειναι μικροβιο και οχι κατι αλλο

αν αποφασισεις αντιβιωση, τα λεμε για δοσολογια

* δες ξανα τα πουλια εσωτερικα στο στομα για λευκο στιγματακι
 
Η κόκκινη μόλις είχε γίνει παπάκι από το μπάνιο! Το φτέρωμα της δεν είναι έτσι.. Από μακρυά και οι δύο είναι υγιέστατες και πολύ ζωηρές!

Οι εξετάσεις που μπορούν να γίνουν; Δεν καθυστερούν πολύ τα αποτελέσματα; Φοβάμαι μην δεν έχω χρόνο μπροστά μου...

Και επίσης δε θέλω να δίνω και αβέρτα αντιβιώσεις... Φοβάμαι μην κάνω μεγαλύτερο κακό απ΄ότι καλό... ☹

Όταν λες λευκό στιγματάκι τι εννοείς; Άρα εσύ Δημήτρη είσαι ανάμεσα σε μικρόβιο ή μύκητα; Καλά έχω καταλάβει;


Επίσης παιδιά θα με βοηθούσατε αν λέγατε κι άλλες γνώμες οι υπόλοιποι.. Χωρίς φυσικά να θέλω να προσλάβω τον Δημήτρη, αλλά γι αυτό είναι τα φόρουμ για ανταλλαγή απόψεων!
 
Επίσης παιδιά θα με βοηθούσατε αν λέγατε κι άλλες γνώμες οι υπόλοιποι.. Χωρίς φυσικά να θέλω να προσλάβω τον Δημήτρη, αλλά γι αυτό είναι τα φόρουμ για ανταλλαγή απόψεων!
Δυστυχώς στις ασθένειες Αλίκη μου έτσι γίνεται. Λίγοι έχουν τις γνώσεις ή και παίρνουν το ρίσκο να διατυπώσουν μία άποψη. Προσωπικά ανήκω στην πρώτη κατηγορία, δεν ξέρω για να μιλήσω.
Το παρακολουθώ το θέμα σου και εύχομαι ολόψυχα να ανακάμψουν οι τσούπρες σου :)
 
η διευκρινηση για το μπανιο, βελτιωνει την εικονα ευρυτερα που ειχα χτες. Σε αυτη την περιπτωση με ανησυχουν απλα τα αρκετα ουρα. Μου ανεφερες καποια στιγμη οτι η λευκη ειχε και στο παρελθον αρκετα. Δεν ξερω αν υπαρχει και αλλη αιτια οργανικη να πινει πολυ νερο.Απο και περα αν η εικονα τους ειναι καλη, με ανησυχει κυριως η καρινα της κοκκινης ως το μονο στοιχειο για αμεση χορηγηση φαρμακου χωρις αναμονη και για το θεμα των αυξημενων ουρων,θα περιμενα να συμπληρωθουν λιγες μερες ακομα (να μην εχει επιδραση εντελως η πρωτη αντιβιωση )για σιγουρες εξετασεις απο δευτερα σε ειδικο εργαστηριο (κατι υπαρχει στην Αγια παρασκευη και ειχε παει ο brand13 αν θυμαμαι ) και χορηγηση φαρμακου, αμεσως μετα την ληψη του δειγματος, ειτε με οδηγια γιατρου (συνηθως δινουν μια ευραιου φασματος αντιβιωση που την αλλαζουν μονο αν ανιχνευθει κατι στην κουτσουλια που το αντιβιογραμμα δεν δειχνει δραστικοτητα στο φαρμακο που εχουν ηδη δωσει ), ειτε με μια απο τις δυο αντιβιωσεις που σου ειπα. Το λευκο το ρωτω για πιθανοτητα καντιντιαση στο στομα. Καποιες φορες οταν υπαρχει στον προλοβο, δινει σημαδια και ψηλοτερα. Εστω και ενα μικρο λευκο σημαδακι στο στομα αρκει. Εμπειρικα και οχι επιστημονικα, μου εχουν τυχει περιπτωσεις διογκωμενης ομοιομορφα κοιλιας, χωρις διαστολη διακριτων εντερων εξωτερικα, που ανταποκριθηκαν σε αντιμυκητισιακα (και με σχετικα αυξημενα ουρα). Τωρα ηταν καντιτα, μεγαμπακτηρια... Δεν ξερω . Ουτε ειναι αυτο δεδομενο οτι σιγουρα υπαρχει κατι αντιστοιχο στην κοκκινη.Αν δεν γινουν εξετασεις, τοτε δωσε ισως και αμεσα augmentin ή baytril

σαφως και πρεπει να παρεις και αλλες γνωμες. Τα εχουμε πει και σε προσωπικο επιπεδο... Δεν ειμαι γιατρος για να στηριζεσαι μονο σε οτι λεω!
 
Κόκκινη
rsz_dsc_0637.webp
rsz_dsc_0642.webp
rsz_1rsz_dsc_0638.webp
rsz_1rsz_dsc_0639.webp

Λευκή
rsz_1rsz_dsc_0640.webp
rsz_1rsz_dsc_0641.webp

Πιστεύω πως η κατάσταση είναι στάσιμη.. Αύριο σκέφτομαι να τους δώσω τσάι, μήπως δω καμμιά διαφορά.. Και λέω να δοκιμάσω και μηλόξυδο ή σκορδόνερο..
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει βελτίωση. Εξετάσεις - καλλιέργεια δεν βολεύει να τους κάνεις με κάποιο τρόπο Αλίκη;
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει βελτίωση. Εξετάσεις - καλλιέργεια δεν βολεύει να τους κάνεις με κάποιο τρόπο Αλίκη;
Που μπορώ να πάω; Πόσες μέρες κάνουν για να βγουν τα αποτελέσματα; Απλά φοβάμαι μην δεν έχω χρόνο... ☹
 
Δεν ξέρω στην Αθήνα. Τηλεφώνησε αύριο το πρωί στο κέντρο που σου πρότεινε ο Δημήτρης και ρώτησε λεπτομέρειες.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να δοθεί άμεσα στοχευμένη θεραπεία, διαφορετικά δυστυχώς δεν βλέπω πολλές ελπίδες.
 
Back
Top