Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα

Αλίκη έλειπα διακοπές και τώρα μόλις διάβασα το άρθρο σου. Το εργαστήριο στην Αγ. Παρασκευή που είχα απευθυνθεί και εγώ (καλά θυμάται ο Δημήτρης) είναι το Κέντρο κτηνιατρικών ερευνών στην οδό Νεαπόλεως 25, τηλέφωνο (εργαστηρίου στο τμήμα πτηνοπαθολογίας) 210 6081921. Μπορείς να καλέσεις αύριο το πρωί για να σου πούνε πότε να πάς το δείγμα. Γνώμη μου να ζητήσεις να γίνει έλεγχος για μικρόβια, μύκητες και ότι άλλο μπορεί να φανεί στις κουτσουλιές μιάς και μπορούν να το δούν από το ίδιο δείγμα. Κάνουν περίπου 3 μέρες να βγούνε τα αποτελέσματα εκτός από αυτά για μύκητες που κάνουνε το πολύ 1 εβδομάδα. Το κόστος αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 20 ευρώ μαζί με τον έλεγχο για σαλμονέλα. Αν χρειαστεί να πάς και τα πουλάκια από κοντά δεν επιβαρύνεσαι και επίσκεψη. Αφού βγούνε τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου λένε και τι αγωγή πρέπει να ακολουθήσεις. Τα αποτελέσματα τα λαμβάνεις και γραπτά ταχυδρομικώς μετά από λίγες μέρες. Μακάρι να πάνε όλα καλά και λυπάμαι που δεν έτυχε να διαβάσω νωρίτερα το άρθρο σου.
 
Αχιλλέα μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Πήρα τηλ εκεί στο τηλέφωνο πολλές φορές και το Σάββατο αλλά δεν το σήκωσαν.. ☹ Αλλά πήρα τον Κώστα Δημητριάδη ( Επικοινωνήστε μαζί μας - Το site μου ) και αμέσως μου είπε αύριο στις 5 να πάω δείγμα να κάνουμε ανάλυση, αντιβιόγραμμα και όλα! Μου είπε και για τα δύο 30 ευρώ και μετά θα δεχτούν την ίδια αγωγή. Σε δύο μέρες θα έχουμε αποτελέσματα! Μου είπε πρέπει να έχουν περάσει τουλαχιστον 48 ώρες από την μέρα που πήραν αντιβίωση, οπότε μπορώ να πάω αύριο κιόλας! Οι βιταμίνες, το αυγό κτλ δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα μου είπε. Και τα δείγματα θα τα πάρω από το αλουμινόχαρτο που έβαλα πριν λίγο στον πάτο.

Η κοιλιά της κόκκινης ξεπρίστηκε τελείως αλλά οι κουτσουλιές το ίδιο.. Τι τσάι βοτάνων, τι ηλεκτρολύτες, τι βιταμίνες τίποτα! Παραμένουν έτσι.. ☹
 
Σάββατο είναι κλειστά αλλά αφού βρήκες άκρη αλλού όλα ok. Υπομονή Αλίκη, εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα.
 
Σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι μακάρι! Την μία μέρα χειροτερεύει η μία, την επόμενη η άλλη και μετά η τρίτη... Σαν τον Βέγγο τρέχω... ☹
 
Αλλά πήρα τον Κώστα Δημητριάδη ( Επικοινωνήστε μαζί μας - Το site μου ) και αμέσως μου είπε αύριο στις 5 να πάω δείγμα να κάνουμε ανάλυση, αντιβιόγραμμα και όλα!
Aλικη ξεχασα να σε ρωτησω . Για το λευκο στο λαιμο του ανεφερες; για περιπτωση μυκητα δεν ξερω αν αρκει μονο η κουτσουλια για εξεταση (γιατι σε χαμηλους πληθυσμους ετσι κι αλλιως ανιχνευονται στα κοπρανα). Μαλλον χρειαζεται και ληψη υλικου απο το στομα ή τον προλοβο. Ενημερωσε το γιατρο γιατι μαλλον θα πρεπει να εχεις μαζι τα πουλακια
 
Σήμερα πήγα δείγμα και σε δύο μέρες θα έχουμε τα αποτελέσματα! Απλά τα ούρα τους ενώ ήταν πολύ υγρά μετά είδα που στέγνωσαν λίγο ή μάλλον χύθηκαν γιατί πήρα τα μέσα να τα πάω.. Αυτό επηρεάζει το αποτέλεσμα;

Aλικη ξεχασα να σε ρωτησω . Για το λευκο στο λαιμο του ανεφερες; για περιπτωση μυκητα δεν ξερω αν αρκει μονο η κουτσουλια για εξεταση (γιατι σε χαμηλους πληθυσμους ετσι κι αλλιως ανιχνευονται στα κοπρανα). Μαλλον χρειαζεται και ληψη υλικου απο το στομα ή τον προλοβο. Ενημερωσε το γιατρο γιατι μαλλον θα πρεπει να εχεις μαζι τα πουλακια
Δημήτρα τα πουλάκια μέσα στο λεοφωρείο και το μετρό 2 ώρες που έκανα να πάω θα έκανα περισσότερο κακό από ότι καλό. Ρώτησα και μου είπε ότι απ τις κουτσουλιές φαίνονται και οι μύκητες...
 
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, όλο και κάτι θα έμεινε από τα ούρα. Να έχεις καλά αποτελέσματα.
 
Οι κουτσουλιές είναι καθαρές και από μικρόβια και από κοκκίδια και από μύκητες. Μίλησα σήμερα με το γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ, ότι δεν έχουν κάτι. Μου είπε όμως ότι τα κοκκίδια κάνουν κύκλους και επανεμφανίζονται οπότε μπορώ για 2-3 μέρες να δώσω προληπτικά baycox. Μου είπε επίσης ότι μπορεί να έχουν κάποιο ιό αλλά αυτό ούτε μπορούμε να το βρούμε αλλά ούτε και να το θεραπεύσουμε.

Οι κυρίες είναι τα ίδια, με κανονική πλέον καρίνα, τρώνε, είναι ζωηρές και κινητικές. Μέρα παρά μέρα τις ελέγχω από κάτω. Οι κουτσουλιές τα ίδια..

Πως μου προτείνετε να συνεχίσω; :)
 
Αυτής η κοιλιά, αν και κάπως πρησμένη, έχει καλύτερη εικόνα από της άσπρης. Εγώ θα έλεγα να την πας συντηρητικά, διατροφή, βιταμίνες, τσαγάκια. Κάτησέ τες μόνες για λίγο καιρό.
 
Αυτής η κοιλιά, αν και κάπως πρησμένη, έχει καλύτερη εικόνα από της άσπρης. Εγώ θα έλεγα να την πας συντηρητικά, διατροφή, βιταμίνες, τσαγάκια. Κάτησέ τες μόνες για λίγο καιρό.
Ναι ναι παραμένουν μόνες τους και ακόμα παίζεται αν θα τις βάλω για αναπαραγωγή φέτος. Απλά όλες αυτές τις μέρες από τότε που γύρισα και πάχυναν και οι δύο η κατάσταση είναι στάσιμη. Αυτές τις μέρες τους δίνω βιταμίνες στο νεράκι.

Λαχανικά και φρούτα δεν τους έχω δώσει καθόλου επειδή έχουν πολύ νερό. Μόνο σπιτική αυγοτροφή (3-4 φορές την εβδομάδα, τελειώνουν πτερόροια) και σπόρους τρώνε. Καλά κάνω ή να επιχειρήσω να τους δώσω λίγο;
 
Νομίζω πως δεν πειράζει να τους δώσεις φρούτα ή λαχανικά αφού δεν έχουν κάτι τελικά, απλά ξεκίνα με μικρές ποσότητες με μέτρο.
 
Οι κουτσουλιές είναι καθαρές και από μικρόβια και από κοκκίδια και από μύκητες. Μίλησα σήμερα με το γιατρό και μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ, ότι δεν έχουν κάτι. Μου είπε όμως ότι τα κοκκίδια κάνουν κύκλους και επανεμφανίζονται οπότε μπορώ για 2-3 μέρες να δώσω προληπτικά baycox. Μου είπε επίσης ότι μπορεί να έχουν κάποιο ιό αλλά αυτό ούτε μπορούμε να το βρούμε αλλά ούτε και να το θεραπεύσουμε.

Οι κυρίες είναι τα ίδια, με κανονική πλέον καρίνα, τρώνε, είναι ζωηρές και κινητικές. Μέρα παρά μέρα τις ελέγχω από κάτω. Οι κουτσουλιές τα ίδια..

Πως μου προτείνετε να συνεχίσω; :)

Σε τι αναλογία το φάρμακο;
 
Σε τι αναλογία το φάρμακο;
Μου είπε σε μια νορμάλ δόση αλλά δεν μου είπε ακριβώς.. Όπως και να χει προληπτικά φάρμακα δε δίνω.. Θα τις παρακολουθώ στενά και βλέπουμε! 😉
 
Αλίκη όλα καλά με τα πουλάκια;
Κι αυτές είναι όπως ήταν, δηλαδή έχουν παχύνει πλέον δεν έχουν καρίνα, οι κουτσουλιές τους παραμένουν όπως ήταν και η κοιλιά της κόκκινης είναι λίγο πρησμένη συνολικά. Όπως στις τελευταίες φωτογραφίες, έτσι είναι ακόμα! Τις ελέγχω μέρα παρά μέρα. Τρώνε, κάνουν μπανακια και είναι ζωηρες. Η άσπρη είναι στα τελειώματα της πτεροροιας (στο κεφάλι) και η κόκκινη ακόμα έχει δρόμο. Αλλάζει τα φτερά πτήσης.
 
Back
Top