Αναπαραγωγή Δημιουργία φωλίτσας

Μου έχει τύχει να κάνουν και μόνο δύο αυγά. Τίποτε δεν είναι δεδομένο. Συνήθως πουλιά που έχουν κάνει πολλές γέννες ή θηλυκές που γεννάνε πρώτη φορά κάνουν λιγότερα αυγά αλλά δεν είναι απόλυτο. Μία μέρα χωρίς αυγό γίνεται και μετά να συνεχίσει (μου έχει τύχει), δύο μέρες δεν έχω ακούσει ποτέ, μάλλον τα έκαναν όλα. Θα φανεί αύριο!
 
Βασιλη τελικα ειχες δικιο στο οτι θα φανει αυριο! Καλα αυτα τα πουλακια βαλθηκαν να με τρελανουν! 😀 και εξηγουμαι:. Ενω χθες κ προχθες δεν υπηρχε αυγο, κοιταω σημερα κ βλεπω κ 3ο αυγο! Απιστευτο. Κ να σημειωσω οτι το πρωι τα ειδ ανα ζευγαρωνουν κ επισης παρατηρησα οτι η νταιζη εχει στρωσει τον ντοναλτ κ καθεται κ κλωσσαει αυτος τα αυγα!:D
 

Συνημμένα

  • DSC01244.webp
    DSC01244.webp
    50,8 KB · Προβολές: 97
αννα οχι 3ο το 4ο ειναι αυτο λογικα ε; Μαζι με αυτο που επεσε κατω και εσπασε.
απλα 3 εχουν μεσα στη φωλια τωρα.
τωρα για την παυση 2 μερων δεν ξερω τι να πω!
 
Νασο ναι, το 4ο ειναι εαν μετρησουμε κ το σπασμενο, εχεις δικιο. Κεγω αυτο το πραγμα με τις 2 ημερες αποχη μου κανε μεγαλη εντυπωση! Παρτε κ ενα βιντεο να δειτε τα παιδια
edit=δειτε εχει πλακα του πως καθονται κ μετα τσουπ ο ντοναλτ ανεβαινει κ καθεται στη φωλιτσα. Τον κανει οτι θελει μου φαινεται! 😀
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μήπως καθηστέρησαν επειδή το ένα έσπασε στον πάτο; Ο Βασίλης ίσως ξέρει να μας εξηγήσει!
Όσο για το οτι κάθεται ο ντόναλτ, μάλλον πέφτει παντόφλα... 😀
Και εμένα τα ίδια του κάνει.
 
😀 ναι μαλλον Γιωργο θα πεφτει παντοφλα στους αρσενικους μας, οπως λες! Ειναι απιστευτο παντως να βλεπεις τη θηλυκια να αλωνιζει κ ο αλλος να καθεται πιστος πανω στα αυγουλακια του..
 
Τα παραδεισια συνηθως κλωσσανε και τα δυο.
Εμενα την ημερα κλωσσουσε κυριως ο αρσενικος, γιατι η θηλυκια καθοταν ολη τη νυχτα κ προφανως δεν αντεχε περισσοτερο.
Το αστειο παντως ηταν ο τροπος που τον φωναζε να παει. Εβγαινε στο "περβαζι" κ ελεγε τα δικα της. Κι αυτος μολις την ακουγε αφηνε οτι κι αν εκανε (πχ φαϊ, υπνο...) κ βολιδα στη φωλια!😱😛
 
Και στα δικά μου τώρα τελευταία πολύ παντόφλα πέφτει. Ανάσα δεν παίρνουν τα αρσενικά. Μία άλλη εκδοχή για τις 2 μέρες κενό είναι να έκαναν και άλλο αυγό αυτές τις 2 μέρες και αφού έσπασε να το έφαγαν.
 
Λοιπον συνολικα εκανε η κυρια νταιζη 4 αυγουλακια εκ των οποιων το ενα επεσε κ εσπασε.ηθελα να ρωτησω το εξης.. Ξερω οτι το κλωσσημα τους διαρκει 2 εβδομαδες αλλα εχω μπερδευτει.2 εβδομαδες απο τοτε που γεννιεται το καθε αυγο η απο τοτε που κλωσσαει συστηματικα;
Τ αυγουλακια τους αναλυτικα οι ημερομηνιες:
07/6 1ο αυγο 08/6 2ο αυγο 09/6 το σπασμενο κ 12/6 το 4ο αυγο.
τα αυγα απο την αρχη τα κλωσσαγαν αλλα καποιες στιγμες οχι. Το κανονικο κλωσσημα δηλ να ειναι συνεχομενα καποιο πανω απο το αυγο αρχισε στις 12/6 δηλ απο τη στιγμη που εκανε κ το τελευταιο -οπως φαινεται αυγο.
ποτε να περιμενω νεοσσους εαν τυχον ειναι τα αυγουλακια ενσπορα; Γιατι εχω μπερδευτει..
 
Αννα μου εχει τυχει τα ζεμπρακια να μην κλωσσανε καθολου την ημερα λογω ζεστης και με κλωσσημα μονο την νυχτα, που μπαιναν στην φωλια για να κοιμηθουν, να βγουν κανονικα τα πουλακια. Οποτε ισως να εχεις και εσυ μια αναλογη περιπτωση. Περιμενε και θα δεις.
Γιωργο απο την στιγμη που θα δεις το πρωτο αυγο ή ακομα και απο οταν δεις μια καλοσχηματισμενη φωλια θα πρεπει να βγαζεις οτιδηποτε υλικο φωλιας εχει περισεψει. Τα αρσενικα ζεμπρακια εχουν τετοια πορωση που συχνα συνεχιζουν οπως λες να προσθετουν υλικο στην φωλια ακομα και πανω απο τα αυγα. Ετσι μπορει να χαθει καποιος νεοσσος.
 
Ευχαριστω παιδια! Αναστασια κεγω αυτο εψαχνα, εφαγα το τοπο με τις αναπαραγωγες κ στις 2 σελιδες αλλα δε το βρηκα. Θυμομουν ενα παρομοιο θεμα αλλα πουθενα!
Οδυσσεα ναι κεγω το εχω ακουσει οτι λογω ζεστης κ λιγο να κλωσσανε μπορουν να ωγουν νεοσσοι. Για καλο κ για κακο θα περιμενω 14 ημερες απο τη πεμπτη που ξεκινησαν κανονικα το κλωσσημα.
 
Με μεγαλη μου χαρα σας ανακοινωνω οτι σημερα μολις ωγηκε ο πρωτος νεοσσος του ντοναλτ κ της νταιζη! Δε το περιμενα για να πω την αληθεια.. Νομιζα θα ηταν ασπορα τα αυγα! Ελπιζω τωρα να βγουν κ τα υπολοιπα 2 αυγουλακια! Εινια τοσο δα το μικρο εχει κ καρφακια μαλλι! Αχ😀. Παρακολουθησ ακ απο κοντα κ τη διαδικασια ταισματος απο τον πατερα κ ηταν ΜΑΓΕΙΑ! Λογικα αυτο το αυγο που βγηε η το πρωτο θα ειναι η το δευτερο ανα σειρα γεννησης τους. Οποτε ισως βγουν κ περισσοτερα! Α κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω, ειναι οτι οταν ο ντοναλτ κλωσσαει ανοιγει συνεχομενα το στομα του. Αυτο ξερω οτι σημαινει οτι ζεσταινεται. Δεν ταιζει εκεινη τη στιγμη. Ξερετε γιατι το κανει εκτος αν δε ζεσταινεται; Εχει πλακα παντως.
βαζω κ κλιματισμο στο δωματιο οταν ζεσταινομαι πολυ αλαλ το εχω στο 28 κ γενικα το δωματιο μου ειναι μεγαλο. Δε τα χτυπαει το ρευμα κ οποτε δετο χρειαζομαι το κλεινω.λετε να υπαρξει καποιο προβλημα σχετικα με τα μωρακια; Μηπως κρυωνουν; Γενικα το αποφευγω βεβαια.
 
Συγχαρητηρια Αννα!
με το καλο να βγουν και τα υπολοιπα και συντομα να τα καμαρωσεις και στο κλαρι (αν και αργει ακομα αλλα δεν πειραζει).
 
Να ρωτησω κ κατι αλλο, εκτος απο το κλιματιστικο κ το ανοιγμα του στοματος του αρσενικου-που ρωταω παραπανω. Ποτε μπορω να τα παρω στα χερια μου κ να τα ταισω εγω καποιες φορες;θελω οσα μου βγουν στη συνεχεια να τα εξημερωσω κ να ειναι μεγαλωμενα στο χερι οσο γινεται. Απο τη 5η μερα χοντρικα να τα παιρνς 1-2 φορες την ημερα να τα ταιζω κ να τα επιστρεφω παλι στη φωλιτσα τους; Εσεις τι λετε;το εχει κανει καποιος αυτο;
 
Να ρωτησω κ κατι αλλο, εκτος απο το κλιματιστικο κ το ανοιγμα του στοματος του αρσενικου-που ρωταω παραπανω. Ποτε μπορω να τα παρω στα χερια μου κ να τα ταισω εγω καποιες φορες;θελω οσα μου βγουν στη συνεχεια να τα εξημερωσω κ να ειναι μεγαλωμενα στο χερι οσο γινεται. Απο τη 5η μερα χοντρικα να τα παιρνς 1-2 φορες την ημερα να τα ταιζω κ να τα επιστρεφω παλι στη φωλιτσα τους; Εσεις τι λετε;το εχει κανει καποιος αυτο;

Καταρχήν συγχαρητήρια! Για το κλιματιστικό αν δεν το παρακάνεις δεν υπάρχει πρόβλημα (αφού όπως λες δεν πέφτει επάνω τους). Το ότι ανοίγει το στόμα του το αρσενικό σημαίνει ακριβώς ότι ζεσταίνεται. Το μεσημέρι κι εμένα το κάνουν χωρίς να κάθονται σε φωλιά. Από τη στιγμή που έχει δροσερό νερό δεν υπάρχει πρόβλημα. Όσο για την εξημέρωση που λες εγώ τα ταΐζω αφού βγουν από τη φωλιά. Είναι λίγο ρίσκο να ταΐσεις με σύριγγα και αν δεν υπάρχει λόγος δεν το συνιστώ. Επίσης μπορεί να παρατήσουν τα μικρά οι γονείς αν δεν είναι αρκετά ήμεροι. Οπότε θέλει προσοχή. Πάντως και αφού βγουν από τη φωλιά αν τα πλησιάσεις ήρεμα και σωστά θα τρώνε από το χέρι σου. Αυτό που περιγράφεις το κάνουν συνήθως στα Lovebirds αλλά είναι εντελώς διαφορετικό είδος. Θεωρρώ τους νεοσσούς των zebra πολύ πιο ευαίσθητους από αυτούς των παπαγάλων.
 
Καλημερα σε ολους! Λοιπον ενημερωνω για τις εξελιξεις.χθες βραδακι ειδα να εχει πεσει ενα αυγο κατω δυστυχως. Το πηρα ειδ αοτι ειχε μια τρυπουλα αλλα το ξαναεβαλα μεσα στη φωλια. Αργοτερα που πηγα, ειδα οτι ειχαν φαει το τσοφλι οι γονεις κ προφανως περιμεναν να ειναι ζωντανος ο νεοσσος μεσα. Δεν το ειδα πολυ ζωντανο αλλα σκεφτηκα για καλο κακο να τον αφησω μεχρι το πρωι μηπως κ ζουσε. Το πρωι δυστυχως τα ιδια οποτε επρεπε να επεμβω. Ανοιξα πορτουλες κτλ τεσπα με το ζορι εβγαλα το μικρο απο μεσα κ οντως ηταν νεκρο. Δεν ειχαν καν σχηματιστει τα ποδαρακια του. Το καλο ηταν οτι οι γονεις πλεον με εμπιστευονται αρκετα κ ουτε τρομαξαν τοσο ωστε να πετανε εδω κ εκει. Απλα κοιταζαν.σα να καταλαβαν τι παω να κανω δηλ. Πλεον στη φωλιτσα εχουμε ενα νεοσσο ο οποιος αργα κ σταθερα μεγαλωνει κ ενα αυγουλακι το οποιο ελπιζουμε να σπασει γιανα εχει το μικρο μας ενα αδερφακι.
 
Back
Top