Φροντίδα Διαμονή, καθημερινότητα και συμπεριφορές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panos78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πάλι εδώ όπως βλέπετε! Αυτή τη φορά θέλω να σημειώσω μια πολύ διαφορετική συμπεριφορά που είχε σήμερα ο παπαγάλος! Η σχεδόν συχνή αναφορά μου στις συμπεριφορές του πτηνού εχει να κάνει πέραν της συμβουλευτικής σας ανταπόκρισης και στη χαρά μου να μοιραστώ μαζί σας την όποια εξέλιξη! Σημερα με το που άνοιξα την πόρτα άρχισε ο Zippo να τσιρίζει δυνατά και μόλις με είδε έκανε πάνω στο κλαδάκι του στροφές γύρω από τον εαυτό του ανοιγοκλεινοντας τα φτερά του! Στην αρχη φαντάστηκα ότι κατι τον φόβισε αλλά δεν έδειξε κατι τέτοιο! Πηγα στην κουζίνα για καφέ κ μόλις γύρισα πάλι τα ίδια και σκαρφάλωνε στα κάγκελα προς τη μεριά μου! Οταν καθησα δίπλα στο κλουβί ήρθε δίπλα μου κ άρχισε να φλυαρεί! Ελπιζω να μην γίνομαι φορτικός!👎
 
Σωστά! Και αν του δώσω κατι να φαει βάζοντας το χέρι μου στο κλουβί το παίρνει,ωστόσο έπειτα απο την κίνηση που είχα κάνει με την κουρτίνα που του την είχα ανοίξει 2 μέρες και φοβήθηκε ειναι πιο επιφυλακτικό τώρα! Το έφερε πολύ πίσω το πουλί! Πολυ λάθος κίνηση αν σκεφτείτε ότι την 3 μέρα του χαιδευα το κεφάλι του κ φούσκωνε τα πούπουλα του μέσα στο κλουβί!☹τωρα θα περιμένω με πολύ υπομονή!
 
καλησπέρα σε όλους! Όπως σας ανέφερα χθες ήταν η πρώτη θετική αντίδραση του Zippo όπως φάνηκε! Σήμερα πάλι τα ίδια έκανε κι εγώ συνέχισα κατά τον ίδιο τρόπο να του μιλάω ήρεμα και να του δίνω μια μπουκιά από το τσαμπί κεχριού που του προσφέρω! Αν βάλω το χέρι μέσα θα το πάρει και πάλι να φάει! Όταν απομακρύνομαι και κάθομαι στον καναπέ 2 μέτρα απόσταση αρχίζει πάλι να πιάνεται από τα κάγκελα προς τη μεριά μου και να ανεβοκατεβαίνει! Τι θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω σαν επόμενο βήμα πέρα από τη συζήτηση που πιάνουμε :D και το φαγητό που παίρνει από το χέρι μου;
 
Δεν κάθεται να το χαϊδέψω μαζεύεται προς τα πίσω!
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Προς ενημέρωση σας σήμερα κάναμε γενική!φοβηθηκε λιγο η αληθεια μόλις αφαιρέθηκε ο πάτος του κλουβιού αλλά επανήλθε σε κανονική συμπεριφορά το παπαγαλάκι,! Να σας αναφέρω κατι που μου έκανε εντύπωση:το τσαμπί του κεχριού που του δίνω όπως όλοι ξέρετε ειναι γύρω απο ένα κλαδάκι. Αυτο το κλαδάκι λοιπόν του το έδωσα κρατώντας το και άρχισε να το κόβει σε κομμάτια,! Επαθε πλάκα λες και ήταν μεθυσμένος ο zippo! Ασχολήθηκε τόση ώρα και κάθε φορά που του το έδινα για να το καταστρέψει βέβαια :D ήταν λες και του έδινες την καλύτερη λιχουδιά! Λεω να του το εφαρμόσω σαν ασχολία και παιχνίδι ταυτόχρονα! Απιστευτο τι ευχαρίστηση είχε! Τι λέτε;
 
Το κεχρι το λατρευουν οι παπαγαλοι οποτε ειναι απολυτα λογικο! Δε θα το εδινα σα παιχνιδι αλλα θα το χρησιμοποιουσα σα τροπο για να ερθετε πιο κοντα και να σε πλησιασει. Για να ασχολειται μπορει να αγορασεις η να φτιαξεις παιχνιδια!
 
Το κοτσάνι σκέτο ειναι χωρίς σπόρους αυτό που του δίνω να παίζει καταστρέφοντας το! Εχει τρελαθεί ο μάγκας,ωστόσο του μιλάω πολύ ώρα δίπλα στο κλουβί και έρχεται προς τη μεριά μου για σπορακια! Και όταν του τα δίνω μέσα στο κλουβί με το χέρι μου τα παίρνει αλλά μέχρι εκεί. Κάποια στιγμή μου δάγκωσε 2-3 φορές το δάχτυλο όχι δυνατά πιο πολύ διερευνητικά θα έλεγα αλλά έως εκεί! Δεν με αφήνει να τον πλησιάσω περισσότερο μέσα στο κλουβί του κ βέβαια δεν τον πιέζω! Κλεινουμε μήνα σε μια βδομαδα μαζί! Φανταζομαι ότι θα προχωρήσει το θέμα της εξοικείωσης του για φτάσουμε σε σημείο να βγαίνει κ έξω! ΥΠΟΜΟΝΗ :D κάθε μέρα ασχολούμαι 3 ώρες μαζί του. Το πρωί γύρω στα 40 λεπτά όπου ξυπνάμε μαζί αλλάζω το νερό του και βάζω φρέσκο φαγητό. Μετα του μιλάω του δίνω σπορακια κ λαχανικό! Το απόγευμα17:30 με 19:00 το ίδιο του μιλάω σπορακια και με βλέπει βασικά όλη την ώρα κ μόλις δύσει ο ήλιος τον σκεπάζω για ύπνο! Τι άλλο να κάνω;
 
Ξέρεις τι φοβάμαι επειδή όταν το αγόρασα του είχαν κόψει το ένα φτερό, αν κάνει προσπάθεια να πετάξει και πέσει κάτω δεν θα πρέπει να το πιάσω;δεν θα φοβηθεί πιο πολύ μετά;
 
Ναι έτσι μου το έδωσε ο κύριος που το πήρα και μάλιστα μου είπε να του το ψαλιδίζω γιατί ειναι σίγουρο ότι θα το χάσω! Εχω αντίθετη άποψη σε αυτό!

Και αληθεια ποσό χρόνο χρειάζεται για να αντικατασταθεί το φτερό?
 
Ναι έτσι μου το έδωσε ο κύριος που το πήρα και μάλιστα μου είπε να του το ψαλιδίζω γιατί ειναι σίγουρο ότι θα το χάσω! Εχω αντίθετη άποψη σε αυτό!
Και καλα κανεις! Γιατι πρωτον αν κοψουμε φτερα δε κοβουμε απο τη μια μερια μονο και δευτερον δε κοβουμε φτερα πολυ απλα! Μονο σε περιπτωσεις που υπαρχει σοβαρος λογος!

Και αληθεια ποσό χρόνο χρειάζεται για να αντικατασταθεί το φτερό?

40 μερες περιπου στα ενηλικα! Στο μικρο θα αλλαξει λογικα στη πρωτη του πτερορροια στους 7-8 μηνες περιπου! Και θεωρω οτι ειναι μεγαλο διαστημα για να περιμενεις να προχωρησετε λιγο!
 
Δίκιο έχεις! Θα του ανοίξω αύριο! Θα κάτσω στον καναπέ στα δυο μέτρα ειναι, αφήνοντας τον να βγει! Απο τη στιγμή όμως που δεν εχει εξοικειωθεί με το χέρι μου ή μια πατηθρα αν φτερουγίσεικαι πέσει κάτω να τον αφήσω μηπως και πλησιάσει; Ευχαριστω για τη βοήθεια σου

Αν ειναι να μην τα αφήνουμε να πετάνε ελεύθερα τότε να μην τα βγάζουμε καθόλου έξω απο το κλουβί κατά τη γνώμη μου!
 
Κατσε πρωτα να δεις πως θα αντιδρασει! Μπορεις να το πλησιασεις με μια πατηθρα για να ανεβει αν πεσει κατω! Κρτα και ενα τσαμπι κεχρι και πλησιασε το κι εξω απο το κλουβι αν βγει!
 
Back
Top