Διατροφή Δυο λόγια για τη φροντίδα των cockatiel

gianhnsthess

PB Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τα πτηνά, είναι σαν τους ανθρώπους στις διατροφικές τους ανάγκες και, χρειάζονται θρεπτικές ουσίες για να είναι υγιή. Στην φύση οι παπαγάλοι cockatiel τρώνε σπόρους, φρούτα και λαχανικά. Το κλειδί για άριστη υγεία είναι η ποικιλία. Μια ισορροπημένη διατροφή είναι η θεμέλιος λίθος για μια καλή ζωή χωρίς προβλήματα.

Πρόγραμμα σίτισης.

Δύο φορές την ημέρα: Αλλάζουμε το νερό και καθαρίζουμε την ποτίστρα.

Καθημερινά: Εκτός από την κύρια τροφή τους δίνουμε pellets ή φρέσκα φρούτα και λαχανικά.

Μία φορά την εβδομάδα: Δίνουμε στο cockatiel μας ένα σφιχτό αυγό.

Μπορείτε να προσθέσετε επίσης βιταμίνες που υπάρχουν σε δύο μορφές, υγρή και στερεή.

Αυτό που πρέπει να αποφύγετε να δώσετε στο cockatiel σας είναι : αβοκάντο, σοκολάτα,
αλάτι, αλκοόλ, καφεΐνη και γάλα.

Τα cockatiel είναι δυστυχώς δύσκολα στην διατροφή τους αλλά άμα δοκιμάσετε φρούτα και λαχανικά σίγουρα θα βρείτε τί αρέσει στο δικό σας.

Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να πλένετε πολύ καλά τα φρούτα και τα λαχανικά γιατί ακόμη και μια μικρή ποσότητα οποιασδήποτε τοξικής ουσίας μπορεί να οδηγήσει σε θάνατο.
 
Καλημερα Γιαννη, ολα καλα αλλα 2 φορες τη μερα αλλαγη νερου και καθαρισμος ποτηστρας, γιατι τοσο συχνα;
 
Εγω το κανω... 😀 Το πρωι σαπουνιζω το μπωλ με απορρυπαντικο πιατων και το ξεπλενω πολυ καλα και το μεσημερι-απογευμα επειδη ολο και κατι θα εχει πεσει μεσα απο φτερα εως τροφη, κομματια απο τα ξυλινα παιχνιδια, πεταω το νερο και του βαζω καθαρο. Ασε που εχει τη συνηθεια να βαζει και τα ποδια του μεσα οταν του 'ρθει.😀 Ειναι σημαντικο το νερο να ειναι καθαρο και γι αυτο το ελεγχω συχνα. 😉
 
και ενα πελετ να πεσει μεσα οπως τρωει μετα απο ωρα γινεται σ____α το νερο αρα θελει αλλαγμα αλλα ανεστη αυτα συμβαινουν γιατι εχουμε μπολακια και οχι κλειστες ποτιστρες οπως ολοι οι αλλοι, αρα η ποτιστρα δε λερωνει τοσο ευκολα!
 
Τα ποδια του μεσα. Ααα το βρομοποδαρα! Ξεχασα οτι χρησιμοποιειτε μπολ νερου και οχι κλασικες ποτηστρες, ετσι εξηγειται!
 
Τα ποδια του μεσα. Ααα το βρομοποδαρα! Ξεχασα οτι χρησιμοποιειτε μπολ νερου και οχι κλασικες ποτηστρες, ετσι εξηγειται!
:D... Ειδες; Ξερει οτι με νευριαζει αυτο και το κανει οταν απαιτει να βγει εξω και δεν τον αφηνω... 😛
 
Καλημερα Γιαννη, ολα καλα αλλα 2 φορες τη μερα αλλαγη νερου και καθαρισμος ποτηστρας, γιατι τοσο συχνα;

Δεν είναι καθόλου υπερβολή. Άμα το σκεφτείς απλά, εσύ θα έπινες νερό από ένα ποτήρι γεμάτο τρίχες ή και αποφάγια; :D Γιατί να δώσουμε στον φιλαράκο μας νερό με πούπουλα και σπόρους;


Μην ξεχνάμε πως στα cockatiel βάζουμε ποτίστρες.
 
Μην ξεχνάμε πως στα cockatiel βάζουμε ποτίστρες.
Στο δικο μου ειχα απο τις κλασικες που εχουν τα καναρινια αλλα εκεινες που ειναι πιο φαρδιες και το στομιο και το μπουκαλι. 😉 Μπανιο εκανε εξω απο το κλουβι της στο νιπτηρα συνηθως... :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Stous dikous ou dino sixna kai mia frigania olekisolesiass ..tous aresi trela... Den nomizo kanei kako...
 
εγω τους δινω μπροκολο, μαρουλι αυγο (ασπραδι), στικς... Εχω δοκιμασει να τους βαλω καροτο, μηλο αλλα δεν τα πλησιαζουν
 
εγ'ω πάντως προσπάθησα και κρόκο και ψιλοκομμένο μήλο και καρότο μέσα στην τροφή τους (μείγμα) αλλά δεν τα τρώνε.. Ούτε που τα κοιτάνε..
 
ναι ειναι δυσκολο [αλλα οχι ακατορθωτο] να φανε φρουτα και γενικα κατι που δεν τους το εχουμε δωσει απο μικρα.
 
έχω και εγώ cockatiel και μάλιστα από οτι μου έχουν πει δεν είναι καθαρό cockatiel.
δεν τρωει τιποτε άλλο εκτόσ από παπαγαλίνη εμπλουτισμένη με βιταμίνεσ και μικρό λιόσπορο. το έχω 7 χρόνια δοκίμασα κατα καιρούσ φρούτα και μαρούλι αλλά τίποτα.
είχα και εγω ανοιχτή ποτίστρα μεταλική αλλά έπινε κάτι σαν άλατα και πήρα σαν των καναρινίω πιο μεγάλη, πρέπει να την αλλάξω;
 
κοιτα τον, δεν ειναι κουκλος (μπορεί να ειναι και κούκλα δεν ξέρω)
ετσι μου είπαν οτι μάλλον ειναι μπασταρδεμενο, εσυ τι λες;
 

Συνημμένα

  • 38546222b4a31d3c.webp
    38546222b4a31d3c.webp
    22 KB · Προβολές: 270
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
είναι μια ράτσα νομίζω. Στο youtube κυκλοφορούν βιντεάκια με τετοια White faced!
Όσο για το φύλο, κάνε ένα πόστ ειδικό και θα σου πούνε οι ειδικοί του φόρουμ:D
Δεν ξέρω αν είναι μπασταρδεμένο, νομίζω ότι πρόκειται για ράτσα...😕
 
:D Omorfoulis einai...Einai katharo Cockatiel...apla iparxoun kai se tetia xroma! Einai apotelesma tou Selection. Kai einai Arseniko! Na ton xerese einai Kouklos!
 
Back
Top