Διατροφή Δυο λόγια για τη φροντίδα των cockatiel

κοιτα τον, δεν ειναι κουκλος (μπορεί να ειναι και κούκλα δεν ξέρω)
ετσι μου είπαν οτι μάλλον ειναι μπασταρδεμενο, εσυ τι λεσ?

Μου αρέσει πολύ είναι πολύ όμορφο με αυτό το χρωματισμό.
 
ειναι ιδιος με τον ζορζ! Εμενα τρωει μονο παπαγαλινι αναμηκτη και φρυγανια, ουτε ηλιοσπορο... Εμενα πηγενε πανω στη ποτιστρα και κουτσουλουσε γιαυτο του εβαλα και εγω για καναρινια
 
ειναι ιδιος με τον ζορζ! Εμενα τρωει μονο παπαγαλινι αναμηκτη και φρυγανια, ουτε ηλιοσπορο... Εμενα πηγενε πανω στη ποτιστρα και κουτσουλουσε γιαυτο του εβαλα και εγω για καναρινια

Άγγελε θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να εμπλουτίσεις την διατροφή του.
Αγόραζε μόνο συσκευασμένες τροφές όπως της Versele Laga η της Beophar, η φρυγανιά πάντα με μέτρο γιατί παχαίνει και προσπάθησε να δίνεις φρούτα και λαχανικά. Αν βλέπεις οτι δεν τα τρωει, να επιμείνεις με μια μικρη ποσότητα καθημερινά και κάποια στιγμη θα τα δοκιμάσει. Επίσης μπορείς να προσποιείσαι ότι το τρως εσύ και να πιάσει το κόλπο!
Στα δικά μου αρέσει το τριμμένο καρότο και το μαρούλι (μετά από πολλή προσπάθεια!)😛
 
παιδιά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Γιατί άμα το πάμε έτσι εσένα θα σου άρεσε να κοιμάσαι πάνω από τις ακαθαρσίες σου... άλλο πουλί άλλο άνθρωπος. και η υπερβολική φροντίδα μερικές φορές βλάπτει. Δεν λέω να πέσουμε και στο άλλο άκρο, αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο...
 
καλησπέρα! Εμείς σήμερα βάλαμε καποιες σταγόνες στο νερό τους bogena worm middel λέγονται της εταιρείας beaphar, είναι για τα εσωπαράσιτα. Γνωρίζεις κάτι;
 
ευχαριστώ πολύ! Στο pet shop μου είπανε 40 σταγόνες (4 ml)σε 150 ml νερό για δύο κοκατιλ.24 ώρες να τους το αφήσουμε μόνο μας είπε. Γνωρίζεις αν αυτό επηρεάζει την αναπαραγωγή;
 
Κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής επηρεάζει, αλλά πρίν αν γίνει σωστά η αποπαρασίτωση δεν κάνει καμία παρενέργεια, για αυτό άλλωστε αποπαρασίτωση κάνουμε πριν την αναπαραγωγική περίοδο. Πληροφοριακά η δραστική ουσία του wormmiddel είναι το levamisole hydrochloride και στο παρακάτω link μπορείς να δείς παρενέργειες Levamisole Hydrochloride,Levamisole Hydrochloride Drugs,Ergamisol Levamisole Hydrochloride,Levamisole Hydrochloride Exporters
 
εγω τους βαζω στο μιξερ 2-3 αυγα βραστα,2 φρυγανιες και μελι. σε μια μερα το εξαφανιζουν!😱
 
Παιδια εμενα στην αρχη μολις εβλεπε μηλο της ερχοταν να κανει εμετο! Επεμεινα ομως και της βαζω καθεμερα σε διαφορετικο μπολ απο το φαγητο της και ολα καλα ολα ωραια! Και εγω της δεινω παπαγαλινη και την λατρευει! Της δεινω ομως και τροφη απο τη σειρα Menu και αυτα της αρεσουν πολυ! Οσο για την ποτιστρα εγω εχω μετλλικη καινουρια βεβαια και μαλλον για αυτο δεν εχει αλατα ακομη και ειμαι υπερ της αποψης πως το νερο πρεπει να το καθαριζουμε 1 φορα τη μερα και μονο αν το εχει βρομισει πολυ 2! Οσο παλι αφορα το θεμα του μπανιου η Μιλλη δεν κανει ποτε ενω τα ρινκνεκ τους εχω βαλλει μια μεγαλη πλαστικη ποτιστρα γεματη νερο (ξερουν οτι ειναι μονο για μπανιο και σε καμια περιπτωση δεν πεινουν απο αυτην(και ολη τη μερα την παιρναν εκει μεσα! Νομιζω πως τη ξεχοριζουν απο τις ποτιστρες τους γιατι αυτην τουςτην εβαλα πριν λιγο καιρο!

Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ
και που βγηκα απο το θεμα των κοκατιλ!
 
θα ηθελα να σας ρωτησω, διαβασα καπου οτι οι παπαγαλοι χρειζεται να τρωνε αμμο για να εχουν σωστη πεψη, μπορει κανεις να μου προτεινει κατι;
 
εγω απο ενα πετ σοπ που αγορασα το κλουβι και ολα τα αξεσουαρ για τον παπαγαλο μου (cockatoo) μου εδωσε και αμμο και μου ειπε να του βαζω και λιγο σε ενα μπολακι για να τρωει γιατι κανει καλο στην πεψη οπως ειπες!
 
ειναι περιεργα με το τι θελουν να τρωνε. Εμενα αν δεν του αρεσει κατι το φτηνει εξω απο το κλουβί του. Παλιά το αυγό του αρεσε πολυ τωρα δεν θελει να το βλέπει... Και η χαρά του ειναι κριτσίνι με σπορακια απάνω. Και το πιο τρελό οταν εχουμε τηγανιτες πατάτες ουρλιαζει κάνει σαν τρελός μεχρι να του δωσεις... Οχι βεβαια ποσότητα απλα λιγο για να το ξεγελάσεις...
 
θα ηθελα να σας ρωτησω, διαβασα καπου οτι οι παπαγαλοι χρειζεται να τρωνε αμμο για να εχουν σωστη πεψη, μπορει κανεις να μου προτεινει κατι;

Καλά διάβασες. Χρειάζεται και άμμο αλλά και σουπιοκόκαλο.
 
Κατά πάσα πιθανότητα είναι ακόμα αγχωμένο απο την αλλαγή περιβάλλοντος. Μην το ενοχλείτε για λίγες μέρες, μέχρι να προσαρμοστεί. Επίσης, απο πού το πήρες; Περίπου ποιά είναι ηλικία του; Ζούσε με άλλα κοκατίλ πριν; Πόσο μεγάλο είναι το κλουβί του; Τί ταΐστρα του έχεις; Μπορεί άνετα να την χρησιμποιήσει;
 
kalimera se olous. molis prox8es agorasa enan papagalo kokatil, tou exo valei trofi sporous alla den ton vlepo na tous troei. ti prepei na kano;

Θα συμφωνήσω με την άποψη της Μαρίας...Αληθεια ρώτησες τί ειδους τροφή έτρωγε όσο ήταν στο πετ σοπ; Ξέρεις, η αλλαγή στην τροφή πρέπει παντα να γίνεται σταδιακά καθώς ολες αυτές οι απανωτές αλλαγές τρομάζουν τα πουλιά. Θα ήταν χρησιμο να ζητούσες την ωρα που το αγόραζες μια χούφτα σποράκια απο αυτά που είχε συνηθίσει να τρώει για να μην στρεσσαριστεί τόσο πολυ.

Να θυμάσαι πάντα οτι κάθε σχέση χρειάζεται χρόνο, σιγα σιγα με υπομονη και ένα βηματάκι καθε φορά.. Σκέψου πως θα ένιωθες αν ησουν στην θέση του και φέρσου του όπως θα ήθελες να σου φερθούνε. Πλησίασε διακριτικά το κλουβί και μίλα του με ήρεμη και απαλή φωνή να συνηθίσει την παρουσία σου... Πρόσφερέ του για δοκιμή κάποια φαγητά για να δείς τι προτιμάει και τί όχι...χωρίς εκνευρισμούς και χωρίς πίεση... Με αγαπη, σαν να εχει ςκοντά σου ενα μωρό παιδάκι... Διαβασε και άλλα θέματα σχετικά με την διατροφή και πολύ σύντομα θα βρεις την λύση.

Φρόντισε ώστε οι ταίστρες και η ποτίστρα του να έιναι σε έυκολα προσβάσιμο σημείο
 
Back
Top