Διατροφή Δυο λόγια για τη φροντίδα των cockatiel

Απαγορεύεται κρεμμύδι σκόρδο αβοκάντο παντζάρι και πατάτα σίγουρα πέρα από γλυκά εννοείτε κτλπ και άμα θέλετε να κάνετε το κοκατιλ να φάει φρούτα λαχανικά κτλπ πηγαίντε στο κλουβί μπροστά και φάτε ας πούμε μήλο μπροστά του κάντε ότι το ευχαριστιεστε λιώστε στο στομα σας το μήλο κολυστε το στόμα σας στα κάγκελα να έρθει να το φάει από το στομα σας άμα δεν συχενεστε και εμένα δεν τα πλησίαζε αλλά βρήκα αυτόν τον εύκολο τρόπο... Και τώρα του τα βάζω στα κάγκελα και τρώει μόνο του... Και αυγό χωρίς το τσοφλι πάρα πολύ καλά βρασμένο εκτός άμα είναι δικά σας τα αυγά από το κοτετσι σας τότε δώστε με το τσοφλι επισεις για σουπιοκοκκαλο προτιμάτε να αγωραζετε από ψαράδες φρέσκο και να το βράζετε με λίγο ξύδι για κάνα 20λεπτο στέγνωμα και για συντήρηση άμα βράσετε 2. 3 σε ένα βάζο στο ψυγείο... Τα σουπιοκοκκαλα που πουλάνε στα πετ δεν είναι καλά έχουν ασβέστη και χίλιες 2 μαλακιες...
 
παντζάρι και πατάτα

Αυτά σίγουρα δεν απαγορεύονται. Τα δε πατζάρια (και ειδικά τα φύλλα) είναι πολύ ωφέλιμα για τα πουλιά.

λιώστε στο στομα σας το μήλο κολυστε το στόμα σας στα κάγκελα να έρθει να το φάει από το στομα σας άμα δεν συχενεστε και εμένα δεν τα πλησίαζε αλλά βρήκα αυτόν τον εύκολο τρόπο...

Αυτό απαγορεύεται! Το ανθρώπινο στόμα έχει βακτήρια που δεν ανήκουν στη φυσιολογική χλωρίδα των πουλιών και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρή ασθένεια.
 
@Bioshok30, Υπάρχουν πολλοί τρόποι να φάνε η έστω να δοκιμάσουν φρούτα και λαχανικά, μπορούμε να τα κρεμάσουμε σε ένα μέρος στο κλουβί του και να το βρει σαν παιχνίδι, μπορούμε επίσης να του τα κόψουμε μικρά κομματακια η φλιδες αν δεν θέλει τα πολύ μεγάλα κομματια, ακόμα και να κάνουμε αυτό που είπες εσύ, να τρώμε κ όταν ζηλέψει σίγουρα θα έρθει να δοκιμάσει κ εκείνο (δοκιμασμένο κ συνήθως πιάνει) αλλά αυτό με το στόμα είμαι σίγουρη πως δεν επιτρέπεται να γίνεται, όχι μόνο στα κοκατιλ αλλά γενικότερα.
 
Και αυγό χωρίς το τσοφλι πάρα πολύ καλά βρασμένο εκτός άμα είναι δικά σας τα αυγά από το κοτετσι σας τότε δώστε με το τσοφλι
Γιατι τι εχει το τσοφλι στα αυγα του εμποριου;

Τα σουπιοκοκκαλα που πουλάνε στα πετ δεν είναι καλά έχουν ασβέστη και χίλιες 2 μαλακιες...
Τα σουπιοκοκκαλα που πουλανε στα pet ειναι απλα σουπιοκοκκαλα χωρις περαιτερω οικοδομικα υλικα.
 
@Bioshok30, Υπάρχουν πολλοί τρόποι να φάνε η έστω να δοκιμάσουν φρούτα και λαχανικά, μπορούμε να τα κρεμάσουμε σε ένα μέρος στο κλουβί του και να το βρει σαν παιχνίδι, μπορούμε επίσης να του τα κόψουμε μικρά κομματακια η φλιδες αν δεν θέλει τα πολύ μεγάλα κομματια, ακόμα και να κάνουμε αυτό που είπες εσύ, να τρώμε κ όταν ζηλέψει σίγουρα θα έρθει να δοκιμάσει κ εκείνο (δοκιμασμένο κ συνήθως πιάνει) αλλά αυτό με το στόμα είμαι σίγουρη πως δεν επιτρέπεται να γίνεται, όχι μόνο στα κοκατιλ αλλά γενικότερα.
Συμφωνώ με τα παραπάνω που λες απλά είναι μόνος τρόπος που κατάφερα πανεύκολα να κάνω το κοκατιλ μ να τρώει τα πάντα από μόνο του δοκίμασα όλους τους παραπάνω τρόπους που ανέφερες και φοβόταν δεν τα πλησίαζε όταν δαγκωσα δίπλα του ένα κομματάκι μήλο το κράτησα στα δοντια μ ήρθε το πήρε και το δοκίμασε το έκανα 2-3φορες και από τότε που γευτικε και κάτι άλλο πέρα από σπόρους και αυγοτροφη τώρα ότι και να του βάλω πάει και το δοκιμάζει και το τρώει και το έχω μόνο 2 μήνες σχεδόν..
[automerge]1585920657[/automerge]
Γιατι τι εχει το τσοφλι στα αυγα του εμποριου;


Τα σουπιοκοκκαλα που πουλανε στα pet ειναι απλα σουπιοκοκκαλα χωρις περαιτερω οικοδομικα υλικα.
Δεν το παιζω ειδικός απλα σας λέω τι μ είπε ο πτηνιατρος να μν εμπιστεύομαι να δίνω τσοφλι από αυγά που δεν ξέρω τι είναι τα του εμπορίου δλδ και ότι ένα φρέσκο σουπιοκοκκαλο θα του προσφέρει πολλά παραπάνω από εκείνα του εμπορίου και αν το σουπιοκοκκαλο από το πετ το τρώει σε 1-2 μήνες το φρέσκο θα το τρώει μέσα σε 3-5 μέρες... Φυσικά και τα βρίσκω λογικά αυτά που με είπε... Ο καθένας κάνει το καλήτερο που πιστεύει για τα ζωάκια του...
[automerge]1585921222[/automerge]
Αυτά σίγουρα δεν απαγορεύονται. Τα δε πατζάρια (και ειδικά τα φύλλα) είναι πολύ ωφέλιμα για τα πουλιά.



Αυτό απαγορεύεται! Το ανθρώπινο στόμα έχει βακτήρια που δεν ανήκουν στη φυσιολογική χλωρίδα των πουλιών και μπορούν να προκαλέσουν σοβαρή ασθένεια.
Μν το λιώνεις ρε αδερφάκι απλά βάλε ένα κομματάκι στα δόντια σ να το πάρει από εκεί οπως το τάιζε η μάνα τ κάποτε νιώθει πιο ασφάλεια... Το παζάρι μπορεί να προκαλέσει μέχρι και αιμορραγία στο πτηνό πτηνιατρος μ το είπε ο καθένας ότι πιστεύει καλήτερο για το ζωάκι τ εγώ απλά οφείλω να πω αυτό π μ είπε ο ειδικός οποίος θέλει τα κρατάει οποίος θέλει τα πετάει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν το παιζω ειδικός απλα σας λέω τι μ είπε ο πτηνιατρος να μν εμπιστεύομαι να δίνω τσοφλι από αυγά που δεν ξέρω τι είναι τα του εμπορίου δλδ και ότι ένα φρέσκο σουπιοκοκκαλο θα του προσφέρει πολλά παραπάνω από εκείνα του εμπορίου και αν το σουπιοκοκκαλο από το πετ το τρώει σε 1-2 μήνες το φρέσκο θα το τρώει μέσα σε 3-5 μέρες...

Αρχικα δεν ειπα οτι το παιζεις ειδικος αλλα δεν πηρα και απαντηση στην ερωτηση μου καθως δεν αιτιολογεις γιατι δεν πρεπει να δινουμε τοσοφλι απο αυγα εμποριου.
Σε οτι αναφορα το σουπικοκκαλο ειπες κατι για ασβεστη κτλ και δεν εθεσες θεμα φρεσκαδας.


Φυσικά και τα βρίσκω λογικά αυτά που με είπε...
Λογικο ειναι κατι οταν αιτιολογειται επαρκως, προσωπικα οταν δεν υπαρχει καμια αιτιολογια δεν το βρισκω ουτε λογικο αλλα ουτε και σοβαρο.
 
Αρχικα δεν ειπα οτι το παιζεις ειδικος αλλα δεν πηρα και απαντηση στην ερωτηση μου καθως δεν αιτιολογεις γιατι δεν πρεπει να δινουμε τοσοφλι απο αυγα εμποριου.
Σε οτι αναφορα το σουπικοκκαλο ειπες κατι για ασβεστη κτλ και δεν εθεσες θεμα φρεσκαδας.
Λογικο ειναι κατι οταν αιτιολογειται επαρκως, προσωπικα οταν δεν υπαρχει καμια αιτιολογια δεν το βρισκω ουτε λογικο αλλα ουτε και σοβαρο.
Όχι απλά το λέω ότι δεν το πεζω ειδικός για να μν υπάρξει παρεξήγηση γενικά ότι μπένει ο καθενας και γράφει ότι του κατέβει εγώ γράφω αυτά που μ είπε ένας πολύ καλός πτηνιατρος εδώ Θεσσαλονίκη μ έδωσε κάποιες συμβουλές και εγώ απλά τις μοιράζομαι μαζί σας... Όπως επισεις στα φόρουμ λένε ότι άμα ένα κοκατιλ είναι άρρωστο θα το καταλάβεις από το άμα δεν τρώει πλέον άμα δεν κάθεται στο ένα πόδι όταν κοιμάται άμα κάθεται στον πάτο του κλουβιού φουσκωμένο κτλπ εμένα το κοκατιλακι μου τρώει αρκετά και στο ένα πόδι κοιμάται και ελεύθερο στο σπίτι το έχω 3 ώρες την μέρα και παίζει όλη μέρα και όλα καλά απλά είδα ότι μερικές φορές μέσα στην μέρα το έπιανε ελάχιστη υπνηλία και είπα να το πάω για ένα τσεκ στον πτηνιατρο το εξέτασε τις κουτσουλιές του και είδαμε ότι έχει λίγο σκουλικακια ταινεια δλδ το βρήκαμε πολύ νωρίς του κάνω θεραπεία 7 μέρες τώρα και όλα τέλεια... Θέλω να καταλήξω ότι δεν είναι κακό με το που περνουμε ένα πουλάκι να το πηγαίνουμε για ένα τσεκ έχει δεν έχει σημάδια αρρώστιας για να προλαβαίνουμε το κακό...
 
Καλα κανεις φιλε μου και καταθετεις την αποψη σου, μοιρασου μαζι μας αν θες και το ονομα του γιατρού.
Τον λένε γκιουρτζιδη Κωνσταντίνο κτηνίατρος πτηνιατρος μικρόβιολογος έχει εργαστήριο και εξετάζει κατόπιν ραντεβού το ζωάκι και τα αποτελέσματα από κουτσουλιές κτλπ βγαίνουν μέσα σε 25 λεπτά... Είναι προς Καλαμαριά
 
Μν το λιώνεις ρε αδερφάκι απλά βάλε ένα κομματάκι στα δόντια σ να το πάρει από εκεί
Δεν υπάρχει διαφορά όσον αφορά τα βακτήρια. Στόμα, δόντια τα ίδια βακτήρια έχουν.
 
Δεν υπάρχει διαφορά όσον αφορά τα βακτήρια. Στόμα, δόντια τα ίδια βακτήρια έχουν.
Έτσι κ αλλιώς άμα δεν αποκτήσουν τα πουλάκια σας φρούτα λαχανικά στην διατροφή τους δεν θα αντέξουν για πολλά χρόνια οπότε με μια δυο φορές π έβαλα ένα κομματάκι μήλο κ ένα κομματάκι καρότο δτα δόντια μ και το πήρε από κει δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα ειδικά τώρα π περνει aidonine vitamix plus και pterophene εκεί που δεν πλησίαζε τπτ σε 3 μέρες έχει φάει καρότο μήλο φράουλα μαρούλι και μπανάνα μέχρι στιγμής...
 
Back
Top