Αναπαραγωγή Δυστυχώς η πρώτη προσπάθεια απέτυχε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimrho
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimrho

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2014
Μηνύματα
20
Καλησπέρα,
Τα καναρίνια μου ζευγάρωσαν κανονικά και η θηλυκια έκανε αυγά αλλά καθε μέρα που έκανε και ενα (4 σύνολο) το κάλυπτε απο πάνω με νήμα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να σκάσει μόνο το ένα, αυτό που έκανε τελευταίο. Δυστυχώς όμως μετά από τέσσερις μέρες το μικρό το βρήκα πεθαμένο και το νήμα είχε αίματα. Η θηλυκιά όμως συνέχισε να είναι από πάνω του και να το κλωσά. Υπάρχει εξήγηση;
 
από όσα έχω διαβάσει και δεν είμαι σίγουρος, υπάρχει περίπτωση να φταίει ο αρσενικός επειδή ζήλευε το μικρό και ήθελε να προχωρήσει σε περετέρω αναπαραγωγή, ίσως η θυληκιά να μην ήθελε λόγο το ότι ήταν αφοσιομένη στο μεγάλωμα του νεοσσου, άρα μπορει ο αρσενικός να επιτέθηκε στο μικρό
 
Ναι... Και μένα το μυαλό μου πάει εκεί που πάει και του Μάρκου... Ο αρσενικός ήταν επιθετικός απέναντι στον νεοσσο; Τι διατροφή τους παρειχες;
 
σημερα ειχαμε ενα καλο καυγα μεταξυ τους! ... Πριν λιγο βρηκα την φωλια στο πατο του κλουβιου εννοω το νημα ολο σχεδον και την θυληκια με μια τουφα φτερα στο στομα της...

να τα χωρισω τι να κανω ... Προφανως δεν ειναι ετοιμα η δεν θελουν να κανουν δευτερη προσπαθεια ετσι δεν ειναι;
 
Ναι χώρισε τα, συνέχισε να ενισχύεις τη διατροφή τους και βλέπεις!
 
αυτο εκανα μεχρι να μου απαντησει καποιος αυτο εκανα...
 
Η τροφή είχε καναβουρι αυγοτροφη φρούτα και βιταμηνες στο νερό. Πριν μέρες και ενώ το θυλικο κλωσουσε το αρσενικό πήγαινε και του δάγκωνε το φτερό. Αλλά επειδή είδα να μην επαναλαμβανεται δεν τα χώρισα. Το αρσενικό τώρα στο τέλος τάιζε και την θηλυκιά.
 
Back
Top