Γενικά Είμαι η Tamu

Εγγραφή
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
2.409
Πόλη
Χαλάνδρι
Ενα αναπάντεχο δώρο για μας ήταν η μικρή κούκλα που βλέπετε στη φωτογραφία, μόλις έχει φτάσει στο νέο της σπίτι. Είναι η Tamu που σημαίνει "γλυκιά" στα σουαχίλι.
Παρα την τραγική ποιότητα της φωτογραφίας (ναι εχω αγχος κλασικά) μπορείτε να δείτε ότι το όνομά της της ταιριάζει τέλεια.

WP_20180528_001.webp

Σύντομα μαζί σας με περισσότερα :)
 
Διονύση είναι πραγματικά υπέροχη!
Να τη χαίρεστε εσείς και ο Ερνέστο!
Για τον Ερνεστο δεν ξερω, πιστεύουμε και ελπίζουμε οτι και αυτος και η Τamu θα είναι υπεροχα, εμεις παντως εχουμε φαει τη φρικη της αρκουδας :D
Για την ώρα είναι σε mode "κατι ακουω αλλα δε βλεπω τίποτα" δηλαδή σε ξεχωριστά δωμάτια για καμια βδομάδα.
 
Καλησπέρα σας κύριε Διονύση! Να σας ζήσει πολλά χρόνια το νέο σας φτερωτό φιλαράκι! Να το χαίρεστε με την ομορφιά του και την δραστήρια φύση του! Είναι πανέμορφο και ονειρικό! Μου αρέσει πολύ! Καλώς σας ήρθε! :)

Έχω περιέργεια με την αντίδραση του Ερνέστο. Ήταν θετικός στην άφιξη του νέου μέλους; :D
 
Διονύση, δεν είχα υπόψη μου ότι κάποια πάροτλετ μπορεί να είναι τόσο έντονο μπλε. Είναι φανταστική. Ελπίζω να είναι και καλό κορίτσι. Τυχερός ο Ερνεστο! Να την χαίρεστε. Ποια η ηλικία της και η προέλευσης της; ( πετσοπ, εκτροφείο...)
 
Να σας ζησει ειναι μια κουκλα! Θα ελεγα παραπανω απο βδομαδα να μεινουν σε ξεχωριστα δωματια!
Θα παμε σταδιακα και θα δειξει ποσο θα χρειαστει Ζαχαρια. Γενικοτερα ακολουθουμε την "πεπατημενη" αλλα θα βλεπουμε και πως αντιδρουν τα πουλακια. Αν δεν ειναι ετοιμα θα μεινουν παραπανω.

Καλησπέρα σας κύριε Διονύση! Να σας ζήσει πολλά χρόνια το νέο σας φτερωτό φιλαράκι! Να το χαίρεστε με την ομορφιά του και την δραστήρια φύση του! Είναι πανέμορφο και ονειρικό! Μου αρέσει πολύ! Καλώς σας ήρθε! :)

Έχω περιέργεια με την αντίδραση του Ερνέστο. Ήταν θετικός στην άφιξη του νέου μέλους; :D

Ευχαριστω Αμβρόσιε.
Ο Ερνέστο ξαφνιαστηκε οταν την ειδε στιγμιαια αλλα δεν εδειξε καποια παραπανω αντιδραση. Φυσικα δεν την ειδε παρα για μισο λεπτάκι μονο, και στη συνεχεια τη μεταφεραμε σε αλλο δωματιο. Περιμενουμε τις οποιες αντιδρασεις του οταν την ακουσει απο αυριο.

Διονύση, δεν είχα υπόψη μου ότι κάποια πάροτλετ μπορεί να είναι τόσο έντονο μπλε. Είναι φανταστική. Ελπίζω να είναι και καλό κορίτσι. Τυχερός ο Ερνεστο! Να την χαίρεστε. Ποια η ηλικία της και η προέλευσης της; ( πετσοπ, εκτροφείο...)

Γιάννη μου ευχαριστούμε πολύ.
Είναι γεννημένη στις 22 Οκτωβρη του 2017. Αρα Ζυγος στο ζωδιο 😛
Είναι απο εκτροφείοκαι μαλιστα από το ίδιο εκτροφείο με τον Ερνέστο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλορίζικη Διονύση. :) Έχει ωραίο έντονο μπλε χρώμα. 👍 Η καραντίνα είναι για 40 ημέρες, προσωπικά δεν θα ρίσκαρα τίποτα λιγότερο απο 30 ημέρες. Φύλαγε τα ρούχα σου, να κερδίσεις τίποτα παραπάνω δεν έχεις για 10-25 ημέρες νωρίτερα.
 
Καλορίζικη Διονύση. :) Έχει ωραίο έντονο μπλε χρώμα. 👍 Η καραντίνα είναι για 40 ημέρες, προσωπικά δεν θα ρίσκαρα τίποτα λιγότερο απο 30 ημέρες. Φύλαγε τα ρούχα σου, να κερδίσεις τίποτα παραπάνω δεν έχεις για 10-25 ημέρες νωρίτερα.

Ναι δε σκοπεύω να τα φερω σε επαφή ίσως απλα να δουν το ενα το αλλο μετα απο καμια βδομαδα. Είναι απο το ίδιο κοπαδι τα πουλάκια, οπότε αυτό με κάνει μια ιδέα πιο σίγουρο. Αλλα σίγουρα η καραντίνα θα κρατηθεί και μάλιστα ίσως να μην ερθουν σε επαφή μεχρι το τελος του καλοκαιριού, θα δούμε πως θα παει ανάλογα.
 
Ναι δε σκοπεύω να τα φερω σε επαφή ίσως απλα να δουν το ενα το αλλο μετα απο καμια βδομαδα. Είναι απο το ίδιο κοπαδι τα πουλάκια, οπότε αυτό με κάνει μια ιδέα πιο σίγουρο. Αλλα σίγουρα η καραντίνα θα κρατηθεί και μάλιστα ίσως να μην ερθουν σε επαφή μεχρι το τελος του καλοκαιριού, θα δούμε πως θα παει ανάλογα.

Διονύση δεν υπάρχει καραντίνα στο ίδιο δωμάτιο καθώς πολλά μικρόβια μεταφέρονται με τον αέρα. Το ίδιο εκτροφείο αλλά 2 χρόνια μετά δεν σημαίνει τίποτα ή ότι τα πουλιά θεωρούνται του ίδιου κοπαδιού κι άρα του ίδιου μικροβιακού φορτίου. Η αλλαγή περιβάλλοντος επιφέρει στρες και λοιμώξεις που υποβόσκουν έρχονται στην επιφάνεια. Η Φοίβη μου είχε αρρωστήσει την πρώτη εβδομάδα που την έφερα στο σπίτι επειδή ήταν άρρωστη και δεν φαινόταν. Τον πρώτο καιρό που είχα φέρει τον Τζόι στο σπίτι τον είχα σε άλλο δωμάτιο στην άλλη πλευρά του σπιτιού κι έπλενα τα σκεύη του με άλλο σφουγγάρι σε άλλη βρύση. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κάνε ότι καλύτερο μπορείς. Η καραντίνα πρέπει να κρατιέται με την υπόθεση ότι υπάρχει κίνδυνος που ΔΕΝ φαίνεται. Αλλιώς χαλαρώνει κανείς πολύ και ρισκάρει.
 
Τα τελευταία νέα (μιας κι εγω λείπω απο το σπιτι και εχω το αγχος που όλοι καταλαβαίνετε). Ο μικρος τσιρίζει ως συνήθως στο δικό του δωμάτιο, πετάει και παιζει αλλά κάτι έχει ψυλλιαστεί από μερικές ντροπαλές κραυγούλες της Tamu. Πετάει ψάχνοντας, αλλά γυρνάει στη ρουτινα του μετα.

Η μικρή μας ακόμα φοβισμένη, δεν τρώει δεν πίνει, κάθεται στο κλαδάκι της και παρατηρεί το νεο της χώρο. Ελπίζουμε σύντομα να ξεθαρρέψει. Που και που πετάει καμία κραυγούλα. Η Νόρα πηγαίνει συχνά και της μιλάει ήσυχα για να την ηρεμήσει.

Εγώ μετράω τα δευτερόλεπτα κλασικά για να γυρίσω σπίτι 😛
 
είναι πολύ όμορφη και πραγματικά μια Samu κοπελίτσα!
καλώς την δεχτήκατε και "καλά ξεμπερδέματα" με το ατίθασο παλικάρι 😀:D
θα περιμένουμε με αγωνία τις καθημερινές εξελίξεις,όπως μόνο εσύ ξέρεις να περιγράφεις :)
 
Να τη χαίρεστε Διονύση!
Ευχαριστούμε πολύ :)
Θα βρεθούμε σε επικοινωνία με τον εκτροφέα (ήδη μιλήσαμε μετά την παραλαβή του δώρου) για να μάθουμε περισσότερα. Αυτό που "έπιασα" απ' την πρώτη μας επικοινωνία είναι πως είναι άγριούλα.
Για την ώρα μας νοιάζει να χαλαρώσει και να απολαύσει το κλουβάκι και το δωματιάκι της.

(Εμείς πάλι... Δε βλέπω να χαλαρώνουμε για καιρό) :D

θα περιμένουμε με αγωνία τις καθημερινές εξελίξεις,όπως μόνο εσύ ξέρεις να περιγράφεις :)

Εχετε να ριξετε γέλιο με το "δράμα" που θα τραβάμε (είμαστε πολύ αγχωμένοι, περισσότερο απ' οσο περίμενα να είμαστε) που θα γίνει το θρεντ της μικρούλας το "σταντ απ κόμεντι" του φορουμ 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλώς τη δεχτήκατε Διονύση. Να τη χαίρεστε. Είναι πολύ όμορφο πουλάκι. Θα συμφωνήσω με τον Ανέστη Φοίβος και θα σου προτείνω κι εγώ να κρατήσεις καραντίνα για τουλάχιστον 30 ημέρες.Λογικό είναι να μην τρώει, να μην πίνει και να δείχνει νωχελική για ένα διάστημα μέχρι να συνηθίσει τις καινούριες συνθήκες διαβίωσης.Αυτό το διάστημα μπορεί να διαρκέσει 1-2 εβδομάδες οπότε μην αγχώνεσαι.
 
Back
Top