Γενικά Είμαι η Tamu

Πρώτη έξοδος στη βεράντα σήμερα.
Τρόμαξε λίγο απ' τον θόρυβο (δυστυχώς τα πρωϊνα επειδή έχουμε σουπερ μαρκετ δίπλα στο σπίτι έχει αρκετή φασαρία) αλλά την έβαλε η Νόρα λίγο πιο μέσα και ησύχασε. Μαζεύει ήλιο και τρώει το φαγητό της (βάλαμε δεύτερο φαγανό στην οικογένεια σαν τον Ερνέστο,ότι μασιέται τρώγεται το μότο τους). Ο μικρός κάτι ψυλλιάστηκε, τσουτσουροφωνάζει για να ακουστεί, του ψιλοαπαντάει και αυτή από την άλλη άκρη. Μάλιστα απόρησε σήμερα το πρωί που αφού μπήκε το μπρόκολό του για να φάει, κοπηκε και δεύτερη φούντα η οποία, δεν ήρθε σε αυτόν :D
"Περίεργα πράγματα συμβαίνουν" θα σκέφτηκε.
Πάντως η ρουτίνα του δεν διαταράχτηκε πολύ,τον λάτρεψα ενα κλικ παραπάνω για το ποσο ψύχραιμος και άνετος είναι.
Μένει να βγει και η ρουτινα της μικρουλας που είναι μεν φοβισμένη ακόμα αλλά τρώει, πίνει κανονικά και μας διασκεδάζει με απίστευτα κόλπα και στριφογυρίσματα.

Φωτογραφίες δεν την τραβάω ακόμα για να μην την αγχώσω πολύ. Αργότερα θα έχουμε πλήρες φωτορεπορταζ για τα "αρθρα" που γράφω.
 
Ο δικος μου υπερασπιζομενος το μοτο του Ερνεστο, εχει βαλει στο ματι την εντοιχιζόμενη κουζινα, εχει κοψει 2 κομματακια, το διαζυγιο μου πλησιαζει!meh😵
😀 τουλαχιστον εσυ το δικαιολογεις λεγοντας οτι "κοιτα ενας παπαγαλος ρε καλη μου, μεγαλο παιδι ειναι, το εκοψε". Αυτα τα σπορια που δε τα πιανει το ματι σου και μπορουνε να σου κανουνε την εξωπορτα οδοντογλυφιδες πριν το καταλαβεις πως να τα παρεις χαμπάρι; Και άντε να σε πιστέψει κανείς :D
 
Διονυση κ να σκεφτεις σε ζηλευα και νομιζα οτι τα μικρα ειναι φρονιμα! τελικα μαλλον οι μεγαλοι ειναι ποιο σοβαροι! απο ζακο και πανω! Καθονται σε ενα κλαρι και παρατηρουν, ενω τα πιτσιρικια ειναι στην γκρινια κ στην ζαβολια!
 
Διονυση κ να σκεφτεις σε ζηλευα και νομιζα οτι τα μικρα ειναι φρονιμα! τελικα μαλλον οι μεγαλοι ειναι ποιο σοβαροι! απο ζακο και πανω! Καθονται σε ενα κλαρι και παρατηρουν, ενω τα πιτσιρικια ειναι στην γκρινια κ στην ζαβολια!

Ακριβώς Τάκη μου. Τρόμαζα στην ιδέα τι θα εκανε ενας μεγαλος παπαγάλος βλέποντας τα δικα μου αλλα διαβαζοντας εδω μεσα βλεπω οτι σε γενικες γραμμες (εξαιρουνται τα μασηματα, δαγκωματα κτλ) είναι πιο ήσυχοι.
Τον Ερνέστο πχ (και την Tamu oσονούπω φαντάζομαι) τον βρισκω κατω απο μαξιλαρια, πισω απο διακοσμητικά, κάτω (!) απ' το κλουβι του κρεμασμένο, πίσω απ' τον καναπέ, μέσα σε κρεμασμένα ποτήρια, γενικά σκέψου οτι στο σπιτι περπατάμε λες και είμαστε σε ναρκοπέδιο γιατι δεν ξερεις απο που θα εμφανιστεί ένα μικρο πράσινο δαιμόνιο ουρλιάζοντας "πουειναιτοκαπακιιι" και με στοχο τα δάκτυλα των ποδιών σου :D
 
Καλορίζικη Διονύση η πανέμορφη Tamu! Εύχομαι ο μικρός επαναστάτης σας να βρει τον μάστορα του και να ζήσουν για πολλά πολλά χρόνια μαζί χαρούμενοι!
Τα έχω δει αυτά τα υπέροχα μπλεδάκια, το σόι της δηλαδή😛
Μπράβο στον Νίκο για το όμορφο δώρο του. Μεγάλη υπόθεση το από που προέρχεται ένα πουλί, το ότι τρώει τα πάντα δείχνει πως ήδη κάποιος έχει ασχοληθεί μαζί της, αυτό είναι σημαντικό 😉
Ποιος την χάρη σου Ερνέστο👍
😛Διονύση-Νόρα τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, καλή δύναμη👍D
 
Παντως το Ταμυ ειναι ονομα εξωτικο, απο καποιο νησι της Καραιβικης ισως, το μυαλο μου παει σε χορευτρια χουλα χουπ:D, ενω ο Ερνεστο εχει σοβαρο ονομα μεγαλωμενος με Ιταλικα κ βιολοντσελο! Θαχει σιγουρα κ Αλφα Ρομεο😎😱:D
 
Παντως το Ταμυ ειναι ονομα εξωτικο, απο καποιο νησι της Καραιβικης ισως, το μυαλο μου παει σε χορευτρια χουλα χουπ:D, ενω ο Ερνεστο εχει σοβαρο ονομα μεγαλωμενος με Ιταλικα κ βιολοντσελο! Θαχει σιγουρα κ Αλφα Ρομεο:D😎😱:D
λες; :Dαπό κανένα καταγώγιο της Αργεντινής θα τον μαζέψανε. Για''νονός'' μου φαίνεται εμένα! 😛
 
λες; :Dαπό κανένα καταγώγιο της Αργεντινής θα τον μαζέψανε. Για''νονός'' μου φαίνεται εμένα! 😛
X😀 ο Αργεντίνος Εσκομπαρ και η εξωτική χορεύτρια απο την Κούβα
 
Όχι, όχι Τάμυ! Πολύ παρακμιακό μου ακούγεται. 😳
Ταμού είναι η προφορά του ονόματος, αλλα το Ταμυ θα το χρειαστουμε για να ξελογιάσουμε τον γερο παραλή :D
 
Αυτή τη στιγμή "μιλάνε" οι δυό τους, φωνάζει ο ένας απαντάει η αλλη από μέσα. Η μικρή είναι μια φυσική καταστροφή για το μπρόκολο και σήμερα που θα παμε και στη λαϊκή να ψωνίσουμε φαντάζομαι θα τσακίσει κι άλλα λαχανικά και φρούτα.
 
Αρχισαν οι αεροπορικές επιδρομές του Ερνέστο προς το δωμάτιο που βρίσκεται η Ταμού. Εξερευνά τους χώρους και... καταστρώνει "σχέδια πτήσεως". Δεν έχει φτάσει ως μέσα αλλά είναι θέμα χρόνου. Για την ώρα "μιλάνε" εκ του μακρόθεν, ενώ η μικρούλα εχθές για πρώτη φορά έκανε (μία φορά) την κίνηση του "ταΐσματος".
 
Air Cubana ζητω αδεια προσέγγισης χωρου ερευνης, over:D
XAXAXAXAXAXAXAXAXA
-Eδώ πύργος ελέγχου, προσοχή, όμορφη παπαγαλιτσα εν οψει, αναβάλλατε προσγείωση
-Πύργε ελεγχου βλέπω μπρόκολο στο κλουβί,θα κανω αναγκαστική προσγείωση
-Απομακρυνθείτε αλλιώς θα καταρριφθείτε. Είναι η τελευταία προειδοποίηση
-Ρε ουρτ :D
 
Back
Top