Γενικά Είμαι ο Σπύρος

Καμιά ιδέα για καινούριο;
Γιώργο, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω για κλουβιά παπαγάλων. Θα σε κατατοπίσουν οι γνώστες επί του θέματος!:)
 
Μήπως δεν χρειάζεται να πάρεις; Αφού για λίγο βγαίνει έξω.
Αυτό το κλουβάκι το αγαπάω (αν θυμάσαι δεν το αγόρασα εγώ), αλλά δε χωράει.. Έχει γίνε πανύψηλος...
Απλά για να είναι πιο άνετα και...χτύπα ξύλο... αν χρειαστεί κανά γιατρό ή κάτι;
 
Αυτό το κλουβάκι το αγαπάω (αν θυμάσαι δεν το αγόρασα εγώ), αλλά δε χωράει.. Έχει γίνε πανύψηλος...
Απλά για να είναι πιο άνετα και...χτύπα ξύλο... αν χρειαστεί κανά γιατρό ή κάτι;
Άρα το καινούριο θα το χρησιμοποιείς και ως κλουβί μεταφοράς; Μην πάρεις πολύ μεγάλο, θα είναι άβολο.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον βγάζεις στο μπαλκόνι με το κανονικό του;
 
Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον βγάζεις στο μπαλκόνι με το κανονικό του;
Είναι πολύ βαρύ... Και γενικά έχω περιστέρια στο δέντρο μπροστά... ἀσε καλύτερα :)
 
καθε φορα που το σηκωνω για να το ανεβασω στην σκαλα με ποιανει η μεση μου!
Και βγάζεις την ποτίστρα να μη χυθεί νερό, την ξαναβάζεις, κουνιούνται τα παιχνίδια πέρα δώθε...
Δύο φορές τη μέρα το κάνω από το δωμάτιό του στο δικό μου και αντίστροφα και θέλει ολόκληρο σχέδιο :)
 
Είδα μiα μικρή 🕷έξω από το παράθυρο, χέστηκα αυτόματα και σήκωσα τσουλούφι (όσο έχω, γιατί ακόμα με καρφάκια στο κεφάλι είμαι)...

neo tsouloufi.webp

Ρε παιδιά, πόσο κρατάει η 1η πτερόρροια; 2 μήνες κοντεύουμε...
 
Το πάει πάρα πολύ σταδιακά... Πόσο λες να κρατήσει;
Δύο μήνες περίπου νομίζω κρατάει αλλά στη δική μας περίπτωση δεν βλέπω να τελειώνει 🙄
Κι εμείς πολύ σταδιακά. Να σου πω την αλήθεια το νεαρότερο πτηνό μου στην Ελλάδα είναι 7 ετών οπότε δεν θυμάμαι πόσο διαρκούσε στα άλλα πουλάκια μου.
 
Μήπως επειδή είναι η πρώτη;
Ναι Γιώργο οι πρώτες δεν θυμάμαι πως ήταν. Οι άλλες κάθε καλοκαίρι ηταν πιο εύκολες για εμένα (πιο σύντομες) αλλά υποθετω πιο δύσκολες για το πουλί γιατί τα έχανε όλα μαζί.
Ίσως όταν αλλάζουν πτέρωμα τόσο σταδιακά όπως τα δικά μας τώρα να μην καταπονούνται τόσο.
 
όταν αλλάζουν πτέρωμα τόσο σταδιακά όπως τα δικά μας τώρα να μην καταπονούνται τόσο.
Απλά πραγματικά περίμενα κάτι διαφορετικό...
Οπότε αν ολοκληρωθεί Απρίλιο σε δύο μήνες θα ξαναέχουν; 😱
 
Να σαι καλά... Και γω αρχάριος σαν εσένα :)

Μεταφοράς είναι αυτό και καλά... :)Καμιά ιδέα για καινούριο;
Μια στάνταρ λύση για τους περισσότερους νομίζω όπως και για μένα. Εκεί το έχω την Ρενέ
 
Μα κι εσύ δεν βοηθάς, βάλτου λίγο ζελέ του μάγκα.

Για μεταφοράς εγώ πήγα σ αυτή την Λύση
Έχει μέσα και ποτίστρα ταιστρα και ξυλάκι για να κάθεται ή τα έφτιαξες εσύ;
[automerge]1553286033[/automerge]
Το ίδιο έχουμε. Για μεταφοράς μιλούσα :)
Συγνώμη δε κατάλαβα:)
 
Μπορείς να προσαρμόσεις πατηθρα με μια απλή τρύπα στα πλαϊνά. Επειδή τα κοκατίλ δεν πίνουν τόσο συχνά νερό φροντίζεις να έχει ενυδατωθει από πριν. Στο θέμα της τροφής μπορείς να βάλεις σπόρους στον πάτο ή ένα τσαμπι κεχρί.
 
Back
Top