Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

καλημερα παιδια, αυριο θα βαλω τα 3 μικρα καρδερινακια σε μια ζευγαρωστρα, υπαρχει προβλημα αν τοποθετησω το κλουβι διπλα στο κλουβι των γονιων;
 
καλημερα παιδια, αυριο θα βαλω τα 3 μικρα καρδερινακια σε μια ζευγαρωστρα,
Με το καλό σου εύχομαι και να χαρούν το νέο τους κλουβί!

υπαρχει προβλημα αν τοποθετησω το κλουβι διπλα στο κλουβι των γονιων;
Όχι, δεν θα υπάρξει. Πιστεύω ότι η παρουσία των γονιών θα επιδράσει θετικά στην ψυχολογία τους, καθώς θα νιώθουν ασφάλεια δίπλα τους και επίσης, θα τους παρατηρούν και θα μαθαίνουν να συμπεριφέρονται ως ενήλικα πτηνά. Σε περίπτωση που δεις κάποια περίεργη συμπεριφορά, μας το αναφέρεις και σε βοηθάμε! 😉
 
Πιο πολυ για αυτα τα παραγγηλα, σκεφτηκα οτι ειναι καλυτερο να τους περασω δακτυλιδια την ιδια στιγμη που θα τους αλλαξω το κλουβι.

Πήρες ανοιχτού τύπου δηλαδή;
 
Πάντως κάπου που να ακούνε τον αρσενικό

Τα εβαλα ακριβως διπλα απο τους γονεις. Ασχετο αλλα ο πατερας τις 2-3 τελευταιες ημερες δεν τραγουδα. Η η ζεστη ειναι η επειδη η θηλυκια ειναι ολη μερα στη φωλια, η λογω των μικρων που τον ενοχλουσαν. Παντως τα μικρα πολυ φοβιτσιαρικα, σαν τρελα εκαναν για να τα παρω και να τα βαλω στο αλλο κλουβι. Σκεφτομαι τελικα να μην τους βαλω καθολου δακτυλιδια.

Πήρες ανοιχτού τύπου δηλαδή;

Ναι απο το site που μας εδωσες. Βεβαια ακομα δεν εχουν ερθει. Ανοιχτου τυπου κοκκινα 2.9mm
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι απο το site που μας εδωσες. Βεβαια ακομα δεν εχουν ερθει. Ανοιχτου τυπου κοκκινα 2.9mm

Γιατί δεν παραγγέλνεις και κλειστά αφού ετοιμάζεται δεύτερη γέννα για να τα βάλεις στη φωλιά; Προσωπικά, τα κλειστά θεωρώ σωστά δαχτυλίδια αφού τα ανοιχτά μπαίνουν και βγαίνουν όποτε θες και σε όποιο πουλί θες. 😉
 
Είναι όλα στην εντέλεια! Υπεραφθονία σε τροφές και σε χώρο! Ότι πρέπει για τις νεαρές καρδερίνες σου! Μπράβο Τάσο!👍

Μην θορυβηθείς εάν για τις επόμενες μέρες είναι φοβισμένα. Είναι από την αλλαγή του κλουβιού. Πολύ σύντομα θα το συνηθίσουν και θα επανέλθουν στις συνήθεις δραστηριότητες τους. Να τους προσφέρεις καθημερινά λουτρό, διότι δρα ως αγχολυτικό. :)
 
Εαν σου πω οτι καθε μερα τους βαζω μπανιερα, σημερα δεν τους εβαλα για να μην τα στρεσαρω περισσοτερο, γιατι οντως δειχνουν πολυ φοβισμενα. Αυριο θα τους βαλω κανονικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφο και καθαρό κλουβί και μου αρέσει που έχουν τόσες επιλογές τροφών.
Μπράβο σου που τις προσέχεις τόσο πολύ.

Το μόνο κακό που δεν φοράνε δακτυλίδι είναι ότι στο μέλλον δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι είναι καρδερίνες εκτροφής.
 
Πολύ όμορφο και καθαρό κλουβί και μου αρέσει που έχουν τόσες επιλογές τροφών.
Μπράβο σου που τις προσέχεις τόσο πολύ.

Το μόνο κακό που δεν φοράνε δακτυλίδι είναι ότι στο μέλλον δεν θα μπορείς να αποδείξεις ότι είναι καρδερίνες εκτροφής.

ευχαριστω πολυ, και ευχαριστω ολους σας, Ηλεκτρα το γνωριζω αν και δεν σκεφτομαι να πουλησω η να χαρισω ωστε να χρειαστει να αποδειξω κατι, απο την αλλη μερια θα μου πεις (που ευχομαι να μην φτασω σε τετοιο σημειο ) τι θα γινει σε περιπτωση που χρειαστει ιατρικη φροντιδα,; Εκει ναι τα πραγματα θα ειναι δυσκολα.
 
Με τόσο καλούς γονείς που έχεις εγώ θα τα έπαιρνα ένα-ένα για λίγα λεπτά από τη φωλιά ακριβώς για να έχουν αποβάλει το φόβο και το στρες μέχρι να βγουν απο αυτήν.
 
Με τόσο καλούς γονείς που έχεις εγώ θα τα έπαιρνα ένα-ένα για λίγα λεπτά από τη φωλιά ακριβώς για να έχουν αποβάλει το φόβο και το στρες μέχρι να βγουν απο αυτήν.

Καλα σημερα που εβαλα χερι να πιασω τα μικρα, εγινε πανικος στο κλουβι, και η θηλυκια ουτε που ιδρωσε, μονο που σηκωθηκε απο την φωλια της, και κοιτουσε, και οταν τελειωσα την δουλεια, πηγε εφαγε γλυστριδα και ξανακατσε στα αυγα της.

Ασχετο, τα μικρα που κοιμουνται στα καγκελα ειναι νορμαλ η να αρχισω να ανησυχω; Οταν ηταν στο κλουβι με τους γονεις κοιμοντουσταν κανονικα στα κλαρακια.
 
Καλα σημερα που εβαλα χερι να πιασω τα μικρα, εγινε πανικος στο κλουβι, και η θηλυκια ουτε που ιδρωσε, μονο που σηκωθηκε απο την φωλια της, και κοιτουσε, και οταν τελειωσα την δουλεια, πηγε εφαγε γλυστριδα και ξανακατσε στα αυγα της.

Ασχετο, τα μικρα που κοιμουνται στα καγκελα ειναι νορμαλ η να αρχισω να ανησυχω; Οταν ηταν στο κλουβι με τους γονεις κοιμοντουσταν κανονικα στα κλαρακια.

Θεωρώ ότι κοιμούνται έτσι απο ανασφάλεια. Τα έχεις κοντά να βλέπουν τους γονείς και να χαλαρώνουν λίγο; Όπως τα περιγράφεις είμαι ακόμη πιο σίγουρος ότι καλό θα ήταν να πιάνεις λιγάκι τα καινούρια μικρά αν έχεις.
 
Το κλουβι τους ακουμπα στο κλουβι των γονιων. Αν εχω νεα μωρα, θα κανω πιο αισθητη την παρουσια μου σιγουρα. Ευχαριστω πολυ.
Στην θέση σου θα τολμούσα και δαχτυλίδια με το απαραίτητο καμουφλαζ
 
Back
Top