Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

Πρωινα μαθηματα φωνητικής.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημέρα Τάσο! Όμορφες και αξέχαστες στιγμές! Αυτά είναι τα ωραία! Πάντα καλλίφωνες να είναι! 🙂

Τα νεαρά πτηνά πώς είναι; Εγκλιματίστηκαν στο νέο τους κλουβί; Έχει αποβληθεί το στρες τους;
 
Καλημέρα Τάσο! Όμορφες και αξέχαστες στιγμές! Αυτά είναι τα ωραία! Πάντα καλλίφωνες να είναι! 🙂

Τα νεαρά πτηνά πώς είναι; Εγκλιματίστηκαν στο νέο τους κλουβί; Έχει αποβληθεί το στρες τους;

Ευχαριστω πολυ, ακομα τις περισσοτερες ωρες τα βλεπω στα καγκελα, μονο το ενα δειχνει να με δεχεται, οταν ειμαι πανω στο κλουβι, τα 2 πετανε απο δω και απο κει, και το ενα με το που αλλαξω τροφη παει και δοκιμαζει, οταν ειμαι ηδη πανω στο κλουβι, επισης τα 2 καθε νυκτα κοιμουνται σκαρφαλωμενα στα κακγελα.
 
ακομα τις περισσοτερες ωρες τα βλεπω στα καγκελα, μονο το ενα δειχνει να με δεχεται, οταν ειμαι πανω στο κλουβι, τα 2 πετανε απο δω και απο κει, και το ενα με το που αλλαξω τροφη παει και δοκιμαζει, οταν ειμαι ηδη πανω στο κλουβι, επισης τα 2 καθε νυκτα κοιμουνται σκαρφαλωμενα στα κακγελα.
Από τα γραφόμενα σου, δεν έχουν ηρεμήσει τελείως. Θέλουν λίγο χρόνο ακόμα. Εντάξει, δεν πειράζει, δεν βιαζόμαστε εξάλλου. Κάποια στιγμή θα συμπεριφέρονται σαν να μην έχει συμβεί τίποτα. Σε ευχαριστούμε πολύ για την πληροφόρηση! 😉
 
Καλημερα. Τελικα εβαλα το κλαρακι πιο ψηλα και πλεον και τα 3 εβγαλαν την νυχτα τους στο κλαρακι.
Σημερα το πρωι τα 2 αυγα απο τα 3 τα βρηκα στον πατο μισοσπασμενα, ηταν ασπορα. Καθεται μονο 1 τωρα, που μαλλον και αυτο θα εχει την ιδια τυχη.
 
Καλημερα. Τελικα εβαλα το κλαρακι πιο ψηλα και πλεον και τα 3 εβγαλαν την νυχτα τους στο κλαρακι.

Καλημέρα και σε σένα Τάσο! Μπράβο! Ευχάριστα τα νέα σου! Χαίρομαι πολύ! Αποβάλλουν σιγά σιγά το άγχος της αλλαγής. :)

Σημερα το πρωι τα 2 αυγα απο τα 3 τα βρηκα στον πατο μισοσπασμενα, ηταν ασπορα. Καθεται μονο 1 τωρα, που μαλλον και αυτο θα εχει την ιδια τυχη.

Πολύ κρίμα... Το θηλυκό δηλαδή αισθανόταν άγονα τα αυγά του και προέβη στην απαλλαγή του από αυτά; Το εναπομείνον το επωάζει κανονικά, και αν ναι, μήπως γνωρίζεις εάν είναι γονιμοποιημένο;
 
Οχι δεν εχω κανει ωοσκοπηση, αλλα τα αυγα βγηκαν 2/6 , 3/6 , και 5 /6 . Που σημαινει το πολυ θα περιμενω μεχρι τελος της εβδομαδας, εαν δεν εχει βγει, τοτε το πεταω. Βατεματα δεν ειχα δει καθολου πριν τα αυγα.
 
Οχι δεν εχω κανει ωοσκοπηση, αλλα τα αυγα βγηκαν 2/6 , 3/6 , και 5 /6 . Που σημαινει το πολυ θα περιμενω μεχρι τελος της εβδομαδας, εαν δεν εχει βγει, τοτε το πεταω. Βατεματα δεν ειχα δει καθολου πριν τα αυγα.
Συνεπώς αναμένεις υπομονετικά για να δεις την κατάληξη αυτής της γέννας. Ίσως έστω και αυτό το ένα αυγό να είναι ένσπορο. Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!
 
δυστυχως παιδια εχω ασχημα νεα απο το ζευγαρακι, τωρα που πηγα να αλλαξω το νερο τους ειδα και το 3ο αυγο κατω, και μαλιστα μεσα ειχε καλοσχηματισμενο μωρο, η θηλυκια συνεχιζει να καθεται σε αδεια φωλια, το αυγο πρεπει να δεχτηκε "επιθεση" διοτι οπως το βρηκα στον πατο, το σπασιμο ηταν απο την πανω πλευρα και οχι απο την κατω που ακουμπουσε τον πατο. Να σας θυμίσω οτι το πρωι ββρηκα 2 ασπορα στον πατο και καθοταν το ενα. Τωρα καθεται παλι στη φωλια και δεν υπαρχει κανενα αυγο. Να βγαλω αυριο την φωλια;
 
δυστυχως παιδια εχω ασχημα νεα απο το ζευγαρακι, τωρα που πηγα να αλλαξω το νερο τους ειδα και το 3ο αυγο κατω, και μαλιστα μεσα ειχε καλοσχηματισμενο μωρο, η θηλυκια συνεχιζει να καθεται σε αδεια φωλια, το αυγο πρεπει να δεχτηκε "επιθεση" διοτι οπως το βρηκα στον πατο, το σπασιμο ηταν απο την πανω πλευρα και οχι απο την κατω που ακουμπουσε τον πατο. Να σας θυμίσω οτι το πρωι ββρηκα 2 ασπορα στον πατο και καθοταν το ενα. Τωρα καθεται παλι στη φωλια και δεν υπαρχει κανενα αυγο. Να βγαλω αυριο την φωλια;


Αυτο που βρηκες κατω και σπασμενο,το εσωτερικο του εδειχνε "φρεσκο" ή ηταν σα να ειχε σταματησει η αναπτυξη τις προηγουμενες μερες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ηταν κανονικα δημιουργημενο ειχε μεσα ενα σωστο μωρο, που κατα την μικρη μου εμπειρια, εαν το καθοταν αλλη μια μερα θα ειχε βγει κανονικα απο το αυγο, οταν το εβγαλα εξω απο το αυγο μου φανηκε και παγωμενο το νεκρο μωρο. Αρα το ειχε πεταξει απο νωρις της ιδιας μερας, Ασχετο αλλα η θηλυκια συνεχιζει και σημερα και καθεται την αδεια φωλια.
 
καλημερα παιδια, σημερα το πρωι παρατηρησα τον αρσενικο μου, καπως νωχελικο και να καθεται με το ενα ποδι, φουσκωμενος δεν ειναι και το φτερωμα του ειναι καλο. Με το που εβαλα την τροφη και την μπανιερα συν την ροκα (πρωτη φορα τους βαζω ροκα, δεν βρηκα γλυστριδα που τους βαζω καθημερινα) πηγε κανονικα και εφαγε απο ολα και εκανε και μπανιο, και μετα ξανακατσε στο κλαρακι νωχελικος, Να σημειωσω οτι σημερα δεν εχει αυξηθεί η θερμοκρασια ισα ισα που εχει πιο δροσια απο τις προηγουμενες μερες. Τον θυμαμαι παντα να κανει βολτα το κλουβι συνεχεια, και δεν θυμαμαι να τον εχω δει να στεκεται στο ενα ποδι Η καθημερινη διατροφη τους ειναι αυγο, μειγμα απο manitoba carduelidi , γλυστριδα και σε ξεχωριστο δοχειο καφε και λευκη περιλλα. Αυγο εχω να βαλω απο προχτες που τελειωσε καπως "αδοξα" η αναπαραγωγικη περιοδος. Δε θα ηθελα να ρισκαρω βαζοντας χερι μεσα για να δω την κοιλιτσα του. Λετε να εχει προβλημα το συκωτι λογω της πολλης πρωτεινης; (αυγο και περιλλα;)
 
Καταρχήν δεν είχες καθολου αδοξο τελος αναπαραγωγικής περπεριόδου αλλοι έχουν/ειχαν χειρότερα!

Το ότι έκανε μπάνιο είναι θετικό γιατι η αλήθεια είναι ότι πουλι που ασθενεί δεν κάνει μπάνιο, χωρίς βέβαια αυτό να είναι το μοναδικό κριτήριο για να πούμε αν ένα πουλι ασθενεί.

Από την στιγμή που δεν θέλεις να το πιάσεις το αφήνεις αλλά παρακολουθείς στενά.

Έχουν αλλάξει απότομα οι συνθήκες στο χώρο; Απότομη άνοδο θερμοκρασίας κτλ?

Σε ότι αναφορά τους έξτρα σπόρους κι αφού θεωρείς ότι υπάρχει ανάγκη να τους δίνεις, γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που υπάρχει ήδη μέσα στο μείγμα σου και όχι διαφορετικούς σπόρους;
 
Αντωνη, οχι καμια αλλαγη δεν εχει γινει στο χωρο, οι μονες αλλαγες που εγιναν τις τελευταιες μερες ηταν που εβγαλα τα 3 καρδερινακια, και εχτες που αφαιρεσα την φωλια, μονο αυτο. Επελεξα περιλλα (δεν εβρισκα chia ) για extra λιπαρους σπορους κατα την διαρκεια ταισματος των νεοσσων και εβλεπα την μητερα να προτιμα και αυγο και περιλλα και να τα ταιζει, ειχα παρατηρησει οτι στο μειγμα που αγοραζω δεν εχει πολυ περιλλα και για αυτο το αφησα για να περασει και η πτεροροια. Αυτες τις μερες θα τους κανω μια διαιτα μονο με μειγμα και χορταρικα, και θα παρακολουθω.

Το αδοξα το εβαλα σε εισαγωγικα, πρωτη φορα με αυτα τα πουλια και καταφερα σε μερικους μηνες να εχω και 3 απογονους, μονο αδοξα δε το λες αυτο, απλα πηρα μια μικρη απογοητευση απο την δευτερη γεννα.
 
οκ οπότε το προχωράς έτσι αλλά παρακολουθείς στενά γιατί αν η καρδερίνα "τουμπαρει" είναι δύσκολα τα πραγματα

Η γλυστριδα που συνήθως δίνεις είναι του εμπορίου;
 
Back
Top