Γενικά Είμαι περήφανος κάτοχος 2 υπεροχών καρδερίνων

θα παραβλεψω το γεγονος οτι ειπα εντελως εγωιστικα οτι προτιμω τα πουλακια (καναρινια και καρδερινες) μεσα στο σπιτι μου, διοτι κατα την γνωμη μου δε θελω να εχω ενα "κοτετσι" σε εξωτερικο χωρο, το οποιο θα επισκέπτομαι καθε πρωι να αλλαξω τροφη και νερο και μονο αυτο, αν δεν τα βλεπω, αν δε τα ακουω ειναι σαν να μην τα εχω, πως να το εξηγησω, ειναι σαν να ζω σε ενα βουνο που δεν εχει δρομους για περασει ουτε τανκ , αλλα εγω εχω ferrari εξω απο το σπιτι, μονο και μονο να την πλενω. Ισως ειναι ηλιθιο παραδειγμα διοτι μιλαμε για ζωες, οπως μπορει να παρεξηγηθω ως εγωιστης.

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου, αγαπώ τις καρδερίνες και θα ήθελα κάποια στιγμή όταν φτάσω στο σωστό επίπεδο γνώσεων να αποκτήσω ένα ζευγάρι και γι΄ αυτό δε συμμετέχω ενεργά. Μου άρεσε πολύ όπως το έθεσες το παραπάνω και ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!
Η ενασχόλησή μας αυτή που μας τρώει χρόνο και χρήμα είναι για να μας ευχαριστεί, οπότε δεν είναι καθόλου εγωϊστικό αυτό που είπες. Πλην όμως, για να νιώθεις και εσύ καλύτερα, δώσε στα πουλάκια σου αυτό που χρειάζονται και "προσαρμόσου" λίγο ώστε να είναι καλύτερα αυτά και κατά συνέπεια και εσύ πιο ευχαριστημένος. Ένα τραπεζάκι, μια τέντα, δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος πως θα το βρεις γιατί έχεις πολύ αγάπη για τα πουλάκια σου και φαίνεται. Συνέχισε έτσι!

Υ. Γ. Τα φιλιά μου στην Κύπρο. Πέρασα πολύ όμορφα χρόνια εκεί!
 
καλημερα παιδια, σημερα που ξυπνησα και πηγα να κανω τις αλλαγες νερων και λοιπων στα κλουβια, ειδα οτι η θυληκια καθοταν σε κλαρι και ηταν πολυ νωχελικη και κρατουσε τα φτερα τις χαμηλα, δεν αγγιξα και ουτε αλλαξα κατι απο το κλουβι για να μην την κανω χειροτερα, απομακρυνθηκα ετσι ωστε να εχω οπτικη επαφη με το κλουβι και να μη τα ενοχλω με την παρουσια μου, πανω στο 20λεπτο την βλεπω να βγαζει αυγο το οποιο φυσικα επεσε στον πατο και εσπασε (εχει 2 φωλιες μεσα, που στην μια εχει βαλει νημα αλλα οχι στρωμενο) μετα απο αυτο ξανα πηρε ζωντανια παλι και πεταει απο δω και απο κει σαν να μην συμβαινει τιποτα, αλλο αυγο δεν βρηκα, που σημαινει οτι αυριο μαλλον θα κανει το ιδιο, εβγαλα τελειως τις ψηλες πατηθρες και απο κατω εβαλα πετσετα του μπανιου ( πριν κανα μηνα που εγινε το ιδιο ειχα απλωσει κατω βαμβακι αλλα το επαιρναν και επαιζαν) εαν καταφερω και γλυτωσω καποιο αυγο μπορω να το βαλω στην καναρα μου που ηδη καθεται 6 ασπορα αυγα; το 6ο το εβγαλε σημερα. Αν μπορω, κατα ποσο η καναρα μου θα αντεξει; Ειναι η 4η γεννα της, 2 ασπορες και 2 ενσπορες.
 
Να βάλεις ασβέστιο στο νερό καλού κακού. Πόσες γέννες έχει κάνει η καρδερίνα;

Μπορείς να βάλεις το αυγό στην κανάρα αλλά όπως καταλαβαίνεις με 4 γέννες είναι πάνω από το όριο και κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να πάθει δυστοκία ή να εξασθενήσει τόσο ώστε να "βγάλει" στην επιφάνεια άλλα προβλήματα... Συνεπώς αυτή πρέπει να είναι η τελευταία προσπάθεια.

Με τόση ανακατωσούρα στο κλουβί της καρδερίνας μην περιμένεις να φτιάξει φωλιά και να κάτσει.
 
Να βάλεις ασβέστιο στο νερό καλού κακού. Πόσες γέννες έχει κάνει η καρδερίνα;
εχω βαλει ασβεστιο, ειναι η 2η της γεννα, και η πρωτη μια απο τα ιδια, 2 αυγα και τα 2 σπασμενα, εδω και ενα μηνα εχω προσαρμοσει ετσι το κλουβι, ωστε να μην τα πολυ ενοχλω στις αλλαγες τροφης αυγων και νερου.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Χθεσινο βιντεο, τραγουδι και τραγουδι, και τελικα ο μπαγασας την καταφερε να τον καλεσει η ιδια μετα για βατεμα, σημερα το πρωτο αυγο του ζευγαριου σε κανονικη φωλια
20180526_083019-567x1008.webp
 
ευχαριστω κυριε Γιαννη, μακαρι να βγει καποιο ενσπορο, σημερα την ειδα να τον καλει 2 φορες και με τη σταση του σωματος και με το τιτιβισμα της, κλλα αυτο ουτε που την πλησιασε, δεν ξερω αν εκανα βλακεια αλλα με το που σηκωθηκε αυτη απο την φωλια πηγα και αλλαξα το αυγο με ψευτικο, μετα εκεινη αφου εφαγε και ηπιε νερο αρχισε να ασχολειται με την φωλια, να βαζει και να βγαζει, αν και ειναι αρχη, απο οτι βλεπω ο αρσενικος δεν πλησιαζει στην φωλια, ουτε οταν ειναι αυτη μεσα, ουτε οταν λειπει η θηλυκια.
 
Καλημερα παιδια. Νομιζα οτι ειχα 4 αυγα, και τελικα απο την σημετινη φωτο ειδα οτι τα αυγα ειναι 5 , το ενα ειναι τελειως θαμενο οπως θα δειτε και εσεις απο την φωτο στα δεξια.
Παντως τις τελευταιες μερες η θηλυκια δεν βγαινει καθολου απο την φωλια της, και οταν βγει για φαι η για μπανακι ο αρσενικος στεκεται στην εισοδο της φωλιας χωρις να κανει λεηλασιες. Επισης τον τελευταιο καιρο και που ειναι μεσα η κλωσσα ο αρσενικος περναει τις ωρες του στην εισοδο της φωλιας.
20180602_085103-567x1008.webp
 
το ενα ειναι τελειως θαμενο
Αυτό έχει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό καταστραφεί γιατί ενώ έχει τη ζέστη της επώασης δεν έχει τη δυνατότητα να περιστραφεί από τη μητέρα. Καλό είναι να μην το αφαιρέσεις γιατί κατά μεγάλο ποσοστό κάποιο άλλο θα πάρει τη θέση του και θα καταστραφεί κι αυτό.
Αυτό έγινε γιατί υπήρχε υλικό φωλιάς μέσα στο κλουβί μετά την ωοτοκία του πρώτου αυγού και το θηλυκό συνεχίζοντας το έργο του χτισίματος της φωλιάς "έθαψε" το αυγό.
Πολλές φορές ξεχνάμε τα στοιχειώδη όπως για παράδειγμα να βγάλουμε το υλικό και τα υπολείμματά του μέσα από το κλουβί και έχουμε απώλειες που σε φυσιολογικές συνθήκες δε θα είχαμε.
Αν δεν σε πρόλαβα και έχεις βγάλει το αυγό από την "παγίδα" του... Φρόντισε στην τρύπα που άφησε και που όπως θα διαπιστώσεις όσο κι αν προσπαθήσεις με κανένα τρόπο δεν καλύπτεται... Να τοποθετήσεις ένα ομοίωμα αυγών.
 
20180526_073800-567x1008.webp 20180527_083548-567x1008.webp

η πρωτη φωτο ειναι η πρωτη μερα του πρωτου αυγου, η αλλη φωτο ειναι η δευτερη μερα, το παραξενο ειναι οτι δεν εχει μπει αλλο υλικο αλλα εχει μαδησει την τσοχα και η φωλια ειναι οπως ειναι τωρα, ενω πριν ηταν καπως ομοιομορφη τωρα ειναι λες και κλωσσα σε μιση ντυμενη φωλια. Χερι δεν εχω βαλει μεσα, ουτε για ωοσκοπηση σεφτομαι να βαλω, θα τα αφησω οπως ειναι και βλεπουμε. Σκεφτομαι μηπως ειναι το μονο γονιμοποιημενο και το κρυβει απο τον αρσενικο η ειναι σπασμενο (ραγισμενο) και το εχει θαψει για το καλο της.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως τελικά δεν κάθισε ή δεν θα καθίσει καθόλου να κλωσήσει τ' αυγά της;
απο το 3ο αυγο δεν σηκωνεται απο την φωλια της, αν θα σηκωθει θα παει μονο για μπανιο και λιγο για φαγητο, πλεον την ταιζει και ο αρσενικος στη φωλια της.
 
Αυτό θα ήθελα να το δω.

Φυσικα αυριο θα εχετε και βιντεο την ωρα του ταισματος εδω ειναι μια φωτο που δεν μπορειτε να βγαλετε συμπερασματα βεβαια. 20180529_091741-1008x567.webp
Και ενα βιντεο που οταν η θηλυκια αποχωρει απο την φωλια ο αρσενικος γινεται "φρουρος" της φωλιας.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εχτες το πρωι καταφερα και ξεθαψα το αυγο απο την τρυπα και το εβαλα μαζι με τα υπολοιπα 4 , εβαλα λιγο υλικο επισης στην τρυπα, σημερα που εκανα παλι ελεγχο στη φωλια, το αυγο ειναι παλι στην τρυπα.
 
φρόντισε στην τρύπα που άφησε και που όπως θα διαπιστώσεις όσο κι αν προσπαθήσεις με κανένα τρόπο δεν καλύπτεται... Να τοποθετήσεις ένα ομοίωμα αυγών
Πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή του misalouris στο post 89.
Καλή επιτυχία!
 
Εχτες το πρωι καταφερα και ξεθαψα το αυγο απο την τρυπα και το εβαλα μαζι με τα υπολοιπα 4 , εβαλα λιγο υλικο επισης στην τρυπα, σημερα που εκανα παλι ελεγχο στη φωλια, το αυγο ειναι παλι στην τρυπα.
Αφού ασχολήθηκες που ασχολήθηκες, δεν έκανες και μία ωοσκόπηση; Ή ειναι πολυ πρόσφατα γεννημένα τα αυγά;
 
Γιαννη μου, η φωλια ειναι σε σημειο που δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα. Το πρωτο αυγο βγηκε 26/05 , αν δεις καλα το κλουβι η φωλια ειναι πανω στη πορτα, αρα για να βαλω χερι μεσα πρεπει να κανω εισοδο απο την αλλη μερια του κλουβιου (οχι απο την απεναντι που θα ηταν πιο ευκολα) ειδικο φακο για ωοσκοπηση δεν εχω διστυχως ωστε να το κανω μεσα απο τα καγκελα, πρεπει να παρω ενα ενα τα αυγα και να τα βαλω σε φλασ κινητου (led). Προσπαθησα να κανω οτι ειπε ο κυριος Γιαννης αλλα δε καταφερα κατι και ετσι προτημισα να κλεισω την τρυπα.
 
Back
Top