Ασθένειες Είναι ευλογιά αυτό στο μάτι του καναρινιού μου;

Spyros Antoniou

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2012
Μηνύματα
14
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτό που έχει στο μάτι το καναρίνακι μου. Είναι φετινό μαζί με άλλα 10 σε κλουβί εξωτερικό, το απόγευμα δυστυχώς έχει κουνούπια λόγω περιοχής. Πριν 10 μέρες έχασα ένα πάλι από το ίδιο πράγμα πάλι στο μάτι. 
 

Συνημμένα

  • IMG_20170724_131525.webp
    IMG_20170724_131525.webp
    23,7 KB · Προβολές: 194
  • IMG_20170724_132124.webp
    IMG_20170724_132124.webp
    12,4 KB · Προβολές: 90
Δεν ειμαι καθόλου σίγουρος. Μήπως ειναι π.χ. Ορνίθωση;
@Dimitris.P , @Ariadnh, πώς σας φαίνεται; Σας ταγκάρω εσάς, διότι έχω την αίσθηση οτι ο ενας έχει αντιμετωπίσει ορνίθωση και η άλλη έχει δει ευλογιά σε μάτι.
@Spyros Antoniou , σπυριά στα πόδια ή σε άλλα γυμνά μέρη του σώματος των υπολοίπων καναρινιων σου, πχ, Ράμφος, πόδια έχεις δει;
Υπαρχει η δυνατότητα να τύλιξε ις τα κλουβιά με τούλι, ώστε να μην μπαίνουν κουνούπια;

Ό,τι και να ειναι πάντως, άμεσα απομάκρυνε το άρρωστο από τα υπόλοιπα, πλύνε και απολυμανε τα παντα στο κλουβί που ήταν, και χρησιμοποίησε ξέχωρα σκεύη για το καθε κλουβί.
 
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα τα βάλω ένα τούλι που έχουν για τα θερμοκήπια, θα ξεκασω εκεί γύρω αλλά είναι το δεύτερο πουλί και με ανησυχεί. Τα υπόλοιπα μέρη σώματος είναι καλά.
 
Σπύρο, ελπιζω αυτο το τούλι να μην επιτρέπει την είσοδο των κουνουπιών. Αν όχι, τότε βάλε τούλι κανονικό, δλδ, το ύφασμα που χρησιμοποιούν στις μπομπονιέρες, ειναι πολυ φτηνό. Εναλλακτικά αγόρασε σήτα.
 
Δεν μπορώ να μιλησω με σιγουρια. Ισως να ειναι ευλογια.. Αλλα νομίζω πρέπει να ειναι πιο σκουρο κοκκινο η περιοχή εκεί γυρω απο το ματι.
 
Σήμερα θα ξαναπάω εκεί που έχω τα καναρίνια και θα δω σε τι κατάσταση είναι. Σαν πρώτη βοήθεια τι να κάνω;
 
τι είναι αυτό που έχει στο μάτι το καναρίνακι μου.
Εγώ από αυτά που ξέρω βλέπω... Τριχομονάδα...
Να το δει οπωσδήποτε γιατρός γιατί εκτός από αυτό κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα.
Αν δεν υπάρχει γιατρός ας γράψεις να ψάξουμε λύσεις για να σε βοηθήσουμε...
 
Γιατρο εξειδικευμένο δεν έχω στην περιοχή.
Με ρίσκο εσφαλμένων συμβουλών, αλλά απουσία γιατρού κι αφού διαβάσεις το σχετικό https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/ θα πρότεινα κάψουλες flagyl 500 στη δοσολογία που περιγράφετε στο άρθρο (μια καψούλα σε ενάμιση λίτρο νερό κάθε μέρα για 7 μέρες... μια βδομάδα κενό και πάλι επτά μέρες αγωγή) σε όλα τα πουλιά που έχεις... ακόμη κι σ' αυτά του "γείτονα" γιατί αλλιώς δεν θα ησυχάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι σημαίνει : "έχασε το μάτι";
Δεν φαίνεται πλέον ο οφθαλμός - έχει κλείσει το μάτι απο το πρήξιμο;
Ή δεν υπαρχει πια το μάτι; Αν ισχύει η δεύτερη πιθανότητα, ειναι αυτό σύμπτωμα τριχομοναδας σε προχωρημένη εξέλιξη;
 
Στην φωτο δεν φαίνεται ματι. Κλειστο ειναι; Εχει καποια μεβρανη μπροστά και το καλύπτει; Εξηγησε για να δώσεις περισσότερα στοιχεία και να παρεις απαντήσεις.
 
Τίποτα απολύτως δεν φαίνεται. Είναι πρησμένο χωρίς να φαίνεται καθόλου μάτι. Από χτες μέχρι σήμερα ραγδαία επιδείνωση
 
Γειά σας. 1"Απολύμανση στο κλουβί
2 αλλαγή κλουβιού κ
3 άρρωστα πουλιά στην καραντίνα σε ξεχωριστά κλουβιά. Αυτό που παρατήρησα είναι πως το πουλί που έχει νοσησει τρίβει το μάτι του στις πατηθρες με αποτέλεσμα να μολύνει και τα άλλα. Έγινε αγωγή με φάρμακο Flagyl μια κάψουλα σε ένα μισή λίτρο νερό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20170731_235124.webp
    IMG_20170731_235124.webp
    11,2 KB · Προβολές: 34
Το flagyl πιάνει τα αναερόβια μικρόβια. Γιατί επέλεξες αυτο το φάρμακο;
 
Γειά σας. 1"Απολύμανση στο κλουβί
2 αλλαγή κλουβιού κ
3 άρρωστα πουλιά στην καραντίνα σε ξεχωριστά κλουβιά. Αυτό που παρατήρησα είναι πως το πουλί που έχει νοσησει τρίβει το μάτι του στις πατηθρες με αποτέλεσμα να μολύνει και τα άλλα. Έγινε αγωγή με φάρμακο Flagyl μια κάψουλα σε ένα μισή λίτρο νερό.

Επειδη είμαι στην ιδια φαση με εσενα... Παρατήρησα πως απο ενα σημειο και μετα σταματανε να τρωνε. Επιλεγουν μονο μαλακές τροφες. Οποτε δινε αυγοτροφη. Προσθεσε στο μειγμα σου καμελινα, κια, περιλα κτλ και ανανέωνε συνεχως.

Το ματι ανοιξε; Ειδες καποια βελτιωση;
 
Αυτό που παρατήρησα είναι πως το πουλί που έχει νοσησει τρίβει το μάτι του στις πατηθρες με αποτέλεσμα να μολύνει και τα άλλα.
Εντελώς φυσιολογικό.
Έγινε αγωγή με φάρμακο Flagyl μια κάψουλα σε ένα μισή λίτρο νερό.
Ελπίζω να έκανες εφαρμογή του φαρμάκου σε όλα τα πουλιά.
 
Το flagyl πιάνει τα αναερόβια μικρόβια. Γιατί επέλεξες αυτο το φάρμακο;
Ακολούθησα τις οδηγίες που γράφει παραπάνω.

Το ματι ανοιξε; Ειδες καποια βελτιωση;
Δυστυχώς σήμερα το έχασα το καναρίνι. Θα δώσω αυτές τις τροφές

Ελπίζω να έκανες εφαρμογή του φαρμάκου σε όλα τα πουλιά.
Ναι έκανα εφαρμογή σε όλα τα πουλιά. Σήμερα σταματάω βάζω νερό και μετά από μια εβδομάδα πάλι φάρμακο.
 
Back
Top