Αναπαραγωγή Εκανε αυγά το πιγκουινάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φωτη εχω ηδη τρια κλοουβάκια και θα τα βάλω εκει το καθενά μόνο του..Απο τα πιτσιλωτά. Για να δώ και το φύλο, αλλά δεν έχω και τον τρελλό χώρο! Δε ξέρω ακόμα.. Θέλω να πάρω Ringneck και άστα να πάνε...Βασικά νίωθεις για το πότε να τα χωρήσω;
 
Αν τρωνε μονα τους δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Εγω νομιζω οτι τα χωρισα στον 1,5 μηνα
 
Ναι Γεωργία θυμάμαι μου το είχες πει.. Μήπως πρέπει αν τους μάθουν τίποτα ακόμα οι γονείς; Πως να στήνουν φωλία και τέτοια...Αυτη τη παπαγαλίστικη συμπεριφορά την έκανε και σε σενά;
 
Ναι Γεωργία θυμάμαι μου το είχες πει.. Μήπως πρέπει αν τους μάθουν τίποτα ακόμα οι γονείς; Πως να στήνουν φωλία και τέτοια...Αυτη τη παπαγαλίστικη συμπεριφορά την έκανε και σε σενά;

οχι, αυτα τα ξερουν απο ενστικτο 😉 Δεν χρειαζεται να τους μαθουν τιποτα αλλο. Μαλιστα σε λιγο θα αρχισουν να ενοχλουνται απο τα μικρα και μπορει να τα μαλωνουν

Ο μικρος σου βγηκε ζωηρος, προσεξε τον. Μπορει να βγει "προσωπικοτητα" κ να τον εκπαιδευσεις
Στα δικα μου δεν μου ετυχε αυτο, εμενα εχουν αλλες παραξενιες
 
Τα είδα ξανα τώρα και έχει αρχήσει το ραμφός τους να ροζίζει και να βγάζουν γκρι πούπουλα στη κοιλία. Γεωργία λέω να τα βάλω όλα σε μικρα κλουβάκια τι λές;Να ξεχωρήσω ποιά είνια αρσενικά και ποιά είνια θυληκά.. Να τους βάλω δαχτυλίδι ανοιχτου τύπου για να τα ζεχωρίζω και να πάρω μια μεγάλη κλουβα και να τα βάλω κάποια στιγμη όλα μέσα! Τι λέτε; Πότε θα αρχήσουν να κελαηδάνε;Εχω ακούσει οτι κελαηδάνε καλυτερα απο αηδόνι... ισχύει αυτο;😀!
 
Γεωργία λέω να τα βάλω όλα σε μικρα κλουβάκια τι λές;Να ξεχωρήσω ποιά είνια αρσενικά και ποιά είνια θυληκά.. Να τους βάλω δαχτυλίδι ανοιχτου τύπου για να τα ζεχωρίζω και να πάρω μια μεγάλη κλουβα και να τα βάλω κάποια στιγμη όλα μέσα! Τι λέτε; Πότε θα αρχήσουν να κελαηδάνε;Εχω ακούσει οτι κελαηδάνε καλυτερα απο αηδόνι... ισχύει αυτο;😀!

Οπως νομιζεις, αναλογα και με το χωρο σου. Το θεμα ειναι να χωριστουν απο τους γονεις.
Οσο για το φυλλο τους, ας μην το σχολιασω καλυτερα...🙄😛
 
😀! Θα τα βάλω αρχικα σε μικρα για να δώ και την προσωπικότητα... Και να στεκάρω το καθένα ξεχωριστα.. Κάνε υπομονη και ο νέος Πιγκάκος έρχεται...
 
Τι να πω... Ο πεέργος χτυπησε ξανα.. Είχα αφήσει τισ φωλίες και όλα κοιμοντουσαν εκεί το βράδυ! Ωσπου σήμερα απο καθαρή περιέργεια πήρα τη φωλία και είδα 5 αυγα... Εκ των οποίων τα δυο ήταν και σκουρα..σημαδι γονομοτητας.. Τα κλωσσανε κανονικα..Απορησα γιατι δεν έχω κάνει καμία προετοιμασια... Ουτε αυγοτροφη δεν τα βαζω...
Αμέσως μετά τσέκλαρα και στα γκρι και έχουν κάνει και αυτά ενα αυγο αλλα έχει φαγήσει σε δυο σημεία... Τι κανω;να αφησω τα πιτσιλωτα και να απομακρυνω τη φωλία απο τα γκρι;
 
Να αφησεις και τις 2 φωλιες. Μπορει να κανουν κι αλλα αυγα τα γκρι.
Και να απομακρυνεις τα μωρα
 
t:βρε! φερε την πιτσιλωτη πισω! Εγω φταιω που στην εστειλα και δεν την κρατησα, τη δικαιουμαι, καθως και τα μωρα της! 😡 😛


Ελπιζω να πανε καλα ολα και με αυτες τις γεννες. Προσοχη τωρα με τις ζεστες, δεν ειναι κ πολυ ευκολο το κλωσσημα...
 
Ας πρόσεχες να μην την εστελνες! 😀! Κι εγώ αυτό ελπίζω και ευχομαι! Θα σας ενημερώνω για την πορεία τους!
 
Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα ξεκινήσουν να κελαηδάνε; Οχι τα αυγα...η πρώτη γέννα. Για να καταλάβω ποιό ε'ινια αρσενικό και ποιό θυληκο... (Γεωργία μη γελάς...)😀!
 
Καλημέρααα! Είνια μια ωραία μέρα και για τον νεοσσό που μόλις βγήκε απο το αυγουλάκι του! Σήμερα είχαμε γεννητούρια απο τη δευτερη γέννα της πιτσιλωτής...
 
Μπραβο βρε Αλεξανδρε! Πολυ ωραια! Αντε περιμενουμε και φωτο με το καλο οταν μπορεσεις! Να σου ζησει! :)
 
Τελικα χθεσινό ήταν το μικρό εχουμε νέα αφιξη τωρα το απόγευμα, αλλό ένα αυγο μένει που έιναι γόννιμο αντε να δουμε...
 
Back
Top