Αναπαραγωγή Εκανε αυγά το πιγκουινάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδία αν προσέξετε στις φωτογραφίες στα album θα δείτε οτι και η πιτσιλωτή αλλά και ο πιτσιλωτός έχουν πάνω τους καφέ.. Οπότε υπερίσχυσε αυτό το χρώμα και βγήκαν τα πουλάκια ανοιχτόχρωμα! Τώρα το πουλάκι με το μισο και μισό ράμφος όντως θα είνια μια δική μου εκτροφη..😀
 
Καλα Αλεξανδρε αυτο με το ραμφος μισο μισο ειναι ολα τα λεφτα! Τελειο! Αντε να σου ζησουν και παλι και στο κλαρακι συντομα!
 
Χτές για πρώτη φορά έβγαλαν τα κεφάλια τους εκτός φωλιάς.. Και τσιμπούσαν την είσοδο... Οπότε είμαστε πολυ κοντά στο κλαρι... Πρόσεξα οτι οι ενήλικες κάνουν μπάνιο (προσπαθούν) στη ποτίστρα.. Πότε έινια το ιδανικό να τους βάλω τη μπανιέρα τους;έχουν δυο μήνες κοντά να κάνουν μπάνιο...
 
Ε κοντοζυγωνει η ωρα που θα βγουν.Αυριο η μευθαριο το πολυ πιστευω οτι θα αρχησεις να βρισκεις μικρα στον πατο. Μπανιο βαλε τους οταν βγουν τα μικρα απο την φωλια. Το χρειαζονται οσο τιποτα αλλο τωρα. Θα το καταευχαριστηθουν. 😉

Μην ξεχασεις φωτογραφιες. 😉
 
Καλημέρα σε όλα τα μέλη!Sorry που άργησα λίγο να ανεβασω φωτογραφίες αλλα είχα καποιες υποχρεώσεις!Λοιπόν τα μωράκια είναι ακόμα με τους γονείς τους.. Κλαινε καμία φορά για τροφή αλλα τρωνε μόνα τους συνεχεια.. Απλα τεμπελιαζουν και θελουν αν τα ταιζουν στο στομα... Είδα κάτι περίεργες κινήσεις..όπως το ένα μικρό να κοιτάζει το αδερφάκι του και να χοροπηδάει (χορος για αναπαραγωγή)..άρα ο χοροπηδηχτουλης είναι αρσενικός και το άλλο θυληκό?
Επίσης είδα και κάτι χαρτάκια να ετοιμάζοντε σαν τα κομματάκια που τους έβαζα για να κάνουν φωλία.. Θέλουν να μου πούν κάτι; Πότε να βγάλω τα μικρά; Το βράδυ όλα μαζί κοιμούνται στη φωλία! ΑΑΑ ξεκίνησαν και τα μπανάκια...
 

Συνημμένα

  • DSC00970.webp
    DSC00970.webp
    53,7 KB · Προβολές: 111
  • DSC00971.webp
    DSC00971.webp
    39,6 KB · Προβολές: 125
  • DSC00972.webp
    DSC00972.webp
    35,9 KB · Προβολές: 148
  • DSC00986.webp
    DSC00986.webp
    48,2 KB · Προβολές: 125
  • DSC00988.webp
    DSC00988.webp
    54,8 KB · Προβολές: 113
τα πιτσιλοτομωρα ειναι απιθανα, αυτο με το διχρωμο ραμφος ειναι απιθανο... Αν και τα κρεμ...
να τα χαιρεσε!
 
Σα κοτοπουλάκια είναι! Εχω πάθει πλάκα! Ο Διχρωμός είνια και χοροπηδηχτουλής..Αντρακλας μας βγήκε!
 
Αλεξανδρε τολμω να πω οτι τα μωρα ειναι πιο κουκλια απο τους γονεις και ειναι Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α... Τα ξανθουλικα ετσι θα μεινουν; Ειναι τελεια... Και να φανταστεις οτι δεν μου πολυαρεσαν τα πιγκουινακια... Τωρα αρχιζω να αλλαζω γνωμη... Καλα αυτο με το μισο μισο ραμφος ειναι απιστευτος συνδιασμος! 😀
 
Φοβερα ειναι... Το πιστιλωτο και τα μπες κλεβουν την παρασταση. Πως εβγαλες τετοια μεταλλαξη..:D

Τελικα κοκκινα ματακια εχουν;
 
φωτη ψιλοκοκκινηζουν αλλα μη φανταστεις... Η ματαλλαξη βγήκε ως εξής..Αν προσέξεις τον αρσενικό έχει καφε στα μαγουλα του και αν δείς και τη πιστιλωτη εχει καφε γκρι ασπρο και καφέ στα πλάγια... Ε και εγινε ενα μπασταρδεμα και το αποτέλεσμα... Τέλειο..😀!
 
Τωρα που τελειωσαν οι γεννες γιατι δεν βγαζεις το χωρισμα να χουν χωρο να πετανε;
 
Κοιτα τα μικρα κάποια στιγμή θα τα βγάλω και μου άρεσε που είνια ήρεμα.. Παλία χωρίς το χώρησμα είχα πολλες αψυμαχίες και μαλλώματα.. Οπότε και τα μικ΄ρα να βγάλω το χώρισμα δε το βγάζω...
 
Eiναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, συγχαρητηρια, να τα χαιρεσαι!
Η μελετη που εριξες εδω στο φορουμ, εδωσε καρπους!
(μετα στειλε την πιτσιλωτη μαμα καμια βολτα απο εδω 😉 😀)
 
Ειναι ολα πολυ πολυ ομορφα! Να τα χαιρεσαι! 🙂
 
Σα δε ντρεπεσαι πιγκακο...😀! Σας ευχαριστω πόλυόλους.. Οπως το είπες Γεωργία απέδωσε καρπούς... Τέτοια σκηνικά συγκαταλέγονται στις όμορφες σελίδες του Φόρουμ...
 
Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα είμαι έτοιμος να τα δώσω τα πουλάκια; Τρωνε μόνα τους εδώ και καιρό!Βασικά είμαι σε διλλημα.. Τα πιτσιλωτα θα τα κρατήσω.. Τα γκρι έλεγα να τα δώσω και τα τρια αλλα άλλαξα γνώμη.. Είναι ένα γκρι που ανεβαινει στην οροφή της κλουβας και κρεμιέται απο το ένα πόδι σαν παπαγάλος και το έχω λατρέψει... Και δε ξέρω τι να κάνω...
 
Επειδη σε βλεπω οτι τα λατρευεις και δεν μπορεις να τα αποχωρηστεις εγω θα σου λεγα να μην τα δωσεις.Αν δεν εχεις γυναικα στο σπιτι(για την μουρμουρα το λεω:D) παρε κανα 2-3 κλουβακια ακομα και κανε τα μικρα ζευγαρια μεταξυ τους.
 
Back
Top