Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Αααχχχ τι φατσουλες ειναι αυτες! Ανεστη και ζουν αρμονικα 2 σκυλια, 2 γατες και παπαγαλοι; Πως τα εχεις καταφερει; 😛
 
Οι γατες και τα σκυλια παιζουν κιολας μαζι, τα πουλια ειναι κουλ με ολους δεν φοβουνται κανεναν αλλα δεν τα αφηνω να ερθουν σε επαφη με τα τετραποδα ειδικα με τις γατες διοτι οι γατοι μας ειναι και οι 2 δεινοι κυνηγοι.😎 Τα βγαζω απο το κλουβι οταν οι γατες ειναι εξω ή τα κραταω εγω ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κινδυνεψουν. Ο Λανς μου δεν θα τα πειραζε ποτε και η Σαμερ ειναι πολυ μικρουλα σχεδον ισα με αυτα σε μεγεθος οποτε την αφηνω να τα μυρισει λιγο ποτε ποτε. Εχω φωτο να τα δεις μαζι αλλα κολλαει το σαραβαλο σημερα και δεν τα ανεβαζει και με εχει εκνευρισει. 😡
 
ναι, εκτός από το καναρινακι, έχουμε στην οικογένεια και 3 σκυλάκια 🙂
 
Ανέστη τι τέλεια φωτο που το κουταβάκι έχει ίδιο μέγεθος με τον παπαγάλο! Φτου φτου να τα χαίρεσαι και πάλι! Και μένα ο πονγκο πιστεύω δε θα πείραζε κάποιο καναρινακι μου αλλά δεν το διακινδυνευω! 😛
 
Να σου ζήσουν! Πολλοί έχουμε ψάρια τελικά εσύ τι ψάρια έχεις Παναγιώτη;
 
καλησπέρα, είχα και εγώ ενυδρείο [προ κρίσης] 500 lit στην αρχή με discus αργότερα το γύρισα σε reef μετά από μια ατυχία ένα καλοκαίρι[όλα όταν λείπεις συμβαίνουν]το ξαναγύρισα σε γλυκό με αφρικάνες λίμνη malawi,τελικά το έδωσα και έχουμε καινούργιο μέλος στην οικογένεια εδώ και 2 χρόνια την ΖΟΛΙ μια μαλτεζούλα που μας έχει ξετρελάνει, και φυσικά απο πάντα τις καρδερίνες μου.
Υ. Γ. ειναι σύγουρο οτι το σαράκι του ενυδρείου δεν φευγει ποτε [ειχα τουλαχιστον για 30 χρονια ενυδρεια]οποτε βλεπουμε στο μελον...
 
Απάντηση: Έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

Εδώ και 3 χρόνια περίπου εκτός απο τα πουλάκια μου, έχω 2 χρυσόψαρα σε ενυδρείο των 25 λίτρων. Ξέρω οτι πολλοί φίλοι του φόρουμ είναι λάτρεις και των ψαριών και θα ήθελα να αναφέρω μερικούς λόγους ( μεταξύ αστείου και σοβαρού)για τους οποίους τα ψαράκια είναι επίσης αξιαγάπητα:
1. Δεν θέλουν βόλτα 2 φορες την ημέρα για... Πιπί.:)
2. Δεν ενοχλούν τους γείτονες με τα γαβγίσματά τους.
3. Δεν ξύνουν τα νύχια τους στον καναπέ.
4 . Δεν αφήνουν παντού τρίχες.
5. Δεν μασάνε τις παντόφλες.
6. Δεν χρειάζονται ειδική εκπάιδευση για την τουαλέτα.
7. Δεν γεμίζουν τον τόπο σπόρια και πούπουλα.
8. Δεν εχουν μεγάλα έξοδα διατροφής.
9. Δεν κανουν φασαρία οταν ερχονται επισκέπτες στο σπίτι.
10.Αν πέσει μεγάλη πέινα μπορούν να γίνουν μια καταπληκτική...ψαρόσουπα!:D

Δυστυχώς μετά από 8 χρόνια λειτουργίας, ένα πρωτοποριακό στο χώρο του μαγαζί, έκλεισε... Πουλάει τον εξοπλισμό πραγματικά σε τιμή ξεπουλήματος..όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τα ψάρια και με τα ενυδρεία, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να ρωτήσουν..
http://www.waterinn.eu/

*Σταύρο, αν απαγορεύεται η αναγραφή καταστημάτων και αποτελεί διαφήμιση η δημοσίευση, σβήστο.
 
Εκτός από τα πουλιά, έχουμε ένα κουνέλι νάνο... Το οποίο ευχαρίστως θα ξεφορτωνόμουν με bonus στο νέο ιδιοκτήτη κλουβί, τροφές και τα συναφή, αλλά τα ''μικρά'' το θέλουν.
 
Ναι δυστυχώς το μάθαμε αρκετοί με στεναχώρια για το water inn ☹
Νίκο, είναι πανέμορφα τα κουνελάκια γιατί δεν το θέλεις; :)
 
Ναι δυστυχώς το μάθαμε αρκετοί με στεναχώρια για το water inn ☹
Νίκο, είναι πανέμορφα τα κουνελάκια γιατί δεν το θέλεις; :)
Και το δικό μας είναι πανέμορφο...lion head , αλλά δεν είναι μαθημένο να κάνει σε συγκεκριμένο σημείο τις ανάγκες του, δεν μπορούμε να το βγάλουμε στο σπίτι γιατί όπου κινείται αφήνει...''ίχνη'' ...η σύζυγος ορύεται και εγώ λυπάμαι να το βλέπω μονίμως στο κλουβί του (το χειμώνα γιατί όταν ανοίγει ο καιρός βγαίνει).
Δεν ξέρω πως να το ''εξαφανίσω'', χωρίς να έχουμε δράματα...
 
*Σταύρο, αν απαγορεύεται η αναγραφή καταστημάτων και αποτελεί διαφήμιση η δημοσίευση, σβήστο.
Μόνο όσοι έχουν επαγγελματική σχέση με κάποιο κατάστημα δεν επιτρέπεται να το διαφημίζουν. Διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Εκτος απο τα καναρινια μου εχω και μια σκυλιτσα την Ζιζελ!
Εδω μικρουλα
czny.jpg

αργοτερα
zbbh.jpg


εδω αλλη μια λιγο μεγαλυτερη!
wfkz.jpg

και εδω μια σχετικα προσφατη!
mi7y.jpg
 
Γιάννη πολύ όμορφη η Ζιζέλ! Μαλτεζάκι έτσι; :)

Βασίλη κούκλα η Σίσυ! Και ο Λάζαρος πολύ κοινωνικός και περίεργος! 😛

Να τα χαίρεστε!
 
Back
Top