Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Γιατί άμα έχει δύο κοπάδια με μικρόψαρα νέον κτλ θα έχει αμμωνία;
 
Επειδη εχω και εγω στην κατοχη μου ενυδρεια 75 ψαρια παρα ειναι πολλα για 400 λιτρα κανονικα επρεπε να ειναι γυρω στα 40 απο τα μικρα κοπαδακια!
 
Δεν είμαι ειδικός και δεν θέλω αν βγούμε off topic αλλά έχω και εγώ ενυδρείο και σχετική εμπειρία και επίσης σε προτάσεις που ζήτησα για ένα άδειο ενυδρείο 200λ που έχω, άτομο από τα πλέον έμπειρα του χώρου, μου πρότεινε κοπάδι μικρόψαρα 50 - 60 ατόμων συν έναν πλέκο που έχω. Στα 200 λ . επαναλαμβάνω. Γιατί δεν γίνεται 75 στα 400 ;
 
14 νέον για 80 λίτρα με μήκος 1μ είναι οριακά. Είχα και γω ένα 60 με mollies αλλά το ξεστησα πέρυσι.
 
Αμα ηταν πετσοπας δεν ξερει το του γινεται δεν γινεται τοσα πολλα ψαρια εστω 50 το πολυ στα 500 λιτρα μπορεις να εχεις 75 απο κοπαδακια και φυσικα ψαρια που συγκατικουν και εχουν τις ιδιες συνθηκεςο πλεκο θελει πανω απο 150 λιτρα ο ποιο απλος που πουλανε ως μικρουλι σε μοκρα ενυδρεια και μετα μεγαλωνει και δεν ξερουν τι να τον κανουν αμα θελεις μπορεις να διαβασεις πληροφοριες σε ενα ενυδρειακο φορουμ θα σου λυθουν οι αποριες!

150*
 
Παιδιά είμαι χρόνια γραμμένη στο gab, έχω πείρα και την πρόταση μου την έδωσε ο discus fun δεν είμαι άσχετη και το μέλος που σας λέω αν γνωρίζετε από ενυδρειακά σίγουρα τον έχετε υπόψιν σας. Είναι δυνατόν να μεταφέρω εδώ προτάσεις καταστηματαρχών;
Αν ενδιαφέρεστε και ως απόδειξη το link της ερώτησης και της απάντησης (στο 17 ) είναι εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70578
 
Κουκλί φτου φτου να σας ζήσει!
Έτσι είναι τα σκυλάκια "ζητιανάκια" όσο να τους δώσεις θα το φάνε, απορώ που το βάζουν πολλές φορές :)
 
Να σας παρουσιάσω και την άλλη μου αγάπη, τα χαριτωμένα και πολυαγαπημένα μου χρυσόψαρα. Αυτό το τόσο υποτιμημένο είδος, που στην πραγματικότητα είναι ένα από τα πιο φιλειρηνικά, χαρούμενα, έξυπνα και μακροβιότερα είδη ψαριών με προσδόκιμο ζωής άνω των 30 -40 ετών, ενώ είναι να καταδικασμένο να ταλαιπωρείται σε γυάλες και να πεθαίνει πρόωρα εντός ολίγων μηνών.
Περιγραφή ενυδρείου: Γλυκό, κρύου νερού
Λειτουργεί από το 2009 Είδος ενυδρείου: κατασκευή με παραγγελία
Διαστάσεις:μ.1,20 Χ υ.0,50 Χ π.0,40
Όγκος: 240λ. μεικτά
Ποικιλίες χρυσόψαρων: 2 common, 1 comet, 1 ryukin , 1 black moor, 1fantail
Άλλοι συγκάτοικοι : 3 zebra snails
Φυτά: anubia, crinum thaianum, echinodorus, cryptocoryne,
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι, ξύλα mopani
(χαλίκι, ξύλα κλπ.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Μέσα Φιλτραρίσματος/αποδόσεις: εξωτερικό φίλρο Fulval 305+ εσωτερικό
Εξοπλισμός Φωτισμού/watt: 2 λάμπες aqua glo 40w η μία
Διάρκεια φωτισμού: 11.00-20.30
DSCN3700.webp DSCN3700.webp DSCN3699.webp DSCN3701.webp DSCN3703.webp DSCN3704.JPG
 
βρε Μαρια βαλε ενα βατηρα στο γατι σου.😛

Ραφαηλ το ιγκουανα σου δεν παιζεται! 🙂 πως το φωναζεις;
 
Δανάη μου, πατάνε στον καναπέ κι ανεβαίνουν γιατί τον χειμώνα ζεσταίνονται από τις λάμπες του ενυδρείου. Αυτός ο γάτος είναι ο Μίμης μου (ευρεθείς στα σκουπίδια 5 ημερών).

Ραφαήλ τι πανέμορφο ιγκουάνα είναι αυτό! Να το χαίρεσαι. Έχω δει σε κάποιο ντοκυμανταίρ στον τόπο τους κυκλοφορούν όπως εδώ οι γάτες και παίζουν παρομοίως τα παιδάκια μαζί τους.
Έχει αλληλεπίδρασή μαζί σου; Συνεννοείστε κάπως;
 
καλησπερα. Εχω κουνελακι θηλυκο, δυο σκυλους στην αυλη, ενα στο σπιτι. Εχω ενα χρυσοψαρο, μια χελωνα νερου, 15 γατους και δυο χελωνες ξηρας.

Αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα εδιωχνα ολους απο το σπιτι και θα εφερνα κι αλλα ζωα (πλακα κανω) :)
 
Back
Top