Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Να τα χαίρεσαι! Τι ψάρι είναι Παναγιώτη και σε τι ενυδρείο το έχεις;
 
Κάποτε είχα πολλά τώρα έχω ένα χρυσόψαρο ν κάνει βόλτες σε ενυδρείο 90 λίτρων
 
Βάλε στο 90λιτρο κιχλιδες.. Κρίμα είναι να μένει ανεκμετάλλευτο.
 
Βάλε στο 90λιτρο κιχλιδες.. Κρίμα είναι να μένει ανεκμετάλλευτο.
Τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν πάνω από 30 χρόνια. Ανεκμετάλευτο είναι; Τα δικά μου είναι ήδη 7 ετών που έχω.
 
Έτσι είναι. Για αυτό λέγεται Αδης. Θ βάλω γκαμπυ σκέφτομαι..
Να βγάλεις το χρυσόψαρο που είναι κανονικό pet και που να το πας; Και να βάλεις γκάπυς που ζουν 4 χρόνια το πολύ και γεννοβολάνε συνέχεια; Δεν συμφωνώ, δεν στο επιτρέπω :)
 
Τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν πάνω από 30 χρόνια. Ανεκμετάλευτο είναι; Τα δικά μου είναι ήδη 7 ετών που έχω.
Ένα ψαράκι σε 90λιτρο;... Δλδ ένα καναρίνι σε διμετρη κλούβα;
 
Ένα ψαράκι σε 90λιτρο;... Δλδ ένα καναρίνι σε διμετρη κλούβα;
Αναλόγως και τι χρυσόψαρο είναι ίσως να του έρχεται και τσίμα τσίμα. Πάντως σε 90 λίτρα, θα μπορούσε να έχει το πολύ 3 φάνσυ χρυσόψαρα ή 2 κόμον, κόμετ, αναλόγως και του μήκους του ενυδρείου και της ηλικίας των ψαριών (παρόντος μεγέθους τους).
 
Αναλόγως και τι χρυσόψαρο είναι ίσως να του έρχεται και τσίμα τσίμα. Πάντως σε 90 λίτρα, θα μπορούσε να έχει το πολύ 3 φάνσυ χρυσόψαρα ή 2 κόμον, κόμετ, αναλόγως και του μήκους του ενυδρείου και της ηλικίας των ψαριών (παρόντος μεγέθους τους).
Ναι ναι, χρόνια πολλά κι από μένα...
 
Απλό χρυσόψαρο είναι μάλλον θ μετακομίσει σε γυαλα.. Θ δω θ δω.. Θ το ψάξω
 
Απλό χρυσόψαρο είναι μάλλον θ μετακομίσει σε γυαλα.. Θ δω θ δω.. Θ το ψάξω
Μην με "ξεσηκώνεις" τώρα, σε γυάλα θα πεθάνει μέσα στην αμμωνία των κοπράνων του. Κανένα ψάρι δεν μπορεί να ζήσει σε γυάλα χωρίς φίλτρο. Γιατί έχει όλος ο κόσμος υποτιμημένο το χρυσόψαρο στο μυαλό του; Επειδή δεν προέρχεται από την Αφρική ή τον Αμαζώνιο; Κατάγεται από την Κίνα λοιπόν και επειδή έχει εγκλιματιστεί καλά και είναι κοινό και στην Ελλάδα δεν σημαίνει πως είναι παρακατιανό.
Πάρε δύο φιγουρατζίδικα φάνσυ χρυσόψαρα που είναι πιο μικροκαμωμένα, βάλε και δύο τρία φυτάκια και άσε το καημένο να ζήσει την ζωούλα του μια χαρά. Κρίμα είναι.
Κατ' αρχήν τα χρυσόψαρα δεν θέλουν θερμαντήρα που ανεβάζει το κόστος λειτουργίας του ενυδρείου. Είναι φυτοφάγα και αν κάποια στιγμή, δεν έχεις, μπορείς να τα ταίσεις βραστό κολοκυθάκι ή ότι λαχανικό έχεις.
Μην αντιμετωπίζουμε τα ψάρια σαν διακοσμητικά στοιχεία είναι ζώα και αυτά. Εγώ που τα έχω πολλά χρόνια σε διαβεβαιώ, επικοινωνούν με τον άνθρωπο, τουλάχιστον αυτόν που τα ταϊζει μια χαρά.
 
Διάβασε εδώ Χρυσόψαρα - Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου θα βρεις όσες πληροφορίες θέλεις και δες κι εδώ μερικά ενυδρεία με χρυσόψαρα Ενυδρεία με χρυσόψαρα - Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου και ίσως αναθεωρήσεις τις σκέψεις σου.
 
Back
Top