Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ΠΡΙΤΣ! Δεν διευκρινίστηκε τίποτα ακόμα... Sissy πρέπει να μας πείς.. αν κάρπισε και δεν τα έφαγαν ακόμα, ή άν δεν έχει καρπούς επειδή δεν καρπισε ακόμα, η αν καρπισε αλλά τώρα δεν έχει καρπούς γιατί τους έφαγαν.. η αν δεν έχει καρπούς γιατί κάρπισε αλλά πέσανε και τους μάζεψε η σκούπα του δήμου, ή... Πες κάτι τέλος πάντων, αλλά τεκμηριωμένο... 👎
 
maria p είπε:
Έχει απαντηθεί και έχει διευκρινιστεί :)


ΠΡΙΤΣ! Δεν διευκρινίστηκε τίποτα ακόμα... Sissy πρέπει να μας πείς.. αν κάρπισε και δεν τα έφαγαν ακόμα, ή άν δεν έχει καρπούς επειδή δεν καρπισε ακόμα, η αν καρπισε αλλά τώρα δεν έχει καρπούς γιατί τους έφαγαν.. η αν δεν έχει καρπούς γιατί κάρπισε αλλά πέσανε και τους μάζεψε η σκούπα του δήμου, ή... Πες κάτι τέλος πάντων, αλλά τεκμηριωμένο... 👎
;, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις :)
 
Χάλασε το κινητό μου κι έχασα τις καλύτερες φωτογραφίες τους...

Με το νέο λοιπόν κινητό ( :)με γεια μου!) σημερινές φωτογραφίες και ένα βιντεάκι.
Πέτυχα μόνο έναν, οι υπόλοιποι έκραζαν πάνω στα δέντρα αλλά δεν φαινόντουσαν...

όταν τα περιστέρια δεν μοιράζονται τα ψωμάκια μαζί τους...

tinypic-no-longer-available.jpg


... Τους τα κλέβουν!:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
καλορίζικο το κινητό Sissy, πολύ ωραίες οι φωτό.. και το video!
Ευχαριστώωω! Μόλις βρω ευκαιρία θα ξαναπάω για...ρεπορτάζ😛 Το ότι δεν μπόρεσα να φωτογραφίσω εκείνα τα (περίπου) 30 πουλιά, μου έχει ''κοστίσει'':D
 
Ευχαριστώωω! Μόλις βρω ευκαιρία θα ξαναπάω για...ρεπορτάζ😛 Το ότι δεν μπόρεσα να φωτογραφίσω εκείνα τα (περίπου) 30 πουλιά, μου έχει ''κοστίσει'':D
Αν το αναγάγουμε σε ζήλια... εμένα να δεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γειας σας, τωρα διαβασα το θεμα, και για τους παπαγαλους της Θεσσαλονικης εχω ακουσει πως ειναι οι περισσοτεροι πλεον δραπετες, ή απογονοι τους 😉 δεν ξερω οι αρχικοι πως εφτασαν να ζουν εδω...

Συγκεκριμενα στο Ξαρχακο, μια φορα ενα καλοκαιρι επινα καφε και ειδα ενα κοριτσακι κοντα 10-12 χρονων να ερχεται τρεχοντας με την μαμα του και να ξεκιναει να φωναζει "Μπρι", κουνωντας ενα κουτακι με ενα κουδουνακι μαλλον μεσα. Στην αρχη νομιζα πως ειναι ενα ακομα απο τα χιλιαδες παιδακια που νομιζουν πως με καποιο ιδιαιτερο καλεσμα θα αποκτησουν κατοικιδιο. Κι ομως μετα απο λιγο κατέβηκε ενας μονο παπαγαλος, δεν θυμαμαι τι ειδος ηταν, και καθησε στο χερι της! Μιλαμε σοκαριστηκα! Οπως φαινεται ειχε βγει με καποιον τροπο απο το κλουβι και η μικρη φανταστηκε οτι θα ειχε παει εκει, μαζι με τους αλλους παπαγαλους...ηταν συγκλονιστικο καταρχας που ενα κοριτσακι τοσο μικρο ειχε τετοια σχεση με τον παπαγαλο και οτι μαλιστα το πουλι την ακουσε και πηγε κοντα της...

δεν μπορω να κρυψω πως ηταν μια ωραια αρχη για να αγαπησω πιο πολυ τα πουλια και να σχεδιαζω την αποκτηση ενος... 😀😛👍
 
... Κι ομως μετα απο λιγο κατέβηκε ενας μονο παπαγαλος, δεν θυμαμαι τι ειδος ηταν, και καθησε στο χερι της! Μιλαμε σοκαριστηκα!
Καταπληκτική σκηνή! Τυχεροί ήταν και οι δυο τους...
 
άσχετο... Μπορεί η οδός Πανεπιστημίου να μη βρίσκεται στη γειτονιά μου,
αλλά σήμερα πέρασαν πάνω από το κεφάλι μου σαν 😛F4 κράζοντας καμιά 15αριά πουλιά! Χαίρομαι όταν τους βλέπω!:D
 
Σίσσυ.. Πουλομαγνήτη έχεις;..η απλά σου συμβαίνουν γιατί τα ''ψάχνεις'';
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πρέπει κάποτε να παραδεχθούμε ότι είμαστε ''άρρωστοι'' .. Πάμε κάπου και κοιτάμε ψηλά, αφουγκραζόμαστε, ψάχνουμε για πουλιά...άρρωστοι και ίσως ανίατοι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top