Γενικά Εντυπωσεις απο το εκτροφειο στην Ροδο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntiko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Mike δεν αναφερθηκα στην διατροφη... εκει θελει αλλη αναλογια αλλα δεν ειναι του θεματος σε τι θα οφελησει το παιχνιδι μηπως θα τους κανει να αναπαραχθουν πιο συχνα; Ειτε σου αρεσει ειτε οχι δεν νομιζω κανενας εκτροφεας να τοποθετει παιχνιδια εφοσον το θετεις ετσι στα σετ αναπαραγωγης. ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ και οχι συντροφιας μην τα συγχεεις οι παπαγαλοι δεν ειναι καναρινια που αναπαραγωνται πανευκολα. Θελουν οσο το δυνατον λιγοτερη επαφη με τον ανθρωπο και τα περιβαλλον του και θα το δεις αυτο αν διαβασεις για τους παπαγαλους που εχεις την αναπαραγωγη τους... Δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν αλλα μην συγχεουμε το ενα με το αλλο μας αρεσει η οχι η μαζικη παραγωγη παπαγαλων ειναι στυλ μιμικου με ειδικα μειγματα τροφης κυριως ηλιοσπορο γιατι τα πουλια καταπονουνται φοβερα και θελουν απιστευτα ποσα ενεργειας και ειδικες αναλογιες στις βιταμινες ή μονο κροκετες γιατι εχουν ολες τισ αναλογιες που χρειαζονται σε ημερισια δοση. Οπως λες ενα κλουβι διπλα στο αλλο με ενα δυο κλαδακια και το κουτι φωλια καθως και αυξων αριθμο για καθε ζευγαρι. Παρολο που δεν θα επρεπε να το κανω δες φωτο απο ενα απο τα κλουβια αναπαραγωγης ζακο. Να καταλαβεις ειναι απο καμερα κλειστου κυκλωματος. Τονιζω και παλι οτι μας αρεσει η οχι ετσι ειναι και εμενα δεν θα μου αρεσε να τους βλεπω κοτοπουλα αλλα ετσι ειναι.
Τι θα πει ειναι πουλια αναπαραγωγης; Ετσι τα βαφτιζουμε εμεις για να κανουμε τη δουλεια μας.. Τα πουλια ειτε αναπαραγονται ειτε οχι.. Ειναι πανω απ'ολα πουλια.. Ειναι ζωντανα.. Εχουν ψυχη, δεν ειναι μηχανες παραγωγης μωρων για να παιζουμε εμεις, αλλο αν καποιοι τα στηνουν ετσι για να βγαλουν κανενα φραγκο.Βεβαιως κ θελουν privacy τα πουλια οταν ζευγαρωνουν αλλα θα επρεπε να ξερεις πως το ημερολογιακο ετος δεν ειναι-ουτε θα επρεπε να ειναι -το ιδιο για ενα ζευγαρι πουλιων. Τα ζευγαρια που συνηθιζουν την παρουσια του ανθρωπου.. Παραγουν πιο ημερα μωρα.. Καλά για τα pellets kτους ηλιοσπορους δεν σχολιαζω.. Ξερεις εσυ καλυτερα. Τι φωτο τι την εβαλες; για να δω τι; Ποιος τα εχει αυτα τα πουλια; το loro Parque? να δω να παραδειγματιστώ;
 
το εβαλα για να δεις μια κλουβα αναπαραγωγης πως ειναι. Δεν τραβαω αυτακια ουτε παραδειγματιζω και οπως ειπες εχουν ψυχη τοτε θα ξερεις οτι εχουν το αγριο ζωο μεσα τους... Οποτε παμε αλλου δεν το συνεχιζω αλλο προτεινω να ηρεμησουν τα πνευματα αποψη σου αποψη μου απολυτα σεβαστη και εγω τελειωνω εδω.
 
Εδω στο φορουμ λεμε οτι ενας παπαγαλος θελει 2-3 ωρες το λιγοτερο την μερα να ασχολουμαστε μαζι του, γινετε ενας επαγγελματιας εκτροφεας με καμια εκατοσταρια ζευγαρια να ασχολειτε τοσο με ολα τα πουλια; 😕Μαλλον οχι.Αλλο ενας που εκτρεφει 1-2 ζευγαρια για χομπυ, αυτος κ παιχνιδια ισως να τα εχει κ να τα βλεπει πιο πολυ κ να συνηθιζουν κ την παρουσια ανθρωπων αλλα αλλο 1-2 ζευγαρια κ αλλο 100. Υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που βρηκαν τροπο να εκτρεφουν αυτα τα δυσκολα κ απαιτητικα πουλια κ εμεις θελουμε να τα εχουν οπως εχουμε εμεις το ενα μας παπαγαλο; Απο τα πετ σοπ δεν μας ικανοποιουν,τα αγρια δεν τα θελουμε κ καλα κανουμε κ δεν τα θελουμε,τοτε απο που να βρουμε παπαγαλους; Μηπως γινομαστε υπερβολικοι;
 
το εβαλα για να δεις μια κλουβα αναπαραγωγης πως ειναι. Δεν τραβαω αυτακια ουτε παραδειγματιζω και οπως ειπες εχουν ψυχη τοτε θα ξερεις οτι εχουν το αγριο ζωο μεσα τους... Οποτε παμε αλλου δεν το συνεχιζω αλλο προτεινω να ηρεμησουν τα πνευματα αποψη σου αποψη μου απολυτα σεβαστη και εγω τελειωνω εδω.

Αν θέλεις σταματάς, αλλά η διαφωνία δεν μπορεί να οδηγεί στο τέλος μιας κουβέντας. Όλες οι απόψεις σεβαστές, αλλά και εμείς -το ταπεινό ακροατήριο :beach_relax:) - μορφώνουμε άποψη από αυτά που ακούμε. Καθημερινά, γράφονται διάφορα, πολλές φορές με άκρατο υποκειμενισμό και χωρίς τεκμηρίωση, άλλες φορές λιτά αλλά πραγματικά σοφά, στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να διαλέξει και να μάθει 😉
 
ο ενας μας μυριζει ο αλλος μας βρωμαει, σε ολους βρισκουμε ελλατωματα για να τους σχολιασουμε, αλλα αυτο το ελλατωμα εχουμε, η καμηλα δεν βλεπει ποτε την καμπουρα της,τον αλλωνων βλεπει.Αντι να σκεφτουμε οτι αυτος ο ανθρωπος εχει μια επιχειρηση που βοηθαει ωστε να βρισκουμε τους παπαγαλους που θελουμε, οτι δεν περνει αυγουλακια απο τους μαυρους στην αφρικη και να πουλαει στην ευρωπη ολη μωρα ταισμενα στα χερια, οτι δεν περνει μωρα απο τα κλαδια στην ζουγκλα της αφρικης και να τα πουλαει, οτι εχει πουλια με δαχτυλιδια και αυτα πουλαει, οτι δεν εχει στειλει πουλι με ψιτακιασση οπως στελνουν καποιοι απο το Βελγιο και την Ολλανδια, ονομα και μη χωριο τουλαχιστον γι'αυτους που ξερουν, καποιοι τελειοι καθονται εδω μεσα και του βρισκουν τα ελλατωματα, μπραβο
 
συμφωνω απολυτα μαζι σου τζωρτζινα ας μας πει ο φιλος τα χαρακτηριστικα που του εκενα εντυπωση. σε οτι αφορα τα παιχνιδια οι ζακο ειναι πολυ κοινωνικα πουλια οτνα ειναι μονα τα παιχνιδια τα χρισιμοποιυμε για τιν κοινωνικοποιηση του να εχει ερετηισματα το ποθλι και να μιν πεσει σε καταθληψη. στα μωρα θα δεις παιχνιδακια αλλα οχι στα πουλια αναπαραγωγης. Οντως εξασκουν το ραμφος την περιεργεια και τα χρωματα που μπορει να δει κυριως για τα μικρα ειναι μια αριστη απασχοληση ειδικα αν τα κραταμε μονα τους.
 
Ξαφνικ΄'α διαβάζουμε ένα πόστ στο οποίο όλοι έχουν δικιο...όταν κάποιος έψαχνε για παπαγάλο ολοι του πρότειναν να πάρει παπαγάλο απο τη ρόδο... Ξαφνικα βλέπουμε οτι το εκτροφείο έχει κάποια ελλατωματα για κάποιους...
(δεν έχει παιχνιδια) πράγμα πολυ σωστο και ΝΑΙ οντως θα έπρεπε να είχε.. Και δε μιλαω για αυτα τα πολυχρωμα των πετ σόπ αλλα κάποια σε γηινα χρωματα και χειροποιιτα ετσι ώτσε να μην χαλασει το ολο σκηνικο των κλουβίων(να είνια πιο κοντα σε φυσικα παιχνιδια που θα εβρισκαν στη ζουγκλα...)
κάποιος άλλος είπε οτι τα ε΄χουν για αναπαραγωγη και ΝΑΙ ετσι πρεπει να είνια γιατι αν δεν τα ηθελε για αυτον τον σκοπο θα τα είχε στην αυλη του και δε θα λεγόταν εκτροφειο αλλα κατι αλλο... Οπότε θέλει να εχει κάποιο κερδος...
κάποιος άλλος ανεφερε οτι ολα μας ξυνίζουν.. Οπου και αυτός με τη σειρα του έχει δικιο γιατι όντως είνια ενα υπερεκτροφειο όπως των παρουσιάζουν μερικοι και ΝΑΙ μπορείς να βρρείς πολλά είδη παπαγάλων... Και το βασικότερο ταισμενα στο χέρι...
Το θέμα που με ξυνιζε εμένα είνια οτι τον παρουσιαζανε όλοι σαν το υπερεκτροφειο οπότε εδν μπορόυσες ευκολα να βρείς πληροφορίες για άλλα εκτροφεία, αφου ολοι σου προτειναν αυτο...Αλλα οντως πρπει να είνια ενα ομορφα στημενο εκτροφειο με ωραιο κλιμα (πιο κοντα σε τροπικο) και με ανθρωπουσ που κάνουν όσο το δυνατον καλυτερα τη δουλειά τους.. Μη ξεχναμε οτι έχουν παρα πολλους παπγάλους...
 
Εμένα δεν με ενδιαφερει να βρω ελαττώματα ή προτερήματα για το εκτροφείο στη Ρόδο. Το τι κανει ο Αργυρου δεν με ενδιαφερει.. Βεβαιως ειναι πολλα τα πουλια κ θα ηταν αδυνατο σε μια τοσο μικρη αγορα οπως η ελληνικη να τα εχει ολα τελεια. Γιατι ολα αυτα θελουν υπαλληλους, λεφτά κτλ.Αλλο ομως τι γινεται με τα πουλια στη ρόδο κ αλλο τι θα επρεπε να γινεται κανονικα.. Μην παραλληλιζετε αυτο που γινεται καπου με αυτο που θα επρεπε να ισχυει.Αλλο το πως διατηρουν καποιοι τα ζωα κ αλλο το τι αναγκη εχουν τα ιδια τα ζωα.. Ανεξαρτητως εκτροφειου κτλ.
Τον συγκεκριμενο ανθρωπο τον ξερω πολυ περισσοτερα χρονια απο ολους σας κ ξερω πως κανει αρκετα καλη δουλεια για τις δυνατοτητες που προσφερει η ελληνικη κατασταση εδω. Ομως παρα τις οσοδηποτε αγνες προθεσεις πολλες φορες η πραγματικοτητα εκδικειται τις πεποιθησεις.. Ειναι πολυ δυσκολο για εναν κ 2 ανθρωπους να τα κανουν ολα τελεια με τοσα ζωα.
Οταν ομως λεμε πχ οτι τα ζευγαρια δεν θελουν τπτ εκτος απο πελλετς κ ιδιωτικοτητα, στην ουσια λέμε σ εναν ανθρωπο που θα μπει εδω μεσα κ σκεφτεται να παρει ενα ζευγαρι για αναπαραγωγη να τα αντιμετωπιζει σαν πολυχρωμες κοτουλες.. Αυτο ειναι λοιπον που δεν θελω.. Εγω εχω παρατηρησει πχ πως τα ζευγαρια κ θελουν να παιζουν, κ πολλα απ αυτα οταν συνηθισουν τον ανθρωπο ερχονται στα καγκελα κ δινουν το κεφαλι για χαδια(εκτος αναπ. Περιοδου) κ επισης πολλα κανουν κ co-parenting με τους ανθρώπους. Το αποτελεσμα; Πιο ημερα πουλια, που δεν ειναι σχιζοειδεις προσωπικότητες να νομιζουν πως ειναι ανθρωποι επειδη δεν εχουν δει ποτε τη μανα τους, πουλιά που αργοτερα, οταν ενηλικιωθουν ειναι πολυ ισορροπημενα κ αρα μπορουν να ζησουν χωρις να αλλαζουν σπιτια καθε 3 μηνες.
 
Παιδια αλλο χομπι και μερακι να εχεις ενα πουλι στο σπιτι και αλλο να ειναι η δουλεια σου και να συντηρεις ενα ολοκληρο εκτροφειο! Αρκετες φορες δεν ξερουμε,τι θελουμε! Αν ειναι να κρινουμε καποιους που κακομεταχειριζονται τα ζωα, ας ξεκινησουμε απο τα pet-shop και μετα βλεπουμε για τα εκτροφεια! Δε νομιζω στην Ελλαδα που εχει λιγοστα εκτροφεια και σε ολους μας λιγο πολυ γνωστα να ειναι ασχημα τα πραγματα γιατι μεχρι τωρα δεν εχω ακουσει κανεναν να εχει καποιο παραπονο απο εκτροφεα, ολοι τους παινευουμαι με τα καλυτερα λογια και εγω προσωπικα θα συνεχισω να το κανω γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενος λογω των πουλιων που μου εστειλα χωρις καν να τα δω και της συμπεριφορας απεναντι μου!
 
Εμένα δεν με ενδιαφερει να βρω ελαττώματα ή προτερήματα για το εκτροφείο στη Ρόδο. Το τι κανει ο Αργυρου δεν με ενδιαφερει.. Βεβαιως ειναι πολλα τα πουλια κ θα ηταν αδυνατο σε μια τοσο μικρη αγορα οπως η ελληνικη να τα εχει ολα τελεια. Γιατι ολα αυτα θελουν υπαλληλους, λεφτά κτλ.Αλλο ομως τι γινεται με τα πουλια στη ρόδο κ αλλο τι θα επρεπε να γινεται κανονικα.. Μην παραλληλιζετε αυτο που γινεται καπου με αυτο που θα επρεπε να ισχυει.Αλλο το πως διατηρουν καποιοι τα ζωα κ αλλο το τι αναγκη εχουν τα ιδια τα ζωα.. Ανεξαρτητως εκτροφειου κτλ.
Τον συγκεκριμενο ανθρωπο τον ξερω πολυ περισσοτερα χρονια απο ολους σας κ ξερω πως κανει αρκετα καλη δουλεια για τις δυνατοτητες που προσφερει η ελληνικη κατασταση εδω. Ομως παρα τις οσοδηποτε αγνες προθεσεις πολλες φορες η πραγματικοτητα εκδικειται τις πεποιθησεις.. Ειναι πολυ δυσκολο για εναν κ 2 ανθρωπους να τα κανουν ολα τελεια με τοσα ζωα.
Οταν ομως λεμε πχ οτι τα ζευγαρια δεν θελουν τπτ εκτος απο πελλετς κ ιδιωτικοτητα, στην ουσια λέμε σ εναν ανθρωπο που θα μπει εδω μεσα κ σκεφτεται να παρει ενα ζευγαρι για αναπαραγωγη να τα αντιμετωπιζει σαν πολυχρωμες κοτουλες.. Αυτο ειναι λοιπον που δεν θελω.. Εγω εχω παρατηρησει πχ πως τα ζευγαρια κ θελουν να παιζουν, κ πολλα απ αυτα οταν συνηθισουν τον ανθρωπο ερχονται στα καγκελα κ δινουν το κεφαλι για χαδια(εκτος αναπ. Περιοδου) κ επισης πολλα κανουν κ co-parenting με τους ανθρώπους. Το αποτελεσμα; Πιο ημερα πουλια, που δεν ειναι σχιζοειδεις προσωπικότητες να νομιζουν πως ειναι ανθρωποι επειδη δεν εχουν δει ποτε τη μανα τους, πουλιά που αργοτερα, οταν ενηλικιωθουν ειναι πολυ ισορροπημενα κ αρα μπορουν να ζησουν χωρις να αλλαζουν σπιτια καθε 3 μηνες.


Φιλε μου και ομως εισαι ο πρωτος που"ριχνει την πετρα" σε οτι αφορα αυτο που λες για την ελληνικη πραγματικοτητα αναλογως τα χρηματα που διαθετεις για να δημιουργησεις το εκτροφειο και να το συντηρησεις εκεινος επιλεγει την δυνατοτητα που εχει και το επιπεδο εκτροφης αλλα και χωρου δεν φταιει για ολα η ελληνικη πραγματικοτητα! Μην ξεχνας πανω απο ολα ειναι επαγγελματιας... και οχι χομπιστας κανεις απο εδω πιο πριν δεν ειπε οτι ξερει τον κ. αργυρου οπως αναφερεις εσυ... αλλα εφοσον τον ξερεις τοσα πολλα χρονια δεν επρεπε να εισαι ο πρωτος που θα καταποντησεις μια προσπαθεια. το κατα ποσο ερχονται τα πουλια εξαρτατε απο το σταδιο της εξημερωσης που εχει... εφοσον λες αυτο θα επρεπε να ξερεις οτι τα πουλια αναπαραγωγης οι καλυτεροι γονεις ειναι τα αγρια πουλια( ταισμενα απο τους γονεις και οχι το χερι) πιος ο λογος να αλλαζεις καθε τρεις μηνες περιβαλλον; Δεν εχεις διαβασει ποτε για την ψυχολογια τους οκ δεν εχεις διαβασει το δεχομαι δεν εχεις κανει ποτε κουβεντα με τον εκτροφεα; Ετσι κανεις το πουλι να τρελαινετε θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες μεχρι να συνιθησει μια μικρη αλλαγη στο σπιτι ποσο μαλλον ολοκληρο το περιβαλλον. επισης φιλε μου εξαρτατε πολυ απο το ζευγαρι για co-parenting με τους ανθρωπους. τα μικρα μολις ξεκινησουν το ταισμα στο χερι τα βαζουμε μαζι τα μικρα για να κοινωνικοποιηθουν μεταξι τους και να μην νομιζουν οτι ειναι ανθρωποι... επρεπε να το ξερεις... Να στο ειχε πει... αλλωστε ολοι εδω που εχουμε αφρικανικους ξερουμε οτι δενονται με ενα ατομο το οποιο νομιζουν οτι ειναι ο συντροφος τους γιαυτο και τα παιχνιδια και ολα τα βοηθηματα γιανα εχουν ολοκληρωμενη ψυχολογια. Οποιος μπαινει εδω στο φορουμ δεν εχει σκοπο παντα την αναπαραγωγη γιατι για να το κανει θελει και τους αναλογους χωρου που εσυ πρεπει να το ξερεις επειδη εχεις φιλο εκτροφεα. Θελουν συγκεκριμενες συνθηκες και χωρο. επισης αλλο 1 ζευγαρι και αλλο 20 και πανω ξεκαθαρισετα στο μυαλο σου ειμαστε χομπιστες και οχι εκτροφεις το 90% εδω. αν καποιος εχει σκοπο την αναπαραγωγη τελος δεν θα μπει εδω θα ψαχτει αλλιως... και δεν θα παρει μικρα πουλια που και αυτο επρεπε να το ξερεις θα παρει ετοιμο ζευγαρι πανω απο 5 ετων η ξεχωριστα πουλια αρκετα με την ελπιδα να κανει ενα, δυο ζευγαρια οπου ερχετε η σεξουαλικη ωριμοτητα κατα μεσο ορο στα μεγαλα ειδη παπαγαλου. καλο θα ειναι πριν την διαδικασια αναπαραγωγης να εχουν κρατηθει στο σπιτι γιανα κοινωνικοποιηθουν με τον ανθρωπο και να μην γινονται πολυ επικυνδινα οταν περνουν τα μικρα για ταισμα στο χερι. εδω οπως ξερεις φιλε μου οι περισοτεροι εχουμε μωρα ετους και λιγο παραπανω οποτε αμεσα και να θελουν καποιοι φιλοι (γιατι ολοι ειμαστε φιλοι εδω μεσα τουλαχιστον ετσι εγω το βλεπω) απο εδω να κανουν αναπαραγωγη δεν γινετε... Και συμβουλη ή παρακληση χρησιμοποιησε τις γνωσεις που εχεις οχι γιανα εισαι ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετο... αλλα να βοηθας με πληροφορειες και γνωσεις που μπορει να εχεις αποκομισει απο τον εκτροφεα σου.
 
Φιλε μου και ομως εισαι ο πρωτος που"ριχνει την πετρα" σε οτι αφορα αυτο που λες για την ελληνικη πραγματικοτητα αναλογως τα χρηματα που διαθετεις για να δημιουργησεις το εκτροφειο και να το συντηρησεις εκεινος επιλεγει την δυνατοτητα που εχει και το επιπεδο εκτροφης αλλα και χωρου δεν φταιει για ολα η ελληνικη πραγματικοτητα!
Την δυνατοτητα που εχει την επιλεγει με βαση την αγορα, τη ζητηση κτλ, αλλά κ με βαση την επιχειρηματική κουλτούρα που εχει το καθε συγκεκριμένο άτομο. Στην Ελλάδα δεν υπαρχει αναπτυγμενη psittacine culture εν μέρει λογω ελλειψης χρηματων κ λόγω άγνοιας του θέματος.. Οποτε αυτο καθοριζει κ την κατασταση των επιχειρησεων που ασχολούνται με το αντικειμενο.
 
κανεις απο εδω πιο πριν δεν ειπε οτι ξερει τον κ. αργυρου οπως αναφερεις εσυ... αλλα εφοσον τον ξερεις τοσα πολλα χρονια δεν επρεπε να εισαι ο πρωτος που θα καταποντησεις μια προσπαθεια.
Εγω δεν καταποντιζω κανεναν κ ειδικα τον Κυριάκο. Θέλεις να με παρουσιάσεις σαν να θέλω να θάψω κάποιον αγνοώντας επιμελώς αυτά που λέω.. Ειπα λοιπόν..''Εμένα δεν με ενδιαφερει να βρω ελαττώματα ή προτερήματα για το εκτροφείο στη Ρόδο. Τον συγκεκριμενο ανθρωπο τον ξερω πολυ περισσότερα χρονια απο ολους σας κ ξερω πως κανει αρκετα καλή δουλεια για τις δυνατοτητες που προσφερει η ελληνικη κατασταση εδω...δυστυχως δεν μπορω να αναφερθώ εκτενώς στη σχέση μου με τον Κ.Α απο εδώ...
 
. εφοσον λες αυτο θα επρεπε να ξερεις οτι τα πουλια αναπαραγωγης οι καλυτεροι γονεις ειναι τα αγρια πουλια( ταισμενα απο τους γονεις και οχι το χερι) πιος ο λογος να αλλαζεις καθε τρεις μηνες περιβαλλον; Δεν εχεις διαβασει ποτε για την ψυχολογια τους οκ δεν εχεις διαβασει το δεχομαι δεν εχεις κανει ποτε κουβεντα με τον εκτροφεα; Ετσι κανεις το πουλι να τρελαινετε θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες μεχρι να συνιθησει μια μικρη αλλαγη στο σπιτι ποσο μαλλον ολοκληρο το περιβαλλον. επισης φιλε μου εξαρτατε πολυ απο το ζευγαρι για co-parenting με τους ανθρωπους. τα μικρα μολις ξεκινησουν το ταισμα στο χερι τα βαζουμε μαζι τα μικρα για να κοινωνικοποιηθουν μεταξι τους και να μην νομιζουν οτι ειναι ανθρωποι... επρεπε να το ξερεις... Να στο ειχε πει... αλλωστε ολοι εδω που εχουμε αφρικανικους ξερουμε οτι δενονται με ενα ατομο το οποιο νομιζουν οτι ειναι ο συντροφος τους γιαυτο και τα παιχνιδια και ολα τα βοηθηματα γιανα εχουν ολοκληρωμενη ψυχολογια. Οποιος μπαινει εδω στο φορουμ δεν εχει σκοπο παντα την αναπαραγωγη γιατι για να το κανει θελει και τους αναλογους χωρου που εσυ πρεπει να το ξερεις επειδη εχεις φιλο εκτροφεα. Θελουν συγκεκριμενες συνθηκες και χωρο. επισης αλλο 1 ζευγαρι και αλλο 20 και πανω ξεκαθαρισετα στο μυαλο σου ειμαστε χομπιστες και οχι εκτροφεις το 90% εδω. αν καποιος εχει σκοπο την αναπαραγωγη τελος δεν θα μπει εδω θα ψαχτει αλλιως... και δεν θα παρει μικρα πουλια που και αυτο επρεπε να το ξερεις θα παρει ετοιμο ζευγαρι πανω απο 5 ετων η ξεχωριστα πουλια αρκετα με την ελπιδα να κανει ενα, δυο ζευγαρια οπου ερχετε η σεξουαλικη ωριμοτητα κατα μεσο ορο στα μεγαλα ειδη παπαγαλου. καλο θα ειναι πριν την διαδικασια αναπαραγωγης να εχουν κρατηθει στο σπιτι γιανα κοινωνικοποιηθουν με τον ανθρωπο και να μην γινονται πολυ επικυνδινα οταν περνουν τα μικρα για ταισμα στο χερι. εδω οπως ξερεις φιλε μου οι περισοτεροι εχουμε μωρα ετους και λιγο παραπανω οποτε αμεσα και να θελουν καποιοι φιλοι (γιατι ολοι ειμαστε φιλοι εδω μεσα τουλαχιστον ετσι εγω το βλεπω) απο εδω να κανουν αναπαραγωγη δεν γινετε... Και συμβουλη ή παρακληση χρησιμοποιησε τις γνωσεις που εχεις οχι γιανα εισαι ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετο... αλλα να βοηθας με πληροφορειες και γνωσεις που μπορει να εχεις αποκομισει απο τον εκτροφεα σου.
... Τα καλυτερα πουλιά για αναπαραγωγή δεν ειναι τα αγρια.. Πολυγραφότατε φιλε.. μου, αλλά τα non-imprinted in Humans.Άλλο το ένα κ άλλο το άλλο. Τι εννοεις να αλλάζω κάθε 3 μήνες περιβάλλον; Που ειπα εγώ τετοιο πράμα;
Ποιός δεν εχει διαβάσει ψυχολογία; Εγώ; Μηπως να ερθω να μου κανεις κανενα σεμινάριο; με την ώρα; 😀..
Τα μωρά δεν κοινωνικοποιούνται επειδη τα βάζουμε με αλλα μωρά απλά..η διαδικασία ειναι διαφορετική..
Με ένα ατομο δενεται ο αφρικανικός σου οχι όλοι...
Ταυτίζεις τη λέξη αναπαραγωγή με τν κατασταση των τεράστιων χώρων κ των εκατονταδων πουλιών, δεν καταλαβαινεις οτι κ ενα ζευγάρι να εχεις σε ενα δωμάτιο κανεις επίσης αναπαραγωγή;
Το ποιος θα μπει κ με τι κριτήριο στο petbirds.gr δεν νομιζω οτι εισαι σε θέση να το προεξοφλήσεις εσυ..
... Τωρα οσο για τις συμβουλές... Προς εμένα... Ε... φίλε... Μου._
 
H κουβέντα δεν είναι προσωπική Mike. Ούτε εσένα ξέρω, ούτε τον medfun, αλλά βλέπω ότι ενώ εξήγησε πως χρησιμοποίησε το "άγρια", τον διορθώνεις και γενικώς, έχεις μια τάση αντιπαράθεσης. Μιλώντας στο συγκεκριμένο θέμα για αναπαραγωγή, προφανώς μιλάμε για επαγγελματίες. Μιλώντας στο petbirds, που σίγουρα δεν είναι ιστοχώρος αποκλειστικά επαγγελματιών εκτροφέων (όπως σωστά προειπώθηκε), κάνουμε ένα ανοιχτό διάλογο, όπου ο καθένας εύστοχα ή άστοχα, με γνώσεις ή με απλές εμπειρικές εκτιμήσεις, προσφέρει ένα μήνυμα, ακόμα και καλημέρες ή "μπράβο να σου ζήσει" έχουμε τη δυνατότητα να λέμε.
Από εκεί και πέρα, μιλώντας για επαγγελματίες εκτροφείς ζώων, το μεγαλύτερο λάθος είναι να απομονωθεί αυτός ο χώρος και να κρίνεται μεμονωμένα. Αν θέλουμε να κάνουμε μια ανάλυση σοβαρή, πρέπει η αρχή μιας ακολουθίας σκέψεων να είναι κατ' αρχήν το επίπεδο μιας κοινωνίας και όσο προχωράμε στη σκέψη μας να βλέπουμε κατ΄επέκταση πως λειτουργούν και αν λειτουργούν οι νόμοι, ποιο το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο, ποια είναι η φιλοζωία και χιλιάδες άλλες παράμετροι. Πως να κρίνουμε αυστηρά έναν εκτροφέα, όταν όπως πολύ σωστά ο Μάκης κάπου είπε, ότι πρώτα αγοράζουμε ένα πουλί και μετά ρωτάμε τι ράτσα είναι.
Εγώ βλέπω ότι "βγάζουμε από τη μύγα ξύγκι" και πως σε πολλά θέματα μιλάμε σαν παντογνώστες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση για να κριθεί ο συγκεκριμένος επαγγελματίας, ποιο είναι το μέτρο σύγκρισης; Κατ' αρχήν αν διαθέτει το ελάχιστο ικανοποιητικό επίπεδο. Αν ναι, η σύγκριση του με τις υπόλοιπες εκτροφές στην Ελλάδα (εφόσον υπάρχουν). Και τελικά, αν είναι καλό που υπάρχει μια τέτοια προσπάθεια, έστω και με τα προβλήματα ή προβληματάκια της ή όχι. Και τέτοιες προσπάθειες θα βελτιωθούν ή θα απορριφθούν στην εξέλιξη τους, αν βρεθούν καλύτερες και αν η επαγγελματική εκτροφική κουλτούρα σταδιακά αναπτύσσεται και στη χώρα μας. Το μαύρο-άσπρο είναι μηδενισμός γενικά και πάντα πίστευα ότι, εξυπηρετεί μόνο το εγώ αυτού που το χρησιμοποιεί.
 
Εδω ρε παιδια μερικοι εχουν προβλημα μεχρι και τις νομασιες που εχουμε στα πουλια μας! Τρωγομαστε με τα ρουχα μας κανονικα!
 
Mike στο ειχα πει και πιο πριν ευγενικα... Εδω δεν κανουμε διαγωνισμο πιος ξερει τι.. Ολοι οπως λεν και τα παιδια ειναι χομπιστες εφοσον ξερεις τις διαδικασιες και εφοσον εχεις τι τοσο πολλες γνωσεις στις διαδικασιες οπως διατεινεις οτι εχεις στις κοινωνικοποιησεις των πουλιων τοτε χρησιμοποιησε τες στα μελη που δεν ξερουν και θελουν να μαθουν εδω ολοι ανταλασουμε αποψεις η προσωπικη αντιπαραθεση δεν θα σε οδηγησει πουθενα. Για το αν θες μαθηματα ψυχολογιας στουσ παπαγαλους δοξα το θεο υπαρχει το ιντερνετ δεν ειναι ειδικοτητα μου δεν ειμαι κτηνιατρος αν εχεις προβλημα αλλο υγειας τοτε ναι να το συζητησουμε εκει μπορω να σε βοηθησω οσο μπορω. τι γνωσεις τις μεταδιδουμε χωρις να ζηταμε αντιτιμο φιλε μου. αν θεσ γραψε ενα αρθρο εφοσον γνωριζεις την διαδικασια κοινωνικοποιησης των μικρων στο φορουν αυτο θα εκτιμηθει πολυ καλυτερα απο ολουσ μας και καποιοι που ισως ξερουν πιο πολλα απο εμας θα διωρτηωσουν τα λαθη. σε οτι αφορα την αγορα δεν ειναι αναγκη να αγορασει απο ελλαδα εδω στην βουλγαρια που οι συνθηκες ειναι πιο δυσκολες αγοραζουν απο ολλανδια οποτε δεν περιοριζεσε ευρωπαικη ενωση φιλε μου μονο χρηματικα περιοριζεσε αλαλ και παλι κανεισ κατι μικροτερο και καλυτερο. Ουτε εγω ουτε κανενας μπορει να προεξοφλησει το πιος μπαινει απλα απο τα γραφομενα και μονο καταλαβαινεις οτι ειμαστε χομπιστες οι περισσοτεροι. αφου λοιπον ξερεις αυτα που ξερεις καντα αρθρογραφια... και σημειωτεων οι φιλοι δινουν συμβουλεσ και οχι οι εχθροι με το να το πας προσωπικα το ζητημα δεν εχεις να κερδισεις κατι. αναφεραμε κατι ολοι οπως ειπε ο eftimis απο εκει και περα τι προσπαθεις να αποδειξεις; δεν υφυστατε κατ'εμε λογος οτι ξερεις κανετο αρθρογραφια φιλε μου μετεδωσε το εφοσον ξερεις κατι.
 
Πολυβιε αν διαβασεις στις ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΠΟΥΛΙΩΝ>ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΤΗΣ ΚΟΡΙΤΣΑΡΑΣ ΜΟΥ! Θα καταλαβεις που υπαρχει το προβλημα! Συγνωμη για το off!
 
Ρε παιδιά τι ''διαγωνισμούς ποιος ξέρει τι'' , ''το πας προσωπικα το ζητημα''? και οτι κρίνω κτλ..σας ειπα την αποψη μου ''Τα αναπαραγωγικά ζευγάρια παπαγάλων θέλουν κ αυτά ενα ενδιαφέρον περιβάλλον με κουρνιες διαφορετικών μεγεθών, παιχνιδια κτλ'', αυτό... Και μόνο.Δηλαδή πρέπει όλοι να συμφωνούμε με όλα; κ μολις ακουστεί κ κάτι άλλο, αμέσως το πας προσωπικά κτλ?
 
Back
Top