Ασθένειες Εξογκωμα στο φτερο του κοκατιλ μου

spiridoul

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2017
Μηνύματα
6
Πόλη
Νίκαια
Καλησπέρα σας

Εχω 2 κοκατιλ ένα αρσενικο και ένα θηλυκό το αρσενικο εδώ και 10 μερες μου εχει πεταξει στο φτερο του σχεδόν στον ωμο που λεμε ενα σαν βυζι. Πηγα σε pet shop του εδειξα φωτογραφια αλλα πιο πριν πηγα σε κτηνιατρο που ειδικευεται και σε παπαγάλους και μου εδωσε συνταγή tabernil. Του εβαζα αυτό για 7 μερες αλλα δεν ειδα να του κανει κατι ποναει το καημενο. Πρεπει να τραβηξε το φτερο του και να τραυματισε την συγκεκριμενη περιοχη και δεν ξερω τι να κανω.
 
Γεια σου καλώς ήρθες!
μου εδωσε συνταγή tabernil.
Τι συνταγή; Με τι εφαρμογή;
Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία καθαρή του σημείου; Έχει βγει το φτερό; Έχει κύστη; Έχει σπάσει το μισό;
Η αντιμετώπιση είναι διαφορετική.
Διάβασε αυτά τα δύο άρθρα μήπως σε βοηθήσουν στην κατανόηση της κατάστασης και να επανέλθεις να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.
https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφική-πρόληψη-και-αντιμετώπιση-των-κύστεων-φτερών.17805/
https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-να-χειριστείτε-ένα-σπασμένο-φτερό.24929/
 
θα προσπαθήσω να ξαναβγαλω φωτογραφια γιατι δεν μου την ανεβαζει. Δεν ξερω γιατι;
 
θα προσπαθήσω να ξαναβγαλω φωτογραφια γιατι δεν μου την ανεβαζει. Δεν ξερω γιατι;
Χρειάζονται σμίκρυνση.
Διάβασε εδώ, petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ κάτω-κάτω έχει ένα link για να κάνεις resize.
 
Τώρα την έκανες πάρα πολύ μικρή, δεν φαίνεται τίποτα :)
Αν δεν μπορείς να την φτιάξεις σωστή, στείλε την πρωτότυπη με το λινκ του θέματός σου σε email στο [email protected] και θα στην περάσει το πρωί ο Σταύρος και τα λέμε αύριο νωρίς.
 
Φαίνεται κάποιο εξόγκωμα αλλά από που μπορεί να προέρχεται δεν φαίνεται. Θέλει κοντινή με ανοιχτό το πτέρωμα για να καταλάβουμε αν είναι κύστη, εξάρθρωση, τι...
Καλά ο γιατρός τι σου είπε ότι είναι; Μήπως πρέπει να πας σε κάποιον άλλο; Σίγουρα ήξερε από πουλιά;
 
Ο γιατρος μου ειπε ότι είναι από τράβηγμα φτερου αλλα υπαρχει μια περιπτωση να είναι κυστιτις ότι μπορει να μολυνθηκε από το τράβηγμα του φτερου του. Γιαυτο και μου εδωσε tabenil για να μαλακωσει και να πεσει από μονο του αλλα δεν ειδα ότι κανει δουλεια. Μου συστησανε και ειδα και στο site σας έναν κτηνιατρο που ειδικευεται σε αυτές τις περιπτώσεις Δημητριαδης Κωστας στην Νικαια βουρνοβα ισχυει. Ναι καλος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ναι περιλαμβάνεται.
Σε ευχαριστω πολύ για την βοηθεια.
Αν εχεις καποιο νέο για το τι ακριβως εχει το παπαγαλακι μου θα ηθελα μια γνωμη.
Καλο σου ξημέρωμα και καλο μηνα σου ευχομαι
 
Αν εχεις καποιο νέο για το τι ακριβως εχει το παπαγαλακι μου θα ηθελα μια γνωμη.
Καλο σου ξημέρωμα και καλο μηνα σου ευχομαι
Κοντινή φωτογραφία... αλλιώς πως;
Ευχαριστώ, επίσης και για σένα!
 
Ο γιατρος μου ειπε ότι είναι από τράβηγμα φτερου αλλα υπαρχει μια περιπτωση να είναι κυστιτις ότι μπορει να μολυνθηκε από το τράβηγμα του φτερου του. Γιαυτο και μου εδωσε tabenil για να μαλακωσει και να πεσει από μονο του αλλα δεν ειδα ότι κανει δουλεια. Μου συστησανε και ειδα και στο site σας έναν κτηνιατρο που ειδικευεται σε αυτές τις περιπτώσεις Δημητριαδης Κωστας στην Νικαια βουρνοβα ισχυει. Ναι καλος;
Τον έχω επισκευτεί κι εγώ μερικές φορές. Καλός είναι. Πάρε λοιπόν και μια δεύτερη γνώμη, αλλά πρώτα πάρε τον τηλέφωνο και συνεννοήσου μαζί του για τις ώρες που βρίσκεται σε εκείνο το ιατρείο, διότι κάποιες ημέρες πηγαίνει και σε άλλο στον Άγιο Δημήτριο.
 
Τελικά τι θα κάνεις; Θα τον πας στον πτηνίατρο; Νομίζω είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις! Εύχομαι περαστικά!
Το θεμα ειναι οτι ηδη το πηγε. Αν φυσικα βρεθηκε καποιος απο τη λιστα και θα τον επισκεφθει για 2η γνωμη, καλο θα ηταν.
 
Back
Top