Γενικά Επιλογή παπαγάλου με κριτήριο, τιμή, θόρυβο, ομιλία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Μετά απο μακροχρόνια σκέψη ετοιμάζομαι για αγορά παπαγάλου.. ψαξε απο δώ κοίτα απο κει... και με βάση τις επιθυμίες μου (εξημερώσιμος, καποια δυνατότητα ομιλία), τις διαθέσιμες πληροφοριές και παίρνωντας υπ όψιν αυτα που μπόρω να προσφέρω εχω καταλήξει σε 4 επιλογές:
1) blue crown conure
2)green cheeked conure (yellow sided ή pineapple)
3)ringneck (lutino)
4)senegal
Η αναζητησή μου περιορίζεται απο την αρχική τιμή αγοράς, απο το επίπεδο εξοικειωσης μου με παπαγάλους (lovebird) και ΚΥΡΙΩΣ απο τον θόρυβο που παράγουν!
Παρολο που διάβασα οτι απο τις αρατινγκα κονούρες οι blue crown είναι οι πιο ήρεμοι και με χαμηλότερο επίπεδο θορύβου σε συζήτηση με φιλο που ασχολείται μου ειπε οτι το επίπεδο θορύβου και ο χαρακτήρας των κονούρων τις κάνει εξαιρετικά θορυβώδεις και κατ επέκταση μου απέκλεισε και τις green cheeked.
To ringneck το είχα απορριψει απο την βιβλιογραφική ερευνα (λογω θορύβου) αλλα ο φίλος που λέγαμε με προβλημάτισε λέγωντας μου οτι με την καταλληλη εκπαίδευση το ρινγκνεκ το γυρίζει σχετικα εύκολα σε ανθρωπογενής θορύβους (σφυρίγματα, λεξεις κτλ).
Εκ της ατόπου επαγωγής εχω σχεδόν καταληξει στον σενεγάλης ο οποίος τόσο βιβλιογραφικά οσο και απο τις συστάσεις με καλύπτει απόλτα αλλα εμφανισιακά με τραβάει λιγότερο απο τους αλλους και θα ήθελα να ειναι λιιιίγο μεγαλύτερος.
Ζητάω την βοήθεια σας στους εξής τομείς:
Α) Οποιος εχει προσωπική επαφη με τα παραπάνω είδη να μου δώσει μια ενημέρωση πάνω στο θέμα του θορύβου αλλα και γενικότερες πληροφορίες
Β) Αν και έχω κάνει μια σχετική έρευνα θα ήθελα να μου πει οποίος γνωρίζει κόστος αγοράς και απο που θα μπορούσα να προμηθευτώ κάποιον απ τους παραπάνω παπαγάλους.

Ευχαριστώ!

Υ. Γ: Ονομάζομαι Χρήστος και όπως καταλάβατε είμαι νέο μέλος της παρέας σας. Καλώς σας βρήκα!
 
Με βαση αυτα που εχω διαβασει εγω θα πηγαινα σε αγορα Senegal ή Μeyers (συγγενικα ειδη). Θεωρουνται καταλληλα για διαμερισμα, παιχνιδιαρικα, αγαπησιαρικα και εχουν ικανονοτητα εκπαιδευσης και ομιλιας.

Φυσικα να αναφερω οτι με το κοκατιλ μου, εαν εξαιρεσουμε την ικανοτητα ομιλιας εχω ολα τα υπολοιπα στοιχεια. Δε κανει θορυβο (θηλυκο) και ειναι πολυ φιλικο και χαδιαρικο.
 
Να ξεκινησουμε με εναν βασικο κανονα. Ολοι μα ολοι οι παπαγαλοι ειναι πολυ θορυβωδη πουλια. Αν θελεις την ησυχια σου θα ηταν ισως καλυτερο να προσανατολιστεις σε αλλου ειδους κατοικιδιο. Και οι κονουρες και τα ρινγκ νεκς που εχω γνωρισει κανουν πολυ φασαρια. Οι παπαγαλοι Σενεγαλης ισως ηταν με την λιγοτερο εκνευριστικη φωνη για τα δικα μου αυτια τουλαχιστον. Αλλα εγω αντεχω 4 αμαζονιους οποτε δεν ειμαι μετρο συγκρισης. 😀 Εξημερωσιμα ειναι ολα τα παραπανω ειδη που ανεφερες και γινονται καλα κατοικιδια, η δυνατοτητα ομιλιας ολων αυτων ειναι περιορισμενη.

Σε οποιο ειδος και να καταληξεις να μην δεχτεις να παρεις μωρο που δεν εχει απογαλακτιστει και να επενδυσεις αρκετα σε ενα καλο κλουβι, και σε ποιοτικα αξεσουαρ, αφου εκει θα ζει και θα περναει πολυ χρονο το πουλι.
 
Καλημερα. Εγω εχω πρασινο ρινκνεκ περιπου 7-8 μηνων δεν ξερω το φυλο αλλα απο αποψη θορυβου δεν με ενοχλει και πολυ... κανει κατι κρωξιματα ωρες ωρες αλλα αυτα οταν ειναι στο κλουβι και οχι παντα... επισης εχει αρχισει και προσπαθει να μιμιται θορυβους και να πει λεξουλες.. απο αποψη τιμης το βρηκα στα 110 αλλα το λουτινο νομιζω ειναι ακριβοτερο...
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Για το κλουβάκι Φοιβο έχω ψαχτεί αρκετά και απο την αρχη εκανα υπερβαση τοσο στην τιμή όσο και στα χαρακτηριστικα αλλα έτσι οπως με βλέπω ετοιμαζομαι για την υπέρβαση στην υπέρβαση οποτε τουλάχιστον σε αυτο θα είναι άρχοντας... Επειδη θα τα δωσω που θα τα δώσω τα ευρω μηπως μπορειτε να μου πείτε αλλα απαραιτητα εφόδια για μια καλη αρχη να τα πάρω ολα πακετο μπας και πετύχω τίποτα καλύτερο σε τιμες. Για το θόρυβο εγω προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλα δεν θέλω να γινομαι ενοχλητικος με γείτονες θέλω να πάρω τα μέτρα μου! Ετυχε να έχει κανένας επαφή με green cheeked conura? Στα videos δεν την εχω δει να βγάζει τσιμουδία (απο άποψη κραυγών)... μου έχει προταθεί να κοιτάξω για πουλάκι πάνω στο τέλος του απογαλακτισμού να το ταίσω εγω μερικές μέρες (θα εχω και βοήθεια) και μετά να πάρει το δρόμο του λετε κατι τέτοιο να μην είναι σωστό?
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Για το κλουβάκι Φοιβο έχω ψαχτεί αρκετά και απο την αρχη εκανα υπερβαση τοσο στην τιμή όσο και στα χαρακτηριστικα αλλα έτσι οπως με βλέπω ετοιμαζομαι για την υπέρβαση στην υπέρβαση οποτε τουλάχιστον σε αυτο θα είναι άρχοντας... Επειδη θα τα δωσω που θα τα δώσω τα ευρω μηπως μπορειτε να μου πείτε αλλα απαραιτητα εφόδια για μια καλη αρχη να τα πάρω ολα πακετο μπας και πετύχω τίποτα καλύτερο σε τιμες. Για το θόρυβο εγω προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλα δεν θέλω να γινομαι ενοχλητικος με γείτονες θέλω να πάρω τα μέτρα μου! Ετυχε να έχει κανένας επαφή με green cheeked conura? Στα videos δεν την εχω δει να βγάζει τσιμουδία (απο άποψη κραυγών)... μου έχει προταθεί να κοιτάξω για πουλάκι πάνω στο τέλος του απογαλακτισμού να το ταίσω εγω μερικές μέρες (θα εχω και βοήθεια) και μετά να πάρει το δρόμο του λετε κατι τέτοιο να μην είναι σωστό?

Δες απο το 0.20 και κατω για τη φωνη
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι τσιριζουν ετσι ολη μερα. Παρεμπιπτοντως ειναι και ωραια τα κλουβια στο βιντεο 😉
 
Κατατοπιστικοτατο το βιντεάκι και η αλυσιδα απο βιντεο που παρακολουθησα... μα πιο πολυ αυτο που είναι κ σε ανοιχτο χωρο...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αμαν φαντασου ο blue crown τι χαμο θα κανει... Να παταει δυο τρεις τετοιες εμπλοκες καθε μεσημερι το βλεπω να βρισκω λουσμενο το αμαξι με πετρελαιο... Λεω λοιπον να της αποφυγω της κονούρες. Και ειναι τοσο ομορφες!
 
Δες και τα red rumped. Λεγονται και ωδικα παπαγαλακια. Ειναι εξημερωσιμα, γινονται πολυ καλα κατοικιδια αλλα δεν μιλανε καθολου, μιας κι αναφερεις την ομιλια στις προσδοκιες σου απο ενα πουλι.
 
Πάντως εξαρτάται πόσο κοντά είναι οι γείτονες και που σκοπεύεις να έχεις τον παπαγάλο.
Τα κρωξίματα των conures δεν τα είδα και τόσο έντονα. Επίσης το μεσημέρι, συνήθως ξεκουράζονται και τα πουλιά.
Υπάρχουν και προσωπικοί παράγοντες, δηλαδή η συνεχής ή μη παρουσία ατόμων στον χώρο τους κτλ.
 
Μαλλον πλησιαζουμε στην τελικη φάση... Όποιος μπορει να μου δώσει πληροφοριες για εκτροφεία ή ιδιώτες που πουλάνε σενεγάλης (κατα προτιμηση εντός αττικής ωστε και να μπορέσω να το δω το πουλάκι πρώτα και αυτο να γλιτώσει ενα δυσκολο ταξίδι).
 
Ναι, σενεγάλης απ το νεο έτος... Και οχι και νωρις νωρις.
 
Πριν καν ξεκινήσω να αναφέρω οτι η αγορά παπαγάλου ειναι πολυ συνειδητη πράξη εκ μέρους μου καθώς πρώτοξεκίνησα να ψάχνω το θέμα πριν τεσσερα χρόνια. Τις τελευταίες ημέρες προστέθηκε ακόμα μια επιλογή οπότε ταλαντεύομαι αναμεσα σε : Senegal ή African Grey. Μεσω γνωστού βρηκα ζακο τριων μηνων ταισμενο στο χέρι (με χαρτια κτλ) σε τιμη ελκυστική σε σχεση με τις αυξημένες τιμές που βρίσκω σενεγάλης. Και ας πούμε οτι το οικονομικο για τους παραπάνω λογους μπαίνει σε δεύτερο ρολο πιστεύεται οτι ο ζακο θα είναι μια καλη επιλογή; Εχω διαβάσει σχεδόν όλες τις δημοσιεύσεις στο φόρουμ και για τα δύο είδη. Οπότε αυτό που ζηταω είναι περισσοτερο τις προσωπικές σας εμπειρίες. Ποσο ''ευθραυστος'' είναι ο ζακο; Περα απο την απαιτηση για προσοχή ποιες αλλες είναι οι μεγαλύτερες δυσκολίες που έχετε αντιμετωπίσει; αν ξαφνικά μεταβληθουν οι συνθήκες της ζωής μου είναι σε θέση να προσαρμοστεί; (με την καταλληλη προσοχη εννοειται) Πόσο θορυβώδης είναι; Για τους σενεγάλης θέλω να ρωτήσω τα παιδία που εχουν αν μιλάνε οι δικοί τους καθόλου (δεν εχει ιδιαιτερη σημασία αλλα επειδη απο τα αρθρα δεν βγαζω ακρη) και αν είναι τοσο κοινωνικοι και ''ανθεκτικοί'' οσο περιγράφονται.
 
εγω εχω ενα ρινγκνεκ 7-8 μηνων αρσενικο. Κανει θορυβο οταν βαρεθει και θελει να πεξεις μαζι του, αλλα οταν τον απασχολεις με παιχνιδια ή παιζεις μαζι του ειναι πολυ υσηχος. Επισης κανει τον ηχο του τηλεφωνου τωρα που τον εμαθε και σταματησε να κανει τες δυνατες κραυγες.
 
Το θέμα προχωράει πλεον περα απο τρο είδος εχω κατασταλαξει κ σε δυο συγκεκριμένους παπαγαλους. Μες τη βδομάδα λογικά θα εχω νεώτερα... Αυτο που θα ήθελα ειναι πληροφορίες για τα απαραιτητα που χρειαζεται να αγοράσω οσον αφορα το κλουβι, τη διατροφή κ. Τ.λ Γενικότερα οτι θα μπορούσε να χρειαστει για μια καλή υποδοχή και μια καλή αρχή
 
Το θέμα προχωράει πλεον περα απο τρο είδος εχω κατασταλαξει κ σε δυο συγκεκριμένους παπαγαλους. Μες τη βδομάδα λογικά θα εχω νεώτερα... Αυτο που θα ήθελα ειναι πληροφορίες για τα απαραιτητα που χρειαζεται να αγοράσω οσον αφορα το κλουβι, τη διατροφή κ. Τ.λ Γενικότερα οτι θα μπορούσε να χρειαστει για μια καλή υποδοχή και μια καλή αρχή

Ζητας πληροφοριες για τα παραπανω αλλα για ποιο ειδος πουλιου τελικα;
 
Στα κλουβιά ισχύει ότι όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Επίσης καλό είναι να έχει υποδοχές για εξωτερικές ταΐστρες ώστε να μην αναγκάζεσαι να βάζεις χέρια μέσα στο κλουβί.

Φυσικά, όπως γράφει και ο Φοίβος πρέπει να ξέρουμε και το είδος που τελικά θα φιλοξενήσεις για πιο σωστή επιλογή κλουβιού.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Στο κλουβι εχω καταληξει ειτε για τον ενα ειτε για τον αλλο για τα αλλα τα αναλώσιμα ρωταω οπως και για ταιστρες ποτιστρες μπανιερες κτλ. επισης εχω διαβασει σε αλλο αρθρο για προβιοτικα την περιοδο προσαρμογης και διαφορα αλλα... Οποιαδηποτε βοήθεια ακομα και ως προς της εταιριες τροφης θα με βοηθούσε.
 
Τι θα τρωει το πουλι οταν θα το παρεις; Τι ηλικια θα εχει; Γιατι δεν μας λες για τι πουλια μιλαμε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: JohnP
Back
Top