Γενικά Επιλογή umbrella cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα. Ένας γνωστός μου, μου πουλάει έναν umbrella cockatoo, θηλυκό, 3 ετών, 2300 euro. Μετακομίζει εξωτερικό και δε μπορεί να τον πάρει μαζί του. Με πόνο καρδιάς τον αποχωρίζεται και θέλει τουλάχιστον να μείνει κάπου καλά και γνωστά, γι' αυτό και μου πρότεινε να τον πάρω. Όπως μού 'πε είναι υγιής. Πιστεύετε είναι σωστή η επιλογή του συγκεκριμένου είδους; Τα λατρεύω τα cockatoo, αλλά το σκέφτομαι ακόμη. Κάνουν για διαμερίσματα ή θα μας κυνηγάνε οι γείτονες; Τι πιστεύετε;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ένα βίντεο χίλιες λέξεις. 140 db περίπου αναπαράγει ένας cockatoo, οπότε...)
Καλό θα είναι να ρωτήσεις τον ευατό σου αν μπορεί να μεταχειριστεί ένα τέτοιο πουλί με τόσες ιδιαιτερότητες.
 
Όλως τυχαίως αυτό το videaκι είδα χθες και προβληματίστηκα. Έτσι κάνουν συνέχεια ή κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα, όπως όλα τα πουλιά;
 
Συνήθως το πρωί και το απόγευμα - βράδυ μόλις πέσει ο ήλιος (μιλάω για το δικό μου). Είναι αρκετό πρόβλημα η φωνή. Για την σκόνη δεν το συζητάω... Πουλάω κιλά πλέον. Δες και το παρακάτω βιντεάκι 😉

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευχαριστώ πολύ. Οι Μολούκοι είναι απίθανοι. Τους ερωτεύτηκα από τότε που τους πρωτοείδα στο Αττικό Πάρκο. Αλλά δυστυχώς είναι και πανάκριβοι. Γενικώς όλοι οι cockatoo είναι υπέροχοι. Απλά με προβληματίζει που είναι ήδη 3 ετών, αν κι απ' ότι μου είπε ο φίλος μου είναι πολύ ήμερος κι η πιθανότητα ν' ανοίξει το ράμφος και να ουρλιάζει μέχρι το πρωϊ. Κατά τ' άλλα κι εγώ κι η γυναίκα μου έχουμε εμπειρία με πουλάκια, ζακό, ringneck κτλ.
 
Συνέχεια δεν είναι δυνατόν να φωνάζουν επί 25ωρου βάσης.Αλλά για σκέψου το μεσημεράκι που θέλει κανείς να χαλαρώσει, εγώ έχω παρατηρήσεις για τις φωνές των κοκατίλ! Δεν θα θελα να σκεφτω τι θα ακουγα σε περιπτωση κοκατού.. Δεν είναι όμως μονο η φωνή που πρέπει να σε προβληματίσει.. Είναι και ένα ιδιαίτερο είδος που δεν δέχεται να μην του δίνεις σημασία.. Παράγει πολλή πούδρα και εξαρτάται πολύ από τον ανθρωπο συναισθηματικά.. (Γρηγόρη διόρθωσε με αν κανω λάθος)
Διάβασε τα σχετικά άρθρα που υπάρχουν, συζητα το με δικούς σου ανθρωπους ή και κατόχους κοκατού και κρίνε αν θα είστε και οι δυο ευτυχισμένοι σε περιπτωση υιοθεσίας :)
 
Εαν το πουλι ειναι πολυ δεμενο με την οικογενεια που εχει ηδη ισως εχετε προβλημα. Ειναι απο τα ειδη κοκατου με την πιο ευαισθητη ψυχοσυνθεση. Δεν θα ειναι περιεργο αν εκει που δεν φωναζε αρχισει και φωναζει πολυ, η δαγκωνει η αρχισει να μαδιεται. Οσο ειναι εδω ο φιλος σου κανε μερικες δοκιμαστικες επισκεψεις και αν το σκεφτεστε σοβαρα ζητησε του να τον παρετε για 2-3 εβδομαδες πριν καταληξετε και αυτος φυγει για να δεις πως θα ανταποκριθειτε κι εσεις κι αυτος.


Αφου ο φιλος σου θα τον αποχωριστει αναγκαστικα γιατι ζηταει τοσα χρηματα; (συγνωμη που ρωταω αλλα το πουλι ειναι ηδη 3 ετων και αφου τον αποχωριζεται οπως λες με πονο καρδιας, εγω αν ημουν στη θεση του θα προσπαθουσα απλα να βρω το καλυτερο δυνατο σπιτι για το πουλι ακομη και χωρις ανταλλαγμα).
 
Συνέχεια δεν είναι δυνατόν να φωνάζουν επί 25ωρου βάσης.Αλλά για σκέψου το μεσημεράκι που θέλει κανείς να χαλαρώσει, εγώ έχω παρατηρήσεις για τις φωνές των κοκατίλ! Δεν θα θελα να σκεφτω τι θα ακουγα σε περιπτωση κοκατού.. Δεν είναι όμως μονο η φωνή που πρέπει να σε προβληματίσει.. Είναι και ένα ιδιαίτερο είδος που δεν δέχεται να μην του δίνεις σημασία.. Παράγει πολλή πούδρα και εξαρτάται πολύ από τον ανθρωπο συναισθηματικά.. (Γρηγόρη διόρθωσε με αν κανω λάθος)
Διάβασε τα σχετικά άρθρα που υπάρχουν, συζητα το με δικούς σου ανθρωπους ή και κατόχους κοκατού και κρίνε αν θα είστε και οι δυο ευτυχισμένοι σε περιπτωση υιοθεσίας :)

Η πούδρα είναι αναγκαίο κακό. Πολύ σκόνη, αμα δεν την ζήσει κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ. Ακόμα και τα πουλία που ζούνε στην φύση έχουν αρκετή, φανταστείτε αυτά που έχουμε εμείς πόσο έχουν ( Κώστα parrotsmile λογικά θα θυμάσαι οτι είχε σκόνη αυτός που χαιδεύαμε στο αττικό). Μπάνιο καθημερινά και το ''πρόβλημα'' δεν λύνεται.

Γρηγορη πες μου οτι και ο δικος σου φωναζει ετσι!

Αμέ :)
 
όσον αφορά τη προσοχή είναι το μόνο που δε θα του λείψει. Θά 'χει τουλάχιστον 5 άτομα κοντά του έτοιμα να του προσφέρουν ότι "ζητήσει". Έχω 4 κοκατίλ και μπορώ να πω ότι βγάζουν αρκετή σκόνη. Φαντάζομαι η "μικρούλα". Ευτυχώς τα κοκατίλ μου δε φωνάζουν εκτός απ' το ένα που σε τρελλαίνει, αλλά δεν είναι πρόβλημα για μας η φασαρία. Για τους γείτονες δε ξέρω!:D
 
Ναι, η σκόνη είναι κάτι αξιοπρόσεχτο!

Όσο για το κόστος του να πω την αλήθεια δε ξέρω πόσο κοστίζουν. Χοντρικά ήξερα ότι κάνουν πάνω από 3000, αλλά με βάση την ηλικία της δε ξέρω αν είναι ακριβή ή normal η τιμή της.

Είναι πάντως απίστευτα πλάσματα. Πανέμορφα.
 
Ναι, δυστυχώς σε πολυκατοικία μένω. Απλά πιστεύω πως αν έρθεις σ' επαφή με το πουλί και σε συνηθίσει θα "φωνάζει" όπως όλα. Λίγο και κάποιες στιγμές. Πιστεύω είναι όπως το μάθεις. Βέβαια δε ξέρω αν "μαθαίνει" ακόμη, επειδή είναι ήδη 3 ετών. Σ' αυτά είμαι άσχετος.
 
... Πολύ σκόνη, αμα δεν την ζήσει κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ...


Κι εγω μεχρι προσφατα δεν το ειχα συνειδητοποιησει... Φορουσα μαυρο μπουφαν και κρατουσα εναν κοκατου και σε λιγα λεπτα το μπουφαν μου εμοιαζε λες και το ειχα πεταμενο σε καμια αποθηκη για ενα μηνα... 😀
 
... Έχω 4 κοκατίλ και μπορώ να πω ότι βγάζουν αρκετή σκόνη. Φαντάζομαι η "μικρούλα".
Ευτυχώς τα κοκατίλ μου δε φωνάζουν εκτός απ' το ένα που σε τρελλαίνει, αλλά δεν είναι πρόβλημα για μας η φασαρία. Για τους γείτονες δε ξέρω!:D

1)Ειμαι σιγουρη πως δεν μπορεις να φανταστεις!
2)Αν νομιζεις πως ενα κοκατιλ μπορει να σε τρελανει, φαντασου για το ειδος του πουλιου που αναφερεσαι, οτι μπορει να τρελανει τα γειτονικα... Οικοδομικα τετραγωνα!
 
Ναι ε;

Γενικά δε μπορώ να βρω και πολλές πληροφορίες γι' αυτό το είδος cockatoo, εκτός από ένα αμερικάνικο site που βρήκα κατά τύχη. Βέβαια τα περισσότερα λένε τα θετικά των cockatoos, γι' αυτό ήθελα να μάθω περισσότερα για τ΄αρνητικά. Είναι πάντως υπέροχα πλάσματα!
 
Πέρα απο τα αρνητικά υπάρχουν σαφώς πολλά θετικά. Το δέσιμο, η αφοσίωση, το παιχνίδι, ο ''χορός'' είναι μερικά απο αυτά. Αλλά να γίνουν όλα αυτά θέλει κόπο πολύ, ιδίως σε πουλιά που αλλάζουν ''χέρια''. Η γνώμη μου είναι, αν θες να την λάβεις υπόψιν σου, να διαβάσεις, να πάρεις πληροφορίες για όλα τα cockatoo, και να πάρεις ένα μωρό και να είσαι ο πρώτος του ιδιοκτήτης με αποτέλεσμα να διαμορφώσεις, όσο φυσικά είναι αυτό εφικτό, τον χαρακτήρα του. Και να θυμάσαι οτι αν πάρεις κάποιον cockatoo δεν υπάρχει γυρισμός απο πολλές απόψεις.
 
Back
Top