Γενικά Επιλογή umbrella cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άμα παντρεύσαι κιόλας τότε πρέπει να το σκεφτείς πολύ πολύ καλά. Και να το πάω λίγο πιο μακριά ακόμα, δεν νομίζω κανένας γονιός οτι θα θέλει το παιδί του να αναπνέει την σκόνη του παπαγάλου 😉 (άσχετα αν είναι ή όχι βλαβερή)
 
Το θέμα είναι ότι η αρραβωνιαστικιά μου είναι που το θέλει ακόμη πιο πολύ από μένα. Δεν είναι δηλαδή ότι ξαφνικά είπαμε να πάρουμε ένα cockatoo. Απλά τό 'χαμε αφήσει γιατί εκείνη ταξιδεύει. Τα λατρεύει. Να σκεφτείς είχε ένα Ζακό, τό 'χε από μωρό και κοιμόντουσαν μαζί. Του σήκωνες το πάπλωμα και χωνόταν για ύπνο. Αλλιώς δε κοιμόταν. Αυτό με τη σκόνη και το παιδί, ομολογώ, είναι μια παράμετρος που δε την είχα σκεφτεί.
 
Να ρωτησω κατι; Σε τι σπιτι τον εχουν μεχρι τωρα; Ειχανε ποτε τετοια προβληματα θορυβου; Σιγουρα αυτο δε σημαινει οτι επειδη το πουλι δε φωναζε ως τωρα δεν θα φωναξει ποτε απλα για να εχεις και μια ιδεα του συγκεκριμενου παπαγαλου.

Eψαξα λιγο στο διαδικτυο ομως διοτι μου εκανε εντυπωση ενα πουλι "θηραμα" να φωναζει τη νυχτα διοτι ετσι θα εδινε στοχο και θα γινοταν ευκολος στοχος θηρευτων. Αυτο που βρηκα ειναι οτι δεν προκειται για τις κανονικες κραυγες των κοκατου αλλα για καποιες φωνες που ισως καποιο πουλι βγαλει αν φοβηθει απο κατι στον υπνο του.

Συμφωνα λοιπον με την κυρια Sam Foster που ειδικευται στη συμπεριφορα πουλιων με εξειδικευση στους κοκατου αυτο που λεει ειναι οτι οι κραυγες αυτες ειναι καποιοι τραχεις ηχοι η εισπνοη αερα με υψηλη συχνοτητα στον ηχο. Αλλοι θορυβοι ειναι το τριξιμο του ραμφους που κανουν ολοι οι παπαγαλοι η καποιες λεξεις απο πουλια που μιλουν. Λεει επισης οτι ειναι καποιες ελαχιστες περιπτωσεις που εχει ακουσει κραυγες κανονικες μεσα στη νυχτα (χαρακτηριστικα οτι διαπερνουν τη σπονδυλικη της στηλη και νομιζει ο τυρανοσαυρος Ρεξ εχει μπει στο σπιτι της) και οτι δεν εχει προσδιορισει ακομη την αιτια τους. Aναφερει καπου και τον ορο "πουλι-δεικτης" και οτι ισως ειναι αυτα τα πουλια που το κανουν αυτο περισσοτερο. (Αν το αντιλαμβανομαι σωστα προκειται για πουλια τα οποια επαγρυπνουν περισσοτερο απο τα αλλα στο σμηνος και ειναι αυτα που δινουν το σημα συναγερμου κινδυνου.)

Για περισσοτερα μπορειτε να διαβασετε εδω... Cockatoo Vocalizations part 2 by Sam Foster | parrothouse.com/sf7.html Το κομματι Νοcturnal Vocalizations (νυχτερινες φωνήσεις) βρισκεται κατω απο το μεσο της σελιδας.
 
Πολύ ωραίο αυτό. Θα μπω να δω. Ο γνωστός μου μου είπε ότι δε φωνάζει καθόλου. Κι ότι είναι πολύ ευγενικό κι ήμερο. Μια πραγματική κυρία. Κι εγώ δε πιστεύω ότι ξαφνικά αρχίζει και φωνάζει σαν τρελλό. Ίσως είναι κάποιοι ήχοι που κάνουν ώρες ώρες όλα τα πουλιά, αλλά πολύ πολύ πιο ΄μεγάλης έντασης. Έτσι φαντάζομαι τουλάχιστον.
 
:)Μπορει να υπαρχουν πεντε ατομα οπως λες να τον φροντιζουν, αλλα εκεινου μπορει να του λειπει ο ενας... Να γινεται δυστυχης και να κραζει ακαταπαυστα (την ενταση αυτων των κραυγων, ειναι δυσκολο να την φανταστεις)
 
Το πρόβλημα θά 'ναι αν της λείπει η γυναίκα μου, γιατί θά 'χουμε πρόβλημα, αν τελικά τη πάρουμε. Λείπει συχνά και πολύ. Δύσκολο πουλάκι δηλαδή, ε;
 
Εννοείτε. Μα γι' αυτό και ρωτάω. Επειδή από cockatoo δεν έχω ιδέα. Κι είναι πολύ χρήσιμα αυτά που ακούω, μάλλον βλέπω, από σας που έχετε.
 
Πιστεύετε ότι ισχύουν σε απόλυτο βαθμό αυτά στο www.mytoos.com; Εμένα μου φαίνεται σαν να έχει πάρει όλες τις ακραίες και χειρότερες περιπτώσεις. Βέβαια καμιά φορά καλύτερα να βλέπεις τα χειρότερα!
 
Πιστεύω οτι ισχύουν όλα όσα αναφέροντε στο σαιτ, και μπορεί να λείπουν και πολλά ακόμα στοιχεία. Καλό είναι να πέρνουμε σαν κριτήριο τα ακραία φαινόμενα παρά τις αγκαλιές και τα χάδια που μπορεί να σου προσφέρει ένα τέτοιο πουλί. Φυσικά δεν είναι όλα τα Umbrella φασαρίοζικα, κτλ, άν όμως γίνουν; Τότε τι κάνουμε :); Αν παρατηρήσεις στο Αττικό πάρκο είναι πολλά τα cockatoo που υπάρχουν εκεί.. (ίσως αυτό να σημαίνει κάτι).
 
Λες να τα πήγαν όλοι γιατί δε τ' άντεχαν; Εκεί τα πρωτοερωτευτήκαμε. Ειδικά οι Μολούκοι ήταν κόλαση. Απίστευτα χαδιάρηδες.
Βασικά αν ήταν από pet shop δε θα τό 'παιρνα με τίποτα. Γιατί είχε μεγαλύτερες πιθανότητες να χει περάσει δύσκολα και να τού βγαινε. Αλλά αυτηνής η διαδρομή ήταν εκτροφέας, ταϊσμένος στο χέρι και στον γνωστό μου.
 
Πιστεύετε ότι ισχύουν σε απόλυτο βαθμό αυτά στο www.mytoos.com; Εμένα μου φαίνεται σαν να έχει πάρει όλες τις ακραίες και χειρότερες περιπτώσεις. Βέβαια καμιά φορά καλύτερα να βλέπεις τα χειρότερα!

Εγω πιστευω οτι αυτο το site δειχνει τα χειροτερα απλα για να δουμε ολοι σε τι σημειο μπορουν να φτασουν αυτα τα πουλια. Εχω πει κι αλλη φορα την αποψη μου οτι δεν μου αρεσει σαν site διοτι δειχνει τις χειροτερες των περιπτωσεων απο πουλια που ειχανε ασχημη αντιμετωπιση απο τα σπιτια που τα ειχαν χωρις σεβασμο ακομη και στις βασικες τους αναγκες η πιαστηκαν αγρια, αλλα για καποιους ανθρωπους ειναι καλο να υπαρχει για να μην αγορασουν απερισκεπτα ενα τετοιο πουλι. (σαφως δε μιλαω για εσενα αλλα εχω δει πολλους). Οσον αφορα το μαδημα φτερων αυτο ειναι ενα σημειο της ψυχολογιας τους το οποιο ειναι ιδιαιτερα περιεργο. Αλλα πουλια ειναι πιο "ανθεκτικα" και αλλα μπορει να αρχισουν να μαδιουνται επειδη αλλαξες θεση σε ενα βαζο στο δωματιο που βρισκονται.

Οπως σου ξαναπροτεινα μια δοκιμαστικη περιοδος 2-3-4 εβδομαδων πιστευω πως θα σου δειξει καποια πραγματα, τουλαχιστον ειναι μια αρχη για να ξερεις τι να περιμενεις. Αρκει να το συμφωνει κι ο τωρινος ιδιοκτητης.
 
Συμφωνώ απόλυτα σ' όλα, μέχρι κεραίας.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Να το πάω λάου λάου και βλέποντας και κάνοντας. Μπορεί να μη με θέλει και το πουλί.
 
Μπορω να επεμβω στη συζητηση;
Βλεπω πως πραγματικα ενδιαφερεσαι να αγορασεις αυτον τον παπαγαλο, ειναι εμφανεστατο αυτο.
Ομως απ'οτι διαβασα πιο πανω, η γυναικα σου λειπει για πολυ καιρο λογω δουλειας. Εσυ θα εισαι σπιτι για να το προσεχεις;Γιατι αν λειπεις και εσυ τοσο,τοτε θα ειναι προβλημα.
Δεν εχω καμια σχεση με αυτο το ειδος, δεν ειμαι ειδικη και συγνωμη που μπαινω ετσι, δεν το κανω με κακη προθεση!
 
Εννοείται, ακούω τους πάντες και σ' ευχαριστώ. Η γυναίκα μου είναι στο Πολεμικό Ναυτικό, σε φρεγάτα και λείπει στο εξωτερικό. Εγώ είμαι μόνιμα εδώ, οπότε εκτός της ώρας της δουλειάς θά 'μαστε παρέα. Αλλά κι εκείνες τις ώρες δε θά ΄ναι μόνη της. Θά 'χει παρέα.
 
Τοτε θα εχει να κανει με διαφορετικα ατομα οταν θα μενει μονη.
Αν δεν εχει εξικοιωθει με τα υπολοιπα μελη;
Και θα το μετακινεις συνεχεια;
 
Τ' άλλα άτομα είναι η πεθερά μου, ο πεθερός μου (40άρηδες) κι η αδερφή της γυναίκας μου, που είμαστε κάθε μέρα μαζί κι έχουν εμπειρία από μεγάλα πουλιά και κυρίως ζακό. Οπότε θα τα γνωρίζει τα άτομα, θά ναι εξοικειωμένη μαζί τους γιατί θα τους βλέπει συνέχεια. Το πρωϊ που θά 'μαι στη δουλειά θα το πηγαίνω στο μαγαζί τους που απ' το σπίτι μου είναι 500 m. Αλλά και στο σπίτι να την αφήσω θά 'ναι η μάνα μου τα πρωϊνά οπότε πάλι θά 'χει παρέα.
 
Δεν ξερω... Αν ειναι καλο για τη μικρη να πηγαινοερχεται συνεχεια!
Βεβαια τα παιδια που εχουν εμπειριες θα σου πουνε καλυτερα.
Σε καταλαβαινω απολυτα πως αισθανεσαι και ποσο πολυ την θελεις.
 
Την είδα σήμερα και σε φωτογραφία κι είναι ένα κουκλί. Βασικά όλο το περιβάλλον μου λέει να τη πάρω, αλλά θέλω πρώτα να το σκεφτώ καλά και να το ψάξω και μετά. Γιατί δεν είναι ένα απλό πουλάκι, το πήραμε κι όλα μια χαρά. Ας πούμε όπως τα κοκατίλ που έχω ή ο ringneck.
 
Back
Top