Γενικά Επιλογή umbrella cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σε pet shops έχω δει διάφορα είδη cockatoo κάπου στα 3000 γι' αυτό δε ξέρω αν είναι ακριβό ή normal.
 
τα pet-shop είναι μαγαζιά κ παιρνουν τους παπαγάλους απ τον Ανα και τους δίνουν στον Καιαφα, δεν τους παράγουν οι ιδιοι... Ούτε καν τους μεγαλώνουν πολλές φορές... Οπότε ένας εκτροφέας ζητάει 1000, βάλε έξοδα αποστολής κτλ πάει 1500, ε να μη βγάλουν αλλα 1500 κ αυτοί!
 
ναι ε; και νόμιζα ότι ήταν normal γιατί παντού ακούω κάτι τιμές γι' αυτά τρελλές. κάτω από 3000 δεν έχω ακούσει. Μπήκα και στο site του εκτροφέα στη Ρόδο για να δω τιμές. Δε ξέρω αν είναι ακριβός αυτός ή φθηνός, απλά σαν μέτρο σύγκρισης το πήρα, δε τον ξέρω.
 
Ναι, το είδα. Απλά ήθελα να δω τιμές μιας κι είναι εκτροφέας. Είναι καλός αυτός; Γιατί τα είδα λίγο τσιμπημένα τα cockatoo εκεί.
 
Όπως και να έχει εμένα μου φαίνεται ''κάπως'' να ζητάει λεφτά όταν ενδιαφέρεται όπως λέει να βρει ένα σπίτι και να μεγαλώσει σε καλά χέρια το πουλάκι...
 
φιλε μου σκεψου το παρα πολυ καλα... ακομα και να σου το χαριζε το πουλι θα χρειαστεις πολυ καιρο για να σκεφτεις αν μπορεις να ανταποκριθεις στις αναγκες του και αν μπορεις να συμβιωσεις μαζι του. ειναι νομιζω απο τα πουλια που τα παντρευεσαι (αν καποια στιγμη δεν μπορεις να ζεις με το πουλι, δυσκολα θα βρεις καποιον να το παρει ακομα και αν το χαρισεις... εξαιρουνται βεβαια τα μαγαζια)
 
υβριδισμος;

κωνσταντινε θα ηταν ενδιαφερον αποτελεσμα νομιζω; ξερω καποιον φιλο που το δοκιμασε! σου επισυναπτω και τα τεκμηρια!
(ΧΟΥΜΟΡ ΚΑΝΩ μην παρεξηγηθω απο κανεναν παραξενο. η φωτογραφια ειναι ψευτικη).
 

Συνημμένα

  • Cockatoo-28512.webp
    Cockatoo-28512.webp
    20,7 KB · Προβολές: 73
Αποφάσισα να πηγαίνω για λίγες μέρες να το βλέπω, να το παρακολουθώ, να δω πώς συμπεριφέρεται, αν του κάνω για φίλος κτλ. Να δω τέλος πάντων κι από κοντά πώς είναι να κάνεις παρέα με μια λευκή καλλονή!
 
Βλεπω να τον ακουω απο την Καλλιθεα στη Ν. Σμυρνη! Εγω πριν παρω ξανα ζακουδακι σκεφτομουνα για cokcatoo. Και ο φιλοs που θα μου τον εφερνε μου το απεκλεισε! Μου ειπε ουτε για αστειο οσο καλο και να σου βγει. Οποτε ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑ! Κριμα θα ειναι να τον παρειs και μετα να αναγκαστειs να ψαχνειs να τον δωσειs... (Kαι να τον εχειs πληρωσει...)
 
Δεν είναι μόνο η φασαρία που αναφέρεται. Είναι η φύση του πουλιού, είναι ο χαρακτήρας του, οι ιδιαιτερότητες του, η διατροφή του, η διαμονή του, η καθημερινή επαφή, ο χρόνος που χρειάζεται να ''σπαταλάς'' μαζί του...
 
Λογω φασαριαs... Λογω πολυκατοικιαs... Λογω πουδραs... Xρονο ειπεs οτι εχειs να του αφιερωσειs. ΟΚ. Πεs οτι 3 τα μεσανυχτα του ερθει να "βγαλει" τα 140 ντεσιμπελ. Τι θα κανειs? Θα του κλεισειs το στομα;
 
Γνωριζοντας καλα, τι σημαινει να συζεις με Sulphur Crested Cockatoo επι 30 χρονια (ειχαν οι γονεις μου) θεωρω πως ειναι ακομα χειροτερα απο 'γαμο' τα πραγματα!
Το παρομοιαζω περισσοτερο σαν μια αποφαση να αναλαβεις εφ' ορου ζωης ενα μικρο παιδακι, το οποιο θα παραμενει μικρο για ολη του την ζωη (εως και 60-70 χρονια) Ενα παιδακι με πολλες απαιτησεις-διαιτεροτητες οπως ανεφερε και ο Γρηγορης. Δεν πρεπει να σκεφτεις μονο ποιος θα μπορεσει να τον αναλαβει αργοτερα αν δεν τα καταφερεις εσυ, αλλα και τι θα στοιχισει στο πουλι ολη αυτη η διαδικασια.
 
Χρόνο, διατροφή κτλ, δε θα υπάρξει πρόβλημα. 5 άτομα τουλάχιστον θά 'ναι κοντά του ανα πάσα στιγμή. Δε πρόκειται να μείνει ποτέ μόνο του. Τώρα η φασαρία κι η σκόνη, είναι ένα πρόβλημα. Προς το παρόν σκέφτομαι να πηγαίνω να την βλέπω, έστω και λίγο. Είναι πανέμορφη.
 
Αλήθεια, πώς είναι να ζεις μ' έναν cockatoo; Δηλαδή διάλεξα όλα τα κακά μαζί; Γιατί σε λίγους μήνες παντρεύομαι κι όλας!
 
Back
Top