Γενικά Επιλογή umbrella cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν ήταν από εκτροφέα σ' αυτή την ηλικία θά 'ταν πάλι δύσκολο στο να προσαρμοστεί στη δική μας οικογένεια;
Λογικά ένας cockatoo είναι πιο "απαιτητικός" από ένα ζακό, ε; Πιο "δύσκολος";
 
Προσπαθώ να μάθω εδώ και καιρό όσα περισσότερα μπορώ για τα cockatoo, γιατί πραγματικά μ' αρέσουν πάρα πολύ.
 
Αν ήταν από εκτροφέα σ' αυτή την ηλικία θά 'ταν πάλι δύσκολο στο να προσαρμοστεί στη δική μας οικογένεια;
Λογικά ένας cockatoo είναι πιο "απαιτητικός" από ένα ζακό, ε; Πιο "δύσκολος";

Η γνώμη μου είναι οτι είναι τα πλεον απαιτητικά πουλιά. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση με έναν ζακό (όχι οτι τα ζακό είναι εύκολα). Η ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο, όπως και επίσης το περιβάλλον που ζούσε και τι εμπειρίες καλές ή κακές έχει το πουλί.
 
Δηλαδή αυτό πού 'ναι 3 ετών είναι δύσκολο στο να μάθει σ' ένα νέο τρόπο ζωής; Ρωτάω επειδή εσύ ξέρεις καλύτερα γιατί έχεις. Σύμφωνα με τα λίγα που ξέρω πρέπει νά 'χει καλές εμπειρίες γιατί ο άνθρωπος που τό 'χει δε τό 'χε διακοσμητικό. Κι ο λόγος που φεύγει είναι λόγος υγείας. Επειδή η ειδικότητά μας είναι τέτοια, λατρεύουμε τα ζώα και τα πουλιά.
 
Επειδή και εγώ το δικό μου το πήρα σε μεγάλη ηλικία (βέβαια είχε περάσει πολλά απο την προηγούμενη ιδιοκτήτρια) μπορώ να πώ οτι ακόμα και μέχρι τώρα δεν έχει συνηθίσει 100% εμένα το σπίτι, το περιβάλλον του ( θα έλεγα είναι δεμένος μαζί μου περί το 90%). Βέβαια έχει περάσει πολλές καταστάσεις, πολλές συγκιρίες, οπότε είναι και θέμα, πώς ζούσε με ποιους κτλ. Αν αποφασίσεις να πάρεις το πουλί καλό θα είναι να πηγαίνες απο χθες κιόλας σπίτι του φίλου να δείς αντιδράσεις, χαρακτήρα κτλ (αν και δεν νομίζω να καταλάβεις και πολλά απο μερικές ολιγόωρες επισκέψεις)
 
Το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω αυτό. Να πηγαίνω να με συνηθίζει. Πάντως είναι σίγουρο ότι κακομεταχείριση δεν έχει περάσει.
Παίζει κανένα ρόλο πού 'ναι θηλυκιά;
 
Τό 'χεις πολύ καιρό? Ξέρω πάντως ότι οι cockatoo είναι ήμεροι και δεν τσιμπούν κάποιον που δεν τον ξέρουν. Αυτή είναι ταϊσμένη στο χέρι και την είχε πάρει από εκτροφέα, όχι από pet shop.
 
Το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω αυτό. Να πηγαίνω να με συνηθίζει. Πάντως είναι σίγουρο ότι κακομεταχείριση δεν έχει περάσει.
Παίζει κανένα ρόλο πού 'ναι θηλυκιά;

Συνήθως δένονται με το αντίθετο φύλο (χωρίς αυτό να είναι κανόνας)

Τό 'χεις πολύ καιρό? Ξέρω πάντως ότι οι cockatoo είναι ήμεροι και δεν τσιμπούν κάποιον που δεν τον ξέρουν. Αυτή είναι ταϊσμένη στο χέρι και την είχε πάρει από εκτροφέα, όχι από pet shop.

Και οι ήμεροι τσιμπάνε και οι άγριοι το ίδιο δυνατά (όταν χρειαστεί)
3 χρόνια περίπου.
 
και τό 'χες πάρει σε ηλικία; Πιστεύεις ότι σ' αυτήτην ηλικία που είναι μπορεί να μας συνηθίσει; Γιατί δε θά 'θελα νά 'ναι ένα πανέμορφο πουλί κλεισμένο μέσα στο κλουβί του. Θά 'θελα να είναι ελεύθερο μέσα στο σπίτι.
Αν του κάνεις μπάνιο, έστω μια φορά την εβδομάδα, η σκόνη ελαττώνεται καθόλου;
 
και τό 'χες πάρει σε ηλικία; Πιστεύεις ότι σ' αυτήτην ηλικία που είναι μπορεί να μας συνηθίσει; Γιατί δε θά 'θελα νά 'ναι ένα πανέμορφο πουλί κλεισμένο μέσα στο κλουβί του. Θά 'θελα να είναι ελεύθερο μέσα στο σπίτι.
Αν του κάνεις μπάνιο, έστω μια φορά την εβδομάδα, η σκόνη ελαττώνεται καθόλου;

2 ετών. Δεν μπορώ να ξέρω αν σε συνηθίσει και πότε θα σε συνηθίσει ☹ Ελλατώνεται αλλά όχι πάρα πολύ, η σκόνη είναι σκόνη, μπάνιο τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα το κάνω εγώ και η σκόνη παραμένει.
 
Aν θέλεις αυτό το πουλί τόσο πολύ αφού μένεις σε πολυκατοικία αδειασε ένα δωμάτιο, βάλε ηχομονωση επαγγελματικού στουντίου ηχογραφήσεων, εξαερισμό και κλουβι πολύ δυνατό για να το βάζεις εκει όταν θα φωνάζει δυνατά.. Αυτό βέβαια σημαίνει εκτός των άλλων έξτρα χρήματα! Ανάλογα με το πως έχει μεγαλώσει και με το αν είναι αρσενικό ή θηλυκό θα παρουσιάσει και τις ανάλογες αντιδράσεις. Εχε υπόψη σου ότι τα αρσενικά ανεκπαιδευτα αλμπα κακατούα στην ηλικία της ωριμότητας γίνονται πολύ επικίνδυνα! Αν δεν μπορείς να προσφέρεις στο πουλί και στονεαυτό σου κάποια standards τότε έτσι απλά με ένα κλουβι 2 κούρνιες και pellets... Ξέχασέ το γιατί θα ταλαιπωρηθείς πολύ!

το οτι ειναι θηλυκό είναι θετικό αλλά απο φωνή... φωνάρα!

πάντως απο άποψη γονιδίων κατα ένα μεγαλο ποσοστο τα θηλυκά αλμπα είναι οι πιο ήμεροι κ καλόβολοι παπαγάλοι απ όλα τα είδη.
 
Θηλυκό είναι, 3 ετών. Δηλαδή σ' ένα normal σπίτι δε το βλέπω να μπορεί να μείνει.
 
ναι επισης μπορεις να μοιρασεις ωτοασπιδες και σόλη τη γειτονιά! Ο αλμπα ενός φίλου ξύπναγε μες το σκοταδι 3 τα ξημερώματα και εκραζε για μια ώρα χωρίς σταματημό!
 
Τόσο πολύ; Άμα του σκεπάσεις το κλουβί δεν ησυχάζει; Τσάμπα κόπος ε; Πώς τον σταματάς; Βασικά με προβληματίζει η ηλικία του. Είναι ήδη 3 ετών. Βέβαια ήταν σε καλά χέρια, αλλά σ' αυτή την ηλικία θα μπορούμε να τη πλησιάσουμε ή θα το σκεφτόμαστε;
 
ειναι σχεδόν μικρό ακόμα. Αν δεν μπορεις να πλησιασεις ενα αλμπα θηλυκο 3 ετών τοτε... Βράσε ρύζι.
 
Αλήθεια; Αυτό είναι πολύ καλό κι αισιόδοξο. Βασικά έχω ψάξει να διαβάσω σχετικά με τα cockatoo, αλλά δε μπορώ να πω ότι βρήκα και πολλές πληροφορίες. Μ' άρεσαν από πέρσι, πού ΄χα δει ένα Μολούκο στο Αττικό Πάρκο. Αυτή είναι ταϊσμένη στο χέρι όταν ήταν μωρό. Μου τη δίνει 2300 euros.
 
ειναι αφτο που λέμε αφιλοκερδώς αλλά να βγουν τα έξοδα... απλά μέσα στα έξοδα είμαι κ εγω!
 
όχι. Γνωστός. απλά φεύγει εξωτερικό για λόγους υγείας. είναι ακριβό?
 
Back
Top