Γενικά Επιλογη lovebird ή budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μα το καλοκαίρι θα είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι;
Πότε θα το δει κανείς ήλιος;
Καλοκαίρι θα είναι..
Το καλοκαίρι μπορείς να το βγάζεις και έξω άφοβα! Είναι πολύ ψηλά η θερμοκρασία! Φυσικά όμως με προσοχή γιατί παραμονεύουν και ιπτάμενοι κίνδυνοι! Πολλά αρπακτικά!
 
Εγω το καλοκαιρι το βγαζω εξω αλλα το βραδυ μεσα λογο οτι στην περιοχη μου εχει κουκουβάγιες!
 
Εγω το καλοκαιρι το βγαζω εξω αλλα το βραδυ μεσα λογο οτι στην περιοχη μου εχει κουκουβάγιες!
Και το πρωί έχει θηρευτές, καρακάξες, γεράκια κτλ ανάλογα την περιοχή. Αλλά αυτά τα δύο ακόμα και κέντρο Αθήνας.
 
Εμεις στο μπαλκονι μας δεν εχουμε ουτε περιστερια, για καρακαξες ουτε λογος 😛
 
Εμεις στο μπαλκονι μας δεν εχουμε ουτε περιστερια, για καρακαξες ουτε λογος 😛
Μην το λες αυτό, δεν το εύχομαι, αλλά όταν θα έχετε πουλάκι, αιφνιδίως θα αποκτήσετε και γείτονες. Προσοχή, ποτέ μόνο στο μπαλκόνι το πουλί, εκτός αν έχετε προστατευτικό πλαίσιο του κλουβιού.
 
Οκ ευχαριστω :D
Βεβαια και παλια το καλοκαιρι βγαζαμε τον Billie (indian ringneck) το πρωι στο μπαλκονι που ημασταν κι εμεις και οταν λειπαμε τον αφηναμε αρκετες φορες εξω μεχρι το απογευμα και ποτε δεν ειχαμε τιποτα.
Βεβαια παντα θα υπαρχει η πρωτη φορα... Αν και το μπαλκονι μας κανει καπου μια εσοχη οποτε ισως γι αυτο.
Πωπω τωρα μου θυμισες που ειχαμε οταν ημουν μικρη 2 μπαντζι και τα ειχαμε παρει το καλοκαιρι στο εξοχικο και ειχαμε γυρισει απο τη θαλασσα σε καποια φαση και βρηκαμε το κλουβι κατω... Το ειχε ριξει γατα.. Ευττχως τα πουλακια ηταν καλα ( βεβαια το σοκ που περασαν μονο αυτα το ξερουν) και απο τοτετα βαζαμε μεσα οταν φευγαμε.
 
Βεβαια και παλια το καλοκαιρι βγαζαμε τον Billie (indian ringneck) το πρωι στο μπαλκονι που ημασταν κι εμεις και οταν λειπαμε τον αφηναμε αρκετες φορες εξω μεχρι το απογευμα και ποτε δεν ειχαμε τιποτα.
Και εγώ έτσι έλεγα, και ένα μεσημέρι 3 η ώρα βγαίνω έξω στην ταράτσα που έχω τα καναρίνια μου, και βλέπω ένα γεράκι να φεύγει γρήγορα.. Δυστυχώς, είχε προλάβει και μου είχε σκοτώσει ένα καναρίνι..
 
Πηγα σημερα και πηρα κλουβι -βρηκα κατω να εχει και σχαρα για τις κουτσουλιες και συρταρακι που ηθελα :D
Επισης πηρα παρκο, τροφη, αυγοτροφη (αν και στο μελλον θα ηθελα να φτιαχνω και μονη μου καμια φορα ισως) και ενα παιχνιδι και μια πατηθρα διαφορετικη απο αυτες του κλουβιου.
Αυριο θα παρω ενα σουπιοκοκκαλο και δυο μπολ για φρουτα και λαχανικα και αυγοτροφη και Παρασκευη παω να παρω το καινουριο μου φιλαρακιιι :D
 
Άντε με γεια σας και με το καλό!
Βάλε μια φωτογραφία του κλουβιού να δούμε αν χρειάζεται κάποιο σημείο προσοχή να τα πούμε.:)
 
Back
Top