Γενικά Επιλογη lovebird ή budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οι χαρακτήρες των τριών ειδών παπαγάλου που σκέφτεσαι (για αγορά), έχουν διαφορές μεταξύ τους.
Ας μη ξεχνάμε πως βάση του χαρακτήρα που διαθέτει το κάθε είδος εξαρτώνται οι ανάγκες τους αλλά και οι υποχρεώσεις σου.
Συγκέντρωσα κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα τους. Διάβασε τα και σκέψου ποιο από αυτά είσαι έτοιμη να υπηρετήσεις 😉


Οι παπαγάλοι lovebirds
δεν είναι νευρικά πουλιά, αλλά αντίθετα είναι ενεργητικά, δραστήρια και γεμάτα περιέργεια. Πρόκειται για ευφυέστατα πουλιά, αν και είναι από τα είδη παπαγάλων που δεν μπορούν να μιλήσουν.
Μπορούν όμως να μιμηθούν ήχους από το περιβάλλον όπου ζουν, αν ασχοληθεί κανείς μαζί τους από μικρά και τα εκπαιδεύσει κατάλληλα. Τα Lovebirds προτιμούν να πετούν, αλλά ευχαρίστως μπορούν να κάθονται με τις ώρες στον ώμο του ιδιοκτήτη τους κατά την διάρκεια των καθημερινών δραστηριοτήτων.
Σχετικά με το προσδόκιμο ζωής τους οι απόψεις ποικίλουν. Αναφέρεται όμως οτι ζουν απο 10- 20 χρόνια, αναλογα με την προσφερόμενη ποιότητα ζωής τους.

Budgerigar Το προσδόκιμο ζωής τους είναι τα 7-8 χρόνια. Είναι κοινωνικά πουλιά και έχουν ανάγκη το ένα της συντροφιάς του άλλου. Θα κάθονται με τις ώρες πλάι πλάι και θα ξύνουν και θα ταίζουν το ένα το άλλο. Χρειάζονται ευρύχωρο κλουβί με οριζόντιες και κάθετες ραβδώσεις για να μπορούν να σκαρφαλώνουν. Αρέσκονται σε παιδίχνια και πολλοί ιδιοκτήτες τους βάζουν στο κλουβί, καθρεφτάκια, κουδουνάκια, κούνιες κτλ

Τα Parrotlet επιζητούν την αποκλειστικότητα και οι δεξιότητες που αναπτύσσουν στηρίζονται στην αλληλεπίδραση με τον ιδιοκτήτη τους. Δείχνουν προτίμηση σε ένα μέλος της οικογένειας που δεν είναι αποκλειστικά αυτός που ταΐζει και φροντίζει το πουλί, αλλά όποιος ασχολείται δημιουργικά μαζί τους.
Μπορούν να σφυρίζουν και να τραγουδούν όπως τα cockatiel, έχουν όμως την ικανότητα να μάθουν αρκετές λέξεις, μικρά τραγούδια καθώς και να επαναλαμβάνουν μικρές εντολές.Αν και θεωρείται ιδανικό πουλί συντροφιάς, ειδικά για όσους μένουν σε διαμερίσματα λόγω της χαμηλής και ήρεμης φωνής του, παρόλα αυτά στην αιχμαλωσία παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά όχι μόνο προς τα άλλα είδη πουλιών, αλλά ακόμα και σε πουλιά του ιδίου γένους. Έτσι παρόλο που στην άγρια φύση είναι ένα κοινωνικό πουλί, στην αιχμαλωσία γίνεται διεκδικητικό και δεν γνωρίζει την έννοια του μοιράζομαι!
Αν και μπορεί να είναι μικρότερο σε μέγεθος από τα άλλα κατοικίδια που τυχών μπορεί να έχει ένας ιδιοκτήτης, δεν διστάζει να τους επιτεθεί και να τα τραυματίσει με το μικρό αλλά γαμψό ράμφος του. Φυσικά και δεν συνίσταται η διαβίωση ενός μόνο πουλιού σε έναν χώρο, όμως οι ιδιοκτήτες περισσότερων κατοικίδιων θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί προς αποφυγή τραυματισμών.
Θεωρείται αξιοπερίεργο, αλλά το προσδόκιμο ζωής ενός τέτοιου μικρού σε μέγεθος πουλιού ξεπερνάει τα 15 χρόνια και αν ο ιδιοκτήτης του το φροντίσει με σωστή διατροφή και ιδανικές συνθήκες διαβίωσης, πιστεύεται ότι μπορεί να αγγίξει και τα 30 χρόνια.
πηγή
(άρθρα της Georgina)
 
Ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθηκες και μου εγραψες τοσο ωραιο κειμενο.
Νομιζω εχω καταλληξει μεταξυ lovebird ή παροτλετ γιατι αποφασισα οτι θελω πιο... Παπαγαλο ρε παιδι μου :D
Θελω να εχω μια προκληση, εναν φιλο με αποψη, μια δυναμικη προσωπικοτητα σε ποκετ μεγεθος!
 
Ερχομαι με νεακια, σας ελειψα; Εμενα μου λειψατε :D
Λοιπον τελικα δεν θα παρω παπαγαλο θα παρω σκυλο. Πλακα κανω 😀 😛
Που λετε, βρηκα το φιλαρακι μουυυ!
Την αλλη εβδομαδα θα παω να το παρω αλλα δεν θα σας πω τελικα σε τι κατεληξα
-και να ερθω με κανα μακαο 😀-.
Οπως φαινεται ειμαι πολυ κεφατη και χαρουμενη και ανυπομονω για το νεο μελος!
Επισης αφησα την εκτροφεα να μου διαλεξει με βαση το χαρακτηρα.
Οι γονεις ειναι απιστευτα πουλια, πολυ καλα σε χαρακτηρα και το ιδιο νομιζω θα ειναι και το νινι μου 😛
 
Με το καλό να το δεχτείς!

Επισης αφησα την εκτροφεα να μου διαλεξει με βαση το χαρακτηρα...
τι ηλικία έχει το μωρό;...όσο για τον χαρακτήρα άσε με το καλό να ενηλικιωθεί και εδώ θα είμαστε να τα λέμε 😛
 
😀 μην με τρομαζεις!
Παντως στο βιντεακι που ειδα ενα που ηταν πιο "τσαμπουκας" φαινοτανε.
Το μικρουλι ειναι τωρα 50 ημερων.
Περιμενω πως και πως να περασουν οι μερες :D
 
Ωωωω αντέ να περιμένουμε να μας δείξεις, θα μας φάει η αγωνία!
Πλάκα πλάκα χωρίς να αγχωθεις, όταν έρχεται η ενηλικιωση αλλάζει λίγο ο χαρακτήρας.
 
Ναι αυτο το ξερω γιατι εχω διαβασει πολλα θεματα.
Ομως ειναι και το φυσιολογικο.
Θα προσπαθησω να εχω χτισει μια πολυ καλη σχεση απο πριν και πιστευω θα γινουμε οι καλυτεροι φιλοι.
Ομως και καποιο θεμα να υπαρξει ευτυχως εχω εσας :D
Εμενα να δεις πως με εχει φαει η αγωνια.
Αυριο ή Δευτερα θα παω να του αγορασω το κλουβακι και κανα παιχνιδακι κλπ.
 
😀 οντως το ξεχασα αυτο 😛
Ελπιζω να προλαβω αυριο. Αν και κανενα κλουβι δεν μου φαινεται τελειο...
Η θα ειναι πολυ μικρο ή πολυ μεγαλο ή με καθετα καγκελα... Πφφ
 
😀 οντως το ξεχασα αυτο 😛
Ελπιζω να προλαβω αυριο. Αν και κανενα κλουβι δεν μου φαινεται τελειο...
Η θα ειναι πολυ μικρο ή πολυ μεγαλο ή με καθετα καγκελα... Πφφ
Και τα μπατζι κ τα παροτλετ δεν εχουν προβλημα με τα καγκελα.. Ουτε τα λαβμπερντ πιστευω. Τα δικα μου τα εχω σε 76αρα ζευγαρωστρα κ τα βλεπω αρκετα ικανοποιημενα. Απλως σκεψου καλα οτι κανεις μια επενδυση αυτη τη στιγμη. Παρε οτι καλυτερο μπορεις απο την αρχη για να μη χρειαστεις να αλλαζεις κλουβι σε λιγο.
 
Με το καλό, με το καλό!
Να έχει απογαλακτιστεί όταν το πάρεις ε; Να τρώει μόνο του.
θα παω να του αγορασω το κλουβακι και κανα παιχνιδακι κλπ.
Το κλουβάκι απαραιτήτως με σχάρα στον πάτο.
Παιχνιδάκια μην ξοδευτείς πολύ, πολύ και όχι ογκώδη, είναι ακριβά, τα βαριούνται ή δεν ασχολούνται.
Καλύτερα ψάξου για υλικά να φτιάξεις μόνη σου όσο θα περιμένεις :)
 
Εννοειταικαι θα τρωει μονο του οταν το παρω :D
Κλουβακι με σχαρα κατω δεν βρισκω πουθενα!
 
Κλουβακι με σχαρα κατω δεν βρισκω πουθενα!
Ψάξε θα βρεις, υπάρχουν πολλά, κάνε έκπτωση στο design και κοίτα την ασφάλεια. Είναι πολύ βασικό και πληρώνεται ακριβά εκ των υστέρων αν το πουλάκι πατάει ή τσιμπολογάει τις κουτσουλιές του.
 
Απλά δεν έχω βρει πουθενά.
Μόνο ένα αλλά δεν έχει συρτάρακι για να καθαρίζεται πρέπει να βγάλεις όλο τον κάδο και φαινόταν και κάπως..φτηνό
Επίσης κάποτε που είχαμε με σχάρα κολλούσαν πάνω στα σιδερα οι κουτσουλιες...
 
Παράδειγμα, δεν λέω να πάρεις αυτό, αλλά τα περισσότερα με αυτή την λογική είναι.
Βγαίνει ο πάτος, πλένεται αλλά μένει η σχάρα. Ελαφρά αν σηκώσεις το κλουβί, βγαίνει με έναν πλάγιο μικρό ελιγμό η σχάρα πλένεται. Κανένα πουλί δεν κατεβαίνει εκείνη την στιγμή κάτω. Αλλά και πάλι αν είναι ήμερο, θα το έχεις στο πάρκο την ώρα της καθαριότητας.
Η σχάρα φυσικά λερώνεται αλλά δεν είναι το ίδιο από το να πατάει όλες τις κουτσουλιές. Εξάλλου τοπικά μπορείς να την καθαρίζεις πιο συχνά.
1056.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Που μενεις; Στα ΠετΣουπερΜαρκετ έχει πολύ φθηνα κλουβια με σχάρα!
 
Στο πετ σούπερ μάρκετ είχα σκεφτεί να πάω αλλά στο σαίτ δεν έχει κανένα κλουβι που να μου αρέσει. Εκτός αν έχει κι άλλα εκεί.
Απλά εκεί έχει και πάρκα γι αυτό σκέφτηκα να πάω να τα πάρω όλα από εκεί.
Βρήκα και ένα άλλο πετ σοπ με ένα κλουβι που μου άρεσε αλλά χωρίς σχάρα και έχει και πάρκα εκεί.
Επίσης ήθελα να βάζω και άμμο κάτω..
 
Σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο..
Είναι το μόνο που μου άρεσε.
Απλά θα καθαρίζω την άμμο του κάθε δύο μέρες!
Συν πάρκο και άλλες πατηθρες και μπολάκι για φρούτα και ένα παιχνίδι.
 

Συνημμένα

  • voltrega-cage-649b.webp
    voltrega-cage-649b.webp
    7,5 KB · Προβολές: 37
Μια χαρα φαίνεται! Τι διαστασεις εχει;
 
Back
Top