Γενικά Επιλογη lovebird ή budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
45 ×50... Το ηθελα λιγο μεγαλυτερο σε μηκος αλλα αν ειναι μεγαλυτερο σε μηκος μετα ειναι ή μικρο σε υψος ή πολυ μεγαλο..
 
Όχι το κλουβάκι που δείχνεις δεν είναι κατάλληλο για lovebird, όχι μόνο γιατί δεν έχει σχάρα αλλά γιατί τα ανοίγματα από τις ταΐστρες τα ανοίγει για πλάκα ένα λοβάκι και θα κινδυνεύεις να σου δραπετεύσει. Πρέπει να βρεις κλουβί με ταΐστρες με δυνατά ελάσματα ή με κάποιον τρόπο καταργούμενες και να βάζεις εσωτερικά τα μπωλάκια του φαγητού.
 
Ποιος σου ειπε οτι θα ειναι λοβακι; 😛
Πως θα ανοιγει τις ταιστρες; Αφου για να βγει πρεπει να βγαλει ολο το μπολακι...
 
Ότι και να είναι μπορεί να βγει, εκτός από καναρίνια. Μπαίνουν στις ταΐστρες και σπρώχνουν το καπάκι πάνω. Δεν το λέω τυχαία, το έχω πάθει. Αναγκάστηκα να κάνω ολόκληρη πατέντα στο κλουβί. Και οι πατέντες μαζεύουν βρωμιές.
 
Πωπω και δεν εχω βρει αλλο που να με βολευει σε υψος και ολατος.. Μετα ειναι κατι τεραστια ☹
Ευτυχως δεν το πγρα χτες.. Παω παλι να ψαξω το ιντερνετ!

Αν βάλω κάτω από το κλουβι "βρακακι" και από πάνω το σφιξω με λάστιχο;
 
Για να μην φοβάμαι μην φύγει από τα πορτάκια.
Μπλέξιμο. Ένα σωστό πορτάκι με καλό σφιχτό έλασμα είναι απλό πράγμα και βρίσκεις εύκολα. Επίσης τα πορτάκια με έλασμα είναι με πλέγμα και τα ασφαλίζεις εύκολα επιπλέον με ένα μανταλάκι, χωρίς ταλαιπωρίες. Ψάξε, θα βρεις κατάλληλο κλουβί, ακόμα και μια απλή ζευγαρώστρα που είναι φθηνή σαν αυτή που έχει η Μιράντα.
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Όσο σκέφτομαι να ήταν καλοκαίρι και να ειχα το κλουβι έξω το πρωί και να πήγαινα το δω και να έλειπε τρελενομαι.
Θα πάω να δω και σίγουρα θα βρω κάποιο που να με βολεύει.
 
Παντού έχω κοιτάξει 😛
Θα πάω να τα δω από κοντα!
Στο petsuper market έχει ακόμα πάρκα για πουλιά;
 
Εγω στον δικό μου έχω αυτό το κλουβί, είμαι πολυ ευχαριστημένη, επειδή έχει μεγάλο σπιτι και δεν έχει την ανάγκη να δραπετεύσει καθως είναι μαστερ στις αποδράσεις απο εκει και το ονομα του (michael scofiel prison break).
θες μια ιδέα για το πως δραπετευουν απο τις ταιστρες; (στην αρχή έβγαινε έτσι απο τα πλάγια, μετά έμαθε να το ανοιγει απο πάνω)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • kloybi.webp
    kloybi.webp
    31,3 KB · Προβολές: 34
  • kloyvi.webp
    kloyvi.webp
    39,5 KB · Προβολές: 36
Βρε το τέρας! Έχει μεγάλο άνοιγμα τελικά το κλουβί. Πως το έκλεισες μετά; Ή πήρες άλλο;
 
Πωπω τωρα αγχωθηκαγιατι τις καλες μερες θα το βγαζω και στο μπαλκονκ το πρωι να παιρνει ηλιο...
Ειναι σκατουλικα τα ατιμα...
Για τις πορτες θα λαρω κλειδαρια. Για εκει που ειναι το φαι τι κανουμε οεο;
 
Για τις πορτες θα λαρω κλειδαρια. Για εκει που ειναι το φαι τι κανουμε οεο;
Αν έχει συρμάτινο σκέπαστρο, το ασφαλίζεις άνετα με μανταλάκια καλής ποιότητας. Τα καλύτερα έχω βρει στα ΑΒ. Είναι πολύ γερά και σφιχτά, δεν τα ανοίγει κανείς παπαγάλος, εκτός πολύ μεγάλων φυσικά αλλά εδώ μιλάμε για τους μικρούς :)
 
Εχεις να μου προτινεις καποιο κλουβι μεδιαστασεις περιπου 45×50;
Δυστυχως για την ωρα δεν μπορω πιο μεγαλο...
Αργοτερα θα του παρω ενα μεγαλο να το χαιρεται :)
 
Αναγκαστικα το είχα συναιχεια ανοιχτο με τον φόβο μην μου τραυματιστει καθως ετσι οπως εβγαινε προσπαθουσε να μπει παλι μεσα ή οταν δεν ήμουν σπιτι καλυπτα τις ταιστρες με την πανα του κλουβιου. Ε μετα απο 4-5 μερες πηρα το κλουβι που εβγαλα φωτο και ησυχασα. Ειχα βεβαια και εκει θεμα αφου εμαθε και ανοιγε την πόρτα! Και παλι εβαζα την πανα μεχρι το μισο της πορτας για να μην την ανοιγει ή το γυρναγα στον τοιχο. Τωρα πια το αγαπει πολυ το κλουβι και ανοιχτο που το εχω καθεται εκει ολη μερα
 
τις καλες μερες θα το βγαζω και στο μπαλκονκ το πρωι να παιρνει ηλιο...
Το βάλε - βγάλε μόνο καλό δεν κάνει στα πουλάκια μας.. Θα σου κρυώσει και είναι κρίμα.. όσο καλός και να είναι ο καιρός όσο ήλιο και να έχει δεν παύει να υπάρχει διαφορά στη θερμοκρασία. Και είναι πολύ ευαίσθητα για να το ρισκάρεις...
 
Μα το καλοκαίρι θα είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι;
Πότε θα το δει κανείς ήλιος;
Καλοκαίρι θα είναι..
Ούτως ή άλλως θέλω του μάθω το λουρι να βγαίνουμε και έξω..

Κλουβακι με σχάρα βρήκα και σε ύψος είναι καλά αλλά δεν μαρεσει σε πλάτος. Το ήθελα μεγαλύτερο.
Επίσης μου είπε ότι είναι ελληνικό. Αλλά είναι αρκετά φτηνό ενώ όλα τα άλλα που βλέπω στο ίντερνετ έχουν 50 ευρώ.
Αυτό έχει 29 κάπου εκεί.
 
Back
Top