Αναπαραγωγή Επιτελους, μωρα πιγκουινακια μετα απο 10 χρονια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οχι, δεν βγαινουν ακομη! Ειναι μολις 2 εβδομαδων τωρα. Αυτες τις μερες βγαλανε και τα πρωτα τους φτερα!
Δεν προλαβαινω να βαζω τροφη, μου βγηκανε φαγανα!:D
 
Οχι, δεν βγαινουν ακομη! Ειναι μολις 2 εβδομαδων τωρα. Αυτες τις μερες βγαλανε και τα πρωτα τους φτερα!
Δεν προλαβαινω να βαζω τροφη, μου βγηκανε φαγανα!:D

Σχολειο θα πανε κι εμεις ακομη τιποτα, ουτε μια φωτο... ☹

Πολυ ωραια Γεωργια, πλακα κανω βεβαια, να ειναι παντα γερα πανω απ'όλα!:D
 
Σχολειο θα πανε κι εμεις ακομη τιποτα, ουτε μια φωτο... ☹

Ααα, το καλο πραγμα αργει να γινει Ανεστη:D
Εδω περιμενα 10 χρονια...😛
Ετσι κι αλλιως, ακομη ειναι μαυριδερα κ ασχημουλια!

Συντομα, μην ανησυχεις 😉
 
Ανοιγουμε και τα ματακια μας σιγα-σιγα πλεον...
Αν βαλω παντως φωτο τωρα, θα τρομαξετε απο την ασχημια... 😀


περιμενουμε φωτο θα σκασω αμα δεν δω γωγω
Εσυ ειδικα διπλα εισαι, παρε τη μικρη και ελατε μια μερα!t:
 
Βαλε οπωσδηποτε! Κι εγω σας ειχα διξει την ''ασχημια'' των μικρων μου! Οση ασχημια βεβαια μπορει να χουν τα μωρακια...
 
Τα μικρα εχουν βγαλει φτερα πτησης και πουπουλακια σε ολο το σωμα.
Επισης εχουν ανοιξει για τα καλα τα ματια τους και εχουν αρχισει να κινουνται μεσα στη φωλια.
Καταλαβαινουν πια τι γινεται γυρω τους και συχνα τα βρισκω κοντα στο ανοιγμα της φωλιας, για να βλεπουν εξω:D
Εχουν πια και αισθηση του φοβου: οταν ανοιγω τη φωλια οπισθοχωρουν και μου κανουν απειλες του τυπου "χχχχ..."😛
 
Γωγώ, τί τύπου φωλιά τους έβαλες, τί υλικό φωλιάς και σε τι κατασταση ήταν η φωλια όταν άνοιξες να τα δείς; Την καθαρίζουν οι γονείς την φωλιά;

Περιμενουμε και φωτό με την πρώτη ευκαιρία!
 
Τους εβαλα κλειστη φωλια ξυλινη με καπακι απο πανω για να τσεκαρω.
Για υλικο εβαλα χορτο κουνελιων αποστειρωμενο και κομμενες χαρτοπετσετες σε λεπτες λωριδες. Τα αφηνα στο πατωμα του κλουβιου και αυτα τα μετεφεραν μεσα οπως και οσο ηθελαν.
Ανοιγω 1 φορα τη μερα να δω πως πανε.
Στην αρχη ηταν πολυ καθαρη αλλα οσο μεγαλωνουν τα μικρα ολο και βρωμιζει... Κατι καθαριζουν οι γονεις αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κανουν...
 
Σιγουρα δεν παιρνουν σκούπα και φαράσι:D

Αν υποψιάζομαι καλά, συμβαινει αυτό που κανουν όλα τα πουλιά... Το ειχα παρατηρήσει στα δικά μου καναρίνια και ομολογώ πως δεν μου άρεσε καθόλου... Εβλεπα την κανάρα να τρώει στην κυριολεξία τις κενωσεις των μωρών για να διατηρεί καθαρη την φωλιά... Μαλλον το ίδιο συμβαίνει και εδω!
 
Λοιπον, επιτελους καταφερα να βγαλω μια φωτο που να φαινεται σχετικα... Επειδη η φωλια ειναι κλειστου τυπου, δεν υπαρχει αρκετο φως κ βγαινουν σκοτεινες.
Ακομη ειναι γκρι-καφε σαν σπουργιτακια. Τα ενηλικα χρωματα τους θα τα παρουν οταν ειναι 6-7 μηνων.
Επισης να σας πω οτι κανουμε τις πρωτες μας βολτες προς την εισοδο και στεκομαστε στο ανοιγμα :D
 

Συνημμένα

  • ______002.webp
    ______002.webp
    76,2 KB · Προβολές: 124
Τι ομορφααα... Μπραβο να σου ζησουν... Εισαι σιγουρη οτι δεν την εκανε την κουτσουκελα με κανενα σπουργιτι;:D
 
απαπααα, σπουργιτοφέρνουν όντως! 🙂
να τα χαίρεσαι Γωγούλα, φανταστικά!
 
Χαίρομαι τους ανθρώπους με υπομονή, συγχαρητήρια Γωγώ και από έμενα.

Φιλικά
 
Χαίρομαι τους ανθρώπους με υπομονή

Σιγουρα "υπομονη του Ιωβ" που λενε αλλα και "γαιδουρινη επιμονη":D
Το καλο ειναι οτι βρηκα το ΡΒ πριν ενα χρονο και με πολυ διαβασμα εδω καταλαβα τι λαθη εκανα και πιστευω τα διορθωσα, ωστε να εχω τα 5 κατσαριδακια μου
 
Γιωργία να σου ζήσουν είναι πολυ όμορφα. Δεν πειράζει που είναι γκρι, είναι πανέμορφα. Άλλωστε και τα σπουργίτια ειναι χαριτωμενα.
 
Γιωργία να σου ζήσουν είναι πολυ όμορφα. Δεν πειράζει που είναι γκρι, είναι πανέμορφα.

Nαι ειναι φοβερα, πολυ ομορφα! Εχουν κατι ζωηρα ματακια...
Πριν βγαλουν τα πουπουλακια ηταν πολυ περιεργα, πολυ... Μαυριδερα και ασχημουλια.
Φυσικα και δεν με νοιαζει το χρωμα τους! Απλως το λεω γιατι η φωτο ειναι θολη (το διευκρινιζω για εσας).
Επισης μου κανει τρομερη εντυπωση αυτη η "μεταμορφωση"! Επειδη δεν ειχα ξανα μωρα, ολη αυτη η διαδικασια μου φαινεται πολυ περιεργη και εντυπωσιακη! Πως ειναι οταν γεννιουνται, πως εξελισσονται και πως καταληγουν ενηλικα...
 
Back
Top