Γενικά Ερνέστο και Ταμού, άρχισαν τα όργανα, σήκω απ'τη θέση σου

Είναι αστέρια τα άτιμα τα φτερωτά.
Μα είναι πανάθεμα τα! Είναι! 😛

Είναι αστέρια τα άτιμα τα φτερωτά. Πλάκα πλάκα μόνο έτσι κάνουν μπάνιο και τα δύο 😛
😀! Αλήθεια, ε; Αυτό κάνει την συμβίωση και την αλληλεπίδραση σας πιο διασκεδαστική και ενθουσιαστική!👍D
 
Αργώ αλλά διαβάζω τα θέματα σιγά σιγά. Βλέπω τον Ερνέστο να τρέχει και να μην φτάνει. Πρόσεξες καθόλου διαφορές στην καθημερινότητα του; Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα κοριτσάκι για τον Λινκ για να έχει παρέα
 
Αργώ αλλά διαβάζω τα θέματα σιγά σιγά. Βλέπω τον Ερνέστο να τρέχει και να μην φτάνει. Πρόσεξες καθόλου διαφορές στην καθημερινότητα του; Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα κοριτσάκι για τον Λινκ για να έχει παρέα
Aλλαγές τεράστιες και πολλές. Απ' τον εκνευρισμό που θεωρεί ότι χάνει κάποια πράγματα που ήξερε "δικά" του. Απ' τη ζήλια αλλά και την ανάγκη να πλησιάσουν το ένα το άλλο που φαίνεται σε όλες τους τις κινήσεις. Από πράγματα που δεν έκανε και δεν έτρωγε και τώρα τα τσακίζει γιατί βλέπει τη μικρή να τα κάνει ή να τα τρώει. Γενικά αλλάζει όλη η καθημερινότητα και η δική του και η δική μας. Όμως όπως και να το κάνεις είναι πιο φυσικό να ζει με ένα πλασματάκι του είδους του, είτε τα βρουν εντελώς είτε όχι, παρά να θεωρεί εμάς "σμήνος" του. Δεν θα πάψει ποτέ φυσικά να το κάνει αλλά η παρουσία ενός φτερωτού ακόμα αλλάζει τις ισορροπίες, θεωρώ προς το καλύτερο γι' αυτόν
 
-Καινούρια παιδική χαρά ε;
-Ναι μας πήρανε δύο
-Και που είναι η άλλη;
-Α, η άλλη είναι για μωρά σαν εσένα, κάπου απέναντι τη βάλανε
-ΔΕΝΕΙΜΑΙΜΩΡΟ
-Πφφ...
-Οριστε ανέβηκα στην παιδική χαρά για μεγάλους χαζούλη.

View media item 21401
 
Τους αρεσει κύριε Διονύση;
Ακριβώς την ίδια έβαλα στο μάτι για τον Σάχαμπ. Περιμένω εντυπώσεις!

Αν δεν κάνω λάθος πρώτη φορά αναφέρεται ο Συννεφούλης στο φόρουμ :)

Κοίτα είναι πραγματικά "οτι πρέπει" για τα ακροβατικά που λατρεύουνε να κάνουν. Τους πήραμε αυτή και μια για πιο μεγάλα πουλια (αυτη που βλεπεις στην παραπανω φωτο). Ε, λοιπον αυτή για τα μεγάλα πουλιά που την "φοβόμασταν" την συνηθίσανε σχεδον αμέσως. Νομίζω οτι τους άρεσε τόσο που δεν πολυπήγαν στην άλλη (το Σαββατο τις πήραμε και τις δύο οπότε είναι νωρίς ακόμα).
Πιστεύω όμως ότι η μικρή (οπως και ο Σαχαμπ σου που είναι μπεμπουλης ακόμα) θα τη λατρέψουν γιατί τους δίνει την ευκαιρία να "ασκηθούν" και να παίξουν περισσότερο από την άλλη που είναι απλα σταντ και κούνιες.
Πάντως και τα δύο ανέβηκαν επάνω και μασούλησαν το μπροκολάκι τους στη μικρή παιδική χαρά :)
 
Η μεγάλη είναι αυτή ε; :)
Aκριβώς και απ' αυτό το κατάστημα την πήραμε (είχαμε πάει βόλτα στην Αθήνα το Σάββατο και περάσαμε και φύγαμε "φορτωμένοι" με παιγνίδια, τροφές, και ενα σωρό άλλα)
 
@ErnestoTheParrotlet, Εμένα πάντως με εντυπωσίασε :)
Οι άλλες ήταν όλες πολύ απλές και μάλλον για μεγαλύτερα πουλάκια. Αφού δίνετε κι εσείς το ok θα την έχω υπόψιν μου, αν και έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας.
 
Εμένα πάντως με εντυπωσίασε :)
Οι άλλες ήταν όλες πολύ απλές και μάλλον για μεγαλύτερα πουλάκια. Αφού δίνετε κι εσείς το ok θα την έχω υπόψιν μου, αν και έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας.

Εχει όντως αρκετα. Χωρους για σκαρφαλωμα, για αναποδο σκαρφαλωμα, για κουνημα, για κρεμασμα. Κρεμας και παιγνιδακια ενω το μονο "δυσκολουτσικο" ειναι να βρεις μερος να τους βαλεις μια τροφούλα επάνω, αλλα δεν είναι και αναγκαίο, αφού είναι για να παίζουν.
Το μέγεθος είναι 44Χ44 για να έχεις υπ' οψιν και τον χώρο που πιανει, ενω το πλάτος είναι στενό (περίπου 16 εκατοστα νομίζω)
 
Εχει όντως αρκετα. Χωρους για σκαρφαλωμα, για αναποδο σκαρφαλωμα, για κουνημα, για κρεμασμα. Κρεμας και παιγνιδακια ενω το μονο "δυσκολουτσικο" ειναι να βρεις μερος να τους βαλεις μια τροφούλα επάνω, αλλα δεν είναι και αναγκαίο, αφού είναι για να παίζουν.
Το μέγεθος είναι 44Χ44 για να έχεις υπ' οψιν και τον χώρο που πιανει, ενω το πλάτος είναι στενό (περίπου 16 εκατοστα νομίζω)
Και αυτή που είδα εγώ 44x44x16 λέει ότι είναι.
Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα την πάρουμε κι εμείς αργότερα :)
 
Τα νέα πως το Palazzo Ernesto ανακαινίζεται έφτασαν και στην Πόλη. Ετσι οι καλοί μας φίλοι @ζιζι και Σάχαμπ, και φυσικά η μαμά τους η Ζωή μας έστειλαν υλικό για την ανακαίνιση. Ευχαριστούμε πάρα πολύ και περιμένουμε την ώρα να ανταποδώσουμε τα δώρα!

View media item 21437
 
Τα νέα πως το Palazzo Ernesto ανακαινίζεται έφτασαν και στην Πόλη. Ετσι οι καλοί μας φίλοι @ζιζι και Σάχαμπ, και φυσικά η μαμά τους η Ζωή μας έστειλαν υλικό για την ανακαίνιση. Ευχαριστούμε πάρα πολύ και περιμένουμε την ώρα να ανταποδώσουμε τα δώρα!

View media item 21437
Το λιγότερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε για τις κοτομπουκιτσες σας!
Περιμένουμε να δούμε φωτό από το ανακαινισμένο κλουβακι ελπίζοντας πως κάποια στιγμή θα βρούμε κι εμείς ένα παλατάκι όπως το δικό σας.
 
Τα νέα πως το Palazzo Ernesto ανακαινίζεται έφτασαν και στην Πόλη. Ετσι οι καλοί μας φίλοι @ζιζι και Σάχαμπ, και φυσικά η μαμά τους η Ζωή μας έστειλαν υλικό για την ανακαίνιση. Ευχαριστούμε πάρα πολύ και περιμένουμε την ώρα να ανταποδώσουμε τα δώρα!

View media item 21437
Πολύ ευγενική και καλή χειρονομία! Πολλά μπράβο για αυτό! Σίγουρα θα τα χαρούν τα φτερωτά σου παιδάκια! Χαίρομαι που μέλη του φόρουμ προβαίνουν σε τόσο αγαθές και βοηθητικές πράξεις! 🙂👍
 
Η νύχτα έφτασε. Σκοτάδι βαθύ. Ξαφνικά απ' τις σκιές ξεπετάγεται κουβαλώντας τη σακούλα του ο ιππότης της νύχτας. Αρχίζει να καθαρίζεται. Πίσω του εμφανίζεται η σκοτεινή κυρά που απομακρύνεται προς ένα γωνιακό σημείο που έχει τσεκάρει ότι βρίσκεται ένα παραπεταμένο σποράκι. Ατρόμητη προχωρά προς τα εκεί καθώς ο ιππότης... χτενίζεται.

View media item 21644
Κάθε βράδυ σχεδόν τα διαόλια κάνουν "ολονυκτία". Κοιμούνται πλεον αφού πέσει για τα καλά το σκοτάδι και γυρίσω κι εγώ απ' τη δουλειά. Μέχρι να γυρίσω τριγυρνάνε στο πάτωμα καθώς φαίνεται το πλαστικό που έχουμε βάλει κάτω απ' το σημείο που είναι το κλουβί του Ερνέστο την ημέρα τα "εξιτάρει" πολύ. Ο νεαρός όπως βλέπετε όπου πάει κουβαλάει και τη... σακούλα του μαζί και είναι μεγάλο γέλιο να τον βλέπεις να τη σέρνει πίσω του σε όλο το σαλόνι.
 
Back
Top