Αναπαραγωγή Ερωτήσεις σχετικά με το ζευγάρωμα στα budgerigar

lakedaimon

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.

Όπως έχω αναφέρει σε άλλο θέμα, έχω 2 Budgerigar. Το αρσενικό είναι κοντά τεσσάρων ετών και το θηλυκό 2μιση. Πέρσυ τους βάλαμε φωλιά για πρώτη φορά γύρω στον Μάιο και ενώ άρχισαν να την ξύνουν και να μπαίνει μέσα το θηλυκό, δεν έγινε τίποτα.

Η θηλυκιά είναι γενικά λίγο απλισίαστη και πιστεύαμε πως ούτε φέτος θα αφήσει το αρσενικό να την πλησιάσει. Όταν τους ξαναβάλαμε πριν κανά δυό βδομάδες τη φωλιά, αμέσως εκείνη άρχισε να την περιεργάζεται, να μπαίνει μέσα και να ξύνει το εσωτερικό πλαινό.

Μέχρι και σήμερα που γράφω, είδα τουλάχιστον 2 φορές να ζευγαρώνουν (μάλιστα άκουσα για πρώτη φορά αυτό το τιτίβισμα του ζευγαρώματος), η θηλυκιά να βγάζει απο μέσα απο τη φωλιά πριονίδια (είχα βάλει επιπλέον πριονίδι μέσα), το πλαινό της φωλιάς απέκτησε μια μεγαλοπρεπή τρύπα που την έκλεισα με άλλο ξύλο, αλλά αυγά τίποτα ακόμα.

Το κλουβί το βγάζουμε κάθε μέρα έξω και το βάζουμε τη νύχτα μέσα γιατί φοβάμαι ακόμα το κρύο. Αν τα αφήσουμε συνέχεια έξω υπάρχει πρόβλημα; Το κακό είναι οτι δίπλα έχω την εθνική και έχει ένα σχετικό θόρυβο. Μέσα όμως έχω μόνο ένα μέρος για να τα βάλουμε επειδή το διαμέρισμα είναι μικρό. Τι να κάνουμε τελικά για να μην τα ενοχλούμε;

Επίσης, να αναφέρω οτι περιμένουμε και παιδάκι σε λίγους μήνες. Τι ισχύει με την εγκυμοσύνη και την ύπαρξη παπαγάλων στο σπίτι; Είναι επικίνδυνο;

Όλο αυτό το διάστημα η θηλυκιά μπαινοβγαίνει στη φωλιά, και μερικές φορές κάθεται για ώρα εκεί. Το ενθαρρυντικό είναι οτι ενώ πέρσυ μόλις μα αντιλαμβανόταν έβγαινε αμέσως, φέτος δε φοβάται και παραμένει μέσα. Για λίγο όμως μιας και μετά απο κάποια λεπτά βγαίνει. Ενίοτε μπαίνει και το αρσενικό αλλά για πολύ λίγο. Μήπως τελικά τα ενοχλούμε κάπως; Μήπως ενοχλούνται απο το μέσα έξω πρωί και βράδυ;


Αν υποθέσουμε οτι γεννήσει η θηλυκιά. Κάνει να τα μεταφέρω μέσα έξω; Πώς καθαρίζω το κλουβί σε αυτή την περίπτωση; Για να το καθαρίσω πρέπει να αφαιρέσω τα κλιπσάκια και να βγάλω τον πάτω σηκώνοντας το κλουβί. Δε θα φοβηθεί έτσι;

Σόρρυ αν σας έπρηξα αλλά θέλουμε να δούμε παπαγαλοαπογόνους και θέλουμε να είναι όλα ΟΚ, τουλάχιστον απο εμάς.


Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Το κλουβί το βγάζουμε κάθε μέρα έξω και το βάζουμε τη νύχτα μέσα γιατί φοβάμαι ακόμα το κρύο. Αν τα αφήσουμε συνέχεια έξω υπάρχει πρόβλημα; Το κακό είναι οτι δίπλα έχω την εθνική και έχει ένα σχετικό θόρυβο. Μέσα όμως έχω μόνο ένα μέρος για να τα βάλουμε επειδή το διαμέρισμα είναι μικρό. Τι να κάνουμε τελικά για να μην τα ενοχλούμε;

Αν υποθέσουμε οτι γεννήσει η θηλυκιά. Κάνει να τα μεταφέρω μέσα έξω; Πώς καθαρίζω το κλουβί σε αυτή την περίπτωση; Για να το καθαρίσω πρέπει να αφαιρέσω τα κλιπσάκια και να βγάλω τον πάτω σηκώνοντας το κλουβί. Δε θα φοβηθεί έτσι;

Το μεσα-εξω ειναι οτι χειροτερο, και για την υγεια τους γενικα (η διαφορα θερμοκρασιας κανει κακο) και για το ζευγαρωμα. Αφηστε τα στο μερος που λες οτι εχετε και "ξεχαστε" οτι υπαρχουν. Θα δεις τοτε οτι ολα θα πανε καλα
Σου μιλαω εκ πειρας: μετα απο 10 χρονια αποτυχιας, οταν τα αφησα ησυχα, μονο τοτε ειδα μωρα (παραδεισια)!

Αν με το καλο γεννησουν, ενοοειται οτι δεν τα μεταφερεις και παλι, γιατι υπαρχει περιπτωση να παρατησουν τα μωρα! Αρχιζεις να τα μετακινεις μονο οταν τα μωρα αρχισουν να βγαινουν απο τη φωλια και να τσιμπολογανε μονα τους.
Το κλουβι το καθαριζεις οπως ειπες, απλως οσο πιο γρηγορα μπορεις, με σταθερες και ηρεμες κινησεις. Βγαζεις τα κλιπς, αφηνεις λιγο πιο διπλα το κλουβι και καθαριζεις γρηγορα-γρηγορα τον πατο
 
Με το καλο να ερθουν τα αυγουλάκια και το παιδάκι σας!

Τα πουλιά για να ζευγαρωσουν, να γεννήσουν και να μεγαλώσουν τους νεοσσούς τους χρειάζονται πάνω από όλα ηρεμία. Το μεσα -εξω μαλλον τα αναστατώνει. Θα ηταν σκόπιμο να μείνουν σταθερά σε ένα ηρεμο, ευήλιο και ευάρεο μέρος του σπιτιού, μακρυά απο ρευματα αέρος. Οι συχνες μετακινησεις αυτη την περίοδο δεν ευνοουν το ζευγαρωμα και ειδικα απο την στιγμη που θα έχουν αυγα, περιορίζουμε οσο αυτό είναι δυνατόν και την καθαριότητα του κλουβιού για να μην στρεσσάρουμε το ζευγαρι και σπάσουν τα αυγά. Δεν εννοώ να μην καθαρισουμε ενα μήνα το κλουβί, αλλά να μειωσουμε την συχνότητα ή να γινεται με ήρεμο, σταθερό και διακριτικό τρόπο.

Τα κοινα παπαγαλάκια δεν χρειάζονται πριονίδι στην φωλιά ουτε καποιο άλλο υλικό φωλιάς. Γεννουν τα αυγουλάκια τους στο βαθούλωμα της φωλιάς.

Σχετικά με το ερώτημα για την εγκυμοσύνη εχουν ακουστεί διαφορες απόψεις. Αρκετοί γιατροί, μόλις ακούσουν για υπαρξη ζώου η πουλιού στο σπίτι συζητούν για την άμεση απομάκρυνση του, για το φόβο διαφόρων ασθενειών οπως αλλεργίες απο φτερά κτλ. Η εμπειρία εχει δείξει οτι η μετάδωση ασθενειών σε ανθρώπους απο τα κοινα παπαγαλάκια, είναι ελάχιστες εως μηδαμινές. Προσωπική μου απόψη είναι οτι η υπάρξη ενος πουλιού στο σπίτι κατα τη εγκυμοσύνη οχι μονο, ηρεμεί τον άνθρωπο και η συναστροφή μου με αυτα του προσφέρει χαλάρωση και ευεξία. Οπωσδήποτε όμως να κολουθησετε την γνωμη του γιατρου σας ο οποίος και γνωριζει και το ιατρικό ιστορικό σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το θέμα είναι πού να τα αφήσω τελικά. Μέσα στο σαλόνι που τα βάζουμε το βράδυ και είναι πιο ζεστά απο έξω αλλά είμαστε συνέχεια εκεί τα απογεύματα, ή έξω που όσο να'ναι έχει ακόμα ψύχρα και θόρυβο απο τα αυτοκίνητα (δε μιλάμε για τρελλό θόρυβο, αλλά έχει). Μέσα έχουμε και το θέμα της τηλεόρασης που κάπου διάβασα οτι τα ενοχλεί. Βέβαια τηλεόραση δεν ανοίγουμε, ίσως μόνο για κανά μισάωρο-μία ώρα.

Επίσης, το σημείο που τα βάζουμε έξω είναι πάνω σε τραπέζι που το πιάνει ο ήλιος μόνο το πρωί για κάποια ώρα και είναι εκτεθιμένο στο βοριά λόγο προσανατολισμού του διαμερίσματος.

Με λίγα λόγια, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
 
Το θέμα είναι πού να τα αφήσω τελικά. Μέσα στο σαλόνι που τα βάζουμε το βράδυ και είναι πιο ζεστά απο έξω αλλά είμαστε συνέχεια εκεί τα απογεύματα... Μέσα έχουμε και το θέμα της τηλεόρασης που κάπου διάβασα οτι τα ενοχλεί. Βέβαια τηλεόραση δεν ανοίγουμε, ίσως μόνο για κανά μισάωρο-μία ώρα.

Κι εγω στο σαλονι τα εχω. Εκει εγινε η ολη διαδικασια και εκει μεγαλωσαν τα μωρα τους, χωρις κανενα προβλημα:) Απλως δεν πλησιαζα στο κλουβι παρα μονο για τα απαραιτητα.
Προσωπικα πιστευω οτι ουτε η TV τα ενοχλει, ουτε η ανθρωπινη παρουσια. Αρκει να μην μετακινειτε το κλουβι κ να εχουν δικο τους χωρο, οπου δεν θα επεμβαινετε
 
Θα σου πρότεινα καποιο σημειο εντος σπιτιού και μαλιστα σε ενα σταθερο σημείο ή σε τοίχο ή σε κάποιο ράφι βιβλιοθήκης για παράδειγμα γιατι το βραδυ εκτός σπιτιού κινδυνεύουν και απο αρπακτικά και απο το κρυο. Δεν ειναι χειμωνας βεβαια, αλλα προτιμούν την ζέστη μιας και προέρχονται απο θεμρά κλιματα.

Να ξερεις οτι πρεπει να ενισχύσεις την διατροφή τους με πρωτείνες και ασβέστιο και οτι οταν με το καλο αρχισει να γεννάει θα κάνει ενα αυγό μερα παρα μέρα. Τα υπόλοιπα θα τα πούμε όταν ερθει η ωρα η καλή!
 
Δυστυχώς δεν έχουμε το τεράστιο σπίτι για να έχουν το δικό τους χώρο τα πουλιά. Φανταστείτε ένα σαλόνι με ενιαία κουζίνα που εκεί περνάμε το σύνολο της ημέρας πριν πάμε για ύπνο. Τα βάζουμε δίπλα στη μπαλκονόπορτα και αφήνουμε και λίγο ανοιχτά για να βγαίνει ο σκύλος το βράδυ για πιπί στην πάνα του, οπότε κάποια ψύχρα την παίρνουν.

Μετά απο συζήτηση αποφασίσαμε να τα αφήσουμε έξω και συγκεκριμένα στο μπάρμπεκιου το οποίο δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ και το είχαμε μέχρι σήμερα σαν χώρο με γλάστρες. Βέβαια εκεί δεν το πιάνει ο ήλιος (όχι πως δεν έχει φως. Ίσα ίσα που είμαστε στον έκτο όροφο), αλλά προστατέυεται απο τον αέρα και τη βροχή (υπάρχει τέντα βέβαια).

Τουλάχιστον εκεί θα έχουν την ηρεμία τους. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια φωτό να δείτε και να μας πείτε αν εγκρίνετε.
 
Λοιπόν, η φωτογραφία βγήκε και την ανέβασα για να τη δείτε κι εσείς.

Τι λέτε κι εσείς; Πάντως απο εχθές που τα βάλαμε εκεί η θηλυκιά δε νομίζω να μπήκε στη φωλιά της καθόλου...☹
 

Συνημμένα

  • 3394716264_ca1792f298_o.webp
    3394716264_ca1792f298_o.webp
    30,1 KB · Προβολές: 273
Εμενα μου φαινεται μια χαρα, θα ειναι προστατευμενα κ απο αερα, μονο προσεχε τυχον αλλες επιθεσεις, νομιζω πως αν τα αφησεις ησυχα θα τη βρουν την ακρη, εσυ φροντισε για τη διατροφη τους, ασβεστιο, βιταμινες, κανενα αυγουλακι
Καλη επιτυχια!
 
Τελικά έγινε το θαύμα! Η Λίλα γέννησε 4 αβγά, όμως έχω την εξής απορία...

Πρέπει να είναι συνέχεια μέσα στη φωλιά και να κλωσάει; Επειδή ρε παιδιά αυτή σουλατσάρει έξω απο τη φωλιά και δεν είναι πάντα μέσα... Έχω την εντύπωση οτι το βράδυ το περνάει έξω απο τη φωλιά της...

Να ανησυχώ μάλλον ε...
 
Χμμμμ δεν τα πάμε και τόσο καλά στην πρώτη γέννα...

Εκτός του ότι η θηλυκιά είναι περισσότερο έξω απο τη φωλιά και λιγότερο μέσα, σήμερα είδαμε πως αντί για 4 αυγά έχουν μείνει τα 2. Ούτε ίχνος απο τσόφλι...☹

Σκέφτηκα μήπως είναι έλλειψη ασβεστίου, αλλά τους έχω την πέτρα μέσα την οποία και τιμούν πέραν του δεόντως. Τι άλλο να φταίει; Μήπως τα έφαγε ο αρσενικός; Αυτός ελάχιστες φορές μπαίνει μέσα για να κάτσει.

Κρίμα ☹
 
Η πετρα δεν τους προσφερει απολυτως τιποτα.Βαλε τους σουπιοκοκαλο και τριμμενα οστρακα(grit).
 
μπορει να μην την "βατεψε" καλα ο αρσενικος.
η θηλυκια καταλαβαινει τα γονιμοποιημενα αυγα, προφανως απο την θερμοκρασια(υποθετω) και τα κραταει μεσα στην λακουβιτσα της φωλιας. Οσα δεν ειναι τα βγαζει απο μονη της στην γωνια(ετσι εκανε η δικια μου)
μπορει να τα εφαγε η ιδια.
αν θα γεννησει και θα κλωσσαει τα αυγα θα ειναι τον περισοτερο καιρο μεσα στην φωλια και θα βγαινει για ελαχιστο χρονο εξω να φαει να πιει νερο να ξεμουδιασει. Μην ανησυχεις για ατα αυγα παραμενουν ζεστα μεσα στην φωλια, το ξυλο τα κραταει ζεστα καθως επισης και οι ξεραμενες κουτσουλιες της θυληκιας μεσα στην φωλια.
 
Και ύστερα από 22 ακριβώς ημέρες βγήκε το πρώτο πουλάκι!

Πήγα σήμερα να τους βάλω φαγητό και είπα να τσεκάρω μπας και παίζει τίποτε. Και νασου το ζουζούνι! Πρέπει να βγήκε πριν λίγες ώρες:D

Έχουν μείνει άλλα 2 αβγουλάκια. Για να δούμε... Πρώτη φορά ζευγάρωσαν τα άτιμα και λέγαμε μάλιστα ότι δε θα κάνουν χωριό αφού η θηλυκιά τον απόπαιρνε.

Θα σας ενημερώσουμε για τη συνέχεια.

:D
 
Μπραβο! Να σου ζησει, με το καλο κ τα υπολοιπα!
Βαλε αυγο ή αυγοτροφη απο αυριο για να ταισουν οι γονεις!
 
γεια διαβασα την συζητηση σας και ηθελα να πω πως απαντοντας σε εσενα βοηθουσαν και εμενα μονο που στη δικη μου περιπτωση το αρσενικο οχι μονο εμπενε στην φωλια αλλα δν προλαβεναν τα πουλακια να βγουν και τα ετρωγε ομως δν ηξερα οτι επρεπε να τον απομακρυνω απο το κλουβι αφου ειχε επιθετικη συμπεριφορα και τον αφησα μεσα ετσι εφαγε ολα ενα ενα και τα τεσσερα πουλακια ☹ και τωρα δν ξερω αν πρεπει να τους βαλω να ξαναζευγαρωσουν η να αφησω την θυληκια να ξεκουραστει; μπορει καποιος να μου πει τι να κάνω; 😕
 
Θεέ μου! φαντάζομαι τον ενθουσιασμό σου... Εγώ που το διάβαζα και χάρηκα για τη γέννα... Να σου ζήσουν! Άντε και τα υπόλοιπα...
 
Να σου ζήσουνε! Περιμενουμε φωτο και νεα απο τα μικρα. Εσυ σε ποιο μηνα εισαι; Αντε με το καλο!
 
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.

Τελικά μόνο το ένα αυγό ήταν και το τυχερό. Μόνο ένα πουλάκι βγήκε και προς το παρόν τα πάει περίφημα! Η θηλυκιά το προσέχει όπως και ο αρσενικός ο οποίος κάθεται κυρίως έξω από τη φωλιά και μερικές φορές μπαίνει μέσα.

Τον έχω πετύχει να ταΐζει τη θηλυκιά. Α, μιας και το θυμήθηκα, τη θηλυκιά την ταΐζει βγάζοντας φαγητό από το στομάχι του; Κάτι τέτοιο αντιλήφθηκα.

Το μικρό πάντως είναι όλα τα λεφτά! Έχει αρχίσει και βγάζει κίτρινα πουπουλάκια, εννοείται ότι έχει ανοίξει τα μάτια του και μερικές φορές που κοιτάζω από πάνω τον πετυχαίνω να τσιμπάει τα πούπουλα της μάνας του.

Αυτό που επίσης θέλω να ρωτήσω είναι το πότε να καθαρίσω τη φωλιά από ακαθαρσίες; Να περιμένω να βγεί πρώτα το μικρό από μέσα ή μπορώ να το κάνω βγάζοντάς το λίγο έξω και αφήνοντάς το μέχρι να καθαρίσω; Υπάρχει περίπτωση να ασθενήσει λόγω ακαθαρσιών;

Πάντως ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος μιας και 1) ήταν η πρώτη τους γέννα και εμείς δεν είχαμε ξαναπεράσει παρόμοια φάση και 2) πιστεύαμε ότι αυτά τα πουλιά δε θα ζευγάρωναν ποτέ μιας και όλο τρώγονταν! Μόλις την πλησίαζε ο αρσενικός ήταν έτοιμη να τον φάει :D Τώρα είναι όλο γλύκες και φιλιά.

Παρεμπιπτόντως, επειδή δεν ήμασταν σίγουροι για τα αυγά, τα έχουμε κρατήσει μέσα στη φωλιά επειδή η θηλυκιά νομίζουμε πως ακόμα τα κλωσάει. Αν και δε νομίζουμε να έχουν πουλάκια μέσα, να τα τσεκάρουμε πριν τα πάρουμε;

Εμείς είμαστε στον πέμπτο μήνα :D

Και πάλι ευχαριστούμε
 
Back
Top