Γενικά Ζεστη, στρες ή κατι αλλο;

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Λοιπον. Για να μην λεω πολλα... Εδω και 10 μερες περιπου τα καναρινια μου ενω τα εχω εξω η και μεσα καποιες φορες ανοιγοκληνουν το στομα τους...
Αυτο το κανουν και το βραδυ.. Και οταν εχει πολλη ζεστη ενω κοιμουντε ακουω ενα τακ τακ! Επισης θελω να πω οτι ειναι μια χαρα κελαιδανε τρωνε ολα κανονικα... Και κατι ακομα... Οταν τα εχω μεσα αναγκαστικα λογο χωρου παρολο που ειναι μακρυα ενω βλεπονται μαλωνουν τελος παντων και κανει το ενα να φαει το αλλο! Αυτα ειχα να πω... Οποιος ξερει ας βοηθισει... Ευχαριστώ πολυ...
 
οταν τα εχω μεσα αναγκαστικα λογο χωρου παρολο που ειναι μακρυα ενω βλεπονται μαλωνουν
Είναι απαραίτητο για την ηρεμία τους τα ενήλικα αρσενικά να μην έχουν καμία οπτική επαφή.
Αν απουσιάζει η άνεση χώρου τότε ανάμεσα στα κλουβιά μπορεί να τοποθετείται αδιάφανο υλικό που δεν αφήνει την οπτική επαφή. Εγώ παλιά χρησιμοποιούσα χοντρό αδιάφανο νάιλον
Εδω και 10 μερες περιπου τα καναρινια μου ενω τα εχω εξω η και μεσα
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετακινούνται μέσα έξω.
Επιλέγεις την πιο καλή λύση και τα τοποθετείς μόνιμα... αν γίνεται ούτε το καρφάκι που στηρίζονται τα κλουβιά να μην αλλάζεις.
καποιες φορες ανοιγοκληνουν το στομα τους...
Αυτό μπορεί να είναι από κάτι ακίνδυνο έως και σοβαρά ανησυχητικό ως φαινόμενο.
Αν μάλιστα όπως λες ακούς και ήχους τότε καλύτερα είναι να τα πας να τα εξετάσει κάποιος ειδικός...
Αν δεν γίνεται συνέχεια αλλά όταν πλησιάζεις ίσως είναι ένδειξη φόβου...
Από τη ζέστη πάλι κάποιες φορές παρατηρείται παρόμοια συμπεριφορά αλλά τα καναρίνια στη ζέστη χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα. Δοκίμασες μια μπανιέρα με λίγο νερό νωρίς το πρωί αν μειώσει την παρουσία του φαινομένου;
και οταν εχει πολλη ζεστη ενω κοιμουντε ακουω ενα τακ τακ!
Αυτό δεν είναι να το αγνοήσεις... είναι συνεχές το τακ τακ ή απλά κάποιες στιγμές;
Έχεις κάνει κάποια θεραπεία για τα ακάρεα της τραχείας;
 
Σε ευχαριστω πολυ...
Στο ενα εχω κανει ναι... Δυστιχως δεν μπορω να τα εχω μονιμα εξω και γιαυτο τα βγαζω απτο πρωι εξω ως το μεσημερι... Μπανιερα οσο το κανουν αυτο δεν εβαλα γτ φοβηθηκα, αυτο το κανουν μονο οταν εχει πολλη ζεστη.. Ας πουμε σημερα που εχει δροσια δεν το εκαναν καθολου... Και οχι οταν ακουγετε αυτος ο ηχος δεν ειναι συναιχομενος και δεν διαρκει ακουγετε ας πουμε ενα τακ κ σταματαει.. Και συνηθως το κανουν μετα τις τεσσερις τα ξημερωματα...
 
μπανιερα οσο το κανουν αυτο δεν εβαλα γτ φοβηθηκα, αυτο το κανουν μονο οταν εχει πολλη ζεστη.
Ζεσταίνονται τα πουλάκια, βάζε τους μπανιέρα καθημερινά τώρα :)
 
Μακαρι μονο να ειναι απο ζεστη... Ναι θα βαζω απο δω και περα. Σε ευχαριστω Μαρια...
Θα τα πηγαινα στον γιατρο τον καλο που ξερω αλλα ο ανθρωπος βρισκεται σε αδεια.. Θα τον παρω ομως τηλεφωνο να δουμε τι θα μου πει και αυτος...
 
Δυστιχως δεν μπορω να τα εχω μονιμα εξω και γιαυτο τα βγαζω απτο πρωι εξω ως το μεσημερι.
Προσπάθησε να βρεις κάποια μόνιμη λύση στην διαβίωση των πουλιών στο ίδιο μέρος. Το μέσα έξω μπορεί να τα εξοντώσει... ή τουλάχιστο να τα εξαντλήσει οργανικά.
Σε ευχαριστω πολυ...
Σμπανιερα οσο το κανουν αυτο δεν εβαλα γτ φοβηθηκα, αυτο το κανουν μονο οταν εχει πολλη ζεστη..
Το μπάνιο να μπαίνει νωρίς το πρωί ώστε οι ζεστές ώρες της ημέρας να βρίσκουν το πουλί με καθαρό και περιποιημένο πτέρωμα ικανό να κρατήσει ως τέλειος μονωτήρας τη ζέστη μακρυά από το ευαίσθητο κορμάκι τους.
 
Ξεχασα ομως να σας πω... Καποια βραδυα τα ειχα βαλει κοντα σε ανεμιστηρα επειδη ακουσα πως δεν θα τα πειραζε αν ο ανεμιστηρας ηταν μακρυα... Εσεις τι λετε

Προσπάθησε να βρεις κάποια μόνιμη λύση στην διαβίωση των πουλιών στο ίδιο μέρος. Το μέσα έξω μπορεί να τα εξοντώσει... ή τουλάχιστο να τα εξαντλήσει οργανικά.

Το μπάνιο να μπαίνει νωρίς το πρωί ώστε οι ζεστές ώρες της ημέρας να βρίσκουν το πουλί με καθαρό και περιποιημένο πτέρωμα ικανό να κρατήσει ως τέλειος μονωτήρας τη ζέστη μακρυά από το ευαίσθητο κορμάκι τους.
Ναι αλλα αν τους βαζω μπανιερα καθε μερα δεν μπαινουν μερα ανα μερα ας πουμε ναι τοτε μπαινουν
 
Ναι αλλα αν τους βαζω μπανιερα καθε μερα δεν μπαινουν μερα ανα μερα ας πουμε ναι τοτε μπαινουν
Μπάνιο θα κάνουν όποτε αυτά κρίνουν πως το χρειάζονται.
Εμείς βάζουμε για 10-15 λεπτά κάθε πρωί την μπανιέρα με το νερό κι αυτά αποφασίζουν και αν θέλουν... Δοκιμάζουν.
Ξεχασα ομως να σας πω... Καποια βραδυα τα ειχα βαλει κοντα σε ανεμιστηρα επειδη ακουσα πως δεν θα τα πειραζε αν ο ανεμιστηρας ηταν μακρυα...
Κάθε ρεύμα αέρα μπορεί να είναι καταστροφικό για την υγεία τους.
Ποτέ άμεσα πάνω τους ο αέρας του ανεμιστήρα...
Ίσως η ανανέωση του αέρα του χώρου από μακρυά να είναι αρκετή.
 
Μπάνιο θα κάνουν όποτε αυτά κρίνουν πως το χρειάζονται.
Εμείς βάζουμε για 10-15 λεπτά κάθε πρωί την μπανιέρα με το νερό κι αυτά αποφασίζουν και αν θέλουν... Δοκιμάζουν.

Κάθε ρεύμα αέρα μπορεί να είναι καταστροφικό για την υγεία τους.
Ποτέ άμεσα πάνω τους ο αέρας του ανεμιστήρα...
Ίσως η ανανέωση του αέρα του χώρου από μακρυά να είναι αρκετή.
Μαλιστα καταλαβα... Εγω παντως εβαζα μπανιερα για δεκα λεπτα μονο τα μεσημερια γτ ετσι πιστευα πως δεν θα κρυωσουν μιας που τα βγαζω εξω τα πρωινα...

Μαλιστα καταλαβα... Εγω παντως εβαζα μπανιερα για δεκα λεπτα μονο τα μεσημερια γτ ετσι πιστευα πως δεν θα κρυωσουν μιας που τα βγαζω εξω τα πρωινα...
Γιαννη ομως δεν πρεπει να μενουν και λιγο στον ηλιο; Πως τοτε να τους εχω μονο μεσα;
 
Ε φυσικά θα τα βγάζεις τώρα το καλοκαίρι για λίγο έξω. Τώρα δεν έχουμε τον κίνδυνο διαφοράς θερμοκρασίας για να σου κρυώσουν. Απλά θα προσέχεις να μην τα χτυπάει ο ήλιος κατευθείαν. Τις uv τις αντλούν και σε ημισκιά. Και φυσικά υπό την επίβλεψή σου για τον φόβο των αρπακτικών.
 
Ναι εννοειται...
Πριν λιγο πηγα να τα δω και το ενα ηταν ξυπνιο κ το ειδα εκανε κατι περιεργο ανοιγε το στομα του και κουνουσε την γλωσσα του βασικα αυτο το χει ξανα κανει... Και τωρα που το ειδα να το κανει αυτο το εκανε τρις φορες και μετα ειπιε νερο

Αυριο που θελω να φτιαξω τσαι να πιουνε.. Να τα βαλω η οχι;
 
Γιατί είναι ξύπνιο τέτοια ώρα;
Στις τέσσερις τα ξημερώματα κοιμούναι και το κάνουν;
τί θεραπέια έκανες για ακάρεα, πότε και ποιός έκανε την διάγνωση;
να τα βαλω η οχι;
Εννοείς να τους δώσεις τσάι;
 
Αυριο που θελω να φτιαξω τσαι να πιουνε.. Να τα βαλω η οχι;
Φτιάξε τους αλλά να ξέρεις όταν βάζουμε τσάι δεν βάζουμε μπανιέρα ή αν βάλεις θα είναι κι αυτή τσάι γιατί θέλουμε να το πιουν και όχι να πιουν της μπανιέρας το σκέτο.
Πάντως μην σου "κολλάει" η ιδέα των ακάρεων της τραχείας. Όλοι οι γιατροί και οι επιστημονικές μελέτες αναφέρουν πως είναι σπάνια ασθένεια. Δεν ξέρω πως την έχουμε κάνει πρόχειρη διάγνωση.
 
Γιατί είναι ξύπνιο τέτοια ώρα;
Στις τέσσερις τα ξημερώματα κοιμούναι και το κάνουν;
τί θεραπέια έκανες για ακάρεα, πότε και ποιός έκανε την διάγνωση;

Εννοείς να τους δώσεις τσάι;
Δεν ειναι ξυπνιο τωρα κοιμηθηκε, απλα αυτα τα περιεργα τα κανουν συνηθως μετα τις τεσσερις... Ναι εννοω να τα δωσω τσαι
 
Φτιάξε τους αλλά να ξέρεις όταν βάζουμε τσάι δεν βάζουμε μπανιέρα ή αν βάλεις θα είναι κι αυτή τσάι γιατί θέλουμε να το πιουν και όχι να πιουν της μπανιέρας το σκέτο.
Πάντως μην σου "κολλάει" η ιδέα των ακάρεων της τραχείας. Όλοι οι γιατροί και οι επιστημονικές μελέτες αναφέρουν πως είναι σπάνια ασθένεια. Δεν ξέρω πως την έχουμε κάνει πρόχειρη διάγνωση.
Ενταξει Μαρια.. :)
Οχι βρε σιγα μην ειναι ακαρεα, στα ακαρεα κελαιδανε σιγανα... Τα δικα μου κελαιδανε δυνατα... Πιστευω πως δεν θα ειναι κατι κακο... Παντος θα το παω κ στο γιατρο

Ευα συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά εδώ είναι το σημαντικό τι εννοείς; Το καναρίνι ήταν ξύπνιο μέχρι τώρα;
Δεν γινεσαι κουραστικος... Οχι τα βραδυα κοιματε κανονικα, απλα ειχε ξυπνησει πριν ανοιξε το στομα του κουνουσε την γλωσσα του κ μετα ειπιε νερο και κοιμηθηκε

Θελω επισης να ξερω πως αμα εχει κρυο υπαρχει περιπτωση να κρυωνουν κ να κανουν τπτ περιεργο;
 
Δεν γινεσαι κουραστικος... Οχι τα βραδυα κοιματε κανονικα, απλα ειχε ξυπνησει πριν ανοιξε το στομα του κουνουσε την γλωσσα του κ μετα ειπιε νερο και κοιμηθηκε
Πάλι καλά, με τρόμαξες 🙂.
Ναι να τους δώσεις τσάι! Ξέρεις πώς;
Ήδη ειπώθηκε, πορεί να μην έχουν τίποτα, μπορεί ελαφρύ κρύωμα μπορεί όμως και αναπνευστικό. Το καλύτερο θα ήταν μόλις γυρίζει ο γιατρός να τον επισκεφτείς.Χωρίς να σε αγχώνω παρόμοιες αναφορές έκανε και ο πατέρας μου για το καναρίνι του, συν όμως ατονία και απώλεια τραγουδιού και ήταν αναπνευστικό. Όλα πήγαν καλά.
Αν θέλεις ανοίγεις άλλο θέμα, μήπως και σου λυθεί η όποια δυσκολία του να αφήνεις τα πουλάκια μόνιμα έξω.
 
Πάλι καλά, με τρόμαξες 🙂.
Ναι να τους δώσεις τσάι! Ξέρεις πώς;
Ήδη ειπώθηκε, πορεί να μην έχουν τίποτα, μπορεί ελαφρύ κρύωμα μπορεί όμως και αναπνευστικό. Το καλύτερο θα ήταν μόλις γυρίζει ο γιατρός να τον επισκεφτείς.Χωρίς να σε αγχώνω παρόμοιες αναφορές έκανε και ο πατέρας μου για το καναρίνι του, συν όμως ατονία και απώλεια τραγουδιού και ήταν αναπνευστικό. Όλα πήγαν καλά.
Αν θέλεις ανοίγεις άλλο θέμα, μήπως και σου λυθεί η όποια δυσκολία του να αφήνεις τα πουλάκια μόνιμα έξω.
Δεν ξερω τι να πω... Μπα δεν υπαρχει περιπτωση να τα αφησω εξω μονιμα. Γιατι και να βρω λυση για τα αρπαχτικα πουλια δεν μπορω να τα αφησω εξω γτ θα μου τα κλεψουν..στην γειτονια που ζω ειναι πλ επικυνδυνα και ειδη μια φορα παρα λιγο να μου τα κλεψουν.. Ασχετο αλλα τι να κανω...
 
Back
Top