Γενικά Ζευγαρι Παρισινα γαλλικα Κροσσωτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Serinia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Serinia

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2008
Μηνύματα
198
Πόλη
Αθήνα
Φιλοι μου ζητω την βοηθεια σας. Σκεφτομαι να αγορασω ενα ζευγαρι Παρισινα Γαλλικα Κροσσωτα καναρινια. Δεν εχω ομως ιδεα που να ψαξω και ποσο εχουν.Αν καποιος ξερει ας με βοηθησει λιγο, θα το εκτιμουσα πολυ. Και κατι ακομα. Εχω ακουσει κατα καιρους οτι τα θηλυκα αυτα, δεν ειναι καλες μανες και ειτε εγκαταλειπουν τους νεοσσους ειτε δεν καθονται καν να κλωσσησουν.Αληθευει; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.
 
Καλημερα
Θα σε συμβουλευα να περιμενεις μεχρι να αρχισουν οι εκθεσεις των συλλογων
κοντα στο Νοεμβριο εαν δεν βιαζεσαι εκει ειναι το καταλληλοτερο μερος να συναντησεις εκτροφεις του ειδους
να δεις τα πουλια που θελεις και να μαθεις και ολα τα σχετικα για αυτα.

Μπορεις εαν βιαζεσαι να επικοινωνησεις απο τωρα με εκτροφεις του ειδους
στειλε πμ να σου βρω καποια τηλεφωνα απο το συλλογο μου, το ιδιο μπορουν να κανουν και αλλοι φιλοι του φορουμ με τον συλλογο τους εαν θελεις πολυσυλλογικοτητα (α ρε παναθα)

Για το εαν ειναι καλοι γονεις εχω ακουσει και εγω οτι ειναι λιγο δυσκολα
αλλα με οσα ειδα φετος πιστευω οτι ειναι θεμα χαρακτηρα πουλιου και ηλικιας και οχι ρατσας

Για τιμη νομιζω οτι τα ειδα περυσι γυρω στα 35 σε πετ το οποιο ομως εχει σχετικα χαμηλες τιμες.
Μην ξεχνας οτι την τιμη την καθοριζουμε και εμεις
εαν δεν μας αρεσει αυτο που ακουμε δεν αγοραζουμε και το ψαχνουμε

ΜΦΧ
Πανος
 
Αφου σου αρεσει η συγκεκριμενη ρατσα καλο θα ηταν να περιμενεις ακομα 1-2 μηνες οταν οι εκτροφεις θα εχουν προς διαθεση τετοια πουλια. Επισης τωρα ειναι δυσκολο να βρεις φετινο ζευγαρι αφου ειναι ακομη γρηγορα για να ξεχωρισεις το φυλο.
Γενικα τα μεγαλοσωμα καναρινια αλλα και τα σγουρα εχουν τη φημη οτι δεν ειναι και τοσο καλοι γονεις αλλα οπως παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις οπου τετοια πουλια αποδιδουν εξαιρετικα στην αναπαραγωγη.
 
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες και θα ακολουθησω την συμβουλη σας να περιμενω ως τον Νοεμβριο για την αγορα των πουλιων. Θα προσπαθησω νε ερθω σε επαφη απο τωρα με καποιους, για να δηλωσω το ενδιαφερον μου για την αγορα που σκεφτομαι να κανω ωστε να με εχουν υπ΄οψην. Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Φιλικα Καιτη.
 
ολα τα κατσαρα καναρινια εχουν περιεργη συμπεριφωρα. Το καθε πουλι δεν ξερεις τι θα σου κανει.
τα παντοβαν που εχω αλλα ζευγαρια ειναι τελειες μανες ενω αλλα ουτε καν καθονται.
μια αγορα παρισιεν ειναι δυσκολη γιατι μιαζουν πολλυ με τα αντσι και ακομα μια ποιο δυσκολο ειναι πουλια με 35,00 οσο κανουν τα απλα καναρια.

πριν παρεις καποιο πουλι απο αυτη την ρατσα ψαχτω καλα, καλο ειναι να εχεις μαζι σου καποιον που να ξεχωριζει τα παρισιεν απο τα αντζι.
 
μακη τα παρισιεν τα ξερεις.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
αυτο ειναι agi
 
Back
Top