Γενικά Ζητείται βοήθεια στη φροντίδα African Grey Zako

marianna2384

PB Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
397
Πόλη
Ραφήνα
Ζητήται βοήθεια... Εχω εναν ζακο περίπου 11 χρονών, τον εχω εδω και 6 χρόνια κοντά μου, κατ αρχήν μπορώ να μάθω τυ φύλο εχει; και πώς;
όσον αφορα την διατροφή του του δίνω τροφές συσκευασμένες που αγοράζω απο pet shops και συχνά του δίνω και διαφορα φρούτα και λαχανικά. Νομίζω οτι δεν είναι και οτι καλυτερο ομως... Οσον αφορα την τροφή απο τα pet shops που εινα ιστην ουσια κυρίως διάφορα σπόρια. Τι ειναι αυτα τα pellets που πρεπει να τρωνε κανονικα κ που θα τα βρω; Ο Γιώργος μου( ο παπαγάλος) που ίσως τελικά ειναι και Γεωργία, είναι κάπως φιλικός δηλαδή δεν χαλάει το κόσμο με φωνες είναι κοινωνικός ειδικά τα τελευταια χρόνια σφυράει και μπροστά σε ανθρώπους που βλέπει για πρώτη φορά ενω παλιοτερα δεν το εκανε. Δυστυχώς δεν μιλάει και μαλλον ειναι αργά για να το κάνει τώρα κάνει ομως διαφορους ήχους και πολλα πολλα σφυρίγματα! Θα ήθελα πολύ να ακουσω και τη φωνουλα το αλλα παρολο που προσπαθησα αρκετα τα πρωτα χρόνια να τον καταφέρω να πει καμια λέξη δεν τα κατάφερα... Ισως δεν προσπάθησα αρκετά η με τον σωστό τρόπο βέβαια. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι οτι θα ήθελα πολύ να κάτσει ηρεμος να τον χαιδέψω και να αναιβει στο χέρι μου... Εχω προσπαθησει για αυτο (παλιότερα ειδικά γιατί τελευταια τον εχω παραμελήσει) τελος πάντων δείχνει οτι φοβάται και δεν εχει καμία διάθεση να αναίβει πάνω στο χέρι μου, οσο για να τον χαιδέψω μπορεί και να κάτσει λιγάκι αλλα καταλαβαινω οτι φοβάται και πολλές φορές κανει και κινηση να με δαγκώσει. Παλιότερα του είχα ψαλιδίσει και τα φτερα σε ενα pet shop και του ανοιγα το κλουβί του και εβαινε εξω κ εκανε βολτούλες αλλά μετά αποκτήσαμε μια γατούλα και στη συνέχεια κ εναν γατουλη και ήταν λίγο επικύνδυνο να τον αφηνω να τριγυρνά στο σπίτι γι αυτο και οι εξοδοι απο το κλουβι μειώθηκαν μέχρι που εκλείψαν. Το περασμένο καλοκαίρι ομως που μετακόμισα απο το πατρικό μου πήρα τον Γιώργο εννοείται μαζί μου και είναι πάλι μόνος στο σπίτι χωρίς γατούλες οπότε μπορώ να ξαναρχίσω τη προσπάθεια μου μαζί του η είναι αργά τώρα πλέον; Το θέμα μου είναι οτι οσο φοβάται αυτος οταν πάωνα τον χαιδεψω αλλο τόσο φοβάμαι και εγω μην με δαγκώσει... Επίσης κατι ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ που κάνει είναι οτι ενω τον εχω ταίσει μετα απο λίγο χτυπάει με μανία το μπολάκι του φαγητού του με αποτέλεσμα να διμιουργεί παρα πολύ θόρυβο και είναι πολυ μα πολύ σπαστικό ιδιαίτερα οταν ξυπνάς Σαββάτο πρώι κατ αυτον τον τρόπο... Τέλος το κλουβί που του εχω ειναι αρκετα μεγάλο επίσης υπάρχουν και παιχνίδια(με τα οποία δεν παίζει και τα χρησιμοποιεί μόνο οταν νευριαζει για να τα τραβάει) και υπάρχει και πέτρα την οποία ουτε αυτη χρησιμοποιεί. τι να κάνω; οποιος εχει κάτι χρήσιμο να μου πει ας βοηθήσει παρακαλώ γιατί θέλω παρα πολύ να βελτίωσω τη σχέση μου μαζί του αλλα εχω απογόητευτεί...
 
πριν σου πουμε οτιδηποτε, αμα εχεις ορεξη ολα θα γινουν,
ξεκινα διαβασμα στο φορουμ στα αντιστοιχα θεματα για διατροφή, διαμονη, αρρωστιες κλπ κλπ θα βρεις πολλα θεματα για παπαγαλους και θα σου λυθουν πολλες αποριες σου!
το σιγουρο ειναι οτι θα μαθεις πολλα πραματα εδω μεσα οπως ολοι μας!
και στη πορεια οποιες αποριες σου δεν λυνονται γραψτην στο αντισστοιχο θεμα και θα απαντηθει!
περιμενουμε και φοτο απο τον γιωργο σου!
 
Καλησπέρα δεν ξερω πολλα απο παπαγαλους αλλα μηπως τοσο καιρο ειχε εστω και μεσα στο κλουβι του παντα παρεα και συντροφια και τωρα περιπου ενα χρονο ειναι πολλες ωρες μονος του και αναζηταει παρεα; Νομίζω ότι καλυτερα τωρα που μενεις μονη αστον εξω απο το κλουβι μην περιορίζετε μεσα σε αυτο αλλα τουλαχιστον να κανει βολτες μεσα στο σπιτι. Θελω να πιστεύω ότι κατι τον έχει ενοχλησει και αντιδρα έτσι καντου παρεα μιλα του δινετου λιχουδιες εσυ να τις τρωει απο το χερι σου όμως ώστε να αρχισει να γινετε πιο φιλικος και ηρεμος μαζι σου. Τι αλλο να πω πιο πολλα θα σου πουνε αλλοι απο το σαιτε που ξερουνε περισσοτερα
 
Mipos prepei na pernas perisotero xrono mazi tou?! Vgenei katholou ekso apoto klouvi tou? Toulaxiston anikse tin portoula kai katse dipla na tou milisis... taise ton pio sixna apo to xeri... Mporei na mathi akoma polla pragmata ! Den einai arga...auta ta pooulia zoun polla xronia...na mi se mpirazei pou einai 11 xronon...Prospatise perissotera! tha ta kataferis! Kali epitixia!
Oso gia to bolaki tou fagitou...alakse to... (kapoio pou den tha mporei na xtipaei)...
 
Mipos prepei na pernas perisotero xrono mazi tou?! Vgenei katholou ekso apoto klouvi tou? Toulaxiston anikse tin portoula kai katse dipla na tou milisis... taise ton pio sixna apo to xeri... Mporei na mathi akoma polla pragmata ! Den einai arga...auta ta pooulia zoun polla xronia...na mi se mpirazei pou einai 11 xronon...Prospatise perissotera! tha ta kataferis! Kali epitixia!
Oso gia to bolaki tou fagitou...alakse to... (kapoio pou den tha mporei na xtipaei)...

Τον τελευταιο χρόνο τον εχω αφήσει να βγεί απο το κλουβί του πολύ. Για το αν θα πρέπει να περνάω περισσοτερο χρόνο μαζι του είναι σίγουρο αλλα και οταν το εκανα παλιότερα δεν είδα και πολυ βελτίωση... Οταν εννοεις να τον ταίσω απο το χέρι τι εννοείς ακριβώς; Του δίνω σπορια κ φρούτα απο το χέρι μου κ η αντιδρασή του είναι νορμάλ, αυτο εννοείς; η αντα τρώει αποκλειστικα οτι του δίνω εγω; και για το μπολάκι του φαγητού δεν ξέρω πραγματικά τι πρέπει τι κάνω αλλα ετσι όπως ειναι το κλουβί δεν μπορώ να το αλλαξω παρα μόνο να το βγάζω...
 
nai, enoo na tou dosis sporakia, milo apo to xeri sou...na vlepei oti ta xeria sou den kanoun kako s'auton...mono kalo...na mi ta fovate... Kai idika otan einai ekso apo to klouvi!
Kane kapoia voltitsa sta megala Prt...tha sou protinoun diafora mpolakia...Tha vgazeis to palio kai na valis to kainourio...
 
πριν σου πουμε οτιδηποτε, αμα εχεις ορεξη ολα θα γινουν,
ξεκινα διαβασμα στο φορουμ στα αντιστοιχα θεματα για διατροφή, διαμονη, αρρωστιες κλπ κλπ θα βρεις πολλα θεματα για παπαγαλους και θα σου λυθουν πολλες αποριες σου!
το σιγουρο ειναι οτι θα μαθεις πολλα πραματα εδω μεσα οπως ολοι μας!
και στη πορεια οποιες αποριες σου δεν λυνονται γραψτην στο αντισστοιχο θεμα και θα απαντηθει!
περιμενουμε και φοτο απο τον γιωργο σου!

εχω ήδη διαβάσει αρκετά πράγματα και παλιότερα και περισσοτερο σε ξενα sites βεβαια δεν μου εχουν λυθει ολες οι αποριες μου γιατι κάποια πράγματα εινα ιγενικα... Θα συνεχίσω το ψαξιμο πάντως.

φωτο του γιώργου θα βάλω σύντομα... Εννοείτε οτι είναι κούκλος (ή κούκλα αν ειναι θυληκό)!
 
Τι εννοείς εδω;
Kane kapoia voltitsa sta megala Prt...tha sou protinoun diafora mpolakia...Tha vgazeis to palio kai na valis to kainourio...

Συγνωμή αν είναι εντελώς χαζή η ερώτηση αλλα δεν καταλαβαίνω...
 
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι ποτέ δεν είναι αργά, γι' αυτό μην απογοητέυεσαι!
Χρειάζεται χρόνος και πολύ υπομονή και η σχέση σας θα βελτιωθεί. Άφηνε τον να βγαίνει έξω μόνος του, να αρχίσει να προσαρμόζεται στο χώρο, να του μιλάς πολύ και γλυκά, να του δίνεις λιχουδιές και παιχνιδάκια..., να κατάλάβει ότι τον αγαπάς και δεν θα τον πειράξεις...
Επίσης προσπάθησε όσο δύσκολο κι αν είναι να μην δείχνεις ότι τον φοβάσαι όταν παει να σε δαγκώσει, γιατί το καταλαβαίνει και θα σου πάρει τον αέρα...
Όσο για το μπολάκι, έχω την εντύπωση ότι απλά προσπαθεί να σου τραβήξει την προσοχή!
Καλή Επιτυχία :D!
 
Ευχαριστώ κατ αρχην καλα ολα αυτα που μου λες και για το μπολάκι η συμβαινει αυτο που μου λες η τροφη που του δινω δεν ειναι αυτη που πρεπει η ισως και τα δυο... Θα προσπαθήσω να δείξω θάρρος αλλα φοβάμαι μην βρεθώ με κανενα δάχτυλο λιγότερο...
 
Μαριαννα ειναι καλο να αλλαξεις τη διατροφη του. Να σταματησεις τα σπορια και να αγορασεις πελετς! Η αλλαγη δεν πρεπει να γινει αποτομα αλλα σταδιακα. Οταν αγορασεις πελετς να αρχισεις να βαζεις στην αρχη 25% της ποσοτητας που τρωει πελετς και 75% σπορους. Τη δευτερη εβδομαδα να γινει 50%-50% και την επομενη 75% πελετς και 25% σπορους. Η αλλαγη θα γινει ετσι σταδιακα με το λιγοτερο στρες. Μολις δεις οτι τρωει κανονικα τα πελετς τοτε να βαλεις ολη την ποσοτητα τροφης του πελετς. Εμενα τρωει μια γεματη χουφτα την ημερα περιπου. Καλα ειναι να βαζεις λιγο περισσοτερο ωστε καλυτερα να περισσευει λιγο παρα να πειναει. 😉 Προσπαθησε οταν ειναι ηρεμος να του χαιδεψεις το κεφαλι. Μη βαλεις αποτομα το χερι σου πανω του αλλα απο μπροστα του για να σε βλεπει και να μη φοβηθει. Αστον να πιασει τα δαχτυλα σου αν θελει. Αν δοκιμασει να σε δαγκωσει μην τραβηχτεις και μη φωναξεις. Κανε σα να μη συνεβει τιποτα οποτε θα καταλαβει οτι δεν πετυχε τιποτα με αυτη τη συμπεριφορα. Καθισε διπλα του πολλη ωρα ακομη και οταν καθεσαι στον υπολογιστη εχε το κλουβι διπλα σου και αστον εξω. Δωσε του το περιθωριο να σε πλησιασει απο μονος του. Να τρως διπλα του και να κανεις ηχο οπως ''μμμμμ, πολυ ωραιο''! Οι παπαγαλοι ζηλευουν το φαγητο του αλλου και ισως του δωσεις κινητρο να σε πλησιασει. Μη φοβηθεις δωσε του οτι τρως εκτος απο αβοκαντο, κακαο(σοκολατα), κρεμμυδια, καφε και αλκοολ τα οποια απαγορευονται! Φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης αν γινεται καθε μερα! Επιτρεπεται να φανε ακομη και μαγειρεμενο κρεας σε μικρη ποσοτητα.

Οταν τον πλησιαζεις αν δεν θελει να τον ακουμπας ξεκινα απο τα ποδια. Μονο να τα ακουμπας στην αρχη και σιγα σιγα να τον χαιδευεις στα ποδια. Οσο σε συνηθιζει και δεν αντιδραει μπορεις να ανεβαινεις στην κοιλιτσα και οσο πιο πανω σε αφηνει. Το καθε πουλι εχει διαφορετικα σημεια που σε αφηνει ανετα να τον ακουμπησεις ειναι θεμα χαρακτηρα και του δικου μπορεις να τα βρεις μονο εσυ!

Αυτο που κανει με το μπωλ νομιζω πως το κανει για να εχει την προσοχη σου! Απλα αγνοησε τον, ουτε να τον κοιτας αν θελεις να το σταματησει. Αυτη πρεπει να ειναι και η αντιμετωπιση σου σε καθε μη επιθυμητη συμπεριφορα. Αντιθετα σε καθε τι που κανει και σε ευχαριστει να τον επιβραβευεις με τη φωνη σου να του λες οτι ειναι καλο πουλι με ενθουσιωδη φωνη και αν θελεις μια μικρη λιχουδια οπως λιγο μπισκοτακι η λιγο κασερακι η οτι αλλο του αρεσει παρα πολυ. Συντομα θα καταλαβει τι ειναι καλο να κανει και τι οχι.

Οσο για το φυλο του η μονη σιγουρη μεθοδος ειναι η DNA εξεταση αιματος. Αν βαλεις φωτο ισως απο καποια οπτικα σημαδια καταλαβουμε κατι αλλα μπορει να μην ειναι και σιγουρο. Δες λιγο και εδω εχει καποια λινκ που εξηγουνε τα οπτικα σημαδια του φυλου... https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-παπαγάλου-Ζακο.2184/
 
Μαριαννα ειναι καλο να αλλαξεις τη διατροφη του. Να σταματησεις τα σπορια και να αγορασεις πελετς! Η αλλαγη δεν πρεπει να γινει αποτομα αλλα σταδιακα. Οταν αγορασεις πελετς να αρχισεις να βαζεις στην αρχη 25% της ποσοτητας που τρωει πελετς και 75% σπορους. Τη δευτερη εβδομαδα να γινει 50%-50% και την επομενη 75% πελετς και 25% σπορους. Η αλλαγη θα γινει ετσι σταδιακα με το λιγοτερο στρες. Μολις δεις οτι τρωει κανονικα τα πελετς τοτε να βαλεις ολη την ποσοτητα τροφης του πελετς. Εμενα τρωει μια γεματη χουφτα την ημερα περιπου. Καλα ειναι να βαζεις λιγο περισσοτερο ωστε καλυτερα να περισσευει λιγο παρα να πειναει. 😉 Προσπαθησε οταν ειναι ηρεμος να του χαιδεψεις το κεφαλι. Μη βαλεις αποτομα το χερι σου πανω του αλλα απο μπροστα του για να σε βλεπει και να μη φοβηθει. Αστον να πιασει τα δαχτυλα σου αν θελει. Αν δοκιμασει να σε δαγκωσει μην τραβηχτεις και μη φωναξεις. Κανε σα να μη συνεβει τιποτα οποτε θα καταλαβει οτι δεν πετυχε τιποτα με αυτη τη συμπεριφορα. Καθισε διπλα του πολλη ωρα ακομη και οταν καθεσαι στον υπολογιστη εχε το κλουβι διπλα σου και αστον εξω. Δωσε του το περιθωριο να σε πλησιασει απο μονος του. Να τρως διπλα του και να κανεις ηχο οπως ''μμμμμ, πολυ ωραιο''! Οι παπαγαλοι ζηλευουν το φαγητο του αλλου και ισως του δωσεις κινητρο να σε πλησιασει. Μη φοβηθεις δωσε του οτι τρως εκτος απο αβοκαντο, κακαο(σοκολατα), κρεμμυδια, καφε και αλκοολ τα οποια απαγορευονται! Φρεσκα φρουτα και λαχανικα εποχης αν γινεται καθε μερα! Επιτρεπεται να φανε ακομη και μαγειρεμενο κρεας σε μικρη ποσοτητα.

Οταν τον πλησιαζεις αν δεν θελει να τον ακουμπας ξεκινα απο τα ποδια. Μονο να τα ακουμπας στην αρχη και σιγα σιγα να τον χαιδευεις στα ποδια. Οσο σε συνηθιζει και δεν αντιδραει μπορεις να ανεβαινεις στην κοιλιτσα και οσο πιο πανω σε αφηνει. Το καθε πουλι εχει διαφορετικα σημεια που σε αφηνει ανετα να τον ακουμπησεις ειναι θεμα χαρακτηρα και του δικου μπορεις να τα βρεις μονο εσυ!

Αυτο που κανει με το μπωλ νομιζω πως το κανει για να εχει την προσοχη σου! Απλα αγνοησε τον, ουτε να τον κοιτας αν θελεις να το σταματησει. Αυτη πρεπει να ειναι και η αντιμετωπιση σου σε καθε μη επιθυμητη συμπεριφορα. Αντιθετα σε καθε τι που κανει και σε ευχαριστει να τον επιβραβευεις με τη φωνη σου να του λες οτι ειναι καλο πουλι με ενθουσιωδη φωνη και αν θελεις μια μικρη λιχουδια οπως λιγο μπισκοτακι η λιγο κασερακι η οτι αλλο του αρεσει παρα πολυ. Συντομα θα καταλαβει τι ειναι καλο να κανει και τι οχι.

Οσο για το φυλο του η μονη σιγουρη μεθοδος ειναι η DNA εξεταση αιματος. Αν βαλεις φωτο ισως απο καποια οπτικα σημαδια καταλαβουμε κατι αλλα μπορει να μην ειναι και σιγουρο. Δες λιγο και εδω εχει καποια λινκ που εξηγουνε τα οπτικα σημαδια του φυλου... https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-παπαγάλου-Ζακο.2184/

Σταύρο σε ευχαριστώ πολύ, κάποια απο αυτα που μου εγραψες τα εχω ξαναδιαβάσει και εχω προσπαθήσει να τα κάνω, αυτο που με προβήματιζει περισσοτερο ειναι νομιζω αν κανω αυτο με το χερι και προσπαθησω να του χαιδεψω εστω τα ποδια θα μου κανει το χερι διαμπερες μαλλον, αλλα αν ασχοληθω περισσοτερο μαζι του νομιζω οτι θα καταφερω κατι... Μολις παω σπιτι σημερα θα ξεκινησω εκστρατεια επανασυνδεσης και θα σου γραψω αυριο νεα.
Ευχαριστωω πολύ για τον χρόνο σου και τις χρησιμες συμβουλές σου!
 
marianna πριν απο 2-3 μηνες απεκτησα τον δικο μου σε ηλικια 15 χρονων περιπου. Δεν μπορω να πω οτι ηταν αγριος αλλα δεν ειχε βγει ποτε απο το κλουβι του τα προηγουενα χρονια ουτε καθονταν να τον χαιδεψεις γιατι δεν ειχε μαθει το χερι. Κοιτα στο θεμα μου να δεις σε 1-2 μηνες σε τι σημειο εξικοιωσης ειχαμε φτασει και διαβασε για να σου λυθουν και πολλες αποριες που ειχα και εγω. Ακομα δεν ανεβαινει στο χερι μου αλλα τον παιρνω εγω πανω μου η διπλα μου και παιζουμε. Με αφηνει, και το θελει, να τον χαιδευω συνεχεια στο κεφαλι, στο σβερκο δηλ. Αρα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο, κοιτα τα βιντεακια που εχω βαλει για να πειστεις οτι και συ μπορεις και εμενα ηταν και μεγαλυτερος σε ηλικιακαι ουτε με ηξερε εμενα, ενω εσυ τον εχεις και 6 χρονια!
https://community.petbirds.gr/threads/Ο-Αρθούρος-ο-african-grey-μου.1859/
 
Μαριαννα να σαι καλα! αλλα... :D... Δε με λενε Σταυρο... :24::24:

Σταυρο με προλαβες... σβηστο αν θελεις! 😉
 
Επισης οσον αφορα αυτο με το μπολ ξεχασα να σου γραψω οτι εχω προσπαθησει και να μην του δινω σημασια και δυστυχως του εχω φωναξει κιολας... Βεβαια το μετανιωσα και επιασεμονο την πρωτη φορα. Αν δεν πειναει μαλλον το κανει για να ασχοληθω μαζι του οντως... Θελω τοσο μα τοσο πολυ να τα παω καλα μαζι του... Και λυπαμαι για τον χρονο που εχασα αλλα ελπιζω να μην ειναι αργα! Επίσης στο σπιτι δεν μενω μονη μεσω με τον συντροφο μου που δεν ξερω αν ο γιωργος η η γεωργια συμπαθει η οχι... Πιστευεις ειναι καλυτερα να ασχολουμε αποκλειστικα εγω μαζι του με την διατροφη του κτλ η να το κανουμε απο κοινου ωστε να μην προσκοληθει μονο σε εναν ανθρωπο;
 
Χιλια συγνωμη παιδια... Ειναι η ωρα να φυγω απο τη δουλεια και βιαζομαι να τα δω ολα αυτα τα καλα που μου γραφετε και επειδη παρ ολο που ειμαι χρηστης του ιντερνετ χρονια ποτε μα ποτε μεχρι εχτες δεν ειχα ασχοληθει με forums και εχω μπερδευτει λιγακι...sorry δειξτε κατανοηση...
 
Επισης οσον αφορα αυτο με το μπολ ξεχασα να σου γραψω οτι εχω προσπαθησει και να μην του δινω σημασια και δυστυχως του εχω φωναξει κιολας... Βεβαια το μετανιωσα και επιασεμονο την πρωτη φορα. Αν δεν πειναει μαλλον το κανει για να ασχοληθω μαζι του οντως... Θελω τοσο μα τοσο πολυ να τα παω καλα μαζι του... Και λυπαμαι για τον χρονο που εχασα αλλα ελπιζω να μην ειναι αργα! Επίσης στο σπιτι δεν μενω μονη μεσω με τον συντροφο μου που δεν ξερω αν ο γιωργος η η γεωργια συμπαθει η οχι... Πιστευεις ειναι καλυτερα να ασχολουμε αποκλειστικα εγω μαζι του με την διατροφη του κτλ η να το κανουμε απο κοινου ωστε να μην προσκοληθει μονο σε εναν ανθρωπο;

Να σε ρωτησω κατι; γιατι το μπολ του μενει αδειο; τα πουλια πρεπει να εχουν προσβαση σε τροφη και καθαρο νερο 24 ωρες το 24ωρο!

Αφου μενεις με το συντροφο σου μπορει να τιθεται και θεμα ζηλειας. Και να σε δαγκωνει για να σε κραταει σε επαγρυπνηση απο το συντροφο σου που ισως τον θεωρει απειελη. Τοτε πρεπει να σχοληθει και ο συντροφος σου για να κοινωνικοποιηθει ο παπαγαλος σου και με τους 2 αφου μενετε ολοι μαζι. Να κανει και αυτος τα ιδια αλλα σε διαφορετικο χρονο απο εσενα. Εαν δε θελει να ασχοληθει η δεν εχει υπομονη τοτε απλα να βρει μια ξεχωριστη λιχουδια που του αρεσει πολυ και να του τη δινει μονο αυτος εσυ οχι και να του λεει μερικες καλες κουβεντες με ενδιαφεροντα τονο φωνης για το πουλι! Ετσι θα τον συνδυασει με ευχαριστη αισθηση και θα σταματησει να ειναι νευρικος αν αυτος ειναι ο λογος.
 
Back
Top