Γενικά Πήρα African grey zako

Αχου! Φαινεται να είναι πολύ όμορφο και υγιές πουλί, να σου ζήσει και εύχομαι να έχετε μια αρμονική συμβίωση! Θα περιμένουμε να μας ενημερώνεις για την πορεία της σχέσης σας!
 
Siggnomi, o papagalos den exei klouvi? H kati mou ksefige? (elpizo)...Tha ton kratas panta sto stant me alisida?
O papagalos xreazete diko tou xoro na kinite! Den mporei na kathete panta sto stant...Mono otan ton vgazeis apo to klouvi gia 2-3 ores tin imera ton vazeis sto stant...An ton exeis sto spiti GIATI evales alesida? tha arostisi h tha arxizei na madaei ta ftera tou... Ta koutavia mporoune na pane sto allo domatio...
δεν γινεται τα κουταβια να πανε σε αλλο δωματιο.
η αλυσιδα θα βγει και γρηγορα, το θεμα ειναι πως, που δεν θα με αφησει να την βγαλω ησυχα.
οσο για το σταντ πιστευω οτι μπορει να ειναι και καλυτερο. Οπως συνηθισει πιστευω ειναι.
 
δεν γινεται τα κουταβια να πανε σε αλλο δωματιο.
η αλυσιδα θα βγει και γρηγορα, το θεμα ειναι πως, που δεν θα με αφησει να την βγαλω ησυχα.
οσο για το σταντ πιστευω οτι μπορει να ειναι και καλυτερο. Οπως συνηθισει πιστευω ειναι.


Σε τοσο απλο σταντ εννοω που δεν ειναι δεντρο με πολλα κλαδια, τα παιχνιδια που θα τα κρεμασεις; Το πουλι χρειαζεται διαρκη ενασχοληση, δεν μπορει να καθεται σε ενα μονο ξυλο και να κοιταζει τους τοιχους...
 
δεν γινεται τα κουταβια να πανε σε αλλο δωματιο.
η αλυσιδα θα βγει και γρηγορα, το θεμα ειναι πως, που δεν θα με αφησει να την βγαλω ησυχα.
οσο για το σταντ πιστευω οτι μπορει να ειναι και καλυτερο. Οπως συνηθισει πιστευω ειναι.

Βγάλτην εσύ και ας τσιτωθεί και λίγο. Προκειμένου να τσιτώνεται συνέχεια δεν θα πάθει και τίποτα.
 
να σαι καλα φιλε βαλαντη.
υπαρχει καποιο σταντ αλλα να μην ειναι και πολυ μεγαλο με κλαδια για να δω;οχι καμια μουφια. Και να χει και δισκο για τα σκουπιδακια.
 
Να τον χαίρεσαι, είναι πανέμορφος! Κι εγώ συμφωνώ με την αλυσίδα, νομίζω ότι η κατασκευή που πρότεινε η Πωλίνα είναι καλή, ειδικά αν έχει λίγο "αέρα" το λουράκι και μπορεί να πετάει σε μια αξιοπρεπή ακτίνα.
 
Ουτε κι εγω καταλαβα για ποια κατασκευη μιλαει, μηπως για τα κλαδια; Κι αν ειναι να τον εχω με λουρια δεν τον αφηνω με το αλυσιδακι;
χτες με αφησε και τον χαιδεψα στην ραχη του, καλο σημαδι αυτο.
 
Εννοώ αυτό που είναι σα λουράκι (λάθος επιλογή λέξης έκανα, γι' αυτό σε μπέρδεψα)
 
Ουτε κι εγω καταλαβα για ποια κατασκευη μιλαει, μηπως για τα κλαδια;

Για το bird harness έγραψε

κι αν ειναι να τον εχω με λουρια δεν τον αφηνω με το αλυσιδακι;

Νομίζω πως είναι πολύ καλύτερο και πολύ πιο ασφαλές από την αλυσίδα. Τη βγάζεις αν του έχεις περάσει το bird harness. Αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να την έχεις βγάλει ήδη...

χτες με αφησε και τον χαιδεψα στην ραχη του, καλο σημαδι αυτο.

Ναι είναι καλό σημάδι! Προσπάθησε και θα ανέβει και στο χέρι σου! Προσοχή! Μη τον πιέζεις γιατί θα απομακρυνθεί!
 
To bird harness δεν ειναι για να το φοραει το πουλι σε μονιμη βαση διοτι στο τελος θα το κοψει με το ραμφος του αλλα για εξωτερικη βολτα! Ειναι το πλεον ασφαλες εξαρτημα που κυκλοφορει σε ολον τον κοσμο για παπαγαλους. Επισης πρεπει να το κανεις παραγγελια απο εξω... Η αλυσιδα δεν ειναι ασφαλης και απορω γιατι επιμενεις...

Με την αλυσιδα τον ειχανε εκει που τον αγορασες; Αν ειναι εξημερωμενος θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα για να δεθει μαζι σου, ηδη που σε αφησε να τον χαιδεψεις ενω τον εχεις μολις 2 μερες ειναι πολυ καλα!
 
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον πας εκει απ'οπου τον αγορασες. Οπως ξερανε να τη βαλουνε θα ξερουνε και να τη βγαλουνε. Προφανως πρεπει να τον πιασουνε με μια πετσετα και να τον ακινητοποιησουνε διοτι υπαρχει κινδυνος να τραυματιστει αν κουνηθει την ωρα που καποιος προσπαθει να ανοιξει τον κρικο. Εαν ξερεις και καποιον πτηνιατρο μπορεις να τον πας κι εκει, αλλα επειδη βλεπω εισαι στην Κρητη δεν ξερω αν τα παιδια εχουνε δωσει τα στοιχεια καποιου απο Κρητη.

Ριξε μια ματια κι εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Ααα πήρες τελικά... Κατ αρχήν ελπίζω να του έχεις βγάλει την αλυσίδα του καημένου! Απαράδεκτο... Αν δεν υπάρχει αλλη λυση με τα κουτάβια που λες οτι εχεις, καλυτερα να του πάρεις ενα κλουβι κ μέχρι να δεις τι θα κάνεις να τον εχεις στο κλουβι. Καλύτερα απο το να ειναι αλυσιδωμένο σαν κατάδικος! Α πα πα, σορρυ αλλα φαντάζομαι τον δικό μου έτσι κ δεν μπορώ! Όσο για το οτι θες να τον εχεις μόνιμα στο stand εγω προσωπικά δεν συμφωνω... Και προτίνω ενα μεγάλο κλουβι και με οριζόντια και με κάθετα κάγκελα που να ανοίγει στο πάνω μέρος οπου εκει μπορείς να τοποθετησεις ενα ξύλο και οταν θέλει να βγαίνει εξω να κάθεται εκει... Οσο για το Αλ... Εμένα δεν μου αρέσει... Μου θυμίζει Αλ Μπάντυ (απο το παντρεμένοι με παιδιά...) Αλ;αλλα αν σου αρέσει εσενα καλώς.
Να σου ζήσει πάντως είναι γλύκας! Εύχομαι να τα πάτε καλά και συντομα να γίνεται φιλαράκια!
 
αληθεια νομιζω οτι τον δικο σου τον ειχες παρει μαζι σου σε διακοπες;η κανω λαθος, που τον εβαζες,θα ηταν μια καλη πληροφορια.
για ατυχημα με την αλυσιδα δεν νομιζω, δεν ειναι κι απο χαρτι το ποδι του παπαγαλου, ομως θα βγει.
για κλουβι το σκεφτηκα και μαλλον θα του παρω.
το ονομα προεκυψε απο τον αγαπημενο μου ηθοποιο,al pacino.
καποιο αλλο ονομα; Εκτος απο ελληνικα
 
αληθεια νομιζω οτι τον δικο σου τον ειχες παρει μαζι σου σε διακοπες;η κανω λαθος, που τον εβαζες,θα ηταν μια καλη πληροφορια.
για ατυχημα με την αλυσιδα δεν νομιζω, δεν ειναι κι απο χαρτι το ποδι του παπαγαλου, ομως θα βγει.
για κλουβι το σκεφτηκα και μαλλον θα του παρω.
το ονομα προεκυψε απο τον αγαπημενο μου ηθοποιο,al pacino.
καποιο αλλο ονομα; Εκτος απο ελληνικα

Από χαρτί δεν είναι αλλά ούτε και απο ατσάλι, έπρεπε ήδη να είχες αφαιρέση την αλυσίδα εδώ και 2 μέρες που τον έχεις. Δεν σκέφτεσαι σωστά και λυπάμαι που στο λέω.
Φιλικά
 
Back
Top