Γενικά Πήρα African grey zako

εγω περιμενω φωτο του παπαγαλου σου. Θελω να τον δω χωρις την αλυσιδα να χαρω και εγω και ολοι μας.. Περιμενουμε...🙄
εννοειται,θα βαλω αργοτερα, λοιπον του εβαλα κλουβι ομως δεν τον βλεπω και τοσο ενθουσιασμενο, μαλλον το σταντ του αρεσε περισσοτερο.
 
αυτο που ολοι ζητησατε ακολουθει πιο κατω σε φωτο.
σημερα ειναι λιγο πιο ενεργητικος, ανεβοκατεβαινει μονος του το κλουβι γυρω γυρω στα καγκελα, ανεβαινει στο terra που εχω το φιδι που ειναι ακριβως διπλα του και ψαχνει μες στην περιεργεια.

m1f1y59nhp9t9ohkjxxb_thumb.jpg
d9o8niqd0h1x92ycpmji_thumb.jpg
0id3lg63wq1yrv825tPB_thumb.jpg

bleeyj8zhj9oj5ztb1z5_thumb.jpg
 
Vendetta ενας κουκλος ειναι! Να τον χαιρεσαι. Κ η κλουβαρα του πολυ ωραια κ γεματη παιχνιδια! 😛το σταντ γενικα αποτι εχω καταλαβει αρεσει παντα στους παπαγαλους περισσοτερο αλλα κ ενα κλουβι παντα χρειαζεται πιστευω. Γιατι εαν καποιες φορες λειπεις ειναι νομιζω απαραιτητο να τον βαζεις μεσα. Εαν ενα πουλακι ειναι εξω δε ξερεις τι μπορει να παθει. Ισως ειμαι υπερβολικη αλλα μποριε να πεταξει να φυγει απο καποιο πααθυρο που εχεις αφησει καταλαθος ανοιχτο, ακομα κ να δαγκωσει καλωδια κ να παθει κακο. Οποτε καλυτερα που εχεις κ το κλουβακι του!
 
πολυ ωραιο το κλουβι. μπραβο!
πολυ ομορφος ο παπαγαλος σου!
 
παιδια να στε καλα σας ευχαριστω πολυ, βασικα αφου εβαλα το κλουβι δεν θα χρησιμοποιω το σταντ, η αληθεια ειναι οτι στο κλουβι τον βλεπω πιο ενεργητικο στο σταντ κοιμοταν πολλες φορες.
το θεμα ειναι οτι δεν μπαινει ακομα μεσα και δεν βλεπω και να χει φαει παρα μονο φυστικια που του εδωσα εγω.
τα φτερα δεν τα χω κοψει εγω, που να το τολμησω αλλωστε,θα με φαει αν το τολμησω τωρα, ειναι ακομα φοβισμενος.
 
Πολυ καλη η αγορα σου και μπραβο σου!

Το μπλε εκεινο που εχεις κρεμασμενο απο το ταβανι του κλουβιου ειναι sand perch δηλαδη πατηθρα απο αμμο για να κραταει τα νυχια και το ραμφος στο σωστο μεγεθος και σχημα οποτε δεν εξυπηρετει το σκοπο του εκει που το εβαλες.:D Τα φτερα δεν του τα εκοψες εσυ αλλα ειναι κομμενα απο αλλον σιγουρα και πολυ αυστηρα μαλιστα, γι αυτο δεν ειχε επιχειρησει να κουνηθει απο το σταντ. Το οτι κοιμοτανε μπορει να οφειλοτανε σε ανια απο ελλειψη ασχολιας στο σταντ αφου ειχε και μονο ενα μερος να σταθει η στο οτι το σταντ ηταν πολυ ξενο γι αυτον και τον στρεσαρε και η αλυσιδα αν πιο πριν τον ειχανε σε κλουβι! Θα σου προτεινα να δοκιμασεις πελετς για βασικη διατροφη καθως οι σποροι και ειδικα οι ηλιοσποροι που τους αρεσουν πολυ ειναι μονο λιπος και δεν προσφερουν τιποτε απολυτως στο πουλι, μου το ειπε ο κτηνιατρος και το εχω διαβασει στα περισσοτερα ξενα sites. Αν σ' ενδιαφερει κανε μια αναζητηση και θα βρεις πολλα για τα πελετς εδω στο φορουμ! 😉
 
οι ηλιοσποροι φοιβο εχουν ΟΛΟ το συμπλεγμα των βιταμινων Β, ειναι απαραιτητο διατροφικο στοιχειο ΑΛΛΑ με μετρο
 
Μπροστα στο ποσοστο λιπους που περιεχουν τα υπολοιπα ειναι σχεδον μηδαμηνα, υπαρχουν εξαλλου τοσες ωφελιμες τροφες οπως φρεσκα λαχανικα και φρουτα που δεν περιεχουν τοσα λιπαρα.
 
με το βγαλσιμο τις αλυσιδας συμφωνω και εγω, βρες ομως καποιον που ξερει σιγουρα να κοβει φτερα και θα δεις πολλα παιχνιδια απο τον παπαγαλο σου
 
Βάλε του παιχνιδάκια να ασχολείται. Μπορείς να του πάρεις παιχνίδια από τα jumbo bebe για μωρά που είναι πάμφθηνα και ασφαλή.Αυτό κάνω εγώ και έχω πολλά. Κάθε εβδομάδα μπορείς να τους αλλάζεις θέση για να ψάχνει να τα βρεί.Αν κάποιο γίνει το αγαπημένο του να το αφήνεις. Με αυτό θα δεις τι του αρέσει ξύλινα πλαστικά μικρά μεγάλα αλλά πάντα να είναι ασφαλή. Πειραματίσου και πίστεψέ με θα ανακαλύψεις απίστευτες δεξιότητες στον φίλο σου.
 
με το βγαλσιμο τις αλυσιδας συμφωνω και εγω, βρες ομως καποιον που ξερει σιγουρα να κοβει φτερα και θα δεις πολλα παιχνιδια απο τον παπαγαλο σου
τα φτερα του τα θελω καλα κομμενα κι οχι να τον ψαχνω σε κανενα γειτονικο μπαλκονι
 
ερχομαι ξανα στο θεμα.
λοιπον τον εχω 2 βδομαδες και κατι αν θυμαμαι καλα.
προς το παρον δεν με αφηνει να τον ανεβασω στο χερι μου, δεκτον.
οταν πλησιαζω το ραμφος του με το δαχτυλο μου με αφηνει να του το αγγιξω ομως αν θελησω να τον χαιδεψω τοτε τραβαει μια πολυ βραχνη στριγγλια. Γιατι.
οταν του δινω φυστικια ειναι πολυ προθυμος να τα δεχτει και να τα παρει αφοβα.
 
αρχή ειναι ακομα!
μην απογοητευεσαι, δοστου χρονο και εσυ να εισαι ηρεμος και να δειχνεις οτι δεν τον φοβασαι, ηρεμες και απαλες κινησεις κοντα του.

οταν του δεινεις το χερι σου σου πιανει τα δαχτυλα σου με το ραμφος να τα εξερευνησει. Αμα δεν εχει μαθει ακομα το χερι πως να ανεβει και απανω του;
εχεις δρόμο μπροστά σου.
 
ερχομαι ξανα στο θεμα.
λοιπον τον εχω 2 βδομαδες και κατι αν θυμαμαι καλα.
προς το παρον δεν με αφηνει να τον ανεβασω στο χερι μου, δεκτον.
οταν πλησιαζω το ραμφος του με το δαχτυλο μου με αφηνει να του το αγγιξω ομως αν θελησω να τον χαιδεψω τοτε τραβαει μια πολυ βραχνη στριγγλια. Γιατι.
οταν του δινω φυστικια ειναι πολυ προθυμος να τα δεχτει και να τα παρει αφοβα.


καλημερα σε ολους! 🙂
εχω βρει ενα παρα πολυ καλο site για εκπαιδευση παπαγαλων
www.birdtricks.com
αν βρεισ λιγο χρονο εξερευνησε το και ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησει πολυ!
να ξερεισ παντοσ οτι χρειαζεται παρα πολυ υπομονη, ηρεμια και να του αφιερωνεισ οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο μπορεισ!
δεν ειναι καθολου δυσκολο να εκπαιδευτουν γιατι ειναι πανεξυπνα πουλια.
 
Back
Top