Γενικά Πήρα African grey zako

Φίλε μου καταλαβαινω απολυτα οτι γινομαστε φορτικοι με το να σου λεμε απλα βγαλε την αλυσιδα.. Εγω θα σου προτεινω το εξης: παρε μια πενσα κ κοψε την αλυσιδα σε αυτο το σημειο που σου δειχνω κ οταν το πουλακι σε εμπιστευεται πλεον, απλα ξεκουμπωνεις τον κρικο κ εισαι πλεον οκ.
 
Alesida einai poli epikindini...epidi an o Papagalos tha tpomaksei (ena apotoma kornarisma tou aytokinitou, seismo, diafora antikimena) mporei na pidiksei kato apotoma, h na prospathi na petaksei...Kai peftontas kato spaei to podi tou poli eykolo epidi h alesida ton krataei mono sto podi eno to bird harness ton krataei se olo to soma...
 

Συνημμένα

  • 95580293_e3952f24c0.webp
    95580293_e3952f24c0.webp
    10,4 KB · Προβολές: 68
ωραιος ο νεος... Ναστε καλα και οι δυο και θα περασετε καλα..
μιας λοιπον και γινετε λογος τοσος για την αλυσιδα να σας πω και γω κατι
και γω εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα.. Πριν σας γνωρισω εδω ειχα αλλη
αποψη για την αλυσιδα.. Την πιστευα για την καλιτερη λυση.. Ακομα και κτηνιατρος μου την ειχε προτινει.. Το θεμα ηταν πως ο δικος μου ο παπαγαλος δεν την ηθελε.. Μια φορα του την εβαλα και προσπαθουσε 3 ωρες να την βγαλει..στον πορο περσι γνωρισα
ενα φοβερο παπαγαλο..ηταν στο μπαλκονι του σπιτιου αφημενος με μια αλυσιδα στο
ποδαρακι του..στη τρελη χαρα ηταν το πουλι.. Καθομουν με τις ωρες και τον χαζευα
μεχρι που γνωρισα και τον ιδιοκτητη του και πιασαμε την κουβεντα για το θεμα της
αλυσιδας.. Μουπε πως πριν την βαλει επειδη τουχε κοψει και τα φτερα κοντεψε να το χασει επειδη επεσε στο δρομο και στο τσακ το προλαβε απο τις γατες.. Και πως το πουλι
κανει σα τρελο απο τη χαρα του καθε μερα οταν του τη βαζει και το αφηνει στο μπαλκονι.. Το βραδυ το ξαναβαζει μεσα..
και μη βιαστειτε να μου χυμηξετετ .. Εγω απλα σας λεω τι ειδα
 
ωραιος ο νεος... Ναστε καλα και οι δυο και θα περασετε καλα..
μιας λοιπον και γινετε λογος τοσος για την αλυσιδα να σας πω και γω κατι
και γω εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα.. Πριν σας γνωρισω εδω ειχα αλλη
αποψη για την αλυσιδα.. Την πιστευα για την καλιτερη λυση.. Ακομα και κτηνιατρος μου την ειχε προτινει.. Το θεμα ηταν πως ο δικος μου ο παπαγαλος δεν την ηθελε.. Μια φορα του την εβαλα και προσπαθουσε 3 ωρες να την βγαλει..στον πορο περσι γνωρισα
ενα φοβερο παπαγαλο..ηταν στο μπαλκονι του σπιτιου αφημενος με μια αλυσιδα στο
ποδαρακι του..στη τρελη χαρα ηταν το πουλι.. Καθομουν με τις ωρες και τον χαζευα
μεχρι που γνωρισα και τον ιδιοκτητη του και πιασαμε την κουβεντα για το θεμα της
αλυσιδας.. Μουπε πως πριν την βαλει επειδη τουχε κοψει και τα φτερα κοντεψε να το χασει επειδη επεσε στο δρομο και στο τσακ το προλαβε απο τις γατες.. Και πως το πουλι
κανει σα τρελο απο τη χαρα του καθε μερα οταν του τη βαζει και το αφηνει στο μπαλκονι.. Το βραδυ το ξαναβαζει μεσα..
και μη βιαστειτε να μου χυμηξετετ .. Εγω απλα σας λεω τι ειδα
 
επειδη το ειδες δε σημαινει οτι ειναι και σωστο!
τουχε κοψει και τα φτερα κοντεψε να το χασει επειδη επεσε στο δρομο και στο τσακ το προλαβε απο τις γατες..
Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι ο συγκεκριμενος κυριος δεν θα επρεπε να εχει προβει στην αγορα αυτου του πουλιου, αφου δεν μπορει να ανταπεξελθει στα καθηκοντα του.


Πρεπει ολοι μας πλεον να καταλαβουμε οτι εχουμε ευθυνες απεναντι στα κατοικιδια μας. Δεν αρκει να θελουμε πρεπει και να μπορουμε!

φιλικα ερινα
 
Ωραια συμπεριφορα προς το ζωο ειναι αυτη δηλαδη; Να δενεις τον παπαγαλο απο το ποδι και να τον αφηνεις στο μπαλκονι ολη μερα; Τι θα πει του επεσε στο δρομο; Γιατι να του πεσει; Αυτος δεν ειναι ο υπευθυνος; Και γιατι να βρισκεται το πουλι επι μονιμου βασεως στο μπαλκονι; Οι παπαγαλοι αυτοι φτανουνε τη νοημοσυνη ενος 5 χρονου παιδιου και το συναισθηματικο κοσμο ενος 2 χρονου και ετσι πρεπει να τους αντιμετωπιζει κανεις!
 
και πως το πουλι
κανει σα τρελο απο τη χαρα του καθε μερα οταν του τη βαζει και το αφηνει στο μπαλκονι.. Το βραδυ το ξαναβαζει μεσα..

Το πουλί έκανε σαν τρελό όταν του έβαζε την αλυσίδα γιατί είχε συνδέσει την αλυσίδα με την έξοδο από το σπίτι. Δε χαιρόταν γιατί του έβαζε την αλυσίδα... Ποιο πουλί δε χαίρεται όταν δε βρίσκεται μέσα στους 4 τοίχους και έξω από το κλουβί του;
 
δεν ηταν παρατημενος ο παπαγαλος... Ειχε το σταντ του με φαγητο και ολα τα
καγκελα για να κοβει βολτες.. Τα παραθυρα ηταν ανοικτα και ολο και καποιος εβγαινε
και επαιζε με τον παπαγαλο... Μιλαγε με ολο τον κοσμο απο κατω.. Οι ανθρωποι
που τον εχουν τον αγαπανε πολυ.. Τους γνωρισα.. Απλα ενοιωσα πως ο
δικος μου ο παπαγαλος περνουσε πολυ χειροτερα απ οτι αυτος..η εξοδος του απο το κλουβι ηταν λιγες ωρες τη μερα με το σπιτι κλειδαμπαρωμενο.. Οι δικοι σας οι
παπαγαλοι; Ειναι πολλες ωρες εξω απο το σπιτι;η κλειδαμπαρωμενοι στα 4 ντουβαρια περιμενοντας ποτε θα εχετε χρονο να παιξετε μαζι τους;
 
ρε παιδια οι ανθρωποι που μας περιγραφει ο theo δεν τοκαναν αυτο με την αλυσιδα επειδη δεν αγαπουσαν το πουλι η επειδη δεν τους εννοιαζε!
απο αγνοια το εκαναν αποτι καταλαβα, χωρις να τους ξερω!
επιπλεον δεν εβλεπαν καποια αντιπαθεια απο το πουλι και γιαυτο και το θεωρουσαν καλυτερη λυση!
αφου του παπαγάλου του αρεσε πολυ να ειναι εξω, πιστευαν οτι ετσι ειναι η καλυτερη λυση για την ασφαλεια του πουλιου! Δεν το καταλαβαινετε δηλ; Γιατι να τα ισοπεδονουμε ολα;
γενικα το λεω οτι πολλοι απο εδω ειναι υπερβολικοι σε θέματα με την αγαπη και φροντιδα των φτεροτων μας φιλων σε σημειο να μην μπορουν να δουν καθαρα και αντικειμενικα τα πραγματα! Και η υπερπροστασια δεν νομιζω να κανει πουθενα καλο,ζωντανο παραδειγμα οι υπερπροστατευτικοι γονεις απεναντι σε ενα παιδι!
στο θέμα μας τωρα πιστευει κανενας απο εδω οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν αγαπανε η δεν νοιαζονται για τον παπαγάλο τους;απο την περιγραφη του theo και μονο πειτε μου.
αρα ας μην αρχιζουμε και καταδικάζουμε τους παντες και τα παντα! Αν καποιος κατσει και τουσ εξηγησει τους κινδυνους της αλυσιδας θα το συνηδιτοποιησουν και θα ψαξουν να βρουνε αλλη λυση!
αυτα!
 
και κατι τελευταιο... Το bird harnes... Ολοι γι αυτο μιλαμε αλλα κανενας ακομα
δεν εχει καταφερει να το βαλει στο παπαγαλο του... Μονο η πωλινα αν δεν κανω λαθος
εχει φτιαξει κατι.. Που ακομα στις δοκιμες ειναι..υπαρχει κανενας εδω που που
να το εχει και να το βαζει στον δικο του παπαγαλο;
 
Η ερώτηση σου που θέλει να καταληξεί; Αν εμείς προσέχουμε τους δικούς μας παπαγάλους; Ή αν αυτα που λέμε είναι λάθος; Δεν νομίζω να το έχει κανείς μιας και δεν βλέπω να χρειάζεται σε πολλούς. Η Πωλίνα που το χρειάζεται το έχει και κάνει τις δοκιμές της. Αν θέλετε να έχετε αλυσίδες στα ζώα σας καλύτερα πάρτε σκύλο, πιστεύω ταιριάζει πίο πολύ απο ότι σε έναν παπαγάλο.
Φιλικά
 
εχω εξυπνο παπαγαλο τελικα, παω το μεσημερακι να την βγαλω και τι να δω, δεν χρειαζοταν, ειχε καταφερει και την ειχε βγαλει μονος του, απιστευτο;
ειχε λυγισει το ελασμα και την ειχε βγαλει.
 
Μπράβο στον παπαγάλο αλλά και σε σένα που τελικά πήγες να την βγάλεις. Αυτό κάτι μας λέει που το πουλί την πέταξε μόνο του 😉

Φιλικά
 
εγω περιμενω φωτο του παπαγαλου σου. Θελω να τον δω χωρις την αλυσιδα να χαρω και εγω και ολοι μας.. Περιμενουμε...🙄
 
Mpravo ston papagalo! :D
Kai paidia, to Bird harness pou eftiaksa moupire 4,5 eyro kai 1-1,5 ora doulias...Einai paneykolo! Exo dosei kai instructions...
Apla ego, na sas po tin alithia, den prospatho poli na to vallo ston papagalo mou...diladi to kano otan pezoume...einai arketa imeros...alla akoma den exo poli anagi na ton vgalo ekso...
An oi prospaties mou itane kathemerines tote ta to exi foresei edo kai 2 mines! Eimai sigouri!
 
Back
Top