Ασθένειες Η Ελίνα (parrotlet) κάνει εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Παιδια καλησπερα...η Ελινα σημερα εκανε 3 φορες εμετο...
Το πρωι... Εκανε το 7 αυγο...
Γενικα σε ολη την ωοτοκια, οπως εχω ξανα αναφερει, απο την φωλια σηκωνεται μονο για να πιει νερο... Μονη της δεν τρωει...
Περιμενει απο τον Ντανιελ.
Το μεσημερι, τα έδωσα να φάνε μαρούλι. Τριτη φορα ειναι που τρωνε, σκεφτηκα μηπως την πειραξε αυτο;αλλα δεν θα πειραζε και τον Ντανιελ;
Αυτος παει την ταιζει και αυτη κανει εμετο...
Πηρα τον γιατρο τηλ γιατι δεν μπορω να παω και μου ειπε να δωσω αντιβιωση...
Αντιβιωση δεν εχω στο σπιτι... Εχω μονο προπολη και ριγαναιλεο...
Να δωσω κατι απο αυτα;δεν ξερω τι να κανω...
Της εδωσα καρβουνο να φαει και δεν το ετρωγε.
Μετα το διελυσα στο νερο, προσπαθησα να της το δωσω με συριγγα, αλλα παλι δεν καταφερα...
 
Μηπως το κανει σαν προσομοιωση διαδικασιας ταισματος νεοσσων;
Κατι τέτοιο σκεφτηκα.η οτι ηθελε να ταισει τον Ντανιελ, αλλα την βλεπω ακεφη...
 
Κατ αρχας καπου εχω διαβασει οτι φρουτα λαχανικα σε ωοτοκια να αποφευγουμε! Ας με διορθωσει καποιος γνωστης, κατα δευτερον Ευα τι σημαινει σου προτεινε και δεν εχεις αντιβιωση; Πεταξου να παρεις αφου το προτεινε ο ιατρος σου!
 
Κατ αρχας καπου εχω διαβασει οτι φρουτα λαχανικα σε ωοτοκια να αποφευγουμε! Ας με διορθωσει καποιος γνωστης, κατα δευτερον Ευα τι σημαινει σου προτεινε και δεν εχεις αντιβιωση; Πεταξου να παρεις αφου το προτεινε ο ιατρος σου!
Τακη λογω χρηματων το ειπα αυτο...
Αμα μου ηταν τοσο ευκολο θα την ειχα παει ειδη στο γιατρο.


Εστειλα τον αδερφο μου να παρει...
 
Και εγω για εμετο το βλέπω υπερβολικο αλλα απο την αλλη μηπως εχει κ αλλο συμπτωμα που το ανεφερες στην επαφη σου με τον ιατρο; Μηπως ηταν βιταμινες η κατι αλλο;
[automerge]1558543879[/automerge]
Ποια σου ειπε Ευα;
[automerge]1558544014[/automerge]
Εκτος αν ειναι προληπτικη η αντιβιωση οπως γραφτηκε κ σχολιαστηκε σε αλλο θεμα
 
Αντιβίωση για ποιο λόγο; Σου είπε τι θεωρεί ότι μπορεί να έχει;
οχι, δεν μπορει να υποθέσει...
Και εγω για εμετο το βλέπω υπερβολικο αλλα απο την αλλη μηπως εχει κ αλλο συμπτωμα που το ανεφερες στην επαφη σου με τον ιατρο; Μηπως ηταν βιταμινες η κατι αλλο;
[automerge]1558543879[/automerge]
Ποια σου ειπε Ευα;
[automerge]1558544014[/automerge]
Εκτος αν ειναι προληπτικη η αντιβιωση οπως γραφτηκε κ σχολιαστηκε σε αλλο θεμα
Απο τις 5 και μετα δεν θελει απλως να φαει...
Πινει μονο νερο και φαινεται λιγο ακεφη...

Μου ειπε να παρω την αβιομισιν η την σανταλινα...
Και ειχε μονο την σανταλινα...
 
Εύα μου, τι βγάζει όταν κάνει εμετό;
Στον πρωτο εμετο που εκανε εβγαλε τα σπορια μαζι με κομματια μαρουλιου, στους αλλους δυο μονο σπορια...
 
Τακη λογω χρηματων το ειπα αυτο...
Αμα μου ηταν τοσο ευκολο θα την ειχα παει ειδη στο γιατρο.
*Εστειλα τον αδερφο μου να παρει...
Το ότι ο γιατρός ενημερώθηκε έγκαιρα είναι το πιο σημαντικό Εύα μου...
* Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες... Κάθε 12ωρο σου είπε να δίνεις; Στο στόμα;

Αντιβίωση για ποιο λόγο; Σου είπε τι θεωρεί ότι μπορεί να έχει;

Και εγω για εμετο το βλέπω υπερβολικο αλλα απο την αλλη μηπως εχει κ αλλο συμπτωμα που το ανεφερες στην επαφη σου με τον ιατρο; Μηπως ηταν βιταμινες η κατι αλλο;
Εκτος αν ειναι προληπτικη η αντιβιωση οπως γραφτηκε κ σχολιαστηκε σε αλλο θεμα
Παιδιά με μια αντιβίωση ευρέου φάσματος, μπορεί να προλάβεις πολλά... Εκεί ποντάρουν οι γιατροί, δεν υπάρχει χρόνος για τις όποιες εξετάσεις (ελάχιστες αναλογικά γίνονται, ούτως ή άλλως).
''Τρέχουν'' λοιπόν στα τυφλά να. Προλάβουν.
Με το να δώσει πχ αντιεμετικό δεν θα προλάβει κάτι...
Γρήγορα περαστικά της!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε μπορω να καταλαβω τι εγινε στα καλα καθουμενα και κανει μετο! Μεχρι χτες ηταν μια χαρα δλδ? μαρουλι κακως εδωσες κατα τη γνωμη μου! ακεφη τι εννοεις;
Γιατι; Μπορεις να μου πεις τι να αποφευγω να δινω;
Χθες μαλιστα τα εδωσα να φάνε φακες με σκορδο...
Ακριβώς, στα καλα καθουμενα... Ειδη κουρνιασε στη φωλια για υπνο...
 
Στον πρωτο εμετο που εκανε εβγαλε τα σπορια μαζι με κομματια μαρουλιου, στους αλλους δυο μονο σπορια...
Μήπως τότε απλά προσπαθεί κι αυτή να τον ταισει; Είναι κοντά ο αρσενικός όταν το κάνει; Σου το λέω γιατί αν και μου φαίνεται περίεργο και η δική μου μικρή όταν βλέπει τον Σαχαμπ κοντα της κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά για να ανεβάσει τροφή 🙄

Από την άλλη και ο Σαχαμπ είχε κάνει την Πρωτοχρονιά (για γούρι) εμετό 3-4 φορές (μόνο νερό έβγαζε) και του έδωσα καρβουνακι. Το υπόλοιπο της ημέρας ήταν ακεφος και κοιμόταν και την επόμενη μέρα ήταν μια χαρά.
 
Το ότι ο γιατρός ενημερώθηκε έγκαιρα είναι το πιο σημαντικό Εύα μου...
* Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες... Κάθε 12ωρο σου είπε να δίνεις; Στο στόμα;




Παιδιά με μια αντιβίωση ευρέου φάσματος, μπορεί να προλάβεις πολλά... Εκεί ποντάρουν οι γιατροί, δεν υπάρχει χρόνος για τις όποιες εξετάσεις (ελάχιστες αναλογικά γίνονται, ούτως ή άλλως).
''Τρέχουν'' λοιπόν στα τυφλά να. Προλάβουν.
Με το να δώσει πχ αντιεμετικό δεν θα προλάβει κάτι...
Ναι και αν δεν πιει μονη της νερο με συρριγγα... Και αν παλι δεν μπορεσω... Μου ειπε να της τη δωσω σιγα σιγα απο τα ρουθουνια...
[automerge]1558545314[/automerge]
Μήπως τότε απλά προσπαθεί κι αυτή να τον ταισει; Είναι κοντά ο αρσενικός όταν το κάνει; Σου το λέω γιατί αν και μου φαίνεται περίεργο και η δική μου μικρή όταν βλέπει τον Σαχαμπ κοντα της κουνάει το κεφάλι δεξιά αριστερά για να ανεβάσει τροφή 🙄

Από την άλλη και ο Σαχαμπ είχε κάνει την Πρωτοχρονιά (για γούρι) εμετό 3-4 φορές (μόνο νερό έβγαζε) και του έδωσα καρβουνακι. Το υπόλοιπο της ημέρας ήταν ακεφος και κοιμόταν και την επόμενη μέρα ήταν μια χαρά.
Οχι δεν ειναι αυτο δυστυχως...ηταν κανονικος εμετος...
[automerge]1558545495[/automerge]
μηπως ηταν βιταμινες η κατι αλλο;
Τι εννοεις Τακη;
Στο κλουβι εχω καθημερινα αυγοτροφη, απο τοτε που άρχισε να κανει αυγα... Να την αφαιρεσω;
 
γιατι το μαρουλι δεν ειναι απο τα λαχανικα που προτιμαμε να δινουμε μιας και προκαλουμε αρκετα υδαρες κουτσουλιες και ειναι λαχανικο που συνηθως εχει πολλα φαρμακα! Υπαρει το αρθρο βρε με τα επιτρεπομενα! Δε ξερω αν το κανει για να ταισει τον αρσενικο η οχι! Καλα η ωρα δεν ειναι περιεργη, νυχτωνει! Κανε οτι σου ειπε ο γιατρος και αυριο τη βλεπεις πως θα ειναι! Ελπιζω να μην ειναι τιποτα!
 
Η γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει το μαρούλι αν η διατροφή τους το περιείχε ήδη που και που. Σκόρδο δεν δίνουμε στα πουλιά. Άλλο σκορδόνερο κι άλλο σκόρδο.

Ξεκίνα την αντιβίωση που σου είπε ο γιατρός και η γνώμη μου είναι να την δίνεις στο στόμα της αν μπορείς. Τουλάχιστον μερικές σταγόνες απο το νερό καναδυο φορές την ημέρα για να βεβαιωθείς ότι ήπιε λίγο.
 
Η γνώμη μου είναι ότι δεν φταίει το μαρούλι αν η διατροφή τους το περιείχε ήδη που και που. Σκόρδο δεν δίνουμε στα πουλιά. Άλλο σκορδόνερο κι άλλο σκόρδο.

Ξεκίνα την αντιβίωση που σου είπε ο γιατρός και η γνώμη μου είναι να την δίνεις στο στόμα της αν μπορείς. Τουλάχιστον μερικές σταγόνες απο το νερό καναδυο φορές την ημέρα για να βεβαιωθείς ότι ήπιε λίγο.
🙄Αυτό μου ξέφυγε τελείως... Μπράβο Ανέστη 👍
 
Σκόρδο δεν δίνουμε στα πουλιά
Άσχετο με το θέμα αλλά για πιο λόγο όχι; Έχω διαβάσει ότι επιτρέπεται και είναι και πολύ ωφέλιμο. Το δίνω τα τελευταία 2 χρόνια στα πουλιά (καναρίνια - lovebirds) και δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο στη συμπεριφορά τους ποτέ.
 
Απο το site της zupreem :
7. Onions and garlic

Many people expect that onions and garlic, like other vegetables, are healthy for birds. However, while these spicy veggies have heart benefits in people, whether fed raw or cooked, they are toxic to many animals, including birds, cats, and dogs. Onions contain sulfur compounds that, when chewed, can irritate the lining of a bird’s mouth, esophagus, or crop, causing ulcers, and can induce rupture of red blood cells resulting in anemia. Garlic contains allicin, another chemical that can cause anemia and weakness in birds. So, spice up your bird’s life with a small piece of vitamin A-rich hot pepper instead of garlic and onions.

Κι απο αλλού :
While limited amounts of onion or garlic powders as flavorings are generally regarded as acceptable, excessive consumption of onions causes vomiting, diarrhea, and a host of other digestive problems in pet birds. It has been found that prolonged exposure can lead to a blood condition called hemolytic anemia, which is followed by respiratory distress and eventual death.
 
Back
Top