Γενικά Η Μένια το θηλυκό Timpardo μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευελπιστώ αυριο ο Μαραγκός να βγάλει τα ξύλα για το dexion για να βγουν εξω τα πουλιά και να είναι όπως πρέπει να μην τα ενοχλώ και εγώ με την παρουσία μου 😀
Ωραία. Μόνο που για εξωτερικό χώρο θα πρέπει να έχουν προστασία, πέρα από τον αέρα (ρεύματα) και από τα αρπακτικά ιπτάμενα (και μη) και από τα κουνούπια που συχνά είναι φορείς του Ιού της Ευλογιάς. Επομένως θα χρειαστείς οπωσδήποτε πλέγμα για το dexion ή /και μεταλλική σήτα ή πλέγμα και τούλι (π.χ. κουνουπιέρα), ώστε να τα έχεις ασφαλή.
 
Καλησπέρα στην ομάδα σημερα η Μενια έστρωσε την φωλια τώρα έχω την εξής απορία την έχτισε γιατι εχει πέσει βατεμα η την έχτισε γιατι απλα ειναι ετοιμη για βατεμα;
 
Και εμένα έτσι μου φαίνεται η πρώτη εικόνα είναι απο το πρώτο στις 12 του μήνα το άλλο στις 13 και εκείνο δείχνει γονιμοποιημενο τώρα θα δούμε αν χάρηκα τζαμπα
 
Ναι μου το πε και ένας φίλος με μάλωσε βασικά και καλά έκανε γιατί τζάμπα χαλάω την ηρεμία των πουλιών δεν τα ξανά ενοχλώ αν είναι τυχερό να βγουν θα βγουν αν δεν θα ετοιμάσω τα καναρινια καλύτερα και βλέπουμε στο μέλλον 😁
 
Τα sticks σπορων να τα αποφευγεις,δεν εχουν να προσφερουν τιποτε παραπανω απο το μειγμα σπορων.
Αντιθετως εχουν αχρειαστα σακχαρα.

Σε οτι αναφορα το μαρουλι να το πλενεις πολυ καλα γιατι ειναι απο τις τροφες με τις μεγαλυτερες ποσοστητες φυτοφαρμακων
 
Έχω παρατηρήσει το εξής εδώ και δύο μέρες το εξής περίεργο η Θηλυκια ορμάει χωρίς λόγο στο καημένο τον αρσενικό και αυτος δεν έχει που να κρυφτεί ο καημένος απλα δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί μέχρι χθες πριν δύο μέρες ήταν όλα καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Tzio δεν του ορμάει των μαλώνει είτε για τροφή να της φέρει στην φωλιά η να το. Ξεκούραση βέβαια όταν δυο πουλάκια ζευγαρώνουν αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ξ ζευγάρι κ θα τα πηγαίνουν καλά όποτε ίσως αυτός θέλει να ξανά ζευγαρώσει κ αυτή τον απομακρύνει μην βαζεις αυτή την περίοδο ούτε αυγά ούτε αυγοτροφη ούτε πράσιναδες. Ένα καλό μείγμα σπόρων σουπιοκοκαλο και εισια κομπλέ όταν και αν με τ καλό γεννηθούν μικρά. Τότε θα χρειαστούν όλα τα παραπάνω
 
Back
Top