Γενικά Η Μυρτώ, το πρώτο μου κοκατίλ

Ευχαριστω παιδια οντως καμια σχεση με το πρωτο. Ηταν αυτο στο οποιο ειχα κατασταλαξει το οποιο ειχα βρει σε ε σοπ στα ιντερνετς. Τελικα ειχε ιδιο ενας γνωστος μου στο μαγαζι του ( γεωπονικο ) στα γιαννενα και το τσιμπησα.
 
ss.webp

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ερωτηση, τα κοκατιλ οταν τρωνε ( και χρειαζεται ) χρησιμοποιουν το ενα ποδι για να κρατανε το φαγητο οπως προσπαθει να κανει η δικια μου; και οπως εχω δει να κανουν και μεγαλυτερα ειδη ( μακαο, αφρικαν γκρευ )

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
χρησιμοποιουν το ενα ποδι
Νομίζω ναι, αλλά πιο σπάνια απ΄ ό,τι οι μεγαλύτεροι παπαγάλοι. (έχω πετύχει τον δικό μου να κρατάει ένα μικρό κομμάτι από τσαμπί κεχρί).

Ασχετο αλλά φτιάξε ή αγόρασε κανένα παιχνιδάκι να ασχολείται! Το πολύ ωραίο κλουβί θα γίνει ακόμα ομορφότερο.
 
Νομίζω ναι, αλλά πιο σπάνια απ΄ ό,τι οι μεγαλύτεροι παπαγάλοι. (έχω πετύχει τον δικό μου να κρατάει ένα μικρό κομμάτι από τσαμπί κεχρί).

Ασχετο αλλά φτιάξε ή αγόρασε κανένα παιχνιδάκι να ασχολείται! Το πολύ ωραίο κλουβί θα γίνει ακόμα ομορφότερο.

Της εχω φτιαξει 2 τα οποια δεν φαίνονται, Το ενα το δαγκωνει και το αλλο το καβαλαει σαν κουνια.

εδιτ επισης θα αγορασω κιολας εχω δει κατι ξυλινες κουνιες και κατι αλλες σκαρφαλωστρες

1.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
τα κοκατιλ οταν τρωνε ( και χρειαζεται ) χρησιμοποιουν το ενα ποδι για να κρατανε το φαγητο οπως προσπαθει να κανει η δικια
Όλα τα πουλάκια μπορεί να τύχει να το κάνουν. Το καναρίνι μου έπιανε έτσι το τσαμπί με το κεχρί. Εκείνος βέβαια όταν επρόκειτο για φαγητό μετατρεποταν σε μακαο σε δύο λεπτά.
 
Όλα τα πουλάκια μπορεί να τύχει να το κάνουν. Το καναρίνι μου έπιανε έτσι το τσαμπί με το κεχρί. Εκείνος βέβαια όταν επρόκειτο για φαγητό μετατρεποταν σε μακαο σε δύο λεπτά.
:D
 
Σημερα προσπαθησα να την κανω να βγει απο το κλουβι να πεταξει με τον τροπο που ξερω ( βαζοντας βιντεο με κοκατιελ να πετανε και να φωναζουν ) Τραγουδησε επαιξε τα φτερα της μεσα στο κλουβι, ηρθε μεχρι την πορτα του κλουβιου καθισε κανενα 5 λεπτο κοιτωντας το δωματιο αλλα ξαναγυρισε μεσα, ισως να θελει να συνηθισει το κλουβι για να βγει απο αυτο η απλα να μην ηθελε να βγει εξω στο δωματιο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελικα βγηκε σε ανύποπτο χρόνο μόνη της. Την κράτησα κανα μισάωρο στα χέρια μου και την χάιδεψε και η ανιψιά μου ( ξετρελάθηκε ) 👍
View attachment 60146
Πολύ όμορφα νέα! Μπράβο και στους δύο! Χαίρομαι πολύ! 🙂
 
Back
Top