Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των ζέμπρα μου

Σταύρο σε ευχαριστώ πολύ. Φοβάμαι πως και τα 4 αυγουλάκια είναι άσπορα. Θα σας ενημερώσω.
 
Παιδιά καλημέρα. Τελικά δυστυχώς τα αυγουλάκια ήταν όλα άσπορα και χθες Δευτέρα έβγαλα την φωλιά και καθάρισα το κλουβί. Στο μεταξύ σήμερα το πρωί είδα το αρσενικό να προσπαθεί να "ζευγαρώσει" με το θηλυκό. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί ξανά να κάνουν αυγουλάκια έτσι δεν είναι; Εγώ τώρα τί κάνω; Να βάλω πάλι την αυγοτροφή που την είχα βγάλει, να βάλω πάλι την φωλιά μη τυχόν και γεννήσει μετά από λίγο καιρό και χωρίς φωλιά σπάσει πάλι στο πάτο του κλουβιού; Είναι σωστό να κάνουν αυγουλάκια πάλι και τόσο γρήγορα. Αχ παιδιά δεν ξέρω τί να κάνω. Από την άλλη πάλι την λυπάμαι την θηλυκιά να ξαναμπεί στην διαδικασία τόσο γρήγορα.
Ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να μην έχω πάλι άσπορη γέννα;
Παιδιά σας βομβαρδίζω στις ερωτήσεις για άλλη μια φορά, συγνώμη, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τί να κάνω.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 
Αχ παιδιά δεν ξέρω τί να κάνω. Από την άλλη πάλι την λυπάμαι την θηλυκιά να ξαναμπεί στην διαδικασία τόσο γρήγορα.
Αυτό είναι κάτι που δεν εξαρτάται από εσένα. Εσύ τους δίνεις φωλιά και όλα τα απαραίτητα και περιμένεις.
 
Ευχαριστω πολύ Σταύρο και εύχομαι σε όλους Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να περάσετε καλά.:)
 
Καλημέρα παιδιά. Εύχομαι να είστε όλοι καλά. Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας ανακοινώσω ότι είχα δεύτερη άσπορη γέννα με 5 αυγουλάκια. Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει. Από τροφή τους έχω τα πάντα από αυτά που έχω διαβάσει πριν και κατά την διάρκεια της επώασης. Μάλιστα αυτήν την φορά μετά την 14η μέρα από μόνα τους τα πουλάκια μετακίνησαν τα αυγά στην άλλη άκρη της φωλιάς και έπαψαν να τα κλωσσούν.Αν έχετε καμμιά ιδέα είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.
 
Για σας ηθελα να σας πω οτι θα παρω δυο ζεμπρακια και οταν ειναι να ζευγαρωσουν μπορω να τους βαλω μια καλαθωτη φωλια οπως αυτη που μας δειχνει ο kostantakis;
 
Για σας ηθελα να σας πω οτι θα παρω δυο ζεμπρακια και οταν ειναι να ζευγαρωσουν μπορω να τους βαλω μια καλαθωτη φωλια οπως αυτη που μας δειχνει ο kostantakis;
Θα έλεγα όχι, δεν είναι βολικές, είναι μικρές, δεν έχουν πάτημα για το πρώτο πέταγμα των νεοσσών και όπως γράφει λερώνονται πολύ.
 
Καλημέρα παιδιά. Εύχομαι να είστε όλοι καλά. Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας ανακοινώσω ότι είχα δεύτερη άσπορη γέννα με 5 αυγουλάκια. Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει. Από τροφή τους έχω τα πάντα από αυτά που έχω διαβάσει πριν και κατά την διάρκεια της επώασης. Μάλιστα αυτήν την φορά μετά την 14η μέρα από μόνα τους τα πουλάκια μετακίνησαν τα αυγά στην άλλη άκρη της φωλιάς και έπαψαν να τα κλωσσούν.Αν έχετε καμμιά ιδέα είναι πάντα ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.


Εισαι σιγουρη οτι ειναι οντως ζευγαρι; (αρσενικο-θηλυκο)
 
Γεια σας παιδια και εύχομαι να είστε όλοι καλά και να περνάτε ακόμη καλύτερα. ΄Εχω πολύ καιρό να σας επισκεφτώ, λόγω διαφόρων που μου έχουν τύχει αλλά τέλος καλό όλα καλά και πάλι στον αγώνα. Θα σας ανακοινώσω κάτι καλό αλλά που εξελίχθηκε άσχημα. Τα ζεμπράκια μου έκαναν 4 αυγουλάκια.Αυτήν την φορά δεν σημείωσα ημερομηνίες γιατί πίστευα πως και σε αυτήν την 3η γέννα πάλι θα είναι άσπορα. Χθες το πρωί είδα μέσα στη φωλιά και για πρώτη φορά στη ζωή μου νεογγένητο πουλάκι, ήταν τόσο μικρό που τρόμαξα να το γνωρίσω. Το είχαν βάλει στην άλλη πλευρά της φωλιάς μακρυά από τα άλλα αυγά.Ανέπνεε, αλλά δεν ήξερα τί έπρεπε να κάνω και έπρεπε επίσης να φύγω στη δουλειά.Αγόρασα αυγοτροφή για νεοσσούς, και μου είπαν αν θέλω να το ταίσω εγώ με σύριγγα, αλλά θα έπρεπε να είμαι συνέχεια σπίτι και να ταίζω κάθε 2 ώρες. Αυτό είναι ανέφικτο, οποτε πίστεψα ότι θα το ταίσουν οι γονείς. Το μεσημέρι ο νεοσσός ήταν εκεί που τον άφησα με τους γονείς να αδιαφορούν πλήρως, να το πατάν να το τσιμπάν, και έτσι πολύ προσεκτικά το έβαλα με τα υπόλοιπα αυγά. Μετά από 1 ώρα το πουλάκι, προφανώς επειδή ζεστάθηκε, ήταν πολύ κινητικό και χάρηκα, άνοιγε σενέχεια το στοματάκι του.
Το βράδυ που ξαναπήγα να δω το πουλάκι είχε ψοφήσει δίπλα στα υπόλοιπα αυγά. Η κόρη μου άρχισε να κλαίει και εγώ στεναχωρήθηκα, γιατί αν ήξερα τί θα γινόταν θα το έπαιρνα να το τάιζα, τουλάχιστον θα προσπαθούσα. Τί γονείς και τί μάνα! Προφανώς δεν το τάισε αλλά πάλι μπορεί να ήταν και άρρωστο. Σήμερα δεν είχε νεοσσό αλλά αποφάσισα να πάρω τροφή και αν βγει πουλάκι να το ταίζω.
Θα σας κρατώ ενήμερους, και συγνώμη αν σας κούρασα με την φλυαρία μου.
Να είστε όλοι καλά.:)
 
Αν θέλετε γράψτε μου κανένα σχόλιο για αυτό που έγινε εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία και γνώσεις για το θέμα.
Σας ευχαριστώ. 😉
 
Πο πο πολυ κριμα μακαρι οι γονεις να μην ειναι τοσο αδιαφοροι και με τα υπολοιπα μωρακια,
 
Παιδιά διστυχώς οι "γονείς" σήμερα έσπασαν ακόμη ένα αυγό και το πέταξαν στο πάτο του κλουβιού. Το άλλο αυγό το έχουν βάλει στην άκρη της φωλιάς, και το έβγαλα. ΄Οντως ήταν άσπορο. ☹Μένει ένα ακόμη αυγό, το οποίο το έβγαλα προσεκτικά και με το φακό είδα ότι έχει κάτι μαύρο μέσα. Τώρα είναι πουλάκι που θα βγει, δεν θα βγει δεν γνωρίζω. Για την ώρα το κλωσσάνε. Μόλις έχω νέα θα σας ενημερώσω.
Ευχαριστώ πολύ.:)
 
Βικτώρια μετά απο αυτήν την προσπάθεια, ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα, καλύτερα να ξεκουράσεις τα πουλιά, και να χωρίσεις το ζευγάρι. Θα έχουν κουραστεί μετά απο τόσες γέννες.
 
Γεια σας παιδιά. Τελικά και το τελευταίο αυγό ήταν άσπορο. Γιάννη νομίζω δεν χρειάζεται να χωρίσω τα πουλάκια, γιατί όταν δεν τους έχω τη φωλιά, δεν ζευγαρώνουν. Οι 2 προηγούμενες γέννες με επίσης άσπορα αυγά έγιναν τον Φεβρουάριο, Μάρτιο του 2014. Και από τότε γέννησαν τώρα. Θα ξαναβάλω την φωλιά κατά τον Δεκέμβριο και βλέπουμε. Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Τα ζεβράκια ζευγαρώνουν και γεννάνε και χωρίς φωλιά, το γράφεις και εσύ.
Π Στο μεταξύ σήμερα το πρωί είδα το αρσενικό να προσπαθεί να "ζευγαρώσει" με το θηλυκό. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί ξανά να κάνουν αυγουλάκια έτσι δεν είναι; Εγώ τώρα τί κάνω; Να βάλω πάλι την αυγοτροφή που την είχα βγάλει, να βάλω πάλι την φωλιά...
Το θέμα είναι ότι έχουν κάνει τουλάχιστον 3 γέννες μαζί σου (και δεν ξέρεις και πριν τα πάρεις).
Τα ζεβράκια είναι ιδιαίτερα αναπαραγωγικά αλλά αν δεν είναι σε καλή φυσική κατάσταση έχουν άσπορα αυγά ή δεν ολοκληρώνουν την διαδικασία και απορρίπτουν τους νεοσσούς, αφού δεν αισθάνονται δυνατά να τους μεγαλώσουν. Και τα δύο σου έχουν συμβεί. Επιπλέον δεν γνωρίζεις την ηλικία τους.


Άποψη μου να ξεκουράσεις τα πουλιά για τουλάχιστον 4-5 μήνες και να κάνεις καλή προετοιμασία πριν την επόμενη προσπάθεια. Και επειδή είναι πολύ πιθανό να ξαναγεννήσει το θηλυκό σου καλύτερα να τα χωρίσεις ώστε να αποφύγεις την περίπτωση της δυστοκίας.
Επιπλέον τα θηλυκά ποτέ δεν ξεκουράζονται ορμονικά όσο είναι μαζί με τα αρσενικά αφού συνεχώς τις φλερτάρουν.
 
IMG_20141107_001949.webp IMG_20141107_001356.webp Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τα ζεβρακια που εχω και ενα ζευγαρι καναρινια (γιατι απαντηση απ οσα μαγαζια κι αν ρωτησα δεν πηρα την σωστη απαντηση ποτε...) :-\
1. Εδω και 2 χρονια εχω ενα ζευγαρι παραδεισια (ζεβρακια) στο δωματιο μου (σε ησυχο μερος) τα φροντιζω τα δινω την τροφη που τρωνε την παπαγαλινη - 1 αυγο καθε 1 εβδομαδα αμμο που τους αρεσει - μαρουλι - καθαρισμα το κλουβι οποτε ειναι λερωμενο - αλλαγη νερου καθε 2 με 3 μερες το πολυ και καθαρισμα την ποτιστρα.. Τα ζερβακια μου οσο τα παρατηρουσα απο μακρια το ενα φροντιζε το αλλο - φιλακια - οταν ηταν να φανε το ενα περιμενε να τελειωσει το αλλο και καθε βραδυ πηγεναν και κοιμοντουσαν μαζι στην φωλια που τους εχω.. Μεχρι στιγμης οσες φορες κι αν ζευγαρωσαν και ας καθονταν ενα λαξ να τα πιρωνουν νεοσσους δεν μου εβγαλαν με αποτελεσμα μετα απο 1 μηνα να μου ψοφησουν οι προηγουμενες 2 θηλυκες που ειχα... Πριν 7 μηνες πηγα αγορασα μια θηλυκια (η οποια ειναι η τριτη) την εβαλα με τον αρσενικο ζευγαρωσαν προσφατα μου εκαναν 3 αυγα καθονταν τα πιρωναν μεχρι σημερα το πρωι που τα ειδα και για τροφη ειχαν -1 αυγο και αυτην την παρασκευη κλεινουν 3 εβδομαδες που ειναι χωρις να βγουν μικρα... Τα αυγα τι να τα κανω να τα αφησω κι αλλο μεσα; Τι φταιει και η αναπαραγωγη τους δεν ειναι 100% ολοκληρωμενη με μικρες φωνες;
Κ 2. Για το ζευγαρι με τα καναρινια που εχω ζευγαρωναν εκαναν αυγα γεμιζε η φωλια ηστερα με νεοσσους και η θηλυκια δεν ταϊζε τα μικρα με αποτελεσμα να ψοφανε και ο αρσενικος να σταματησει να κελαηδαει ( 6 με 7 φορες εγινε το ιδιο πραγμα) και οταν εδιωξα την θηλυκια και αρχισε ο αρσενικος να περνει τα πανω του σιγα σιγα... Σ αυτην την περιπτωση καλα εκανα και την εδιωξα;
 
!Sakis! post: 228548 είπε:
Για το ζευγαρι με τα καναρινια που εχω ζευγαρωναν εκαναν αυγα γεμιζε η φωλια ηστερα με νεοσσους και η θηλυκια δεν ταϊζε τα μικρα με αποτελεσμα να ψοφανε και ο αρσενικος να σταματησει να κελαηδαει ( 6 με 7 φορες εγινε το ιδιο πραγμα) και οταν εδιωξα την θηλυκια και αρχισε ο αρσενικος να περνει τα πανω του σιγα σιγα... Σ αυτην την περιπτωση καλα εκανα και την εδιωξα;
Ποια εποχή γινόταν αυτό; Ποτέ τα είχες βάλει για αναπαραγωγή;
 
10 - Οκτ - 2013 και φετος ποτε εβλεπα 4 το πολυ 5 αυγα μεσα στην φωλια και μετα απο μια εβδομαδα χαλουσε την φωλια ενως ηθελε να ξανα ζευγαρωσει... Σ αυτην την περιπτωση εκανα κατι λαθος; Επρεπε να προσεξω κατι στην αρχη πριν τα βαλω μαζι;
 
!Sakis! post: 228548 είπε:
View attachment 30128 View attachment 30127 Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τα ζεβρακια που εχω και ενα ζευγαρι καναρινια (γιατι απαντηση απ οσα μαγαζια κι αν ρωτησα δεν πηρα την σωστη απαντηση ποτε...) :-\
1. Εδω και 2 χρονια εχω ενα ζευγαρι παραδεισια (ζεβρακια) στο δωματιο μου (σε ησυχο μερος) τα φροντιζω τα δινω την τροφη που τρωνε την παπαγαλινη - 1 αυγο καθε 1 εβδομαδα αμμο που τους αρεσει - μαρουλι - καθαρισμα το κλουβι οποτε ειναι λερωμενο - αλλαγη νερου καθε 2 με 3 μερες το πολυ και καθαρισμα την ποτιστρα.. Τα ζερβακια μου οσο τα παρατηρουσα απο μακρια το ενα φροντιζε το αλλο - φιλακια - οταν ηταν να φανε το ενα περιμενε να τελειωσει το αλλο και καθε βραδυ πηγεναν και κοιμοντουσαν μαζι στην φωλια που τους εχω.. Μεχρι στιγμης οσες φορες κι αν ζευγαρωσαν και ας καθονταν ενα λαξ να τα πιρωνουν νεοσσους δεν μου εβγαλαν με αποτελεσμα μετα απο 1 μηνα να μου ψοφησουν οι προηγουμενες 2 θηλυκες που ειχα... Πριν 7 μηνες πηγα αγορασα μια θηλυκια (η οποια ειναι η τριτη) την εβαλα με τον αρσενικο ζευγαρωσαν προσφατα μου εκαναν 3 αυγα καθονταν τα πιρωναν μεχρι σημερα το πρωι που τα ειδα και για τροφη ειχαν -1 αυγο και αυτην την παρασκευη κλεινουν 3 εβδομαδες που ειναι χωρις να βγουν μικρα... Τα αυγα τι να τα κανω να τα αφησω κι αλλο μεσα; Τι φταιει και η αναπαραγωγη τους δεν ειναι 100% ολοκληρωμενη με μικρες φωνες;

Καταρχήν έχεις ξελιγώσει τα πουλιά σου με συνεχείς γέννες. Σαν αποτέλεσμα χάνεις τις θηλυκές σου την μία μετά την άλλη, το ίδιο θα συμβεί και με αυτήν αν δεν αλλάξεις τακτική. Δεν επιτρέπουμε παραπάνω από 2 γέννες τον χρόνο (3 γέννες σε ειδικές περιπτώσεις).

Νεοσσός δεν έχει εκκολαφθεί ποτέ από ότι καταλαβαίνω. Έχεις κάνει ποτέ ωοσκόπηση να δεις αν σχηματίζεται νεοσσός; Πολύ πιθανόν να έχεις έναν στείρο αρσενικό. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον αποσύρεις από την διαδικασία αναπαραγωγής. Έχει ζευγαρώσει με τρία θηλυκά χωρίς αποτέλεσμα…..
 
Back
Top