Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σημερα και χτες που ανοιξα τη φωλια ειδα κατι κουτσουλιες που μονο νεοσσου μπορει να ηταν λεω μπα αλλα ειδα να τις βγαζουν και στην ακρη και το κανουν αυτο μονο οταν εχουν νεοσσους, δεν ενοχλω περα απο το φαι και το νερο αλλα ανοιγω τη φωλια μια το πρωι και μια το απογευμα για να ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα πηγαινουν ομαλα αλλα και να μην βρω κανα νεοσσο ψοφιο...Αληθεια με τη θα συστηνατε να μαζευω τους ψοφιους νεοσσους διοτι οσες φορες εχω προσπαθησει να βγαλω ενα πουλι που δεν επιβιωσε οι γονεις ειναι παντα μεσα και δεν με αφηνουν να το βγαλω με αποτελεσμα να σπανε αυγα.
 
Σημερα και χτες που ανοιξα τη φωλια ειδα κατι κουτσουλιες που μονο νεοσσου μπορει να ηταν λεω μπα αλλα ειδα να τις βγαζουν και στην ακρη και το κανουν αυτο μονο οταν εχουν νεοσσους, δεν ενοχλω περα απο το φαι και το νερο αλλα ανοιγω τη φωλια μια το πρωι και μια το απογευμα για να ειμαι σιγουρος οτι τα πραγματα πηγαινουν ομαλα αλλα και να μην βρω κανα νεοσσο ψοφιο...Αληθεια με τη θα συστηνατε να μαζευω τους ψοφιους νεοσσους διοτι οσες φορες εχω προσπαθησει να βγαλω ενα πουλι που δεν επιβιωσε οι γονεις ειναι παντα μεσα και δεν με αφηνουν να το βγαλω με αποτελεσμα να σπανε αυγα.

Περιμένεις μέχρι να είναι και οι 2 γονείς έξω απο τη φωλιά ΠΑΝΤΑ πριν βάλεις χέρι μέσα. Διαφορετικά προκαλείς πολύ μεγάλο στρες στα πουλιά στην πιο ευαίσθητη περίοδό τους.
 
Περιμένεις μέχρι να είναι και οι 2 γονείς έξω απο τη φωλιά ΠΑΝΤΑ πριν βάλεις χέρι μέσα. Διαφορετικά προκαλείς πολύ μεγάλο στρες στα πουλιά στην πιο ευαίσθητη περίοδό τους.
Eλα ομως που αυτοι δεν βγαινουν ποτε και οι δυο παντα βγανει ποτε ο ενας και ποτε ο αλλο ΠΟΤΕ και τα δυο μαζι δεν τα εχω πετυχει εξω οταν εχουν νεοσσο ἠ αυγα εκτος αν ο νεοσσος ειναι αρκετα μεγαλος για να κατσει λιγη ωρα μονος του. Επισης μολις η θηλυκια βλεπει συγκεκριμενα εμενα γινεται καπνος!
 
εχεις μετρησει τις μερες για να δεις ποτε πρεπει να περιμενεις τα πρωτα μωρα;
Τα πρωτα μωρα ειναι αναμεσα σε αυτη τη βδομαδα αλλα ακριβως δεν ξερω μιας και μου ειναι αγνωστο ποτε εκατσε να κλωσσησει κανονικα μιας και παντα ηταν στη φωλια!
 
Tότε δεν πλησιάζεις τη φωλιά μέχρι να σιγουρευτείς ότι πέρασαν και 3-4 ημέρες απο το τελευταίο αυγό, έστω στο περίπου. Είναι κρίμα να σπάνε τα αυγά που μπορεί να περιέχουν νεοσσούς στο παρα πέντε να εκκολαφθούν.
 
Τ Ε Λ Ε Ι Α ! Άντε να μας ζήσει! :D

*Τι θα τα κάνεις τα μικρά αυτά αγαπητέ μου; 🙄
Κοιτα να τα κρατησω δεν γινεται λογικα θα τα δωσω να μεινουν σπιτι δεν γινεται εχω μια γνωστη της οικογενειας που θα μου βρει ανθρωπους που θα τα φροντιζουν βεβαια γενικα ψοφανε για κοκατιλ:D... Αν ενδιαφερεσαι μιλα
;)
 
H αυγοτροφη ετοιμη θα μπει απο αυριο μιας και τωρα οπου να ναι θα νοιχτωσει και δεν θα βγουν λογικα... Παντως πολυ πρωινος τυπος το μικρο 7:30 το πρωι που ανοιξα τη φωλια ειδα τα τσοφλια:D
 
H αυγοτροφη ετοιμη θα μπει απο αυριο μιας και τωρα οπου να ναι θα νοιχτωσει και δεν θα βγουν λογικα... Παντως πολυ πρωινος τυπος το μικρο 7:30 το πρωι που ανοιξα τη φωλια ειδα τα τσοφλια:D
Δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω ρε φίλε...
Μπράβο!
 
Back
Top