Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγική προσπάθεια για το 2019

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
02-03-2019 Μπήκαν τα ζευγάρια με διαχωριστικό πλέγμα για γνωριμία.

08-03-2019 Τοποθετήθηκαν, στην μεριά των θηλυκών, φωλιές και νήμα.

10-03-2019 Αφού όλες είχαν στρώσει ή μισοστρώσει τις φωλιές, τραβήχτηκαν τα διαχωριστικά και ενώθηκαν τα ζευγάρια... Κάποια ανερυθρίαστα ζευγάρωσαν πολλάκις μπροστά μου μην προλάβω να αποχωρήσω...
 
Κάποια ανερυθρίαστα ζευγάρωσαν πολλάκις μπροστά μου μην προλάβω να αποχωρήσω
Εσύ φταις...
Κόβεις τις προσωπικές στιγμές τους...
Καλή συνέχεια... Περιμένουμε να θαυμάσουμε μαζί σου το αποτέλεσμα...
Video παίζει να μας ανεβάσεις;
 
Καλημέρα Σπύρο! Πάντα μεθοδικός και με προγραμματισμό! Λαμπρά και φερέλπιδα τα νέα της εκτροφής σου! Εύχομαι και επίσημα καλή αρχή και συνέχεια στην αναπαραγωγή τους!👍
 
61293
[automerge]1552212230[/automerge]
Το resize picture από το κινητό έχει πολύ πλάκα...
[automerge]1552212492[/automerge]
Video παίζει να μας ανεβάσεις;

Πλάκα μου κάνεις;
Πιο πιθανό είναι να κατακτήσω το... Παγκόσμιο!

Εδώ φωτογραφίες και κολλώνω...

Αν καθίσω σε pc κάτι θα κάνω...
Αλλά δεν με αφήνει ο γιος μου, παίζει Fortnite... Με πουλιά θα ασχολούμαστε τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι ένα πολύ ωραίο "καδράκι" Σπύρο διότι μπορεί ο καθένας να αντικαταστήσει την μετάλλαξη (εδώ ΤΟΠΑΖΙΟ) με όποια απο τις υποχωρητικές αυτοσωματικές μεταλλάξεις διαθέτει. Τα αποτελέσματα είναι πάντα τα ίδια. Μπορεί την θέση της Τοπάζιο να πάρουν δηλαδή η ΟΠΑΛ,ΦΑΙΟ,ΕΟΥΜΟ,ΚΟΒΑΛΤΙΟ,ΟΝΥΧΑΣ,ΜΟΝΙΟ.
 
Μικρό update της κατάστασης:

Έχουμε, μέχρι στιγμής, ανά ζευγάρι 4 - 4 - 3 - 1 αυγά, που σημαίνει αρκετά καλός συντονισμός... 😉

Να υπενθυμίσω πως ΔΕΝ έγινε αντικατάσταση των αυγών λόγω του ότι δεν θα μπορούσα να ήμουν συνεπής για άμεση πρωινή αντικατάσταση.

Επίσης πιθανότατα ΔΕΝ θα γίνει ούτε ωοσκόπηση αφού δεν έχω να κερδίσω κάτι... Από άποψη χρόνου μιλάω... Αφού και να αφαιρέσουμε -συντομότερα, στην πρώτη εβδομάδα- τυχόν άσπορη γέννα ΔΕΝ πρόκειται να εκβιάσουμε την κανάρα σε γρηγορότερη σειρά αυγών, σωστά;

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο τελευταίο...
 
Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο τελευταίο...
Καλησπέρα Σπύρο! Μια χαρά για πρώτες γεννες και αν σκεφτεί κανεις τις μεταβολές του καιρού και την αστάθεια θερμοκρασίας που σαφώς αφού εχεις εξωτερική εκτροφη θα επηρεάζουν. Καλοκλαρωτα λοιπόν! Οσο για θέμα σου η γνώμη μου ειναι ότι αφού δεν εχεις κάποιο θέμα λόγω διακοπών δουλειάς πχ και δεν εχεις ένα χρονικό περιθώριο μπορείς να αφήσεις τις καναρες για να κάνουν τον κύκλο τους και να στρώσουν. Ομως αν κλωσσαει και δεν τρώει οσο πρεπει και έχει ασπορα καλύτερα δεν ειναι να αφαιρέσουμε φωλια αυγά να ταΐσουμε φουλ πάλι και αρσενικό και θηλυκο και μετά από μια βδομάδα η οποτε νιώσει ετοιμη να ξεκινήσει πάλι; Εγω προτιμώ αυτό και όσα χρόνια το κάνω δεν είχα το βασικό πρόβλημα με τις καναρες αλλά ούτε και αρνητικά αποτελέσματα στις γεννες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σπύρο αν δεν απατώμαι (κάπου εδώ μέσα το διάβασα) τα πουλιά είναι ζωντανοί οργανισμοί. Δεδομένου τούτου δεν μπορούμε να θεσπίσουμε και κανόνες. Μαζί με αυτά να θυμάσαι ότι ο χρόνος είναι σχετικός και όχι απόλυτος.
Για να μην τα πολυλογώ, σου προτείνω να κάνεις ωοσκόπηση.
Πχ είναι διαφορετικό για μια κανάρα να γυρίζει 6 άγνωστα αυγά απ'ότι 2 συγκεκριμένα ένσπορα.Ακόμα ακόμα, εσύ δεν θα το κάνεις βέβαια, στα πολύ σκούρα και υπο προϋποθέσεις γίνονται και μετακινήσεις αυγών.

Προσωπικά σκέφτομαι οτι δεν θα άφηνα καμία κανάρα να αράζει 15+ μέρες στην φωλιά χωρίς σκοπό και ειδικά στην αρχή της αναπαραγωγής.

Τέλος, αν έκανες κάποια αλλαγή στα ζευγάρια, με δυο χέρια και δυο πόδια, η πλέον σωστή είναι η εναλλαγή των αρσενικών του 3 με το 4.Αν κάποιος διαφωνεί, ας το αποδείξει και θα έχει 2 κιλά σουσάμι αύριο στην πόρτα του!
 
Τέλος, αν έκανες κάποια αλλαγή στα ζευγάρια, με δυο χέρια και δυο πόδια, η πλέον σωστή είναι η εναλλαγή των αρσενικών του 3 με το 4.Αν κάποιος διαφωνεί, ας το αποδείξει και θα έχει 2 κιλά σουσάμι αύριο στην πόρτα του!

Δεν ξέρω αν θέλει το σουσάμι αλλά όπως είδες ήδη προτάθηκε ανταλλαγή αρσενικών με το δεύτερο ζευγάρι.
Οπότε για εξηγήσου και μάλλον σου μένει το σουσάμι... 😉

Το τέταρτο ζευγάρι ήταν να μην μπει γιατί... είχα και τα δύο για θηλυκά 😲
 
Θέλω να πιστεύω πως έγινε μια πολύ σωστή προετοιμασία σε πολύ καλές συνθήκες διαμονής/διαβίωσης όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα και αναμένουμε αντίστοιχα καλά αποτελέσματα και υγιείς νεοσσούς και γεννήτορες.
Μου έδωσες ωραία ιδέα να κάνω κ εγώ το ίδιο στο μπαλκόνι μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τέλος, αν έκανες κάποια αλλαγή στα ζευγάρια, με δυο χέρια και δυο πόδια, η πλέον σωστή είναι η εναλλαγή των αρσενικών του 3 με το 4.Αν κάποιος διαφωνεί, ας το αποδείξει και θα έχει 2 κιλά σουσάμι αύριο στην πόρτα του!
-Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή σ' αυτές τις αλλαγές. Απλά διαφορετικά αποτελέσματα. Αν κάνει αυτή που προτείνω εγώ θα βάλει και ένα ακόμη ζευγάρι στον δρόμο για ΤΟΠΑΖΙΟ ΕΝΤΟΝΑ -ΧΙΟΝΕ .Αν επιλέξει την δική σου, το Νο 2 θα παραμείνει στα μωσαϊκού πτερώματος. Η αλλαγή 3-4 έχει φυσικά το πλεονέκτημα οτι θα δώσει αμέσως ΕΝΤΟΝΑ .
Υ. Γ Τί γίνεται; Το σουσάμι το κέρδισα ή θα με "ταλαιπωρήσεις" κι' άλλο; :D
 
Τί γίνεται; Το σουσάμι το κέρδισα ή θα με "ταλαιπωρήσεις" κι' άλλο;
Είμαι σκληρός αλλά δίκαιος.Φυσικά και όχι.
Το θέμα δεν είναι το πως θα πάρουμε περισσότερα έντονα/χιονε διότι αν είχε διατυπώσει κάτι τέτοιο Σπύρος,υπάρχει συνδυασμός έτσι ώστε να θέσει όλα του τα ζευγάρια σε αυτόν τον σκοπό.
Εδώ υπάρχουν 8 πουλιά,2 ποικιλίες και μόνο ένας σωστός συνδυασμός που σέβεται τα παραπάνω με το λιγότερο κόστος (το ζευγάρι 3).
Με την τύχη που έχει ο Σπύρος η αλλαγή 2 με 4 θα του δώσει ένα στρατό από μωσαικά ενδιάμεσα να έχει να τον καμαρώνει.
 
Με την τύχη που έχει ο Σπύρος η αλλαγή 2 με 4 θα του δώσει ένα στρατό από μωσαικά ενδιάμεσα να έχει να τον καμαρώνει.
.
-Γιατί τον γκαντεμιάζεις τον άνθρωπο; Δεν θα βγεί ένας στρατός απο ενδιάμεσα. Παραπληροφορείς! Ενδιάμεσα θα βγούν μόνο όσα πάρουν το αρχέγονο γονίδιο (+ = χιονέ) Θα βγούν στον ίδιο αριθμό και Εντονα φορείς μωσαϊκού. Κάποια απο αυτά θα "περνάνε" σαν έντονα, μια χαρά στις τοπικές μας εκθέσεις και θα έχουν τύχη και μέλλον. Δεν μιλάμε για παγκόσμιο. Αλλα όπως είδες φέτος, με 362 ή 366 (αν θυμάμαι καλά) πέρασε και μια τετράδα "χιονέ" Εγώ, αν περίμενα με τον σταυρό στο χέρι, ακόμα 5 πουλάκια θα είχα έντονα. Και είπαμε δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Ολα δουλεύουν και παράγουν αποτελέσματα ανάλογα με τις επιθυμίες μας αν υπάρχει η ανάλογη γνώση. Ασε τους αφορισμούς για εκείνους που τους συντηρούν στην προσπάθεια της συγκάλυψης της άγνοιάς τους
 
Back
Top