Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγική προσπάθεια για το 2019

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Update v2.0 προς το τέλος της επώασης με -ο Θεός να τις κάνει- φωτογραφίες από τις τέσσερις φωλιές:

Αναλυτικά:

1) Αρσενικό Αχάτης Κίτρινου Μωσαϊκού Φορέας Τοπάζιο '16 με Θηλυκό Αχάτη Τοπάζιο Κίτρινου Μωσαϊκού '18

20190401_185423.webp
Μέχρι στιγμής 0/5...


2) Αρσενικό Αχάτης Τοπάζιο Κίτρινου Μωσαϊκού '18 με Θηλυκό Αχάτη Τοπάζιο Κίτρινου Μωσαϊκού '18

Webp.net-resizeimage (1).webp
Μέχρι στιγμής 4/6...


3) Αρσενικό Αχάτης Τοπάζιο Κίτρινου Έντονου '18 με Θηλυκό Αχάτη Τοπάζιο Κίτρινου Μωσαϊκού '17

Webp.net-resizeimage (2).webp
Μέχρι στιγμής 3/4...


4) Αρσενικό Αχάτης Κίτρινου Έντονου Φορέας Τοπάζιο '18 με Θηλυκό Αχάτη Κίτρινου Έντονου Φορέας Τοπάζιο '16

Webp.net-resizeimage (4).webp
Μέχρι στιγμής 3/4...

Περισσότερα στις επόμενες ημέρες...
 
Εντάξει Σπύρο δεν έχω λόγια! Να σου ζήσουν όλα τους! Καλοκλαρωτα να είναι! Σου εύχομαι το "μέχρι στιγμής" να αντικατασταθεί από το "επιτέλους όλα"! Ένα μεγάλο μπράβο ξανά!

Υ. Γ. Στον πάτο ζεολιθο έχεις;
 
Να σου ζήσουν όλα τους!
Υ. Γ. Στον πάτο ζεολιθο έχεις;

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ναι, για εμένα όσο έχω εξωτερική εκτροφή, το θέμα υπόστρωμα έχει κλείσει εδώ και 2-3 χρόνια.
[automerge]1554143439[/automerge]
@Deukalion άσε τα LIKE και δεν με καλοπιάνεις...
Ετοίμασε κλούβες για παραλάβεις όσα από αυτά βγουν μωσαικά ενδιάμεσα! 😁😂
 
Σπύρο αν μου πεις τι διαφορά βλέπεις στην πχ φωτοραφία 3 σε σχέση με την 4 θα σου τάξω το τέταρτο πουλάκι (γιατί τα 3 μου τα έχω ήδη ταγμένα στην φίλη μου την Παναγιώτα) απο το παρακάτω ζευγάρι:
61827
 
Βάλε 1-2 πλαστικά σε όλα, για στήριξη.Καλή συνέχεια.

Το γράφω εδώ για να το δουν όλοι:

Την πάτησα ΣΑΝ πρωτάρης...
Ενώ οι υπόλοιπες φωλιές είχαν από ένα-δυο άσπορα, τα οποία επίτηδες δεν τα απομάκρυνα, σε μία φωλιά με 4 αυγά έσκασαν ταυτόχρονα -χωρίς αντικατάσταση- τα 3 μαζί και το 4ο την επόμενη μέρα.
Ε, λοιπόν αυτό το τελευταίο το βρήκα σήμερα νεκρό μέσα στην φωλιά. Φαινόταν πατημένο από τα μεγαλύτερα αδέλφια του και την κανάρα...
Οπότε μάλλον είναι απαραίτητη η ύπαρξη στήριξης με ψεύτικα αυγά, ακόμη και αν δεν τα χρειαζόμαστε για αντικατάσταση πρέπει να υπάρχουν στο εκτροφείο μας...
Ποτέ ξανά το ίδιο λάθος...


Σήμερα θα ήταν 3 ημερών τα αδέλφια του είναι 4 ημερών...
Ήταν πολύ φρέσκο ίσως αν είχα επισκεφθεί τη φωλιά νωρίς το πρωί θα το είχα προλάβει... Αν φυσικά είχα καταλάβει τίποτα... Χθες μέχρι τις 18:00 στον τελευταίο έλεγχο ήταν όλα καλά και δεν φαινόταν να υστερεί πολύ ή επικίνδυνα από τα άλλα... Μου έχουν κλαρώσει πουλάκια με 4 ημέρες διαφορά στην ίδια φωλιά...

Το νου σας...
Όταν σας μιλάνε κάποιοι να έχετε ανοικτά τα αυτιά σας και να ακούτε... Δεν θα χάσετε, μόνο κέρδος μπορεί να έχετε...
Είμαστε πολύ τυχεροί που τους έχουμε έστω στην ηλεκτρονική μας παρέα!

Συνεχίζουμε δυνατά!
 
Καλησπέρα Σπύρο! Λυπάμαι πολύ για την απώλεια του νεοσσού... Δυστυχώς όμως, μαθαίνουμε από τα λάθη μας και γινόμαστε καλύτεροι. Καλή συνέχεια, χωρίς δυσάρεστα! Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας και για τις συμβουλές σου!
 
Σπύρο, ειλικιρινά λυπάμαι, όμως οφείλω να σε ευχαριστήσω ταυτόχρονα για την πληροφορία που μας έδωσαν οι παρατηρήσεις σου.. Έστω κι αν η πληροφορία αυτή προέκυψε με..σκληρό τρόπο..
 
Καλησπέρα Σπύρο! Μεγάλωσαν πολύ και ταχύτατα! Απίστευτο! Πανέμορφα όλα τους! Ανυπομονώ να τα θαυμάσω με το ενήλικο φτέρωμα το φθινόπωρο! Πολλά μπράβο και καλή σας συνέχεια!:)👌👍
 
Back
Top