Γενικά Η εμπειρία μου με το πρώτο cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η γιατρός στο επίθετο λέγεται Κομνηνού, είναι υπεύθυνη και της οφθαλμολογικής κλινικής ζώων στο Κτηνιατρικό Τμήμα του ΑΠΘ. Την γνωρίζετε; Εχετε να πείτε κάτι σχετικά; Ευχαριστώ!
 
Παιδιά, καλησπέρα! Θα σας ενημέρωνα και εγώ σήμερα, αλλά με προλάβατε. Λοιπόν, πήραμε και το τρίτο κοκατίλ με το λίπωμα και όλο αυτό τον καιρό τα 3 τους κάνανε μία πολύ όμορφη παρέα. Το καινούριο μας πουπουλένιο απόκτημα - ο Κούκι - πέραν του τεράστιου λιπώματος (σαν μεγάλο αυγό στην κοιλιά), είχε και τεράστιο ράμφος και παραμορφωμένα ποδαράκια, του λείπουνε δάχτυλα. Θα σας στείλω φωτογραφίες σήμερα να δείτε. Το λίπωμα έχει μέσα υγρό, αέρα και κάποιους ιστούς, είναι πολύ λεπτό και φοβάμαι πολύ, όταν ο Κούκι προσπαθεί να πετάξει, γιατί εάν κατά λάθος αυτό το πράγμα σκιστεί, θα μας μείνει στα χέρια το πουλάκι μας. Για αυτό το λόγο θέλουμε να βρούμε μια λύση για το πρόβλημα όσο γρηγορότερο γίνεται.
Μετά από αρκετές προσπάθειες, τελικά καταφέραμε να κλείσουμε ραντεβού ξανά και τα πήγαμε χθες στην Κτηνιατρική Σχολή του ΑΠΘ, με την ελπίδα ότι θα αναλάβουν αμέσως να τα εγχειρίσουν ή να μας πούνε πότε ακριβώς θα γίνει αυτό.
Αφού εξέτασε η ιατρός ξανά το Ρίκο με τα σπασμένα πόδια & φτερά, μας είπε ότι τελικά δεν μπορεί να το εγχειρίσει και ότι ούτε και ο ορθοπαιδικός θέλει να ασχοληθεί, διότι έχει πολλά σπασίματα και δεν είναι σίγουρο εάν αντέξει τόσες επεμβάσεις και καλύτερα να μείνει έτσι το πουλί...
Δεν φαντάζεστε, πόσο θύμωσα εκείνη την ώρα! Δηλαδή, βρε παιδιά, δεν γινόταν να μας το πείτε από την αρχή να μην το κουβαλάμε και το ταλαιπωρούμε το ζώο; Ξεσήκωσα τους μισούς συγγενείς μου στο εξωτερικό να μου βρουν ένα ειδικό φάρμακο για να γίνουν γρήγορα καλά τα σπασμένα σημεία (το 1 γραμμάριο = 1 δολάριο!) και τελικά θα ζήσει έτσι το καημένο;!
Το δεύτερο πουλί, αφού το εξέτασε μαζί με όλους τους φοιτητές της να του πιάνουν το εξώγκωμα, μας δήλωσε ότι τώρα δεν μπορεί να το εγχειρήσει, διότι έρχεται Καθαρά Δευτέρα και πρέπει να συνεννοηθεί με αναισθησιολόγους, να παραγγείλει φάρμακα, να, να, να... Και ότι δεν είναι σίγουρο εάν μπορεί να αφαιρεθεί αυτό το πράγμα, διότι μπορεί να μπλέκει μέσα σε ζωτικά όργανα, κλπ... Που δεν φαίνεται αυτό στην ακτινογραφία και τότε απλά θα το ανοίξει και θα το κλείσει... Και πάλι δεν είναι σίγουρη εάν το πουλί αντέξει και ξυπνήσει από την αναισθησία...
Τελικά, μετά από ώρα, και αφού μας τα είπε αυτά καμιά 40 φορές, τονίζοντας ότι η ευθύνη ουσιαστικά της εγχείρησης είναι μόνο δική μας (από που κι ως πού😉 και ότι αυτό κοστίζει πολλά λεφτά (για το ποσό δεν μας είπε τιποτα...) συμφωνήσαμε να την πάρουμε ξανά τηλέφωνο την ερχόμενη Τετάρτη για να κανονίσουμε πότε θα μπορέσει να το εγχειρήσει.
Φεύγοντας από εκεί, μία κυρία που περίμενε και εκείνη την σειρά της για να εξετάσουν το ζωάκι της και είχε αγανακτήσει και εκείνη μαζί τους για το δικό της ζωντανό, μου είπε σιγανά ότι υπάρχει μία κλινική για πουλάκια στην Καλαμαριά, να την βρω και να πάω εκεί.
Και τώρα πείτε μου εσείς: τι να κάνω;
Είχα θυμώσει τόσο χθες με όλα αυτά που ήρθα σπίτι και ξέσπασα σε κλάμματα από τα νεύρα μου! Ακόμα δεν μπορώ να συνέρθω...
Ξέρετε κάτι για την κλινική της Καλαμαριάς; Μπορείτε να βοηθήσετε;
Το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα, ούτε και είμαι αφελής να πιστεύω ότι όλα διορθώνονται, αλλά ο τρόπος και το υφάκι μου τη δίνουν. Μεγάλωσα και εγώ σε οικογένεια ιατρού και ξέρω ότι δεν είναι θεοί οι γιατροί, αλλά γιατί να μου λες, βρε καλή μου επιστήμονα, ότι εάν αντέξουν, εάν μπορέσεις, εάν και ξανά εάν.
Εάν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να ασχοληθείς, πές το από την αρχή, να βρώ κάποιον νορμάλ ιατρό που θα το κάνει, και ας πάρει τα τριπλάσια χρήματα. Υποτίθεται, είστε οι καλύτεροι, έχετε υποδομές, γνώσεις, κλπ. Και όχι απλά δημόσιοι υπάλληλοι που φέρουν τον τίτλο "καθηγητής" και πληρώνουμε απλά επισκέψεις των 5 λεπτών (40 ευρώ και αυτή τη φορά για 2 ακτινογραφίες). Και ουδείς αναντικατάστατος βασικά!
Αντέ, γιατί αρχίζω πάλι να βράζω!
 
Περιπέτειες...
Οπότε αυτό με το σπασμένο πόδι πως το βλέπεις; Θα την βγάλει πέρα την ζωή του έτσι; Είναι χαρούμενο, κάνεις τα βασικά της αυτοεξυπηρέτησής του;
Για το άλλο τι να σου πω, μεγάλο ζόρι, δύσκολο να σε συμβουλεύσει κάποιος. Αυτό που σκέφτομαι είναι αυτή η κυρία που ήξερε την καλή κλινική γιατί ωστόσο περίμενε εκεί που την είδατε;
Όλα καλά να σας πάνε και μην χάνεσαι :)
 
Μαρία, καλησπέρα!
Το πουλί έχει πάνω από 6 κατάγματα και στα 2 πόδια, έχει σπασμένα και τα 2 φτερά. Ολα αυτά τα έπαθε μικρό, όταν ο τύπος που το αγόρασε το μετέφερε με τη μηχανή του και του έπεσε το πουλί και σακατεύτηκε. Εάν εκείνη την ώρα το πήγαιναν κάπου 2 σπίρτα να του δέσουν στα ποδαράκια για να αναρρώσουν σωστά, θα περπατούσε τώρα τουλάχιστον. Σήμερα το Ρικάκι σέρνεται μόνο, στηρίζεται στο ένα φτερό και στο ράμφος για να ισορροπεί. Ναι μεν εξυπηρετείται, τρώει, πίνει, παίζει, κάνει τα κακά του μόνο του, αλλά κάθεται συνέχεια σε ένα μερός, είναι καθηλωμένο. Και όταν βλέπει τα άλλα να πετάνε ή να απομακρύνονται, σέρνεται όσο πιο γρήγορα μπορεί κοντά τους και γκαρίζει, τα φωνάζει να έρθουν. Δεν είναι και η πιο ευχάριστη εικόνα βέβαια...
Οσο για την κυρία, εκείνη είχε ένα κουνέλι με πρόβλημα στα μάτια. Η ιατρός είναι ειδική στην οφθαλμολογία, για αυτό καθόταν η κυρία και περίμενε, δεν είχε και άλλη επιλογή, όπως και εμείς άλλωστε...
Ψάχνω τώρα να βρω κάποιο από έξω ιατρό που θα μπορούσε να αναλάβει έστω όπως είχε πει η άλλη αρχικά, να μπορεί να ισορροπεί τουλάχιστον το πουλί. Εάν δεν βρω, τότε θα μείνει το Ρικάκι όπως είναι εφ'όρου ζωής.
Και έχει εξημερωθεί τόσο που δεν φαντάζεστε! Μόλις πάω κοντά του, αρχίζει και τιτιβίζει για να το χαιδέψω και κάνουμε και κάτι σαν φιλάκια μαζί, εγώ με τα χείλη και εκείνο με το ράμφος, έχει πολύ πλάκα και απίστευτα καλό χαρακτήρα.
 
Ψυχραιμία... Κάνεις αυτό που μπορείς στο επίπεδο που φτάνεις... Και τα χρήματα είναι στο παιχνίδι κι ας τα θυσιάζεις για τα φιλαράκια σου.
Η πτηνιατρική νομίζω στην Ελλάδα... είναι πάρα πολύ πίσω.
Αν για παράδειγμα τα σπασίματα του Ρίκο ήταν σε σκύλο ή γάτα τ/ώρα θα ήταν "εντάξει", όσο φυσικά γίνεται.
Για την Καλαμαριά θα μιλήσουν αυτοί που γνωρίζουν...
Είναι μέλος στην ομάδα μας μια κτηνίατρος που έχει εξειδίκευση και στα πτηνά... κυρίως παπαγάλους. Το κακό είναι πως είναι στην Αθήνα και δεν ξέρω αν μπορείς να φτάσεις... Θέλεις να το κοιτάξουμε παράλληλα;

Μαρία, καλησπέρα!
Το πουλί έχει πάνω από 6 κατάγματα και στα 2 πόδια, έχει σπασμένα και τα 2 φτερά. Ολα αυτά τα έπαθε μικρό, όταν ο τύπος που το αγόρασε το μετέφερε με τη μηχανή του και του έπεσε το πουλί και σακατεύτηκε. Εάν εκείνη την ώρα το πήγαιναν κάπου 2 σπίρτα να του δέσουν στα ποδαράκια για να αναρρώσουν σωστά, θα περπατούσε τώρα τουλάχιστον. Σήμερα το Ρικάκι σέρνεται μόνο, στηρίζεται στο ένα φτερό και στο ράμφος για να ισορροπεί. Ναι μεν εξυπηρετείται, τρώει, πίνει, παίζει, κάνει τα κακά του μόνο του, αλλά κάθεται συνέχεια σε ένα μερός, είναι καθηλωμένο. Και όταν βλέπει τα άλλα να πετάνε ή να απομακρύνονται, σέρνεται όσο πιο γρήγορα μπορεί κοντά τους και γκαρίζει, τα φωνάζει να έρθουν. Δεν είναι και η πιο ευχάριστη εικόνα βέβαια...
Οσο για την κυρία, εκείνη είχε ένα κουνέλι με πρόβλημα στα μάτια. Η ιατρός είναι ειδική στην οφθαλμολογία, για αυτό καθόταν η κυρία και περίμενε, δεν είχε και άλλη επιλογή, όπως και εμείς άλλωστε...
Ψάχνω τώρα να βρω κάποιο από έξω ιατρό που θα μπορούσε να αναλάβει έστω όπως είχε πει η άλλη αρχικά, να μπορεί να ισορροπεί τουλάχιστον το πουλί. Εάν δεν βρω, τότε θα μείνει το Ρικάκι όπως είναι εφ'όρου ζωής.
Και έχει εξημερωθεί τόσο που δεν φαντάζεστε! Μόλις πάω κοντά του, αρχίζει και τιτιβίζει για να το χαιδέψω και κάνουμε και κάτι σαν φιλάκια μαζί, εγώ με τα χείλη και εκείνο με το ράμφος, έχει πολύ πλάκα και απίστευτα καλό χαρακτήρα.
Γράφω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ. Γιατί ένα απλό like εδώ δε φτάνει!
 
Βεβαίως και θέλω και σας ευχαριστώ πολυ! Τουλάχιστον να μας πει εάν μπορεί να γίνει κάτι! Είμαστε υπαύθυνοι για αυτούς που εξημερώσαμε... έτσι ξέρω εγώ και δεν θα έχω ήσυχη συνείδηση παρά μόνο εάν δω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για τα πουλιά αυτά.
Είναι και σαν ιατρικά περιστατικά πολύ ιδιαίτερα, το καταλαβαίνω.
 
Βεβαίως και θέλω και σας ευχαριστώ πολυ! Τουλάχιστον να μας πει εάν μπορεί να γίνει κάτι! Είμαστε υπαύθυνοι για αυτούς που εξημερώσαμε... έτσι ξέρω εγώ και δεν θα έχω ήσυχη συνείδηση παρά μόνο εάν δω ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για τα πουλιά αυτά.
Είναι και σαν ιατρικά περιστατικά πολύ ιδιαίτερα, το καταλαβαίνω.
Ωραία... εδώ έχει τα στοιχεία επικοινωνίας... ένα τηλεφώνημα δεν θα έκανε κακό.. Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | Σελίδα 3 | PetBirds
 
Τουλάχιστον να σου προτείνουν κάποια πατέντα να στέκεται κάπως το πουλί. Κάπου έχουμε ένα σύστημα με ένα budgie που του έβαζαν ροδάκια νομίζω. Θα ψάξω να το βρω και θα στο βάλω αν είναι.
 
Ωραία... εδώ έχει τα στοιχεία επικοινωνίας... ένα τηλεφώνημα δεν θα έκανε κακό.. Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | Σελίδα 3 | PetBirds
Ευχαριστώ πολύ για τα στοιχεία αυτά! Θα τηλεφωνήσω οπωσδήποτε.

Τουλάχιστον να σου προτείνουν κάποια πατέντα να στέκεται κάπως το πουλί. Κάπου έχουμε ένα σύστημα με ένα budgie που του έβαζαν ροδάκια νομίζω. Θα ψάξω να το βρω και θα στο βάλω αν είναι.
Μακάρι να μπορέσουν να βοηθήσουν τα ροδάκια, εάν το βρεις, θα είμαι πολύ ευγνώμων, να δω τουλάχιστον περί τίνος πρόκειται.
 
Ανατολία τι να πω! Ήρωας είσαι! Και θεωρώ πως έχεις απόλυτο δίκιο να νευριάζεις και να θυμώνεις με την γιατρό! Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.. Δεν έχω ιδέα από Θεσσαλονίκη και γιατρούς εκεί. Ξεκίνα να παίρνεις τηλ και ίσως στείλε κάποιο mail σε κάποιον πτηνίατρο του εξωτερικού αν ξέρεις.. Αυτά μου ήρθαν μόνο σαν ιδέες! Όλα τα ζωντανά σου είναι πάρα πολύ τυχερά που είναι στα χέρια σου! Και το Ρικάκι και έτσι να μείνει εφόρου ζωής, δίπλα σας θα έχει μια αξιοπρεπέστατη ζωή με πολύ αγάπη και φροντίδα! Είσαι, για να μην πω ο μοναδικός άνθρωπος που κάνει τόσα για τα ζωάκια του, από τους πολύ λίγους! Η προσπάθεια σου να σώσεις αυτές τις ψυχούλες είναι συγκινητική και χαίρομαι που σε έχω γνωρίσει ακόμα και μέσω του φόρουμ μας! Συνέχισε έτσι και μην χάνεις το κουράγιο σου! Θα τα καταφέρετε! Είμαι σίγουρη! :D
 
Ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σας λόγια! Είμαι της άποψης ότι εάν αναλάβεις κάποιον να φροντίσεις, πρέπει να τον αγαπάς (είτε ζώο είτε άνθρωπο), διαφορετικά δεν θα είναι καλό το αποτέλεσμα για κανέναν. Εξάλλου, για σκεφτείτε εάν στην επόμενη ζωή βρεθούμε στη θέση τους;... Τώρα έβγαλα και τα 3 από τα κλουβάκια να φάνε και να παίξουν μαζί (ο καναπές πλέον τους ανίκει!) και βλέπω ότι το Ρικάκι γέρνει ακόμη πιο πολύ και το αριστερό φτερό και το ένα ποδαράκι δεν κουνιούνται καθόλου. Το εξέτασα όσο με άφησε, αλλά δεν βλέπω κάποιο τραυματισμό ή άλλο προφανές. Θα το αφήσω λίγο ακόμα, να δω μήπως μούδιασε από την ακινησία τόσες ώρες. Ηδη έφαγε με τα άλλα και παίζει τώρα, αφού μου "γκρίνιαξε" και πήρε την δόση των ατέλειωτων χαδιών του. Επίσης, τώρα βλέπω ότι ξεκίνησε η πτερόρροια του, βγάζει νέες φύτρες παντού και μάλλον ταλαιπωρείται, αφού δεν μπορεί να ξυθεί μόνο του... (
Σε κάθε περίπτωση, οι προσπάθειες θα συνεχιστούν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

20150122_185753-001.webp 20150210_022735-001.webp 20150210_023004-001.webp 20150219_212054-001.webp
 
λοιπον αυτο που κανεις ειναι πολυ καλο και σπανιο στις μερες μπρααβο, αλλα αν θες ο ή χαρής ν ειναι υγιής κ ν μήν τραβας τα μαλλια σου, ξεφορτοσουτα το συντομοτερο, φιλικα πανος
 
Καλησπέρα και πάλι! Δυστυχώς, δεν ανεβάζει με τίποτα τις φώτο, τα έχω δοκιμάσει όλα... (

λοιπον αυτο που κανεις ειναι πολυ καλο και σπανιο στις μερες μπρααβο, αλλα αν θες ο ή χαρής ν ειναι υγιής κ ν μήν τραβας τα μαλλια σου, ξεφορτοσουτα το συντομοτερο, φιλικα πανος
Τι ακριβώς εννοείς, καλέ μου φίλε; Ολα είναι σε καλή κατάσταση, απλά το ένα έχει τεράστιο λίπωμα και το άλλο σπασμένα φτερά & πόδια. Πως θα μπορούσε αυτό να επιρεάσει το Χάρη δηλαδή;
 
οπως και να δειχνουν και καλα να δειχνουν, εχουν χαμηλο ανοσοποιητικο το ενα λογω του σπασιματος.. Και το αλλο λιπομα ειναι πολυ ευαλωτα σε ασθενειες εχουν αδυναμο οργανισμο, για τους προφανεις λογους, οποτε εαν ενα απο τα δυο νοσησει κυνδινευει και ο χαρης.. Αν με καταλαβαινεις.
 
οπως και να δειχνουν και καλα να δειχνουν, εχουν χαμηλο ανοσοποιητικο το ενα λογω του σπασιματος.. Και το αλλο λιπομα ειναι πολυ ευαλωτα σε ασθενειες εχουν αδυναμο οργανισμο, για τους προφανεις λογους, οποτε εαν ενα απο τα δυο νοσησει κυνδινευει και ο χαρης.. Αν με καταλαβαινεις.
Σε αυτό θα διαφωνήσω λίγο. Κάθε μήνα και στα 3 κάνω προληπτική με Teniazine & Aviomycine και 5 μέρες το μήνα παίρνουν βιταμίνες.

Στείλε τα με mail στο κεντρικό email επικοινωνίας, κάτω κάτω στην σελίδα.
Κάτω στη σελίδα μου βγάζει παραθυράκι για να σας στείλω μήνυμα, δεν έχει άλλο mail.

οκ, το βρήκα από το FB! Τις στέλνω αμέσως! )

Οκ, τις έχω στείλει και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άμεση δημοσίευση!
 
Κάθε μήνα και στα 3 κάνω προληπτική με Teniazine & Aviomycine και 5 μέρες το μήνα παίρνουν βιταμίνες.
Στο έχει συστήσει κάποιος γιατρός αυτό; Δεν δίνουμε αντιβιώσεις προληπτικά.
 
Ναί, δεν είναι ακριβώς αντιβιώσεις, όπως το εννοείς. Τους έδινα τους πρώτους 2 μήνες βασικά για να μην κολλήσει κάτι ο ένας από τον άλλον και οι ποσότητες δεν ήταν θεραπευτικές, αλλά προλητικές, όπως το αναγράφει το κάθε φάρμακο. Βιταμίνες, βέβαια, θα συνεχίσουν να παίρνουν σε κάθε περίπτωση και τους άλλαξα πρόσφατα και τροφή, τώρα τρώνε μία ειδική γερμανική (για ευνόητους λόγους δεν γραφω την μάρκα) για κοκατίλ (7,50 ευρώ το σακουλάκι) και τα δίνω και φρούτα-λαχανικά που τους αρέσουν πολύ. Επίσης, αυτό που είναι πολύ σημαντικό, νομίζω, είναι το νερό τους (εμφιαλωμένο μόνο) που το αλλάζω κάθε μέρα, όπως και η καθαριότητα στα κλουβάκια που την κάνω και αυτή κάθε μέρα. Κάνω κάπου λάθος;

Επίσης, μην ξεχνάτε, έχω και άλλα ζώα μέσα στο σπίτι (γάτα & σκύλο) και πρέπει όλα να είναι σε καλή υγεία.
 
Την μάρκα της τροφής μπορείς αν θέλεις να την γράψεις δεν απαγορεύεται.
Νερό, ξέρω ότι σε κάποιες περιοχές της Θεσσαλονίκης έχετε πολύ σκληρό νερό. Αν εσείς το θεωρείτε κατάλληλο για να το πίνετε, μπορείς να το δίνεις και στα πουλάκια. Τα εμφιαλωμένα δεν είναι σίγουρα ιδανικά. Αν το θέμα σου είναι το χλώριο του νερού και κανένα άλλο πρόβλημα, μπορείς να το συλλέγεις από βραδύς σε μπουκάλι. Το χλώριο φεύγει σε 3-4 ώρες από το νερό.
Εστίασε στα χόρτα, κυρίως τα σκούρου πράσινου χρώματος, τα φύλλα μπρόκολου, κουνουπιδιού και παντζαριού. Σπανάκι και ό,τι χόρτα εποχής υπάρχουν.
Μπορείς και επιβάλλεται να δίνεις χλωρά και ξερά αρωματικά βότανα, ρίγανη, δενδρολίβανο, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, τσουκνίδα.
Αντιμυκητιακή αντιμικροβιακή δράση έχει η κανέλα και το σκόρδο.
Την κανέλα την βάζεις μαζί με τα ξηρά μυρωδικά σε σκόνη.
Το σκόρδο, το δίνεις στο νερό, σκορδόνερο.
Επίσης μπορείς για πρόληψη ασθενειών να δίνεις και το τσάι τριών βοτάνων Παρουσιάσεις Πουλιών | PetBirds .
 
Back
Top